Gönderen Konu: BAZ İSTASYONLARI  (Okunma sayısı 4397 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

    Çevrimdışı TA3V

  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İleti: 3540
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
BAZ İSTASYONLARI
« : 17 Aralık 2010, 17:34:07 »
Yorumsuzum.

Baz istasyonlar niçin kurulmaktadır?

 
  Baz istasyonları, gerekli görülen yerleşim birimlerinde, mobil   telefonlarla (cep telefonu) haberleşmeye yönelik kapsama alanı   sağlanabilmesi amacıyla kurulmaktadır. Baz istasyonların kapsama alanına   girmeyen bölgelerde mobil telefonlarla konuşmak mümkün olmamaktadır.
 
 
  Baz istasyonlar nerelere kurulabilir?
 
  Baz istasyonları teknik özellikleri gereği hücresel yapıda olduğundan   şehir içlerinde düşük çıkış güçlerinde, kapsama yapılması gereken   yerlere Yönetmelik hükümlerine uyulması kaydıyla kurulabilmektedir.
 
  Baz istasyonların kuruluşu için izin veren yetkili mercii kimdir?
  Baz istasyonları alıcı ve vericiye sahip telsiz sistemleridir. 2813   sayılı Telsiz Kanununa göre Kurumumuzdan izin ve/veya ruhsat alınmadan   hiçbir telsiz sistemi kurulamaz ve işletilemez. Baz istasyonlarını kuran   işletmeciler bu istasyonlar için il bazında Kurumdan toplu izin   almaktadır. Baz istasyonları arı peteği benzeri hücresel yapıda hizmet   gördüklerinden; işletmeciler Kurumdan aldıkları toplu izin dahilinde,   baz istasyonunun kurulacağı yeri kapsama alanını da dikkate alarak   kendileri belirlerler.
 
 
  Kurumumuz tarafından “Telsiz Kanunu” ve “Telgraf ve Telefon Kanunu”’na   dayanılarak çıkarılan ve 12.7.2001 tarih ve 24460 sayılı Resmi Gazetede   Yayımlanan “10 kHz- 60 GHz Frekans Bandında Çalışan Sabit   Telekomünikasyon Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddeti   Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Ölçüm Yöntemleri ve Denetlenmesi   Hakkında Yönetmelik” gereği baz istasyonlarının da dahil olduğu 5 Watt   çıkış gücünün üzerindeki tüm sabit telekomünikasyon cihazları kurulmadan   önce Kurumumuzdan ön izin anlamına gelen “Güvenlik Sertifikası” nı   almak zorundadır.
 
 
  Baz İstasyon olan bir mevkiiye ikincisinin kurulmasındaki sebep nedir?
 
  Baz istasyonları teknik özellikleri gereği düşük çıkış güçlerinde ve   hücresel yapıda çalışmaktadırlar. Bu nedenle kaplamanın sağlanamadığı   yerlerde yeni baz istasyonları kurulabilir.
 
 
  Yakınımızdaki baz istasyonun kaldırılmasını istiyorum. Şikayetimi nereye yapmalıyım?
 
  Baz istasyonu hakkında şikayetler Kurumumuz Tüketici Şikayetleri   Merkezine, posta, e-posta, faks ile yapılmalıdır. Haberleşmenin   sağlanabilmesi amacıyla söz konusu cihazların bulunduğu yerden   kaldırılmasının talep edilmesi yerine, Yönetmeliğe uygun faaliyet edip   etmediğine veya Güvenlik Sertifikası alıp almadığına veya ölçümü yapılıp   yapılmadığına dair başvuru yapılması daha uygun olacaktır. Bunun için   gerekli müracaatlar cihazın kullanıldığı yere göre ilgili Bölge   Müdürlüklerimize yapılabilir. İllere göre Bölge Müdürlüklerimizin   dağılımı ise yine Kurumumuz internet sayfasında bulunmaktadır.

 
 
  Bölge/mıntıkamızda istemediğimiz baz istasyon için imza toplayarak   verilen dilekçenin etkisini, sonucunu ve iletmemiz gereken yeri   öğrenebilir miyiz?
 
  Haberleşmenin sağlanabilmesi amacıyla söz konusu cihazların bulunduğu   yerden kaldırılmasının talep edilmesi yerine, Kurum düzenlemelerine   uyulup uyulmadığı, Güvenlik Sertifikası ve ölçümler hususlarında   başvuruların Kuruma yapılması daha uygun olacaktır. Çünkü Kurumumuz baz   istasyonlarının Kurum düzenlemelerine uygun olup olmadığını   denetlemekte, uygun olmayanların uygun hale getirilmesi veya   kaldırılmasına karar vermektedir.
 
  Yakın çevremizdeki baz istasyonunun sağlığımıza zararlı olup   olmadığını öğrenmek için ölçüm yaptırmak üzere nereye başvurmalıyız?
 
  Kurumumuz ilgili Bölge Müdürlüklerine veya Yönetmelik gereği Kurumumuzdan Ölçüm Yetki Belgesi Alan Kuruluşlara başvurulabilir.
 
  Baz İstasyonlarının şehir dışına kurulmayıp da şehir içlerinin tercih edilmesindeki sebepler nelerdir?
  Baz istasyonları teknik özellikleri gereği düşük çıkış güçlerinde ve   hücresel yapıda çalışmaktadırlar. Bu nedenle şehir dışlarına taşınmaları   teknik olarak mümkün değildir. Abone sayısına bağlı olarak her geçen   gün sayılarının artması teknik bir zorunluluktur. Baz istasyonlarının   sayılarının artması çıkış güçlerinin daha da azalması anlamına   gelmektedir.
 
