Gönderen Konu: Teknik A ve B soru ve cevaplarını PDF olarak derledim. Teknik (1-175)  (Okunma sayısı 94019 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
141.

Soruda doğru cevap şıkkı yok.

Doyum için gereken min kollektör akımı,

I = E / R = 10 / 2000 = 0,005A

Ib = Ic / beta = 0,005A / 10 = 0,0005A = 0,5mA = 500 mikroAmper

Şıklarda yok.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
143.

Opampın bağlantı şekli eviren yükselteç tipindedir.

Kazanç = R2 / R1 dir ancak eviren yükselteç olduğundan önüne - işareti konur.

Yani Kazanç
A = - (R2 / R1) dir.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
150.

Batarya için kastedilen, en uzun ömür terimi yanlış. Aynı hacimde En yüksek kapasite şeklinde sorulmalı.

Ömür denirse bataryanın yıllara karşı dayanımı kastedilir.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
155.  ve 156.

Elektrikte "Çarpazlama Bağlama" diye bir terim yoktur.

Bu soruları kim hazırladı ise.......

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
160.

c şıkkı kafa karıştırabilir,

160) Gönderim yaparken, vericiniz tarafından kaç watt çekildiğini nasıl belirlersiniz?
c) Vericideki AC voltajını ölçün ve gönderim yaptığınızda çekilen akımla çarpın

olmaz, çünkü aradaki adaptörün dönüşüm kayıpları vardır ve bu kayıplar sebebi ile, cihazın çektiği esas güçten daha fazlası şebekeden çekilmektedir.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2011, 15:31:48 Gönderen: TA2CMC »

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
165.

"Plastik Anten" terimi..  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu sorular hasta eder adamiii.

Vazgeçtim daha fazlasına bakamıyacağım.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Selamlar Osman hocam,
Soruların kaynağı KEGM.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Evet biliyorum, KEGM ye söylenecek şey yalnızca "takdir ifadesi" olabilir, çünkü adamlar en azından soru bankası yayınladılar. Yanlış bilmiyorsam Amatör Telsizcilik'de bir ilk. Ki adamların esas alanı bile değil, çalışmalarını tebrik ediyorum. TGM bile asli görevi iken bu işi yapmadı.

Benim sözüm KEGM' nin güvenip de başvurduğu ancak saçmalamış olan o kişilere.

TA3BQ
  • Ziyaretçi
Merhaba Osman kardeşim,
KEGM'yi soru bankası hazırlaması bakımından tebrik etmek gerekir düşüncene  aynen katılıyorum.Avrupa ve USA' da da amatör adayı gireceği imtihanda sorulacak soruları bilir.Bu sorulara göre hazırlanır.Böylece iki kolaylık sağlanır birincisi sorulacak soruları bilmek ve bunlara göre hazırlanmak, ikincisi ülkemizde  bu güne kadar yapılmış olan imtihanlarda kah çok zor kah çok kolay sorular sorulmuştur.Zor soruların sorulduğu imtihanlarda bir çok aday neticede kaybetmiştir yani eşitlik ilkesi bozulmuştur..Amatör telsizciden elektronik uleması olması beklenemez ancak A sınıfı imtihanına girecek bir adayın bazı bilgilere sahip olması beklenir.İmtihan soru kitaplarını incelediğim İngiltere ve ABD' de böyledir ve cevaplarıda bizdeki gibi verilmiştir. .
Sonuç KEGM iyi bir başlangıç yapmış ama soruların seçiminde bazı hatalar yapmıştır, ümit edelim en kısa zamanda daha mantıklı ve faydalı sorularla imtihana gireceklere yardımcı olacaktır.
Gelelim bazı sorulardaki yanlışlarımıza :

84. soruda çözümü 7800 / 6 = 1300 m/s olarak yapmak daha mantıklı gibi geliyor bana böylece doğru şık ( c ) şıkkı olacaktır.

88. soruda benim yanlışımı görememişsin, şöyleki şekildeki Rx karşısındaki direnci 1 ohm yerine 10 ohm olarak görmüşüm.Hesaplamada da hataya düşmüşüm. 32 ohm doğru cevaptır ve doğru şık ( c ) şıkkı olacaktır.

116. soruda iç dirençler 1 ' er ohm olduğundan ve seri bağlantılar olduğundan toplan iç direnç değeri hesaplamada nazarı itibara alınmayacak kadar düşük çıkar.Hesabı yaparsan göreceksin.

141. sorunun cevabında  benim hatam var : 5 mA / 10 = 0,5 A yazmışım dikkatini çekmedi mi?Tabiiki olmaz 5 mA / 10 = 0,5 mA olacaktır.0,5 mA cevap şıklarında yoktur.

