Gönderen Konu: 3 kasım 2013 amatör telsiz sınav soruları  (Okunma sayısı 8301 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

galip
  • Ziyaretçi
3 kasım 2013 amatör telsiz sınav soruları
« : 05 Kasım 2013, 19:55:20 »
Merhaba,
Ben son sınavı maalesef kaçırdım, gelecek senedekine gireceğim....Bu son sınavda sorulan soruları acaba nereden indirebilirim. (Ben tüm soru bankası, ve diğer pdf vs hepsini indirmiştim, ve mevcut)....son sınav soruları benim için şu anda önemli...yardımcı olursanız çok sevinirim...Teşekkürler.
Galip

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3790.0

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: 3 kasım 2013 amatör telsiz sınav soruları
« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2013, 11:05:22 »
Her sınav sonrası soru kitapçıkları geriye toplanıyor.Soru bankası ile aynı sorularda çıkabiliyor veya sadece rakamlar değişiyor.

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2013, 11:16:25 »
Galip bey merhaba, forumda yayınlanan ve kegm nün yayınlamış olduğu soruların içinden çıkıyor, bu dönemde aynıydı, sadece şıkların yerleri değişikti. SInav'a girenlerin çoğu sorular aynıydı.
Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti - TRAC Ankara Şube Başkanlığı

galip
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2013, 15:19:54 »
...anlaşıldı...teşekkürler....Hesap makinasına izin varmı?

Çevrimdışı TA3ST

• Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 17
  • İsim Soyisim: Abdülkadir ERYILMAZ
« Yanıtla #4 : 07 Kasım 2013, 01:20:27 »
hesap makinasına ihtiyacınız olacağını sanmıyorum. şimdiye kadar kullananı duymadım hiç.
CAMDAN BİR EVDE OTURUYORSAN KİMSEYE TAŞ ATMA.

galip
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 08 Kasım 2013, 02:04:29 »
Soru bankasındaki 33 nolu frekans sorusu: frekans için formülde yerlerine koyduğumuz zaman:

f = 1000000 / 2 x 3.14 x karekök 318.4 x 318.4 = 1000000/6.28 x 318.4 = 1000000 / 1999.55 = 500.1

Bu ve benzer frekans sorularını kafadan çözmek biraz zor gibi....benim şahsen burada hesap makinasına ihtiyacım olacak....:-))
Birde virgüllü paralel bağlanmış direnç hesapları, empedanz hesabı vs var...soruların cevaplarını da ezberlemek de ne derece doğru, o da ayrı bir konu...

Çevrimdışı TA1ICO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Cömert Özen
« Yanıtla #6 : 08 Kasım 2013, 03:48:39 »
İğneyi kendime,  hadi çuvaldızıda kendime batıracak olursam...

Bence bu tamamen formalite için düzenlen bir sınav. Sorulacak sorular belli. cevap anahtarları belli.Hatta forumlarda soru havuzundaki soruların  çözümlemelerde,  verilen anahtardaki cevapların yanlışlıklar  çözümle ispatlansa dahi , cevap anahtarındaki verilen şık doğru sayılıyor.

Aslında formülle uzun uzadıya çözmeniz gereken soruyu , doğru diye verilen rakamı veya ,ifadeyi  ezberleyerek ,  doğru işaretleyip geçiyorsunuz. Soru kitapçığının boşluklarında en ufak bir problem çözüm emaresine  bile gerek yok.  Olmaz ya sınav esnasında bir yetkili gelipte "bu soruyu nasıl çözdün" dese verecek bir cevabımızda yok. Gerçi soranda yok orasıda ayrı mevzuu..

Aslında kıyı emniyeti soru tipini yayınlayıp , sınavda farklı rakamlar ve cevap şıkları  verse , tahminimce çoğunluk bu sınavı geçemez. En azından ben geçemem. ( Mors sorusu sorulmayacak zannettiğim için hiç mors sorularını incelememiştim. Bu halde 94 aldım. sınav dediğim şekilde  olsa 50'yi zor görürüm , hatta belkide  50 bile alamam gibime geliyor)

Kısacası Galip bey kimse sizden, soruyu  uzun uzun formüle edip , soru kitapçığının boş yerlerinide kullanıp , yazılı olarak uzun uzadıya çözmenizi beklemiyor. Bu yüzden hesap makinesine ihtiyaçta kalmıyor.

Aynı ehliyet gibi düşünün evrağı almakla iş bitmiyor. Asıl evrağı almakla olay daha yeni başlıyor.
TA1ICO

galip
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 08 Kasım 2013, 04:31:01 »
...:-)))   beni aydınlattığınız için teşekkür ederim Cömert Bey....peki sınavda karalama vs için müsvedde kağıdına izin varmı?

Çevrimdışı TA1ICO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #8 : 08 Kasım 2013, 14:15:39 »
İşletme ve kanun yönetmelik soruları zaten ezbere dayalıdır. Teknik sorularda çözüm için formüller kullanmanız gerekir.

Yanlış bilmiyorsam Türkiyede  lisanslı 4.000'e yakın telsizci var ki , Ülke nüfusu ile orantıladığımız vakit bu sayı oldukça az. Yazılı sınavlar bilgi ölçmek ve öğrenme kapasitesini belirlemek için yapılır. Ancak telsiz sınavında şöyle bir durum var.

Kanun ve yönetmelikler vatandaşların bu lisansı alabilmesi için sınavı şart koşmuş.Bu durumda vatandaşın bilgisini sınayabilmek için  sınavda sorular sormak icap ediyor. Ancak sınav soruları önceden yayınlandığı için ve bazıları yanlışta olsa soru cevaplarıda yayınlandığı ve uygulamada yanlışta olsa , sınav değerlendirilmesinde bu cevapların doğru varsayılacağı  için , sınav bilgiyi ölçme amacını kaybedip , tamamen yapılmış olması için yapılmış bir formalite haline geliyor.

