Gönderen Konu: Telsizin Rf kumanda devresini bastirmasi  (Okunma sayısı 5186 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MEHMET KAYA
  • Ziyaretçi
Telsizin Rf kumanda devresini bastirmasi
« : 25 Kasım 2012, 03:25:29 »
Geçenlerde motor kaskimin icine daha önce yaptıgım kablolu butonlu telsiz tertibatini neden kablosuz Rf kumanda devresitle yapamayayım diye düşündüm ve denedim aldığım sonucsa hüsranla bitti,Rf kumanda devresini telsizim bastırdı ve kullanıma izin dahi vermedi siz sayin abilerimden yorumlarınız ve çözüm önerilerinizi bekliyorum saygılar. 73. Ler

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3235.0

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
Ynt: Telsizin Rf kumanda devresini bastirmasi
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2012, 04:55:36 »
Denemeyi Bluetooth ile mi yaptınız.. TAHIR, TA2T
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

MEHMET KAYA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2012, 13:16:13 »
Rf kumanda devresine PTT butonunun çıkışını bagladim kumandadan pulse verince telsizi göndermeye geçirebileceğimi düşündüm fakat olumsuz sonuc aldım.  73 ler

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
« Yanıtla #3 : 25 Kasım 2012, 21:53:15 »
rf kumanda devreniz kaç mhz de çalışıyor?433.900 civarında çalışanlardan ise doğal olarak enterferans almıştır. çözüm ise daha düşük veya daha yüksek frekanslarda çalışan rf kumanda kullanmaktır.ancak yine de çalışacağına garanti verilemez.çünkü telsizinizin yaydığı harmonik frekanslar kumanda devresinin alıcı bölümünü bloke edebilir.örnek vermek gerekirse uhf role sistemlerinde rx ve tx frekansları arasında en az 5mhz amatör sistemlerde ise 7.6mhz fark vardır..73
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2012, 22:03:18 Gönderen: TB3PSU »
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TA2AWM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Mutlu Dülger
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2012, 09:08:49 »
Piyasada 315 MHz frekansında çalışan çok sayıda kumanda devresi/alıcı-verici modül var. bunlarla deneyebilirsiniz ancak yasallığı konusunda bilgi sahibi değilim. çıkış gücü 10mW'ı geçmediği sürece sanırım sıkıntı olmuyor. Ayrıca bu tarz devrelerde esas problem telsize bağladığınız kablo üzerinden gelen sinyal oluyor. bunun için devreyi metal bir kutuya koymanızı, ptt için optoizolatör kullanmanızı ve mümkünse giriş çıkışları geçit kondansatör üzerinden yapmanızı tavsiye ederim.

MEHMET KAYA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2012, 22:59:23 »
Devreyi metal bir kutuya koymanızı, ptt için optoizolatör kullanmanızı ve mümkünse giriş çıkışları geçit kondansatör üzerinden yapmanızı tavsiye ederim. Bu konuyu aciklayanilirmiyiz anlayamadım teşekkürler    73 ler

Çevrimdışı TA2AWM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Mutlu Dülger
« Yanıtla #6 : 27 Kasım 2012, 10:22:21 »
devreyi metal kutuya koymak: anten hariç alıcı devrenizin tamamını metal bir kutuya koyarak kutuyu devrenin toprağına irtibatlamak, çevreden gelecek, istenmeyen sinyallerin devrenizi etkilemesini önler.
optoizolatör: elektriksel olarak bağlı olması istenmeyen ancak aralarında haberleşmesi gereken devrelerde kullanılan bir devre elemanı.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
bu elemanın emitter bacağına telsizinizin toprağını, collector bacağına telsizinizin ptt hattını, cathode bacağına alıcı devrenizin toprağını, anode bacağına ise devrenizin çıkış gerilimine göre, tahmini 470 ohm-2.2k arası bir dirençle bağlarsanız, sinyal geldiğinde telsiziniz göndermeye geçer ancak devrelerin topraklarını ayırmış olursunuz, böylece toprak hattı üzerinden herhangi bir parazit devrenize ulaşamaz.
geçit kondansatör: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bu kondansatörleri devrenizi koyduğunuz metal kutuya lehimleyerek devreye girip çıkan kabloları bunun üzerinden yaparsanız oldukça etkili bir filtre ve ekranlama yapmış olursunuz. sizin devrenizde büyük ihtimalle bu kadar ciddi önlemlere gerek kalmaz ancak bilginiz olsun diye yazdım.

Ancak daha önce de yazıldığı gibi, eğer sisteminiz 433 mhz de çalışan sistemlerden ise bunların hiçbiri işe yaramaz. uhf bir telsiz ile veya modülün frekansının alt katlarında çalışan bir telsiz ile(145*3=435mhz) o modülleri kullanmanız mümkün değil demiyorum ancak maliyetiniz ve devre boyutunuz inanılmaz artar. bu yüzden 315mhz veya 2.4ghz frekansında çalışan bluetooth vs. bir sistem tercih edilmeli.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
Otomatik Kumanda Eğitimi...

Başlatan TA3GD

0 Yanıt
1308 Gösterim
Son İleti 04 Mart 2019, 12:30:41
Gönderen: TA3GD
xx
aselsan 4135 sabit telsizin kendi güç kaynagı devre şema

Başlatan TA5ABY

0 Yanıt
5501 Gösterim
Son İleti 25 Aralık 2013, 22:58:55
Gönderen: TA5ABY
xx
sa arkadaşlar yeni bir cb aldım midland alan 48 excel bu telsizin çıkış watını a

Başlatan nejat

4 Yanıt
4875 Gösterim
Son İleti 01 Kasım 2012, 13:46:29
Gönderen: TA3V