 
  Cep telefonları ile yapılan görüşmeler, baz istasyonları ile cep   telefonları arasında karşılıklı gönderilen elektromanyetik dalgalarla   sağlanmaktadır. O nedenle cep telefonuyla görüşme yaparken baz istasyonu   ne kadar yakın olursa gönderilen elektromanyetik dalga o kadar küçük,   ne kadar uzak olursa karşılıklı gönderilen elektromanyetik dalga o kadar   büyük olmaktadır. Elektromanyetik dalgaların sağlığa zararları da (tam   olarak tespit edilmemesine rağmen) büyüklüğü ile doğru orantılıdır.
 
  Baz istasyonu kurmak için, yan komşumuzla yıllık, yüksek miktarda   kira ödemek şartı ile anlaşmışlar. Yapılabilecek bir şey var mı?
  Kurumumuz işletmecilerin üçüncü şahıslarla yaptığı anlaşmalarda taraf   değildir. Baz istasyonlarının kurularak hizmete verilmesi aşamasında,   Yönetmeliğin limit değerleri ve Güvenlik Mesafesi hesabı kullanılmak   suretiyle, sabit telekomünikasyon cihaz ve sistemlerinin civarında   insanların emniyet ve güvenle sürekli bulunabilecekleri alanlar   belirlenmektedir. Bu nedenle Kurumumuz tarafından verilen Güvenlik   Sertifikasının alınması ile olası etkilerin minimum seviyeye indirilmesi   amaçlanmıştır.
 
  Güvenlik sertifikası nedir ve verilmesindeki amaç nedir?
 
  Baz istasyonlarının da dahil olduğu sabit telekomünikasyon cihazlarının,   kurularak hizmete verilmesi aşamasında, Kurumumuz tarafından 12.7.2001   tarih ve 24460 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan 10 kHz-60 GHz Frekans   Bandında Çalışan Sabit Telekomünikasyon Cihazlarından Kaynaklanan   Elektromanyetik Alan Şiddeti Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Ölçüm   Yöntemleri ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmeliğin limit değerleri ve   Güvenlik Mesafesi hesabı kullanılmak suretiyle, sabit telekomünikasyon   cihaz ve sistemlerinin civarında insanların emniyet ve güvenle sürekli   bulunabilecekleri güvenli alanlar belirlenmektedir. Kurumumuz tarafından   sadece belirtilen limit değerlerin sağlanması değil, sistemin kurulduğu   yer ile ilgili ayrıntılı bilgileri içeren teknik dosyaların   hazırlanması da istenmektedir (Paratoner, Yetkisiz Erişim, Coğrafi   Koordinat, Topraklama, Çıkış Gücü vb.). Konu cihazlara, yapılan   değerlendirme sonucu uygun görülmesi halinde faaliyete geçebileceği   anlamına gelen (ön izin) Geçici Onaylı bir Güvenlik Sertifikası   verilmektedir. Daha sonra Kurum teknik elemanlarınca sistemin yerinde   kontrolü yapılmakta ve Yönetmelikte belirtilen teknik kriterlere uygun   faaliyette bulunan cihazlara ait Güvenlik Sertifikasının Kati Onayı   yapılmaktadır.
 
  Baz istasyonlarının sağlığımıza zararı olup olmadığı konusunda ayrıntılı bilgileri nereden temin edebilirim?
  Söz konusu bilgiler; Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK veya üniversitelerin   araştırma bölümlerinden temin edilebilir. TÜBİTAK tarafından yayınlanan   “Elektromanyetik Dalgalar ve İnsan Sağlığı” konulu Rapor da konuya ışık   tutmaktadır.
 
 
  Baz istasyonları sadece teknik özelliklerine göre mi kuruluyor?
 
  Kurumumuz tarafından sadece belirtilen limit değerlerin sağlanması   değil, sistemin kurulduğu yer ile ilgili ayrıntılı bilgileri içeren   teknik dosyaların hazırlanması da istenmektedir. (Paratoner, Yetkisiz   Erişim, Coğrafi Koordinat, Topraklama, Çıkış Gücü vb.) Ayrıca baz   istasyonu kurulacak yerlerin belirlenmesinde çevre kriterlerinin de   sağlanması bakımından, Kurumumuzca illerdeki İl Mahalli Çevre   Kurullarının da yer seçimine ilişkin görüşü alınmaktadır.
 
  Sadece şikayet olması halinde mi ölçüm yapılmaktadır?
 
  Telekomünikasyon Kurumu, şikayet olsun veya olmasın tüm telekomünikasyon   cihazları ve sistemlerinin ölçüm ve kontrollerini yapmaktadır.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=804.0


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
TA APRS İSTASYONLARI

Başlatan TA3ES

2 Yanıt
4524 Gösterim
Son İleti 29 Ocak 2013, 00:39:04
Gönderen: TA2IBD
exclamation
TA istasyonları ve CW - http://lcwo.net/ hk

Başlatan TA1HZ

1 Yanıt
4718 Gösterim
Son İleti 08 Ocak 2011, 00:57:50
Gönderen: TA3CB
xx
AMATÖR TELSİZ İSTASYONLARI GÜVENLİK TALİMATI

Başlatan TA3BQ

0 Yanıt
6719 Gösterim
Son İleti 27 Aralık 2010, 16:00:09
Gönderen: TA3BQ
xx
*SV/SW İSTASYONLARI İLE EGE'NİN İKİ YAKASINI YİNE BİRARAYA GETİRDİK*

Başlatan TA3ATA

0 Yanıt
3094 Gösterim
Son İleti 19 Mayıs 2011, 13:47:00
Gönderen: TA3ATA
thumbup
Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği Amatör Telsiz İstasyonları

Başlatan TA3V

0 Yanıt
6710 Gösterim
Son İleti 03 Kasım 2010, 02:20:35
Gönderen: TA3V