Gönderen Konu: KEGM Son yapılan Sınav İzmir Amatör Telsizciliğin Ayaklar altına alınması  (Okunma sayısı 23754 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4IOK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Oğuz KURT
Malasef internet ortamında bahsedilmiyor veya bahsedilmekten çekiniliyor sanırım.
Önemli bir hususdan bahsedeceğim.
97 yılında Amatör oldum C sınıfı ve 10 yıldır da kisisel saglık vs.. sorunlarımdan dolayı uzak kaldım.  son 3-4 aydır tekrar amatör camiasına katılmak için heves ediyordum.  son 4 kasımda ki sınavlara başvurdum.  öncelikle bu konunun KEGM ile ne alakası var nasıl böyle bir camia bu konuda bilgisiz bir kuruma devredilmiş onun cevabını bulamadım. teknik ve işletme konuları uluslararası kabul görmüş standart vs.. olduğu için sınav için çalışma gerekliliği duymadım. Lakin yönetmelik ayrı bir konu sınav yönetmeliği ve sınav arasında çelişen durumlar var. yönetmelikteki başka mevzularda dahil Resmi bir kurum nasıl yönetmelik dışına çıkabiliyor Yönetmelik derki sınav 2 saat yeterlilik şu bu vs vs . benim girdiğim İzmir deki sınav da 1 saat ?. hadi bunu geçtim İzmir Buca Dokuz Eylül Eğitim Kampusunde yapılan Sınav girenler veye girenlerden duyanlar mutlaka vardır. Sınav başladı 10 Dk Sınav görevlisinin açıklamasını sindiremiyorum. Açıklama şudur " Sessiz bir biçimde kopya çekebilirsiniz" bu nasıl bir küstahlıktır. Bir devlet memuru nasıl resmi bir sınavda bu cürreti gösterebiliyor ? Benim sınavım zaten 10 dk bitmişti sınav soruları KEGM sitesinde belirtilenlerle aynı bari insan bazı değerleri değiştirir vs.vs. veya şıkları.  Bu terbiyesiz durum  için tüm resmi girişimleri başlatmış durumdayım. Yansın o sınavdaki Hakkıyla aldığım A Lisansım bunuda sorun etmem. Yıllar sonra bir hevesle amatörlüğün tekrar tadına varma hayallerim suya düştü fakat bunda sonra Amatörlüğü ayak altına düşürenlerle mücadelem olacak.
Sevgi ve saygılarımla

Oğuz KURT
Old TA4CMF

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3199.0

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Vay be..."Sessizce kopya çekebilirsiniz"demek.Gerçekten çok ilginç...Bakalım daha nelere şahit olacağız

TA5DV
  • Ziyaretçi
Merhabalar.Kardeşim yıllardan beridir yapılan sınavları normalbir sınavmı sanıyorsunuz.Neredeyse yoldan geçeni amatör yaptılar.Adam hayatında telsizi televizyonda sinemada görmüş,sınava girdi A sınıfı amatör oldu.Ne çağrı işaretini bilir ne konuşmuşluğu var.bizzat ben şahidim.Tabiatıyla kalitede düşecektir,kendinizi hiç üzmeyin,bu günlerde amatörlük sınavına giripte kazanamayanı döğüyorlar,73'S TA5DV KONYA

TA1AHA
  • Ziyaretçi
bu aynı ehliyet alıpda araba kulanamamaya benziyor. çok fazlada kasmamak gerek. insan ömrünün 65 yıl olduğu bir devrede. bu bir hobidir. bence sınava bile gerek yok. kegm başvuran herkes çağrı işaretini almalı. belli sorulara çalış sertifikanı al bu kadar kolay bir olay. ne kadar çok bu hobi ile uğraşan arkadaş olursa o kadar gelişir! şimdi sana madalyamı takacaklar o görevliyi şikayet ettiğin diye. ekmeğiyle oynayacaksın. bence bu hobiye destek olmuştur o arkadaş. kasmayın fazla...

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
şaşırmadım desem yalan olmaz son zamanlarda yaşanan bazı olumsuzluklar bunu bır basit göstergesidir Amatör telsizcilik bir ayrıcalıktır böyle giderse yakın bır gelıcekte kalite her geçen gün düşücektir saygılar 73
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2012, 09:59:18 Gönderen: TA2AZI »

