Gönderen Konu: YENİ AMATÖRLER İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER  (Okunma sayısı 21165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB6DIY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Karada görüşmek, havada duyuşmak dileğiyle...
  • İsim Soyisim: ibrahim YILDIRIM
YENİ AMATÖRLER İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER
« : 26 Ocak 2015, 15:30:15 »
Merhaba değerli üstatlar,
Yeni amatörlerin bu konuda benim gibi muallakta kaldığını sanarak bu başlıkta bir konu açma gereği duydum.

1-Amatör frekansta yada yakın kanal frekanslarda true beep veya anı tonu kullanımı yasak mı? yasak ise yönetmeliğin hangi maddesinde yer alır.
2-Bir polis memuru yaptığı aramada veya görüşme yaparken elimizdeki telsizi gördü ve nedir diye sordu. ( Belge göstermemize rağmen cihazınızı verin bakacağım hangi frekanslar var diye cihazımızı isterse nasıl bir yol izlemeliyiz; çünkü polis memurunun amatör telsizci olmaması durumunda bizim frekanslarımızı kullanması yasak bataryayı söküp tutanakla mı teslim etmeliyiz.)
3- Hava alanlarında bu cihazın taşınmasına ilişkin bir yönetmelik var mı ? zorluk çıkaran görevlilere devletin verdiği belgeyi ibraz etmemize rağmen nasıl bir tutum ve yol izlemeliyiz.
4- Aselsan a 4411 kullanıcısıyım bu cihaz amatör telsizcinin kullanımı yasak mı? yasak ise belirli bir cihaz veya yasal olan bu ürünlerin bir listesi varmıdır ben 5w kadar serbest diye biliyorum...
5- Elimizdeki el cihazları ile hangi kurum kuruluşlara giremeyiz böyle bir yönetmelikte göremedim.. Şu bölgeye kesinlikle giremessin diye bir şart yada yönetmelik varmıdır?
6 Telsizimizi ruhsatlı silahda aranan şart gibi illa belimizde mi taşımamız gerekiyor; bazen yolda yürürken de muhabere yapıyoruz sonuçta ...

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum...

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4586.0

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: YENİ AMATÖRLER İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2015, 16:30:28 »
Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

1-Amatör frekansta yada yakın kanal frekanslarda true beep veya anı tonu kullanımı yasak mı? yasak ise yönetmeliğin hangi maddesinde yer alır.

Kanunda açıkca yazmayan şey suç olamaz, ama Amatör Telsizcilikte centilmenlik de esastır. Hiç bir kanunda, yönetmelikte, bağırarak konuşmayın diye de yazmaz. Ama bağırmadan konuşuruz.
Amatörler arasında roger beep vs kullanılması hoş karşılanmıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, duymadım da bantlarda.

2-Bir polis memuru yaptığı aramada veya görüşme yaparken elimizdeki telsizi gördü ve nedir diye sordu. ( Belge göstermemize rağmen cihazınızı verin bakacağım hangi frekanslar var diye cihazımızı isterse nasıl bir yol izlemeliyiz; çünkü polis memurunun amatör telsizci olmaması durumunda bizim frekanslarımızı kullanması yasak bataryayı söküp tutanakla mı teslim etmeliyiz.)

Ama şunu da tescil edelim. "Bizim" cihazlar başka frekanslarda TX de yapabiliyor.

Aslında, öyle diyen polis memuruna geçerli özel veya genel arama, üst baş arama iznini göstermesi gerektiği de söylenebilir !
Kolaysa siz sorun demeyin, ben el cihazımla dolaşmıyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Herkesin bildiği gibi, belirli frekans aralıklarında TX (yayın) yapma yetki ve hakkına sahibiz. Cihazımızın haddini aşmasından da biz sorumluyuz. Ha kullanmıyorum, hiç girmiyorum oralara demek mümkün.

3- Hava alanlarında bu cihazın taşınmasına ilişkin bir yönetmelik var mı ? zorluk çıkaran görevlilere devletin verdiği belgeyi ibraz etmemize rağmen nasıl bir tutum ve yol izlemeliyiz.

