Gönderen Konu: Baofeng Telsizler Hakkında  (Okunma sayısı 2144 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yeniyetme

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Murat Koru
Baofeng Telsizler Hakkında
« : 09 Mart 2021, 19:31:55 »
Usta amatörlerimiz genellikle yeni başlayan radyo amatörlerine başlangıç cihazı için Baofeng UV-82 önerisi yapıyorlar.
Ama görüyorum ki UV-5R gibi modeller Baofeng UV-82'den kat kat daha iyi. UV-82'de çift dinleme bile yok mesela.
Sorum şu ki en iyi Baofeng cihaz hangisi. UV-BF 10 gibi cihazlar görüyorum. Nedir aslı?
Mesela linkteki model UV-82'ye bin basar sanki  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6835.0

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
Ynt: Baofeng Telsizler Hakkında
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2021, 20:55:22 »
Her üçünde de gerçek dual dinleme yok.. Her üçünde de Tdr denilen bir frekansda dinlerken bir kaç saniyede bir diğer frekansa geçip eğer orada susturmayı açacak seviyede sinyal varsa orayı dinlemeye başlayan özellik var. Zaten baofengin bu tip telsizlerin hepsinin menüsü vs hemen hemen aynı. Yeni modellerin uv5r ye göre artısı çift ptt tuşu olması. Yani bu iki kanaldan hangisine tx yapacaksanız onun mandalına basıp oraya konuşabiliyorsunuz. Uv5r de ise ptt ye bastığınızda hangi a mı b mi frekansına çıkış yapacağınızı menüden seçmek ve diğer frekansa tx yapacaksanız a/b tuşunu kullanarak o frekansa geçmeniz gerekiyor. Birbirlerinden pek de bir farkları yok.. Bu bahsettiğim TDR özelliği de pek kulanılır bir şey değil çünkü bir frekansda bir görüşme dinlerken bu sefer bir kaç saniyede bir bir sessizlik oluyor ve diğer frekansı kontrol ediyor. Dinleme için hiç konforlu değil. Fazla beklenti olmadan ne kadar ekmek o kadar köfte mantığında alınabilir cihazlar. Zaten amatör faaliyet aslında el cihazı ile yapılacak bir şey değil. Bir tanede el cihazım olsun çok para da vermeyeyim olduğu kadar derseniz alın. Yoksa almayın. Çıkışlarında filtre namına bir şey de olmadığından yarattıkları enterferans da cabası.. Bana soranlara ben ilk cihaz olarak ucuz ama iş gören bir mobil cihaz (aselsan-vertex,motorla) vb almalarını öneriyorum el cihazı değil. Sonrasında konuşmayı, genel itibari ile telsiz kullanmayı öğrenince ve bilginiz arttıkça kendi heves ve amaçlarınıza uygun daha iyi cihazlara geçersiniz. Bol okuyun bol sorun bence acele etmeyin.

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2021, 21:07:52 »
Bu arada niye nispeten ucuz mobil cihazları önerdiğimi de açıklayayım. Başlangıçta genel kaideleri bilmeden iyi-pahalı bir amatör cihaz alırsanız cihaza zarar verme ve sermayeyi ziyan edip hobiden soğuma ihtimali mevcut. Niye el cihazı değil: çünkü genelde el cihazı ile başlayan amatörler röleye girmeyi becerip bir kaç konuşma yapınca yönlendiren de olmazsa orada kalıyor ilerlemiyor pek. Ama bir mobil/sabit cihaz alırsanız cihazın programlamasını öğrenmek bunun için bir kablo yapmak ve bilgisayara bağlamak, bir anten yapmak o antene bir kablo çekmek, kabloya konnektör lehimlemek gibi işler ile uğraşırken bir şeyler öğreniyor ve bundan zevk de alırsanız daha fazlasını öğrenmek için hevesleniyorsunuz. Zaten radyo amatörlüğü aslında konuşmaktan çok konuşabilmek için verilen bu ve başka uğraşlar bence biraz.

Çevrimdışı TA3E

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Alirıza ÖZSARAN
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2021, 09:03:44 »
Merhaba Baofeng UV5 model telsizlerin TA da satışı ve kullanımı yasaklanmıştır.