senoleker
  • Ziyaretçi
Telsiz alıp hava atmak, "Gizem" yapmak, Amatör olunca birtakım menfaatlar sağlayacağını zannetmek  gibi amatörlüğe yakışmayacak sebepleri var bazı kişilerin. Bu sınav da bunları elemek için. Gereksiz olduğu görüşüne katılmıyorum. Hobi olarak yapacak olanlar C sınıfı alabilirler örneğin. Ama bunun sınav seviyesi bile şimdiki A gibi olmalı. Her giren alamamalı. SWL bile yapmadan amatörlüğe balıklama dalmak çok yanlış bence.
Sorulara baktığımda İlk fırsatta sınava girmeye karar verdim. Çünkü -kopya çekmeden- rahatlıkla A sınıfı belge alabileceğimi gördüğümde şoke oldum. Bana göre A sınıfı belge için en azından 5-10 wpm ile mors alınıp gönderilebilmeli. En azından modülasyon çeşitlerini çok iyi bilmeli. En azından kendisi bir HF verici yapabilecek kadar elektronik bilgi ve tecrübesi olmalı. Q kodlarının ve kısaltmaların üçünü beşini değil, tümünü teklemeden bilmeli. Konumlar arası saat farkını, kafasında canlandırabilmeli, EMD davranışlarını ELW den IR'e kadar bilmeli. Böyle değerli kişiler her ilde ya da bölgede var. Ama onlar da A, ben de A... Haksızlık bu.

Çevrimdışı TA4ANN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi
  • İsim Soyisim: Kenan ŞİMŞEK
Herkese Merhaba Böle Bir Konunun Acılması Üzücü Oldugunu Düşünüyorum Konuyu Acan Arkadaşın Bu Konudan Ne Gibi Bir Sıkıntısı Oldugunuda Anlamaış Değilim Henüz Acaba Sınavı Sızın Dedıgınız Gıbı Uslüne Uygun Yapsalardı Suan Kaç Kışı Bu Sınavı Geçebilecektı Ben Cok MErak Edıyor Ve Cok Az KIsının Gececeğını DUsunuyorum Sınavda Böyle Bır Esneklıgı Kegm gözetmenlerinin Saglaması Bence Iyı Herkesin Amatör Telsizci Olması Cok Guzel Bırsey Bence
Sız Bu Konuda Rahatsızlık Duymuşsunuz Ama Sızın Rahatsızlık DUydugunuz Ve Buna BAglı Olarak Sınavı Kazanan Arkadaslarımızın Yarın Bir Gün Doğal Bir Afette Sızı Veya Ailenizi Kurtarmayacagını Nereden Bile Bilirsiniz Cok Merak Edıyorum Bence Sınavsız ALınmalı Sınava Bıle Gerek Yok Bölesıne Önemlı Bir Hobi Ve Amaç Uğruna Uğrasan Bız Hobiciler Tamamıyle Kendı Butcelerımızle Bu Hobıye Gönul Vermıs Kısılerız düşüncenıze Katılmıyor Sınavda Görevli Devlet Memurlarını Sıkıntıya Sokmanızıda İstemem Şayet Kendımde Bir Devlet Memuru Olarak Vatandaşa Elımden Geldıgınce Yardımcı Olmaya Gayret Edıyorum
sınavı iptal etseler elinize ne geçicek cok merak edıyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Kırıcı Olduğsam Çok Özür Diliyorum
Hele Hele Bu Kişi Trac Üyesiyse Ayrı bı Şaşırmam Gereke Trac İnsanları Bu Hobiye Yönelten Bir Dernekken
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2012, 11:05:41 Gönderen: alem3 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cem Burak KOCAK
Malasef internet ortamında bahsedilmiyor veya bahsedilmekten çekiniliyor sanırım.
Önemli bir hususdan bahsedeceğim.
97 yılında Amatör oldum C sınıfı ve 10 yıldır da kisisel saglık vs.. sorunlarımdan dolayı uzak kaldım.  son 3-4 aydır tekrar amatör camiasına katılmak için heves ediyordum.  son 4 kasımda ki sınavlara başvurdum.  öncelikle bu konunun KEGM ile ne alakası var nasıl böyle bir camia bu konuda bilgisiz bir kuruma devredilmiş onun cevabını bulamadım.
Sevgi ve saygılarımla

Oğuz KURT
Old TA4CMF

Sevgili Oğuz

Alıntıdan sildiğim kısım ile ilgili olarak sonuna kadar yanındayım vce altına imzamı atarım. Lakin bir gerçeği de paylaşmak zorunda hissettim kendimi.

KEGM Telsiz İşletme Müdürlüğü eski PTT döneminde PTT Genel Müdürlüğü Sahil Radyo İşletme Müdürlüğü olarak hizmet vermekteydi. Ben de virüsü 1985 yılında burada kaptım tabi büyük amcamın da Osmaniye verici istasyonu şefi oılmasının da bunda etkisi bulunmakta.

KEGM Telsiz İşletme Müdürlüğü şu anda Telsiz konusunda yurdumuzda ki bir çok kurumdan çok daha fazla bilgi ve birikime sahiptir.

