Gönderen Konu: Sadece rx(dinleme için) hf multiband tel anten tavsiyesi!  (Okunma sayısı 1206 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Swlsakarya

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Varlık Efe Över
Arkadaşlar merhaba,sakaryada yaşıyorum.Adım efe.Kısa dalga,orta dalga,uzun dalga radyo

dinleyiciliği yapıyorum.ssb tecsun marka bir cihaz kullanıyorum.Şu anda yerden 5 yükseklikte gerili

Kendi yaptığım end fed anten kullanıyorum.(40.5 metre uzunluk)Bundan önce 9:1 balunlu long wire

kullanıyordum.Amatör bir arkadaşın tavsiyesi ile bu antene geçtim.İyikide geçmişim.Diğer kullandığım

antenler içinde en iyi verimi bu antenden aldım.(mini whip anten,mla 30 aktif anten,mla 150 aktif

anten,9:1 balunlu long wire, ve kendi yaptığım manyetik loop antenler….)Ama tabiki daha iyisi için

arayış içindeyim.Bu sebeple tecrübeli amatör arkadaşların tavsiyesine ihtiyacım var.Sorularım şöyle

Şimdiden anlayışınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

1-Yeni bir hazır tel antene geçip yaşadığım binanın üstüne germeyi düşünüyorum.Burada yön

nekadar etkilidir.tel antenim basit tarifle kuzeyden güneye uzanıyor.O yüzden en iyi çin radyolarını

Duyuyorum.Güneye bakan ucu 10metre güney batıya kaydırarak biraz daha avrupaya bakar hale

getirirsem avrupa yönündeki istasyonlardan gelen sinyalleri almamda faydası olur mu?

2-kimi tel antenler anten tüner isterken kim antenler istemiyor.Bildiğim kadarıyla anten tüner ile swr

ayarı yapılarak tx teki başarı yukarı çıkıyor.anten tunerin rx için faydası olurmu?mesela tüner ismeyen

endfed anten aldım ama tunerde koydum.bana dinleme için faydası varmıdır?

3-bana hangi endfed antenleri tavsiye edersiniz.endfed yada başka bir model anten.(kapalı dipoller

gibi)benim en çok duyduğum myantennas sitesindeki (40metre uzunluk)8010 efhw antendir ve tüner

istemez.

Saygılarımla.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6802.0

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: Sadece rx(dinleme için) hf multiband tel anten tavsiyesi!
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2021, 14:05:55 »
Merhaba dipol antenlerde yön vardır.
Antenin çekildiği doğrultuda alma - gönderme daha zayıftır. Aşağıda radyasyon patternini paylaşıyorum.
Ve evet bir anteni tune ettiğinizde eger ihtiyacı var ise alma performansı da düzelir.

Sadece dinleme amaçlı anten arıyorsanız mini whip anten yapıp kullanmanızı öneririm. (aliexpresste pcbsi de hazır olarak satılıyor kendiniz yapmak istemezsiniz) Dipolden çok daha geniş bandlı ve iyi dinleme sağlayacaktır.
Ayrıca çok küçük bir anten olduğu için kurulum sıkıntısı da yaşamazsınız.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı Swlsakarya

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Varlık Efe Över
Ynt: Sadece rx(dinleme için) hf multiband tel anten tavsiyesi!
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2021, 14:10:00 »
Cevabınız için teşekkür ederim oğuzhan bey.hazır mini whipi çinden aldım.yerden 6 metre yüksekte kullandım ancak memnun kalmadım.kenarda duruyor.hayırlı günler.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
HF MULTİBAND ANTEN

Başlatan TA3DN

10 Yanıt
16045 Gösterim
Son İleti 12 Nisan 2014, 20:15:50
Gönderen: TA3DN
clip
MULTİBAND FANDİPOL ANTEN:

Başlatan TA3DN

4 Yanıt