Gönderen Konu: Evde Yapilabilen Ucuz UHF ya da VHF anten yapımı (öğrenci dostu :D)  (Okunma sayısı 6183 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA1RA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 4
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Uygar Atilla
Merhaba amatör telsiz camiasındaki deneyimli abilerim. Uzun zamandır yoktum malum işler güçler sınavlar vs. Sonra aklıma geldi ya benim telsizim vardı diye Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap fakat şöyle bir problem var ki benim bulunduğum konum itibari ile baofeng uv-5r'nin kendi stock anteni ile evden konusmam mumkun olmuyor ve dahası normal sartlarda da daha iyi bir sinyal olmasını istiyorum. Başlıkta da belirttiğim gibi böyle ev şartlarında yapımını tavsiye edebileceğiniz, ucuz, tek band ya da çift band (vhf uhf) anten tavsiyeniz var mıdır? varsa yardımcı olabilir misiniz. Hem benim adıma hem de bu tip bir proje merak eden arkadaşlar olursa fikir vermiş olursunuz. şimdiden teşekkürler Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6064.0

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 147
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Linki ve bağlı bulunduğu kategoriyi inceleyin

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA1RA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim fakat aluminyum profili bulabileceğimi zannetmiyorum. Daha başka bir öneriniz var mı?

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
acık antenler kalabalık şehirlerde fazladan parazit almanıza sebep olur.
dual bant anten yapımı dıye google amcaya sorunuz bir sürü uygulama var. takıldığın yerde yardımcı oluruz.
Hasan Ceylan, Hasan Tahsin ( TA3BS ) ve benzeri abilerimizin yuotape de bir sürü görsel anlatımları var.

Çevrimiçi TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Can ÖZKAN
Flower Pot anten olarak aratirsaniz google a biraz rg58 ve biraz pvc boru ile yapabileceğiniz bir anten var. Şahsen ben kendi istasyonumda kullanıyorum. Ölçülere sadık kalmanız önemli.

K00U cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimiçi TA1RA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
Cevap verdiğiniz için teşkkür ederim fakat dün bütün gün boyunca rg58 kablo ve telsize uygun konnektör aradım bulamadım. Kendi yaptığım anten dışında bir de na771 almak istiyorum. İstanbulda bu tio malzemeleri satan (ve anten de satan) yer biliyor musunuz?

Çevrimdışı Yesilu

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Uğur Yeşil
na771 in performansı uv5r nin yanında gelen antenden daha kötü (ben çinden aldım, sahte sanırım. belki orjinali farklıdır. sahte de olsa yarım metrelik anten parmak kadar olandan iyidir diye düşündüm, hiç te öyle çıkmadı, boyu değil fonksiyonu önemli hikayesine tam uydu).

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Eger bulundugunuz konumda el cihazinin anteni bir ise yaramiyorsa muhtemelen alacaginiz/yapacaginiz basit dipol ya da vertical antenler de ise pek yaramayacaktir. Cihaz uzerindeki kisaltilmis vertical ile bu antenlerin arasinda dB olarak kayda deger bir fark beklemek yanlis olur.
Bu yuzden anteni balkona/catiya koymaniz gerekmekte diye dusunuyorum.
Tabii bu sefer olay koaksiyel kablo mesafesi ve kablodaki kayba gelip dayanacak.
Radyo amatorlugu konu oldugunda maalesef cogu amatorun yaptigi hata "watt" cinsinden konuşmak. Oysa ki dB cinsinden konuşmak çok daha anlaşılır yapar konuyu.

Örnek vermek gerekirse..
Elinizdeki cihaz 5W olsun.
5W 37dbm yapar yaklaşık.

10 metre mesafe olduğunu varsayalım.