Teknolojinin aşırı derece de gelişmesinden sonra Sahil Radyo lara pek ihtiyaç kalmadı. Peşinden de  PTT nin Türk Telekom ve Posta İşletmesi olarak ikiye ayrılmasından sonra bu değpartman kapatılmak yerine  KEGM'ne bağlanarak Türk Radyo adını almış ve seyrü sefer için gerekli haberleşme alt yapısı Telsiz İşletme Müdürlüğüne bağlanmıştır. Tabi önce TK daha sonra BTK  adını alan kurum kurulduğunda TGM de lavedilmişti. Bundan dolayı telsiz ile ilgili tüm konular KEGM Telsiz işletme Müdürlüğüne bağlanmıştır.

KEGM bu konuda ehil olmayabilir ama Telsiz İşletme Müdüriüğü tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla bilgi birkimine sahiptir.

Gelelim alıntı yapmadığım ikinci kısıma ;

Başta da belirttiğim gibi sonuna kadar yanınızdayım. Altına imzamı atarım.

Sevgiler

73

Çevrimdışı TA4ANN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi
  • İsim Soyisim: Kenan ŞİMŞEK
" Sessiz bir biçimde kopya çekebilirsiniz"
bunu sınav esnasında sınav başkanına neden bildirmediniz de şuan sınav bıtmış belgeler hazırlanıyor siz bunu burdan belirtiyorsunuz bu da ayrı bı tartışma konusu

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
Herkese selam,enteresan bir konu hakikaten ama kişilere göre değerlendirme çok kapsamlı.Radyo amatörlüğünün katilesi hakkında konuşursak;
1-Yorumlarda birçok radyo amatörlüğü hakkında bilgisi olan kişileri saygıyla karşılıyorum ama şu anda A sınıfı belgesi olan arkadaşlarımız  çok yakında  bir sınav geçirdiğimiz halde ' iyinosfer  katmanlarındaki  kırılmaları ve tabakalarını' kim cevaplayabilir veya kim bir QRP cihaz veya anten yapmıştır veya onuda geçelim evinde veya arabasında kim tam teşekküllü bir istasyon kurmuşta bir contese veya conteside bırakın TA için çalışmalar yapmış Türkiyemizi dünya amatörlerine duyurmuş QSL kart göndermiştir?
2-Yapılan bu olayda yukarıda bir arkadaşımın dediği gibi  araç kullanmak için verilen  ehliyet misali herkese verilmesinde  bencede sıkıntı yoktur ama,bu belgeyi ne şekilde kullanacağımız önemlidir.Kimimiz  sağa sola hava atmak içinmi,kamu görevlisi kimliğine bürünmek içinmi,veya cihaz alıp satmak amaçlımı ki bunlar  çoğaltılabilir amaç burdaki önemli olan.
3-Bir amatör  sınav için kendini konulara vermiş ama belgeyi aldıktan sonra hiçbirşeyi hatırlamayan pratik yapmayan yapanlara bir şekilde muhalif olan kişiler olduğumuz sürece ha sınavla alınmış ha bir şekilde alınmış hiç bir farkı yoktur.
Son olarak ne şekilde verilirse verilsin ilk evvela bizler kendimize çeki düzen vermediğimiz sürece,saygı ve sevgi çerçevesinden çıktığımız sürece,dedikodu veya birilerine şahsi veya çıkar uğruna abuk sabuk davrandığımız sürece Radyo amatörlüğünün kalitesi muhakkakki düşecektir.Kişi 5 tanede  üniversite bitirmiş olsada terbiyesini geliştirmediği sürece kişiliği bellidir.Bizler ne şekilde almış olasakta bu belgelerimizi sevgi ve saygı içersinde el ele vererek bu kaliteyi yükseltmemiz gerekiyor ama malesefki bu şu zamanlarda çok zor gibi.
Memur arkadaşın yaptığı etik olmamakla beraber o andaki davranışlara istinaden yardımcı olmakta öte olamdığı kanatindeyim ki siz arkadaşım bu olayı yeni görmüşsünüz daha evvelden bu gibi yardımlaşmalar olduğu gibi bundan sonrada olacaktır ki diyelim bu konu yeni ama bundan evvel dernek adı altında sınava girmedende belge alanlar vardır.Kendinizi yormayın bence fazlada üzerinde durmayın derim.73
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
ilginç bir konu...
bende bursa ilimizde sınava girdim, en az 2 görevli hep dolaştı kopyaya önlem için, hatta soru kitapçıkları bile çift dağıtıldı, yanyana olan kişilere ayrı renkte kitapçık dağıtıldı, buda kopyanın önüne geçmek içindi, süre bitmeden ben çıktım, sona doğru ne yaşandı bilemiyorum, ama bu şekilde kopya çekebilirsiniz dendiyse ben şiddetle kınıyorum, ben çalışarak sınavı kazanabiliyorsam çalışmadan bir kişi neden sınavı kazansın ki ?
ama burası TÜRKİYE herşsey olabilir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
73
TC YALOVA TEKNO Merkez.  27.215 FM