Taşıyıcı firmanın, havayollarının politikasına bağlıyız. Son söz sahibi kaptandır. Bağajda taşımanıza kimsenin bir şey diyeceği yok. Yolcu beraberinde kabinde taşımak isterseniz, havayolu şirketiyle muhatap olursunuz. Nitekim devlet ehliyet verdi, araba kullanıyoruz ama örneğin devletin verdiği belgeye dayanarak arabayı alışveriş merkezinin içine sokmaya kalkmıyoruz. Bu kural da hiç bir kanunda, yönetmelikte yazmaz.

4- Aselsan a 4411 kullanıcısıyım bu cihaz amatör telsizcinin kullanımı yasak mı? yasak ise belirli bir cihaz veya yasal olan bu ürünlerin bir listesi varmıdır ben 5w kadar serbest diye biliyorum...

C sınıfı amatörler 144-146 ve 430-440 MHz bantlarında 5 Watt çıkış gücünü aşamaz (sabit istasyonlarda da). A ve B sınıfı belge sahiplerinin maksimum çıkış gücü 75 Watt, 400 Watt PEP'i aşamaz.
Evet, el cihazları, hangi sınıftan olursa olsun, 5 Watt'ı aşamaz.

Sadece ithal edilecek cihazlara ilişkin bir liste var. Sonuçta, amatör telsizci baştan sona kendi alıcı vericisini yapma hakkına sahip kişi.

5- Elimizdeki el cihazları ile hangi kurum kuruluşlara giremeyiz böyle bir yönetmelikte göremedim.. Şu bölgeye kesinlikle giremessin diye bir şart yada yönetmelik varmıdır?

Her şeyi yönetmelikte arar dayanak beklerseniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 5 watt yerine 5 nokta sıfır sıfır 2 watt çıkıyorsunuz diye hesap sorulmasına da hazır mısınız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Örneğin bakanlık binaları. Girişte o bakanlığın atadığı kişiler, kimin neyle nasıl içeri girebileceğine karar verir. Hükümranlık onun.

Yukarıda örneğini verdim. Devletin verdiği ehliyete sahibiz ve araba kullanıyoruz, ama örneğin alışveriş merkezlerinin içine dalmıyoruz, bunu yasaklayan bir yönetmelik görmedik diye.

Bizim dilimizde pek yok ama, "ev hakkı" denen bir şey var. Kurumlar, binalarına kimlerin nasıl neyle girebileceğini belirler. Sinemalar, pastaneler vs..Hiç bir yerde yazmaz ama, sinemalarda kabuklu yemiş yemek yasaktır levhasının da yasal dayanağını sormuyoruz.

6 Telsizimizi ruhsatlı silahda aranan şart gibi illa belimizde mi taşımamız gerekiyor; bazen yolda yürürken de muhabere yapıyoruz sonuçta ...

Ruhsatı ben cüzdanımda taşıyorum.

Hoşgeldiniz, hayırlı olsun

Ersoy; TA2IBY
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB6DIY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2015, 17:48:50 »
Öncelikle zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim.

1-Benim sorduğum röle üzerinden konuşma değil, sıkça görüştüğüm arkadaş grubu arasında kullanım idi yanlış anlaşıldı sanırım. Fakat buradan da soruma cevap aldım etik değil demek istemişsiniz.

2-Polis memurunun arama yetkisi var ise direk cihazı alıp istediği gibi kurcalayabilir sonucu çıkarttım. Yani polis memurlarının müdahale edemeyeceği frekansları tx rx yapacak şekilde memurun eline teslim ediyoruz. (o halde biz yönetmeliğe karşı çıkmış olmuyor muyuz? çünkü bu ehliyete sahip kişiler dinleme ve konuşma yapabilirler biz elimiz ile cihazı verip tx rx yapabileceği şekilde ilgili yönetmeliklere muhalefet etmiş olmaz mıyız? bunun bir teslim üsulü vardır sanırım ) Sonuçta uygulama yapan memur bir bilirkişi değil ve emniyet bünyesinde bununla ilgili bölümler var bildiğim kadarıyla ancak tutanak karşılığı sizden bu cihazı bataryası sökük şekilde alabilir ve incelenmek üzere ilgili merci ve makamlara iletir.