Kablonuz RG58 gibi kaybı yüksek bir kablo ise
VHF:  1.5dB kayıp yani antene ulaşan 3.5W olur...    Her 3dB de sinyal yarı yarıya düşer
UHF te işler daha fena..
2.8dB kayıp .. Yani yaklaşık 2.5W havaya çıkabilirsiniz.
Kazançlı bir anteni 10m uzağa koymak  yaklaşık 3 dBlik güzel yüksek kaliteli bir antenin tüm artısını yok eder..
Tabii, anteni koyduğunuz yerin evin içinden çok daha iyi bir duyma alanlını kapsayacağı artı olarak yanında gleiyor.

Ne yapılabilir.
VHF hele hele UHF, harici bir anten kullanacaksanız kesinlikle en az rg-213 .. ama tercihen heliax bir kablo kullanmak lazım.

Yukarıdaki örneği RG-213 için verecek olursak,
VHF te sadece 0.8dB kayıpla 4W
UHF te ise 3.5W havaya çıkar..

Kablonuzda hiç kayıp olmadığını varsayalım.
Kazançlı bir anten kullanmanın faydası nedir derseniz,
Yine cihazınızdan 5W çıktınız diyelim.
2dB kazançlı bir anten kullanıyorsunuz.toplam çıkış dB'niz 37+2=39 db  =8W
yani 5Wlık bir telsizi sadece 2dB kazançlı bir anten ile kullandığınızda cihazınız 8wlık bir telsiz gibi davranacaktır.

Yine bu db hesabından

5wlık bir telsizi 2db kayıplı bir kablo ile 2db kazançlı bir antene bağlarsanız 5W çıkış yaparsınız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

6 dB kazançlı bir anten(yagi gibi)  kullaırsanız ise (kablo kaybı yoksa) 20W lık bir dB gücü elde edersiniz

Dış ortama koyacağınız antenin bu yüzden kazançlı bir anten olmasını tercih edin ki en azından kablo kaybını telafi edebilin.

Bunlar tabii ki temeli olsun bilgilerinizin..
En kötü anteni yapmak bile artı bir  tecrubedir..

Ama göz kararı yapacağınız antenlerin SWR ve kayıpları da yüksek olabilir. Bu yüzden kötü bile olsa bir swr metre edinmeye bakın. Ondan sonra anten yapma sevdasina girin derim.
Ona bütçe ayırmam diyorsanız hazır bir anten işinizi daha çok görecektir.

« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2018, 20:39:08 Gönderen: TA2NC »
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA1RA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
Peki hocam çok teşekkür ederim o kadar yazdığınız için sağolun var olun. Elimde malzeme bulacak bir imlan olsa hemen yapacağım bir şeyler kaybı falan şu anda önemli değil. Çünkü bulunduğum yer binalar arası olduğu için binalar arası 5w çıkmak binaların yukarısına doğru 3.5 w ile çıkmaktan daha kötü oluyor. Elimde dediğiniz malzemeleri bulacam bir dükkan adresi olsa keşke oraya gideceğim de bulamıyorum bir türlü. En sonda şeytan diyor 75 ohmluk televizyon kablosundan yap 😁 fakat kaybı daha fazla olur herhalde? Saygılar

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
bana lazım olan malzemeleri ( rg-58 kablo bnc konnektör gibi) turgutlu  uzman elekronikten almıştım. orada mevcut olmayan bir kaç konektör de internetten temin etmiştim. Flower Pot anten yapıp balkon ve çatı da denedim. aradaki kablo 3 metre gibi kısa bir mesafeli olara kullanıyorum. işimi görüyor. yapımı kolay. internette bir sürü görsel ve türkçe anlatım mevcut. senin için başlama noktası olabilir.

televizyon kablosu ile kayıp fazla olacağı gibi 50ohm da calışan cıhazın 75 ohm kablo ve antenle sağlıklı çalışmaz. balumlar ile belki çevirip kullana bilirsin. ama bu konuda bir bilgi sahibi değilim. 
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2018, 00:58:39 Gönderen: azer90 »

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
50 ohm bir sistemi 75 ohm ile tasiyamazsin.
tasimamalisin.

internette bile kablo satan bir cok yer var.
bu foruma girdigine gore internetin de var.

google a RG58 fiyat yazmak yeterli

gibi..

