Gönderen Konu: CB Kullanımı  (Okunma sayısı 17878 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

t0chnost
  • Ziyaretçi
CB Kullanımı
« : 22 Aralık 2011, 00:38:52 »
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. CB telsiz merakım var, yakınlarda araç tipi mobil bir cihaz aldım, henüz araca monte etmedim şu anda adaptörle evden bir kaç deneme yapıyorum fakat kanallarda hiç bir görüşmeye ulaşamadım. Konuyla ilgili tavsiyeleriniz olur mu?
Yer: Muğla
Cihaz: Midland 248

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2297.0

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Ynt: CB Kullanımı
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2011, 10:12:18 »
Merhabalar.CB cihazın  hayırlı olsun.Sistemi nasıl kurdun bilmiyorum ama çatı anteni olmadan hiçbir cihazla geniş alanda haberleşme yapamazsın.En azından balkonda mobil anten olmalı.Birde bölgenizde CB telsizci varmı yokmu kanal noları  vs gibi bilgilere ihtiyaç var.Eğer cihazı antensiz kullanırsan dinlemede sorunu saymayalım ama gönderme yaparsan cihazın RF çıkış transistörünü yakabilirsin.Ayrıca bölgenizde kullanılan modülasyon türü AM-FM hangisi bu tür bilgiler olmadan tesadüfi bir konuşmaya denk gelirsen ses duyarsın.Yoksa derin bir sesizlik veya bol hışırtılı FM gürültüsü.Kolay gelsin yılmayın başarılar.
KORSAN

t0chnost
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2011, 21:24:08 »
Cevabınız için teşekkürler, bugün araç montajını yaptım. 500w'lık bir mıknatıslı araç anteni kullanmaktayım. Bizim bu bölgede ki halk bandı kullanımıyla ilgili fazla bilgim yok fakat araştırmaya devam ediyorum. Yarın, yüksek noktalardan kanalları tarayacağım. Fakat bazı sorularım var, vaktiniz olurda cevaplarsanız çok sevinirim.

Cihazımın farklı ülkelere göre mod seçenekleri var, E, EC, EU, I, D1, D2 vs gibi. Türkiye içerisinde hangi modu kullanmalıyım? Bir diğer sorumda, bir kanaldayken "squelch" ayarını nasıl kullanmalıyım?

Saygılarımla.

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2011, 12:21:41 »
Merhaba,

Telsiziniz EU ayarında olacak, buna göre ayarlayınız.
Squelch ayarına gelince DX yani uzak görüşmeler yapacaksan ve küşük sinyalleri bile duymak istiyorsan parazit sesini duyacaksın. Yani ayarı squelch potunu sola doğru çevir ve daya yani maksimum parazit sesini duy.

Başarılar diliyorum.
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

t0chnost
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2011, 19:10:59 »
Üstadım cevabınız için teşekkür ederim, bir tek siz ilgilenmişsiniz. Diğer forumdada takip etmiştim iletilerinizi. Bugün belirttiğiniz modda"local" taramalarda birşey bulamadım, "dx" üzerinden taramayı denedim fakat araç hareket halindeyken "dx" te inanılmaz hassas oluyor, anten aracın arkasında olmasına rağmen gaz pedalı, silecek motoru vb. gibi bir çok şeyden sinyal alıyor. Bu normal midir? Yoksa bağlantılarımda hata olabilir mi?

Saygılarımla.

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2011, 19:15:57 »
Merhaba,

Eğer araç çalışırken ve gaza basarken vs. durumlarda parazit artması söz konusuysa mutlaka şaselemenizi kontrol edin. Eğer şase yoksa mutlaka şaseleyin ve ayrıca aracınız dizel ise ateşleme sisteminden dolayı yani kızdırmalardan dolayıda bir parazit alabilir. Cihaz modeli midland 248 demişsiniz sizden ricam bana önden ve yakından çekilmiş bir fotoğraf iletebilirseniz ayarları konusunda tekrar yardımcı olmaya çalışayım.