5- Bakanlığın başında duran güvenliğin belirlediği kanunu banka güvenliği de belirler o halde bankaya da telsizle giremezsiniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap hocam açıkcası bu cevap beni tatmin etmeni üzgünüm...

6- Soruyu yanlış anlamışsınız bende belgeyi cüzdanımda taşıyorum tabikide; Silah taşıma ruhsatında olsa kovboy gibi göstere göstere gezemezsin silahın gözükmemesi gerekiyor... Telsiz de de bu şekilde gizlemek zorunlu mu? yarın birgün işgüzar bir memura denk gelip yasah gardeşim sen polis süsü veriyorsun hadi bayim sağa tutuanak tutacam diye tutturması endişesi ile yazdım.

sıralamadığım maddeler arasında anlaşılmayan bir husus yok..
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2015, 17:55:08 Gönderen: TB6DIY »

Çevrimdışı TA3YA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Ahmet GÜLEŞ
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2015, 23:08:27 »
Çok detaylıca cevaplamayacağım sorularınızı ama dilimin döndüğünce bazı sorularınıza kısmende olsa cevap bulmanıza yardımcı olmaya çalışacağım.

El telsizinizi yanınızda taşıyabilirsiniz, resmi kurum frekansları yüklü olmamak kaydıyla, polis herhangi bir şekilde sorarsa da belgenizi göstermeniz yeterlidir, bilmeyen polisler olabilir düzgün bir dille izah edebilirsiniz. Şayet bende yanımda gezdiriyorum telsizimi daha hiç bir kimse bu ne diye sormadı, tabi belimde taşıyorum ceket varsa ceketle, tahirt varsa tahirtle kapatarak. Aleni olarak göstermeye gerek yok diye düşünüyorum. Gizlemek zorunda değilsiniz tabi ki, o tamamen kişisel bir olay.

Havayolu olayına gelicek olursak, bataryanızı ayırarak bavulunuza koyarsanız sıkıntı çıkmaz. Gerekli belgeyi ibraz edersiniz. Ama uçak içerisine cihazla girmek sıkıntı yaratabilir. Sorun çıkarmaya gerek yok.

Kurumlar veya bazı yerlere girerkende telsizi alıp almamak birazda oranın kurallarına bağlı. Bugüne kadar sıkıntı yaşamadım ama yaşamayacağınız anlamına gelmiyor tabi ki. En basitinden izmir askerlik şubesine gittim. Telsizi bataryasından ayırarak teslim ettim bataryasız olarak, cep telefonumuda kapattım. Her hangi bir sıkıntı çıkarmadılar çıkarkende geri verdiler, bu neyin nesi diye sormadılar bile.

Ani kodu pek hoş karşılanmaz, bunun nedenlerinden biri de ani kodu nedneiyle konuşmanın baş kısmı kesiliyor ve aynı zamanda sürekli bir hal alınca can sıkıcı bir hal almakta.

Teşekkürler, 73 ler
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2015, 23:10:32 Gönderen: TA3IAG »

Çevrimdışı TB6DIY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2015, 10:52:27 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Çok detaylıca cevaplamayacağım sorularınızı ama dilimin döndüğünce bazı sorularınıza kısmende olsa cevap bulmanıza yardımcı olmaya çalışacağım.

El telsizinizi yanınızda taşıyabilirsiniz, resmi kurum frekansları yüklü olmamak kaydıyla, polis herhangi bir şekilde sorarsa da belgenizi göstermeniz yeterlidir, bilmeyen polisler olabilir düzgün bir dille izah edebilirsiniz. Şayet bende yanımda gezdiriyorum telsizimi daha hiç bir kimse bu ne diye sormadı, tabi belimde taşıyorum ceket varsa ceketle, tahirt varsa tahirtle kapatarak. Aleni olarak göstermeye gerek yok diye düşünüyorum. Gizlemek zorunda değilsiniz tabi ki, o tamamen kişisel bir olay.

Havayolu olayına gelicek olursak, bataryanızı ayırarak bavulunuza koyarsanız sıkıntı çıkmaz. Gerekli belgeyi ibraz edersiniz. Ama uçak içerisine cihazla girmek sıkıntı yaratabilir. Sorun çıkarmaya gerek yok.