Ya da biraz beklerim dersen aliexpress te de mevcut konektorleri bile ustunde

Çevrimiçi TA1RA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
İnternette en çok sevmediğim şey birileri tarafından azar işitmektir maalesef. Bu olay bütün yardımseverlik ruhunu kırıyor bilhiniz olsun. Ben elektronik urun satan (bu tip şeyleri satan) ararken siz internet sitesi yazmışsınız. Birisinde stok yok, birisi kazık pahasınca pahalı. Bu tip ürün satan insanlarla yüz yüze konuşmak daha verimli oluyor. İnşallah derdimi anlatabilmişimdir.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
Internette veya ozel hayatta azar isitmek hos degildir evet ama ortamda sizi azarlayan bir yazi ya da tabir gormedim

koaksiyel kablo ucuz bir urun degildir.
Acikcasi gonderdigim sitelerdeki fiyatlari da pahali bulmadim.
Hatta en ucuzu rg58dir ki HF haricinde kullalmasini hic tavsiye etmem ama ogrenci oldugunuz icin onu yazdim.
Hobiye yeni basladiginiz icin ekonomi haricinde bir bekletinizin olmadigini dusundugum icin o da.

Azarlandiginizi dusunuyorsaniz bu size herhangi bir konudaki son yazimdir.
Yanlis anlasildiysam pardon.

73

Çevrimiçi TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Can ÖZKAN
Kardeşim sana kaç metre Rg58 lazım ben göndereyim.
İnternette en çok sevmediğim şey birileri tarafından azar işitmektir maalesef. Bu olay bütün yardımseverlik ruhunu kırıyor bilhiniz olsun. Ben elektronik urun satan (bu tip şeyleri satan) ararken siz internet sitesi yazmışsınız. Birisinde stok yok, birisi kazık pahasınca pahalı. Bu tip ürün satan insanlarla yüz yüze konuşmak daha verimli oluyor. İnşallah derdimi anlatabilmişimdir.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
Merhaba,

Flower pot anten yapımı keyifli, bir o kadar da fiyat anlamında ucuzdur. Ben köy evimde bir adet dual band flower pot yaptım, duruyor, tavsiye de ederim. RG58 kablo piyasada çok aşırı zor bulunan bir kablo değil açıkcası. Coax kablolar içeriğindeki bakır nedeniyle biraz pahalı, doğru. Ancak onlarsız da olmuyor. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ben uğraşmayayım, bir kez para yatırayım bu işe derseniz Diamond X30 tipi dualband bir anten öneririm. Kendi evimde bunu kullanıyorum. Boy açısından da apartman kullanımı için oldukça uygun bir antendir. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinden bakabilirsiniz. Metin bey amatör ağabeylerimizdendir, ihtiyaçlarınız konusunda yardımcı olmaya çalışacaktır.

73!
73 de TA7Ω | ex-callsign: TB7FAT

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
İnternet üzerinden çalışan ve evde yapılabilen DMR alıcı verici sistemleri

Başlatan TA2EI

10 Yanıt
2393 Gösterim
Son İleti 07 Temmuz 2020, 11:30:50
Gönderen: TA2EI
clip
2m/70 cm yapılabilen kapalı dipol anten.

Başlatan TB3PSU

2 Yanıt
1948 Gösterim
Son İleti 30 Ağustos 2022, 14:32:15
Gönderen: TA2NC
xx
ANTEN SOHBETLERİ-8 (40-80-160 Metre Bandları İçin Traplı Dipol Anten Yapımı)

Başlatan TA3BQ

2 Yanıt
11966 Gösterim
Son İleti 08 Mart 2012, 17:16:47
Gönderen: andromeda
xx
ANTEN YAPIMI

Başlatan hsyn42

0 Yanıt
2146 Gösterim
Son İleti 07 Nisan 2021, 19:44:24
Gönderen: hsyn42