Selamlar

t0chnost
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 24 Aralık 2011, 13:57:31 »
Üstadım cihazın resmini aşağıya ekledim. Bugün şaselemesini kontrol ettim, bağlantılarda şase mevcut fakat dediğim gibi DX modundayken gaz pedalı hareketinden parazit almaktayım. Ayrıca bugün hava güzeldi, DX modunda AM'de kanallarda epey görüşme duydum fakat net anlaşılabilir değildi. Local'de ise kanallar bomboştu.

Saygılarımla.
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

t0chnost
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 24 Aralık 2011, 20:44:39 »
Gözlemlediğim bir iki noktayı daha aktarayım, DX modunda baya yabancı ülkelerden görüşmeler yakaladım fakat sesimi duyuramadım. Ve telsizin sinyal metresinde FM'de çıkış yaparken 4 watt, AM'de çıkış yaparken 2 watt kullandığını gördüm. Bu normal midir? Ayrıca şasi'yi tekrar kontrol ettim fakat hata bulamadım, araç çalışırken ki parazitler hakikaten can sıkıcı. Eski tip teyplerde kullanılan "parazit önleyici" adında Pioneer'in bir bobini satılıyor piyasada. Telsizin pozitif kutubundan geçirilebilen bu bobinin faydalı olabileceğine dair bazı tavsiyeler aldım, doğru mudur sizce?

Teşekkürler ve Saygılar

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2011, 23:34:27 »
Değerli kardeşim.Cihazının üzerinde NB veya ANL yazılı tuş varsa o tuşu aktif et. Yani basılı tut. vede öyle kalsın.Aracın benzinli olduğu için ateşleme voltajının harmoniklerini alıyor.Cihazındaki (varsa) ANL veya NB tuşları aktif olduğu halde parazit alıyorsan ateşleme sisteminde buji başlıklarının içinde vede distrübütör denilen elemanın üst kapağındaki ana gerilim kablosunda bulunan(16-20.000 volt)parazit drençlerini veya ateşleme sistem kablolarını yenilemen gerekir.Aracının marka ve modelini bilmeden yorum bukadar.Kolaygelsin.

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
« Yanıtla #9 : 25 Aralık 2011, 13:01:23 »
selam

local düğmesini dx yap, yani aşağıda kalacak. yoksa uzakdan gelenleri duyamazsın.

rf gain sola doğru sonuna kadar çevir aynı şekilde mic gain ide çevir.

artık kimse AM de görüşmüyor o sebeb ile FM de görüşeceksin.

cb için FM 21 CH çağrı kanalıdır, bir çok cb'ciyi buradan duyarsın, duydugun istasyonu herhangi bir kanala çekerek o kanalda görüşme sağlarsın.

FM 21 CH yalova tekno

saygılar
TC YALOVA TEKNO Merkez.  27.215 FM

t0chnost
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 25 Aralık 2011, 19:57:29 »
Öncellikle cevaplar için teşekkür ederim.

Sayın TA3CB;
Cihaz'da NB/ANL fonksiyonları yok, yarın sabah bahsettiğim bobini bağlayıp tekrardan deneyeceğim.

Sayın Teknoka;
Dinlemeleri DX'te yapıyorum, localde hiç birşeye rastlamadım şimdiye dek. Bugün enteresan olarak dinlediğim bütün kanallarda Rusya'dan görüşmelere tanık oldum. Bir kanalda Moskova civarlarında bir taksi durağının telsizleri vardı, çok net bir şekilde birbirlerine trafik raporu verdiklerini dinledim fakat kesinlikle sesimi duyuramadım. RF ve MIC gain'leri sol pozisyona yani kapalı pozisyona getirmemi tavsiye etmişsiniz fakat RF en soldayken DX'te dahi hiç bir görüşme gelmiyor. En azından RF'i orta seviyelere getirince görüşmeler gelmeye başlıyor, sonuna kadar açtığımızda ise seste distorsiyon yapmaya başlıyor. Mic Gain'e gelince, ne kadar oynadıysam oynayayım sesimi duyuramadım yurtdışı görüşmelere. Bu arada VU metre'de 4watt sürekli çıkış alıyorum FM'de..