Kurumlar veya bazı yerlere girerkende telsizi alıp almamak birazda oranın kurallarına bağlı. Bugüne kadar sıkıntı yaşamadım ama yaşamayacağınız anlamına gelmiyor tabi ki. En basitinden izmir askerlik şubesine gittim. Telsizi bataryasından ayırarak teslim ettim bataryasız olarak, cep telefonumuda kapattım. Her hangi bir sıkıntı çıkarmadılar çıkarkende geri verdiler, bu neyin nesi diye sormadılar bile.

Ani kodu pek hoş karşılanmaz, bunun nedenlerinden biri de ani kodu nedneiyle konuşmanın baş kısmı kesiliyor ve aynı zamanda sürekli bir hal alınca can sıkıcı bir hal almakta.

Teşekkürler, 73 ler

Teşekkürler.yeterince açıklayıcı oldu...

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2015, 18:12:51 »

Konuyu başlatan İbrahim YILDIRIM’ın (TB6DIY) sorularına  Ersoy YILMAZ (TA2IBY) ve Ahmet GÜLEŞ (TA3IAG) beyler iyi ve doğru yanıtlar vermişlerdir.

"5- Elimizdeki el cihazları ile hangi kurum kuruluşlara giremeyiz böyle bir yönetmelikte göremedim.. Şu bölgeye kesinlikle giremessin diye bir şart yada yönetmelik varmıdır?"
   Sorusuna mevzuat açıklaması gerekirse: Amatör telsizcilere; ilgili diğer hukuki düzenlemelerle birlikte, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Tarafından düzenlenip yayımlanmış bulunan Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği (Önemli:1 ve 5. Md.) ile EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları bölümünün (Önemli: 1, 3 ve 4. Md.) usul ve esaslarıyla, bu mevzuata ekli
   Tablo–1:  Amatör Radyo Band Planları   
   Tablo–2: Frekans Bandlarına İlişkin Açıklamalar
   Tablo–3: Emisyon Tipleri
   Düzenlemelerinde belge sınıflarına göre belirtilen  frekans, band genişliği, çıkış güç limit değerleri ve diğer şartlara ve kriterlere uyulmak kaydıyla elektronik haberleşme izini verilmiştir. Ancak BTK tarafından ayrıntılı amatör HF, VHF ve UHF band planı yapılmadığından, IARU REGION 1 HF / IARU REGION I 144 MHZ / IARU REGION I 430-440 MHz BAND PLAN’larında belirleren kıstas, sınırlama ve kriterlere de uymak gerekmektedir.

Diğer bir ifadeyle, amatör telsizcilerin belge sınıflarına göre belirlenen frekansların dışında elektronik haberleşme yapmaya izinleri ve yetkileri yoktur. Haliyle kamu kurum ve kuruluşlarının frekanslarına da giremezler.  Olumsuz yönde bir hukuki düzenleme aramaya gerek yoktur. Halk Bandı’nda bile amatör çağrı işareti kullanılarak haberleşme yapılamaz.

Selamlar...

İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #6 : 27 Ocak 2015, 18:58:35 »
İyi akşamlar TA3DP - Ramazan Bey,

Öncelikle mevzuat bazlı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Anladığım kadarı ile İbrahim bey'in öğrenmek istediği; Mevcut cihazlarımızla (fiziki olarak) kurumlara ait bölge ve binalara girişlerde bir kısıtlama olup olmadığıdır. Bildiğim kadarı ile yazılı olarak böyle bir yasaklama olmamakla birlikte o birimin idari amirinin görüşü dahilinde cihazlarımızla kurumlara giriş çıkış yapabilmekteyiz. Örnek vermek gerekir ise Devlet Hava Meydanları İşletmesine bağlı herbir havaalanında telsiz bulundurma ile ilgili işleyişler farklıdır (Bilgi kaynağı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile yaptığım yazışma) ve ilgili izinlerin ilgili Hava meydanı ita amirinden temin etmek gerekmektedir.

Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2015, 19:13:05 »

Öncelikle mevzuat bazlı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Anladığım kadarı ile İbrahim bey'in öğrenmek istediği; Mevcut cihazlarımızla (fiziki olarak) kurumlara ait bölge ve binalara girişlerde bir kısıtlama olup olmadığıdır. Bildiğim kadarı ile yazılı olarak böyle bir yasaklama olmamakla birlikte o birimin idari amirinin görüşü dahilinde cihazlarımızla kurumlara giriş çıkış yapabilmekteyiz. Örnek vermek gerekir ise Devlet Hava Meydanları İşletmesine bağlı herbir havaalanında telsiz bulundurma ile ilgili işleyişler farklıdır (Bilgi kaynağı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile yaptığım yazışma) ve ilgili izinlerin ilgili Hava meydanı ita amirinden temin etmek gerekmektedir.

Evet burada karar mekanizması o kurumun yetkilisidir.Kurumun kendi güvenlik mevzuatlarında GİREMEZ diyor ise giremez.Belirtilmemiş ise ucu açık bir konudur.
Herhangi bir kurum yetkilisi "bu binaya telsiz ile giremezsiniz diyor ise" konu ile ilgili mevzuatı sorgulamak gerekir.Tabi bu konuşmaları yaparken aynı soru bizede gelebilir."Senin ruhsatın nerede,bu telsizi kullanmaya yetkilimisiniz"diye Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
İyi akşamlar

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #8 : 28 Ocak 2015, 10:56:54 »
Merhaba,

"[size=0px]Herhangi bir kurum yetkilisi "bu binaya telsiz ile giremezsiniz diyor ise" konu ile ilgili mevzuatı sorgulamak gerekir."[/size]
[/size]
[/size][size=0px]Anlamadım, neyi sorgulamak gerekiyor. Sanırım "ortak akıl"ın ve birer amatör olarak centilmenliğin yönetmeliği, kanunu mu olsun istiyoruz?

Misafirliğe gittiğimizde de elimizi cebimize atıp sigaramızı yakmıyoruz, evsahibine soruyoruz, evsahibi ayakkabılarınızı çıkardığınızda şuraya koyun lütfen dediğinde nerede bunun yönetmeliği, kanunu demiyoruz.[/size]

[/size]
[/size][size=0px]Hiç bir yönetmelikte de 14 MHz bandında Kenwood telsiz kullanılır demiyor. Kullanıyoruz.[/size]
[/size]
[/size][size=0px]Buyurun bir bakanlığa elinizde değil telsizinizle, telefonunuzla giriniz. O bakanlık, aldığı kararla, idari kararla girişi istemiyor. Girişi engelleyen güvenlik görevlisi için "yönetmelik", amirinden aldığı talimattır. Hem bir de pratik ve pragmatik açıdan bakalım. Resmi bir kuruma veya uçağa girerken neden telsizimiz elimizde veya cebimizde olsun isteriz ki?

[/size]

[/size][size=0px]Ha bu arada, benim de el telsizim var. Pek yanımda (pardon belimde) taşımıyorum ama, bir kuruma girerken de yanıma almıyorum. Nasıl ki sorun olmasın diye fotograf makinemi de almıyorsam, cep telefonumu da.

Aynı titizliğin iki gün sonra izin verilen yayın gücü limitlerine de gösterilmesi beklentisiyle,[/size]

[/size]
[/size][size=0px]selamlar[/size]
[/size]
[/size]

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #9 : 28 Ocak 2015, 13:31:00 »

Sayın TA2IBY
Anlamayacak bir şey yok bunda.Kapınızı çalan bir kişi "ben polisim" dediğinde içeriye alırmısınız yoksa kimlik sorarmısınız?
Burada sigara içemezsiniz deneniliyor ise  "Nerede içebilirim diye sormak centilmenlik dışımıdır?Sonuçta sorgu mekanizması çalışır ve sorarsınız.
Sormaya da bilirsiniz bu size kalmış bir durumdur.
Yazımda kamu kurumlarından bahsetmiyorum."Kurum" diyorum .Kipa,Hasan Hüseyin AŞ bunlar kurumdur.Hava meydanları,bakanlıklar bunlarda resmi kurumdur.Giremezsin diyorsa giremezsin fakat sorgulamak hakkınızdır.Cevap alırsınız,alamazsınız orasını bilemem.Konu uzar gider hatta kendinizi mahkemede bile bulabilirsiniz.Belirtmişim zaten "Karar mekanizması kurumun yetkilisidir".Ben illede mevzuatı görecem ,mevzuatta yazmıyor bende telsiz ile girecem derseniz mahkeme mahkeme dolaşırsınız.Kim bunu ister? Herhalde kimse istemez.
Bunun centilmen olmak yada olmamakla hiç bir alakası yoktur.
Umarım anlamışsınızdır.