Bazı modelleri de BTK izin verilen telsiz listesinde bulunmamaktadır

Bilginize

73 TA3E

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2021, 13:54:57 »
Usta amatörlerimiz genellikle yeni başlayan radyo amatörlerine başlangıç cihazı için Baofeng UV-82 önerisi yapıyorlar.
Ama görüyorum ki UV-5R gibi modeller Baofeng UV-82'den kat kat daha iyi. UV-82'de çift dinleme bile yok mesela.
Sorum şu ki en iyi Baofeng cihaz hangisi. UV-BF 10 gibi cihazlar görüyorum. Nedir aslı?
Mesela linkteki model UV-82'ye bin basar sanki  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Gercekten usta amatorlerinizin baofeng'in herhangi bir modleini onerecegini sanmiyorum.
Para israfi olur kendisi.
Bu konu hakkinda onlarca yazi var forumda.
Nicin alinmamasi gerektigine dair.

30 dolara telsiz almak cazip gorunse de uzak durun derim.
Ucuz ama iyi olsun derseniz baofeng'ten bir tık daha pahali olmasina ragmen cok daha kaliteli ve standartlara yakin calisabilen wouxun modellerine bakin.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı yeniyetme

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2021, 18:28:29 »
"Gürel Özbakış" isimli YouTube kanalında TA2DX çağrı işaretli Gürel Bey, videolarında yeni başlayan radyo amatörlerine başlangıç cihazı olarak Baofeng öneriyor. Birçok usta amatöründe kullanıp önerdiği cihazlar olduğunu gördüm. Örneğin TA2AWR Murat Şen, önermesede birçok Baofeng cihaz kullanıyor.

Mobil ve masaüstü sistem kuracak şansım olmadığı için amatörlüğümün ilk zamanlarında el cihazlarını kullanmak istiyorum. Zaten bir zorunluluk şuan. Ve el cihazları kanaatimce yeni başlayan amatörlere en cazip gelen cihazlar. Güzel görünüyorlar, taşınabiliyorlar. Bir oyuncak gibi, bir arzu nesnesi.

İlk başta öğrenme amaçlı dijital değil analog bir cihaz almayı düşündüm. Çoğu kişide Baofeng önerince kendi kendime en iyisi hangisi ise onu alıyım diye düşündüm. Ama anladığım kadarıyla kullanılacak cihazlar değiller. Hatta ele alınacak halleri yok  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Motorola, ICom, Yaesu gibi cihazlar ülkemizde doğru düzgün bulunamıyor sanırım. Hem de Baofeng cihaz fiyatlarını gördükten sonra analog bir cihaza 1500 TL vermek biraz ahmaklık gibi gelmişti. Şuan gelmiyor, pahalı ise vardır bir hikmeti, ucuz ise vardır bir illeti düşüncesindeyim.
Wouxun cihazlara bakacağım, var mıdır önereceğiniz Wouxun cihazlar.
Başka markalardan da olabilir, üstte belirttiklerimden olabilir mesela Motorola.
Hepinize şimdiden teşekkür ederim yanıtlarınız ve yanıtlayacağınız için.

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 12 Mart 2021, 06:26:45 »
Uv9d serileri güncel modelleri wouxun un. Onlara bir bakın. Full duplex özelliğide olan ve amatör Fm uydu çalışmalarında da tercih edilen cihazlar.

Çevrimdışı yeniyetme

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #7 : 14 Mart 2021, 18:05:49 »
TYT TH-UV88 telsiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çevrimdışı yeniyetme

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #8 : 18 Mart 2021, 06:43:18 »
+

Çevrimdışı TA2MFN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ferit Nur
« Yanıtla #9 : 18 Mart 2021, 22:05:03 »
TYT TH-UV88 telsiz hakkında ne düşünüyorsunuz?
fiyatı fena değil türkçe kullanma klavuzu da var daha ne olsun.
ta2mfn.blogspot.com

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
dmr telsizler hakkında

Başlatan TA1CAN

3 Yanıt
1165 Gösterim
Son İleti 22 Mayıs 2020, 12:23:39
Gönderen: TA2SY
xx
16 Kanallı Pmr telsizler hakkında

Başlatan orcun

2 Yanıt
2400 Gösterim
Son İleti 28 Mayıs 2014, 22:35:19
Gönderen: TA4AHE
question
Telsizler hakkında tavsiyeye ihtiyacım var.

Başlatan Heutros

2 Yanıt
1313 Gösterim
Son İleti 15 Ekim 2020, 00:18:39
Gönderen: TA1QQ
xx
Dijital telsizler hakkında bilgi

Başlatan TB5CMJ

0 Yanıt
2358 Gösterim
Son İleti 25 Kasım 2013, 23:44:43
Gönderen: TB5CMJ