Galip bey , eğer uzun uzadıya soruları , kendiniz için çözmek istiyorsanız , yanlış bilmiyorsam müsfetteye izin yok. Ancak soru kitapçıklarında yeterince boşluk yer var.

Yaşınızı bilmediğim için O dönemleri gördünüzmü bunuda bilemiyorum. Tevellütü yetenler bahsi geçecek olan hatırlayacaktır.  Tek kanallı ve siyah beyaz televizyon zamanları , Ülke olur yazar oranını arttırmak için , profesyonel tiyatrocuların , güya okuma yazma bilmeyen vatandaşları canlandırdığı tv de canlı yayınlanan " okuma yazma kursları vardı". Bu şekilde milyonlarca diploma dağıtıldı.Ülke genelinde okur yazar oranı bir anda yükseltildi.

Keza açıköğretim sistemide benzer şekilde kuruldu. İlk dönemler sorular posta ile evinize geliyordu. Cevaplamak için 1 hafta süreniz vardı. 1 hafta sonra cevap anahtarını Açıköğretim merkezine postalıyordunuz. Bu şekilde bir yüksek öğrenim sistemi benimsenmişti.Bu şekildede  diplomalar dağıtılarak Yüksek öğrenim görmüş  nüfus  sayımız yükseltildi.

Yani teoride bir eğitim  varmı ? Evet var. Sınav varmı ? O da var. Diploma varmı ? Elbette var. Bu şekilde diploma alan birisinin bilgisi ne olabilir ki ?  Tartışılır.

Telsiz sınavınıda buna benzettim. Eğer ülkede , nufusa orantılı , lisanslı amatör , sayısı fazlalaşırsa , Bu sınav daha ciddi hale gelir. ( Belki )   Ama rakam az olduğundan sınavın uygulanması şimdilik böyle.

galip
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 09 Kasım 2013, 02:59:40 »
Çok teşekkür ederim Cömert Bey...Söylediklerinizi çok iyi anlıyorum....ama maalesef bu böyle...ben de gelecek sene için sınav hazırlıklarımı ona göre yapacağım...hepimize iyi hafta sonları....:-))

Çevrimdışı TB1BF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Muhammed Taha COŞKUN
« Yanıtla #10 : 15 Kasım 2013, 21:56:00 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
...anlaşıldı...teşekkürler....Hesap makinasına izin varmı?
mrb. ben de 3 kasım da girdim sınava.adaylardan bir tanesi sordu hesap makinesi kullanabiliyor muyuz diye,ama maalesef olumsuz yanıt geldi yetkililerden. yani yasak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
TB1BF  Muhammed Taha COŞKUN

Çevrimdışı TA1ICO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #11 : 15 Kasım 2013, 22:32:52 »
3 kasımda sınava girdiyseniz . tb1bf  çağrı kodunu nasıl aldınız ?  daha bugün konuştum kıyı emniyetiyle , Ankaradan evrakların gelmesi bir 15 gün daha sürermiş.

Çevrimdışı TA1ICO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #12 : 17 Kasım 2013, 04:51:49 »
Elbette böyle olmalı. İkaz etmeseydiniz bu detayı büyük ihtimalle göremeyecektim Alirıza bey. Hatırlattığınız için teşekkür ederim.

Çevrimdışı TB1BF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Muhammed Taha COŞKUN
« Yanıtla #13 : 27 Kasım 2013, 23:56:19 »
Aynen öyle. Sn Ali Rıza Bey in de dediği gibi belgem eski.2009 da almıştım.ancak askerde iken süresi dolduğundan yenileyememiştim nasip bu sınavaymış.A sınıfı diye girdim ama biraz paslanmışız herhalde mayıs ta bir daha deneyeceğim.Hayırlısı..

galip
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 29 Kasım 2013, 16:18:09 »
Sayın TB1BF  Muhammed Taha COŞKUN,
En son girdiğiniz sınavdan daha detaylı bilgiler verebilirmisiniz, mesela hangi sorularda zorlandınınz, kaç idari kaç teknik soru vardı, ve bu gibi, hangileri sizin için dah kolay veya zordu, ayrınıtılı bilgi verirseniz sevinirim, ben 3 kasım sınavını  kaçırmıştım...teşekkürler...
Galip

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
2012 ve 2013 sınav soruları

Başlatan TB6DIY

4 Yanıt
2320 Gösterim
Son İleti 05 Eylül 2013, 23:42:50
Gönderen: TB6DIY
xx
KEGM SINAV SORULARI BANKASI AÇIKLANMIŞTIR - ÖRNEK SINAV SORULARI (BİRLEŞTİRİLMİŞ KONU)

Başlatan TA3HS

25 Yanıt
17470 Gösterim
Son İleti 04 Mart 2012, 14:27:21
Gönderen: TA4AKA
exclamation
2013 YILI AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVI SINAV YER VE SAATLERİ

Başlatan TA3V

6 Yanıt
4335 Gösterim
Son İleti 26 Mayıs 2013, 23:40:12
Gönderen: TA2IKY
xx
2010 Kasım Dönemi Amatör Telsizcilik Sınav Yerleri Belli Oldu

Başlatan TA4ASO

4 Yanıt
4654 Gösterim
Son İleti 05 Kasım 2010, 22:11:03
Gönderen: TA3AAA
xx
02 KASIM 2014 PAZAR GÜNÜ YAPILACAK AMATÖR TELSİZCİLİK SINAV SALON ADRESLERİ ..

Başlatan TA3ATA

2 Yanıt
2835 Gösterim
Son İleti 29 Ekim 2014, 01:49:23
Gönderen: TA2MFN