Titizlik konusuna gelince her gördüğünüz veya duyduğunuza inanmayın.Bazen ağaçlar özellikle sallanır çürük elmalar düşsün diye
Kolaylıklar dilerim
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2015, 17:20:46 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #10 : 28 Ocak 2015, 15:24:18 »
Merhaba,

Aslında çok iyi anlıyoruz birbirimizi.

Bakınız, ilk yanıtımda şöyle bir ifade kullanmışım: "[size=0px]Aslında, öyle diyen polis memuruna geçerli özel veya genel arama, üst baş arama iznini göstermesi gerektiği de söylenebilir !"[/size]
[/size]
[/size][size=0px]Ve yine yasalarımıza göre de, bana kimlik soran ve kendisini polis olarak tanıtan kişiye benim de, buyurun önce siz kimliğinizi gösterin deme hakkım var. Üstünüzü, başınızı arayacağız telsiz var senki derse de bunun dayanağını sorma hakkımız da var.[/size]
[/size]
[/size][size=0px]Yanıtınızın daha ziyade,  konuyu başlatan arkadaşımıza yönelik açıklama olarak algılıyorum. Zira, ben sizden farklı bir şey söylemedim. Hatta, polisin üst baş aramak için genel veya özel bir izni olup olmadığını dahi sormak gerekir demişim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap[/size]
[/size]
[/size][size=0px]Sanırım ufak bir QRM oldu, çağrı adım da doğru ulaşmamış Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap[/size]

Kolaylıklar ve esenlikler dileğiyle,

73, TA2IBY

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Hasan Pakmen
« Yanıtla #11 : 29 Ocak 2015, 11:38:52 »

Suat Emre Bey,

Benim daha önce başıma havalimanıyla ilgili bir olay gelmişti. Linki: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Siz de mesajınızda DHMİ ile yazışma yaptığınızdan bahsetmişsiniz. Eğer hususiyet açısından bir sakıncası yoksa yazışmayı paylaşabilir misiniz?

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #12 : 29 Ocak 2015, 12:19:09 »
Suat Emre Bey,

Benim daha önce başıma havalimanıyla ilgili bir olay gelmişti. Linki: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Siz de mesajınızda DHMİ ile yazışma yaptığınızdan bahsetmişsiniz. Eğer hususiyet açısından bir sakıncası yoksa yazışmayı paylaşabilir misiniz?

İyi günler TA2AHP - Hasan bey,

Devlet Hava Meydanları İşletmesi sitesindeki bilgi edinme başvurusundan yaptığım bilgilendirme talebinin yanıtı aşağıdadır. Talep sonucunu yazılı istememe rağmen mail ile gönderdiler. Yani elimde resmi olarak bir yazı bulunmamaktadır.

Sayın  SUAT EMRE   TEZER
       İlgi:  28/11/2014  tarih ve  120651  sayılı,    başvurunuz.
Havalimanındaki güvenlik uygulamaları ile ilgili talebiniz incelenmiştir. 

