Gönderen Konu: İnternet üzerinden çalışan ve evde yapılabilen DMR alıcı verici sistemleri  (Okunma sayısı 2428 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 24
  • İsim Soyisim: Recep Aydın Güleç
Merhaba,
Bilindiği üzere, sayısal (dijital) haberleşme diğer pek çok alanda olduğu gibi amatör telsiz haberleşmesinde de gittikçe daha çok yer alıyor. Bâzı amatörler, sayılsal telsiz sistemlerinin amatörlüğün ruhuna aykırı olduğunu söylese de gelişmenin önünde durmak maalesef mümkün olmuyor.
Cihaz üreticileri, çeşitli standartlarda çeşitli sayısal telsizler üretip satışa sundular. Diğer taraftan, amatörler arasında da bbu konuda çalışmalar hızla sürüyor. Bunlardan ikisi özellikle ilginç.
A) Raspberry Pi üzerinde kurularak internet üzerinden çalışan DMR alıcı verici:
Bu konudaki en somut çalışmayı EA3IHI çağrı işaretli amatör gerçekleştiriyor. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde bu konuda donanım ve yazılım bilgileri mevcut. Bu amatörün çalışmasını bir Raspberry Pi3 üzerinde denedim. Bu konudaki deneyimlerimi -Raspberry Pi'ın kurulumu da dâhil olmak üzere- Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresindeki sayfamda paylaştım.

B) Yine bir Raspberry Pi üzerinde kurulu DVSwitch sunucusu ve android işletim sistemine sâhip cep telefonları ile kurulan uygulama. Bu konudaki geniş bilgiyi Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde bulubilirsiniz.
Bu uygulamayı da denedim. Bu konudaki deneyimlerimi de keza Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresindeki sayfamda paylaştım.
Deneyecek amatörlere başarılar dilerim.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6689.0

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
Her iki devreye ait birer görüntü ve her iki devrenin kısa birer videosu
-
-
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2020, 21:25:18 Gönderen: TA2EI »

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
Teşekkür ederim. Maksat gençlere kaynak olsun.

Çevrimdışı TA2ADL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 11
  • İsim Soyisim: metin erdal
elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.emeğe saygı...
Muhaberesiz muharebe olmaz.M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA2KNV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • SEVGİLER SAYGILAR
  • İsim Soyisim: Mert Aktaş
Recep Bey öncelikle elinize sağlık çalışmanızı severek okudum, bende Raspberry Pi 2 cihazımda çalışmalarıma başladım. Raspberry üzerindeki kurulumları eksiksiz ve başarılı bir şekilde tamamladım ancak birkaç konuda sizden yardım isteyeceğim. "DMRStation.ini" dosyasını düzenlerken bağlanmak istediğimiz sunucu ip numaralarını nereden bulabiliriz? [Server] > #local test server > #remote host üzerinde belirtilen ip adresini (192.168.3.254) ve #Spain server olan başlığı değiştirmemiz gerekli midir? İlk defa DMR çalışmasında bulunuyorum kusura bakmayın lütfen, şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
Mert kardeşim öncelikle kolay gelsin.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresindeki sayfamda, DMRStation.ini için verdiğim örnekte, eğer bir değerin karşısında pembe ile yazılmış bir değişiklik açıklaması yoksa aynen kalacak.
Yâni:
1)
#local test server
#remoteHost=192.168.3.254
kısmında bir değişikliğe gerek yok.
2)
#Spain server
remoteHost=84.232.5.113 kısmına gelince.
Buraya bağlanmak istediğiniz sunucunun ip numarasını giriyorsunuz. Pek çok ülkede BM sunucusu var, ama bizde yok. Ben Almanya'daki sunucunun adresini giriyorum. 178.238.234.72 (master2.bm262.de sunucusunun ip numarası)
BrandMeister sunucuları için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresine bakabilirsiniz.
Takıldığınız yer olursa sorun yine.
Başarılar.

Çevrimdışı TA2KNV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • SEVGİLER SAYGILAR
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık.

Çevrimdışı TA1RA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 4
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Uygar Atilla
Görünüşte Zello programından farkı yok gibi görünüyor. İnternet üzerinden yapılan görüşme doğru mu?

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
CB ile amatör telsizciliğin farkı neyse, diğer "chat" ve görüşme yazılımları / uygulamaları ile DMR arasındaki fark aynı. DMR sistemleri ile sayısal telsiz görüşmesini ancak bir DMR ID'si olan kişi yapabilir ki bunun için de amatör telsizcilik lisansı olması gerekli.

Çevrimdışı TA2KNV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • SEVGİLER SAYGILAR
Recep Bey tekrardan merhabalar, "md380-emu" dosyasında bir sorun alıyorum Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresindeki clone'u indiriyorum ancak indirdiğim dosya "md380-emu" olarak değilde "MD380-Emulator" olarak iniyor bundan dolayı terminalde hata alıyorum dosya ismini değiştirdiğim taktirde ise terminalde syntax hatası alıyorum. Bu adımı nasıl çözüyoruz acaba? Teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
md380-emu dosyasını kendiniz kendi sisteminize göre derlemeniz gerekiyor.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde derlemenin nasıl yapılacağı yazıyor.
Ya da şöyle bir yol izleyebilirsiniz:
DVSwitch uygulamasını RPi'a kurmak için gerekli işlemleri yaparsanız, md380-emu dosyası da bu arada derlenmiş oluyor.
Bu işlemin detayları sayfamda var. Özet olarak şöyle:
1) Bir mikro DS karta yeni bir Debian Buster-Lite işletim sistemi kurunuz. (RPi'a işletim sistemi kurulumu ve diğer teknik adımlar için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresine bakabilirsiniz.)

2) RPi’I bir monitöre bağlayarak veya SSH ile bağlantı kurarak login olun ve

sudo su

Yazarak super kullanıcı haklarını elde edin.

3) Komut satırında;

a) apt-get update yazarak sistemi güncelleyiniz.

b)  apt-get upgrade -y yazarak sistemi yükseltiniz.

4) Komut satırında sırasıyla;

a) cd /tmp yazarak tmp dizinine geçiniz

b) wget Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap yazarak DVSwitch sistem dosyalarını indiriniz.

c) unzip /tmp/master.zip yazarak indirdiğiniz zip dosyasını açınız.

ç) mv DVSwitch-System-Builder-master DVSwitch-System-Builder yazarak master dosyayı kullanıcı dosyalarına aktarınız.

d) cd DVSwitch-System-Builder yazarak çalışma dizinine geçiniz

e) ./DVSwitch-System-Builder.sh yazarak kurulum betiğini çalıştırınız.

5) Komut satırında /usr/local/sbin/update-fromgithub.sh yazarak sistem dosyalarını güncelleyiniz.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2020, 12:24:15 Gönderen: TA2EI »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
full dublex çalışan intercom olarak kullanılabilecek alıcı verici şeması varmı?

Başlatan TA1TD

4 Yanıt
6760 Gösterim
Son İleti 24 Haziran 2011, 18:28:47
Gönderen: TA3CB
xx
Evde Yapilabilen Ucuz UHF ya da VHF anten yapımı (öğrenci dostu :D)

Başlatan TA1RA

16 Yanıt
6244 Gösterim
Son İleti 19 Eylül 2018, 14:13:54
Gönderen: TA3OAS
xx
TELSİZ ÜZERİNDEN İNTERNET SURFING

Başlatan TA2ANA

9 Yanıt
12845 Gösterim
Son İleti 28 Şubat 2012, 21:22:46
Gönderen: TA2T (sk)