160. soruda vericinizin kaç watt çektiği soruluyor,yani mandala bastığınız zaman adaptörün verdiği voltaj ve çekilen akım
P = E x I olduğundan doğru olacaktır.(d) şıkkı doğru cevaptır.( c ) şıkkına kafayı takan yanar..:-)

165. sorudaki plastik anten terimi tam olarak uydurma bir söylemdir.El cihazlarındaki antenlere ( Cop ) anten, ( Rubber duck) anten denilmektedir ama plastik anten deyimini ilk defa duyduğumu itiraf etmeliyim.

Osman Hocam daha güzel sorularda yeniden buluşmak ümidiyle yardımların için bir kere daha teşekkür ediyor yanacıklarından öpüyorum.
73 de Özhan

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Ağabeyim Merhaba

Alıntı
116. soruda iç dirençler 1 ' er ohm olduğundan ve seri bağlantılar olduğundan toplan iç direnç değeri hesaplamada nazarı itibara alınmayacak kadar düşük çıkar.Hesabı yaparsan göreceksin.

116 yı ben yazıp gönderdim ama şu an göremiyorum, nedendir anlayamadım,

Şunu demiştim cevap anahtarında -c- şıkkı yani 3A denmiş, zaten kafadan yanlış, sebebi tez cevap 3A akım için 15ohma 45V gerekir, zaten devrede 45V yok, 30V var.

Ayrıca iç direnç varsa (verilmişse) bunu hesaba katın demek anlamına gelir. Aksi taktirde ideal kaynak falan derler.

Alıntı
160. soruda vericinizin kaç watt çektiği soruluyor,yani mandala bastığınız zaman adaptörün verdiği voltaj ve çekilen akım
P = E x I olduğundan doğru olacaktır.(d) şıkkı doğru cevaptır.( c ) şıkkına kafayı takan yanar..:-)
Ben de ona dikkat çektim, o şık için tereddütü olanlara izah olsun diye.

Alıntı
141. sorunun cevabında  benim hatam var : 5 mA / 10 = 0,5 A yazmışım dikkatini çekmedi mi?Tabiiki olmaz 5 mA / 10 = 0,5 mA olacaktır.0,5 mA cevap şıklarında yoktur.
Görmüştüm abi, baskı hatası olabileceğine dikkat çekmiştim.

Alıntı
84. soruda çözümü 7800 / 6 = 1300 m/s olarak yapmak daha mantıklı gibi geliyor bana böylece doğru şık ( c ) şıkkı olacaktır.
Abi bu soruyu hazırlayanın kafası karışık olmalı, tatile ihtiyacı var.

Ağabeyim saygı ile.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
116 yı ben yazıp gönderdim ama şu an göremiyorum, nedendir anlayamadım,
Değişikliği nerede yaptığınızı bulamadım.Hangi soruda veya cevapta yanlışlık var ise o bölüme ait yere yazarsanız daha rahat olur.
Tüm yorumlar ve değişikliklerden sonra soru ve cevaplardan emin isek en son PDF olarak tekrar ekleriz.
Selamlar

*Değişiklikler için kullanıcı gurubunuz değiştirilmiştir"
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2011, 23:39:10 Gönderen: TA3CY »

TA3BQ
  • Ziyaretçi
Yücel Kardeşim,
Ben yoruldum, eğer Osman kardeşimin yeniden incelenmesini istediği bir soru ve cevabı varsa bakalım, ama bana göre böylece kalsın.Çok fazla karıştırırsak cılkı çıkar :-) Bizm adımız Hıdır elimizden gelen budur deyip kulağımızın üstüne yatalım..İmtihana gireceklere kolay gelsin diyor başarılar diliyorum.
73 de Özhan

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap eee hocam olmak zor iş.Tamam Özhan hocam Osman hoca bakar gerekeni yapar
Ellerine sağlık

Çevrimdışı TA3ST

• Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 17
  • İsim Soyisim: Abdülkadir ERYILMAZ
111-120 soru ve çözümleri ilk mesaja ayrıca eklenmiştir.
CAMDAN BİR EVDE OTURUYORSAN KİMSEYE TAŞ ATMA.

ibrahim can
  • Ziyaretçi
emeyi gecenlere teşekürler ederim... ibrahim

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
soru bankasındaki teknik 40. sorusu.

Başlatan TA3OAS

3 Yanıt
3004 Gösterim
Son İleti 01 Şubat 2018, 23:22:35
Gönderen: TA1QQ
topicsolved