Havalimanlarındaki güvenlik kontrolleri Ulusal ve Uluslararası yükümlülükler çerçevesinde yürütülmektedir.
            Ulusal mevzuatımız olan, Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programının ?Yolcuların, yanlarında taşıdıkları bagajlarının, hava yolu mürettebatı ile hava meydanı personeli ve yolcu olmayan diğer kişilerin kontrolden geçirilmesi? başlıklı 33 ncü Maddesinin (1) Genel esaslar fıkrasının;
            b) bendi; Bütün yolcular ve yanlarında taşıdıkları bagajları uçağa veya hava meydanındaki hassas bölgeye girmelerine izin verilmeden önce mutlaka, kontrol noktasında kontrol edilir.
            d) bendi; Terminal binaları girişinde kontrol noktalarında yolcuların, yolcu olmayan şahısların üzerleri ve yanlarında taşıdıkları bagajları ve uçuş güvenliğini tehlikeye düşürebilecek maddeleri tespit etmek amacıyla, kapı dedektörleri ve X-Ray cihazlarından geçirilerek kontrole tabi tutulurlar. Kontrol noktasında, kontrole tabi tutulmayan veya kontrolü reddeden kişilerin geçişine kesinlikle müsaade edilmez.
            Aynı programın Giriş Kontrol Noktası İşletim Talimatı olan 8 nci ekinin 13 ncü fıkrası;
          Tüm büyük elektronik cihazlar (notebook bilgisayar, video kamera, ev gereçleri vs.) aşağıdaki şekilde kontrol edilir;
a) Çantalarından çıkartılarak x-ray cihazından ayrı bir şekilde geçirilmek suretiyle kontrolünün yapılması,
b) X-Ray cihazında kontrole müteakip şüpheli durumlarda ise diğer tedbirlerin (sahibi tarafından çalıştırılması fiziki aramaya tabi tutulması, iz dedektörüyle kontrol edilmesi) uygulanması,
c)  ?Rastgele Tespit Usulü? ile yapılan güvenlik kontrolleri kapsamında da söz konusu eşyaların detaylı kontrole tabi tutulmaları,

Hükümlerindedir.
            Havalimanındaki güvenlik uygulamaları Ulusal ve Uluslararası mevzuata uygundur. Ancak, taşımak istediğiniz sertifika ve belgeleri bulunan telsiz materyallerinin taşıyıp, taşımama hakkı bulunan havayolu taşıyıcı şirketinin ticari bir faaliyetini içerdiğinden ilgili havayolu şirketine talebinizi iletmeniz gerekmektedir.
          Ayrıca, Her havalimanında Mülki İdare Amirinin Başkanlığında güvenlik tedbir ve tertiplerinin geliştirilmesi ve uygulanmasını sağlamak amacıyla Hava Meydanı Güvenlik Komisyonları oluşturulmuş olup, daha detaylı kesin bilgi için uçuş gerçekleştireceğiniz ilgili Havalimanı Mülki İdare Amirliğine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Bilgilerinize rica ederim.

UYARI: BU MAİL ADRESİ GERİ DÖNÜŞE KAPALIDIR. İSTEK,GÖRÜŞ,ŞİKAYET VE ÖNERİLERİN YENİ BAŞVURU OLARAK YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.

Ayrıca polis kolluk birimi için Emniyet Genel Müdürlüğü, jandarma kolluk kuvveti içinde Jandarma Genel Komutanlığından bilgi talebinde bulundum. Polisden gelen cevap "K.E.G.M. sayfasında ibraz edilecek evraklar yazmaktadır" diye mail geldi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap . Jandarma Genel  Komutanlığı ise yazılı yanıt verdi. Mektup evdeki dosyamda yarın iş yerine getirerek onunda yanıtını burada paylaşırım.

Çevrimdışı TB6DIY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #13 : 29 Ocak 2015, 14:13:16 »

İyi günler TA2AHP - Hasan bey,

Devlet Hava Meydanları İşletmesi sitesindeki bilgi edinme başvurusundan yaptığım bilgilendirme talebinin yanıtı aşağıdadır. Talep sonucunu yazılı istememe rağmen mail ile gönderdiler. Yani elimde resmi olarak bir yazı bulunmamaktadır.

Sayın  SUAT EMRE   TEZER
       İlgi:  28/11/2014  tarih ve  120651  sayılı,    başvurunuz.
Havalimanındaki güvenlik uygulamaları ile ilgili talebiniz incelenmiştir. 