daredevil
  • Ziyaretçi
Ankara'da girdiğimiz sınav açısından konuşabilirim; gayet ciddi bir şekilde icra edildi. Eğer İzmir'de yapılan sınavda bu tip bir davranış olduysa sınav anında müdahil olunup şikayet edilebilirdi. Sınavın üzerinden bir hafta geçtikten sonra sanal ortamda, kişi yada kurumları zan altında bırakacak söylemlerde bulunmak son derece yanlış bir davranıştır. Zira hata yapan bir kişi olsa bile (oda henüz kanıtlanmış değildir)  çok insanın vebali atına girmenize neden olacak bir davranıştır yaptığınız.

Evet, sınav zorlayıcı bir sınav değildi. Fakat sınavın daha ileri düzey elektronik bilgisine vakıf insanlara hitap etmesini sağlamak yönünde bir isteğiniz varsa bunu yerinde zamanında ve doğru kanallar ile yetkililere ileterek yapmalısınız. Bildiğim kadarıyla evvelce yapılan sınavlarda çok zorlayıcı değilmiş, itiraz için şimdiye kadar neden beklediniz ?

Kabul etmesekte teknolojide gelinen nokta zaten telsiz cihazının eski önemini, konumunu ortadan kaldırmıştır. Iridium satellite mobil telefonlar sıradan bir tüketicinin elde edebileceği fiyat bandına inmiştir. Kamu görevlisi sıfatına gelince; güvenlik güçleri iki gün sonra fotoğraf transferi yapan tetra sistem gelişmiş telsiz sistemleri kullanmaya başlayacak. Dolayısıyla artık nostalji olmuş bu hobiye gönül vermiş 3-5 insanıda kaybetmek için bu denli çaba harcamanızı anlamış değilim.

TB3BPO
  • Ziyaretçi
Oguz beyin niyetini anlamak cok zor.Amatör telsizciliğin amacı nedir?Daha fazla amatör ve afet zamanında daha fazla iletişim neden rahatsız eder insanı?

senoleker
  • Ziyaretçi
Oğuz Beyin niyetini kendisi bilir ancak. Ama, amatör olmak demek A sınıfı belge sahibi olmak değil ki. Örneğin C sınıfı belge piyasadaki neredeyse bütün cihazları kullanmaya izin verir. Yeni başlayanları / bilgisi az olanları motive etmek için, onların daha çok bilgi donanımına sahip olmaya teşvik etmek için bu sınıflara ihtiyaç var. Zaten de bu yüzden konmuşlar. Eğer daha çok amatör isteniyorsa, C almak için gerekli bilginin sınırları düşürülebilir, Yahut D diye bir sınıf ihdas edilir. A veya B nin değerini düşürmek amatörlüğe fayda değili zarar verir kanaatimce.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Oguz beyin niyetini anlamak cok zor.Amatör telsizciliğin amacı nedir?Daha fazla amatör ve afet zamanında daha fazla iletişim neden rahatsız eder insanı?

Anlaşılmaması gereken bir konu yok.Yaşadığı bu olay sizce normal bir durummudur?Yönetmelikte kopya çekenler için hangi yaptırımlar uygulanıyor ise çektirenler içinde aynı sistem geçerli olmalıdır.Bu bir hobide olsa sonuçta sınavın şartları yerine getirilmelidir.
Demekki önemli bir konudur ki SINAV yapılmakta...
Türkiye'nin elinde amatör telsizci belgesiyle dolaşan insana ihtiyacı yok.Türkiye'nin gerçek amatör telsizci arkadaşlara ihtiyacı var.
Çalışan ,araştıran,üreten amatörlere ihtiyacı var.Kopya çekip ortalıkta boş boş dolaşan insanlara değil.

Bizler daha amatör telsizciliğin kurallarını yerine getirmekte zorlanıyoruz afet esnasında haberleşmeden hiç bahsetmeyin Allah aşkına...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
KEGM SINAV SORULARI BANKASI AÇIKLANMIŞTIR - ÖRNEK SINAV SORULARI (BİRLEŞTİRİLMİŞ KONU)

Başlatan TA3HS

25 Yanıt
17474 Gösterim
Son İleti 04 Mart 2012, 14:27:21
Gönderen: TA4AKA
xx
AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALAT İZİNİ ALINMASI

Başlatan TA3DP

0 Yanıt
5483 Gösterim
Son İleti 01 Temmuz 2015, 14:11:35
Gönderen: TA3DP