Bütün tavsiyelerinize açığım, değerli zamanlarını ayırıp yazan dostlara teşekkürler ve saygılar.

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
« Yanıtla #11 : 26 Aralık 2011, 00:37:33 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Öncellikle cevaplar için teşekkür ederim.

Sayın TA3CB;
Cihaz'da NB/ANL fonksiyonları yok, yarın sabah bahsettiğim bobini bağlayıp tekrardan deneyeceğim.

Sayın Teknoka;
Dinlemeleri DX'te yapıyorum, localde hiç birşeye rastlamadım şimdiye dek. Bugün enteresan olarak dinlediğim bütün kanallarda Rusya'dan görüşmelere tanık oldum. Bir kanalda Moskova civarlarında bir taksi durağının telsizleri vardı, çok net bir şekilde birbirlerine trafik raporu verdiklerini dinledim fakat kesinlikle sesimi duyuramadım. RF ve MIC gain'leri sol pozisyona yani kapalı pozisyona getirmemi tavsiye etmişsiniz fakat RF en soldayken DX'te dahi hiç bir görüşme gelmiyor. En azından RF'i orta seviyelere getirince görüşmeler gelmeye başlıyor, sonuna kadar açtığımızda ise seste distorsiyon yapmaya başlıyor. Mic Gain'e gelince, ne kadar oynadıysam oynayayım sesimi duyuramadım yurtdışı görüşmelere. Bu arada VU metre'de 4watt sürekli çıkış alıyorum FM'de..

Bütün tavsiyelerinize açığım, değerli zamanlarını ayırıp yazan dostlara teşekkürler ve saygılar.

özür sola yazmışım, sağa doğru sonuna kadar aç, ne duyarsın  nede senin sesini duyarlar yoksam Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

t0chnost
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 26 Aralık 2011, 22:04:04 »
Sorun değil dostum. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bu arada yarın Bursa taraflarında olacağım, kanal 21'den SKY66 çağrı koduyla çıkış yapacağım belki denk geliriz.
Saygılar.

Çevrimdışı TB2BCE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Can Ekler
« Yanıtla #13 : 26 Aralık 2011, 23:50:23 »
Sayın t0chnost,

Malesef Bursa tarafından sizi duymamız mümkün değil CB frekanslarında. Bursa ili bize ters kalan bir noktada olduğu için Bursa istasyonları ile görüşme yapamıyoruz Yalova'dan.

En yakın görüşme olanağı Yalova Süpürgelik mevkii olacaktır. Blg.

Yalova'dan sevgiler.

Sezar
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 31 Aralık 2011, 20:37:27 »
Selamlar,

Izmirde apartmanda ikamet etmekteyim.. Yönetim, çatı anteni kurmama izin vermiyor, balkona bi aparat yapıp Santiago 1200 mobil anteni oraya yerleştirdim.. Propogasyona bağlı olarak Avrupa istasyonlarıyla görüşmeler yapabiliyorum..
Aracınızdaki cihazınızın çıkış gücü 4watt dır. Bu bırakın uzak istasyonları, çoğu istasyon için zayıf bi güçtür.. Her ne kadar yasal olmasada, cihazının arkasına birşeyler koymak gerekir.. gerek 150watt gerek 300watt orası maddi durumuna göre değişir...

İyi şanslar... - Izmir Sezar

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
40 ve 80m kullanımı hk.

Başlatan TA1HZ

5 Yanıt
5341 Gösterim
Son İleti 14 Ocak 2014, 20:04:09
Gönderen: TA2VW
xx
B sınıfı ile HF kullanımı

Başlatan TB1DPY