Havalimanlarındaki güvenlik kontrolleri Ulusal ve Uluslararası yükümlülükler çerçevesinde yürütülmektedir.
            Ulusal mevzuatımız olan, Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programının ?Yolcuların, yanlarında taşıdıkları bagajlarının, hava yolu mürettebatı ile hava meydanı personeli ve yolcu olmayan diğer kişilerin kontrolden geçirilmesi? başlıklı 33 ncü Maddesinin (1) Genel esaslar fıkrasının;
            b) bendi; Bütün yolcular ve yanlarında taşıdıkları bagajları uçağa veya hava meydanındaki hassas bölgeye girmelerine izin verilmeden önce mutlaka, kontrol noktasında kontrol edilir.
            d) bendi; Terminal binaları girişinde kontrol noktalarında yolcuların, yolcu olmayan şahısların üzerleri ve yanlarında taşıdıkları bagajları ve uçuş güvenliğini tehlikeye düşürebilecek maddeleri tespit etmek amacıyla, kapı dedektörleri ve X-Ray cihazlarından geçirilerek kontrole tabi tutulurlar. Kontrol noktasında, kontrole tabi tutulmayan veya kontrolü reddeden kişilerin geçişine kesinlikle müsaade edilmez.
            Aynı programın Giriş Kontrol Noktası İşletim Talimatı olan 8 nci ekinin 13 ncü fıkrası;
          Tüm büyük elektronik cihazlar (notebook bilgisayar, video kamera, ev gereçleri vs.) aşağıdaki şekilde kontrol edilir;
a) Çantalarından çıkartılarak x-ray cihazından ayrı bir şekilde geçirilmek suretiyle kontrolünün yapılması,
b) X-Ray cihazında kontrole müteakip şüpheli durumlarda ise diğer tedbirlerin (sahibi tarafından çalıştırılması fiziki aramaya tabi tutulması, iz dedektörüyle kontrol edilmesi) uygulanması,
c)  ?Rastgele Tespit Usulü? ile yapılan güvenlik kontrolleri kapsamında da söz konusu eşyaların detaylı kontrole tabi tutulmaları,

Hükümlerindedir.
            Havalimanındaki güvenlik uygulamaları Ulusal ve Uluslararası mevzuata uygundur. Ancak, taşımak istediğiniz sertifika ve belgeleri bulunan telsiz materyallerinin taşıyıp, taşımama hakkı bulunan havayolu taşıyıcı şirketinin ticari bir faaliyetini içerdiğinden ilgili havayolu şirketine talebinizi iletmeniz gerekmektedir.
          Ayrıca, Her havalimanında Mülki İdare Amirinin Başkanlığında güvenlik tedbir ve tertiplerinin geliştirilmesi ve uygulanmasını sağlamak amacıyla Hava Meydanı Güvenlik Komisyonları oluşturulmuş olup, daha detaylı kesin bilgi için uçuş gerçekleştireceğiniz ilgili Havalimanı Mülki İdare Amirliğine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Bilgilerinize rica ederim.

UYARI: BU MAİL ADRESİ GERİ DÖNÜŞE KAPALIDIR. İSTEK,GÖRÜŞ,ŞİKAYET VE ÖNERİLERİN YENİ BAŞVURU OLARAK YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.

Ayrıca polis kolluk birimi için Emniyet Genel Müdürlüğü, jandarma kolluk kuvveti içinde Jandarma Genel Komutanlığından bilgi talebinde bulundum. Polisden gelen cevap "K.E.G.M. sayfasında ibraz edilecek evraklar yazmaktadır" diye mail geldi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap . Jandarma Genel  Komutanlığı ise yazılı yanıt verdi. Mektup evdeki dosyamda yarın iş yerine getirerek onunda yanıtını burada paylaşırım.

Suat emre bey aslında sormak istediğim konuda bu,
Ucu açık insiyatif ve takdir konusudur gibi bir durum ortaya çıkıyor...

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #14 : 29 Ocak 2015, 14:35:32 »
Aynen öyle İbrahim Bey,

Ama sonuç olarak kendimizden emin olup, durumu açıkça ve sakinlikle karşı tarafla paylaştıktan sonra hiçbir kurum ve kolluk kuvveti denetiminde sorun çıkacağını zannetmiyorum.

Ne demiş Atalarımız; "Tatlı söz yılanı deliğinden çıkartır"  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
TÜM ÇEŞİT ANTEN ONLİNE HESAPLAMA VE ÖNEMLİ BİLGİLER

Başlatan OLDMAN

3 Yanıt
7084 Gösterim
Son İleti 26 Kasım 2010, 22:57:45
Gönderen: OLDMAN
xx
Yeni Amatorler İçin Bilgilendirme Kursu

Başlatan TA2NC

5 Yanıt