Gönderen Konu: YAESU VX8'Mİ KENWOOD THF7'Mİ ? BİRİNİ ALIP ÇIKMANIZ GEREKİRSE?  (Okunma sayısı 9661 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
Selamlar forum duayenlerimiz;

Bildiğiniz üzere 6 aylık bekleyiş artık sona eriyor, sınavımızı bileğimizin hakkı ile kazandık, belgemiz bir şekilde yolda ve ilk telsiz ekipmanımı almaya artık inşallah çok yakınım.

Hem kış, hemde HF'ile birlikte UHF ve VHF çok bandlı bir  telsiz istasyonu kurma, tahminimin üzerindeki deneyim ihtiyacı ve yüksek ekipman maliyeti ile ilk olarak el ekipmanına beni yönlendirdi.  Şu anda istanbulda da ikamet etmediğim için çevre iller ile daha konforlu görüşebilmek için 5W'lık cihazlar içinden çeşitli elemeler ile kendimi iki markaya indirgeyebildim.

İki markada, iki model... VX8 DR ve Kenwood THF7e

Forumumuzdaki ilgili cihazlar ile ilgili birçok konuyu okudum. her ikisinin birbirine yakın sayılabilecek özellikleri bulunmakta. (benim bilgi seviyemde) Birbirlerine olan sizce üstünlükleri nelerdir?

Yada daha durumsal sormam gerekir ise; her iki makineniz masanızın üzerinde duruyor. Ani bir karar vermek zorundasınız. sadece bir telsiz seçebilirsiniz. Hangisini tercihen alıp  çıkardınız? Neden?

Şimdiden değerli görüş, fikir ve önerileriniz için teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2273.0

Çevrimdışı TA1AYB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: ayhan bilgiç
YAESU VX8 derim şimdiden hayırlısı olsun ....

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
Sayın Nejat bey, öncelikle yeni belgeniz hayırlı olsun. Sözünü ettiğiniz cihazlar her ne kadar teknik olarak birbirine benzese de, birbirlerinden üstün ve düşük bazı özelliklere sahiptir. Öncelikle VX 8DR sağlam metal bir kasaya sahip olup, su geçirmez özelliktedir. Frekans aralığı RX 0.1 ile 999 MHZ olup TX sadece amatör frekanslardadır. Bu cihaz daha çok GPRS özellikli olarak dizayn edilmiş olup üzerine ekstra GPS anten takılarak kullanılır. Üzerinde amatör kullanımda işinize yarayacağını sanmadığım barometre,altimetre gibi bazı uygulamalar vardır. Bunlar bataryanın kısa zamanda bitmesine sebep olmaktadır. Bu cihazın en kötü özelliği, bataryasının çok kısa bir sürede bitmesidir. Ayrıca şarj edilirken, ön panelin ısındığı gözlemlenmiştir. Görüntü olarak güzeldir.
Kenwood F7 cihazı ise RX 0.1 ile 1300 MHZ de RX ve amatör frekanslarda TX yapmaktadır. Ancak HF frekanslarını dinleyebilmek için SSB özelliği ve CW özelliği de vardır.Bunlar HF için olmazsa olmaz özelliklerdendir, Batarya 1550 MaH olup çok daha uzun dayanmaktadır.Gövdesi sert plastiktir düşürmemeye gayret edilmelidir.Mümkünse kılıf ile kullanılmalıdır. Boyutları daha ufak olup daha kullanışlıdır.Kalınlığı  vx 8 dr den az daha fazladır. Kenwood firmasının uzun yıllardır üretimde tuttuğu bir cihazdır. Kullananların yaptığı karşılaştırmalarda F7 ezici bir çoğunlukta önde gelmektedir.
Benim de yaptığım araştırmalarda yurtdışı sitelerinde VX 8DR 'ye rastlayamadım. Onun yerine GPS ünitesi cihazla bütünleşmiş olan VX 8GR var. Büyük ihtimalle 8DR üretimden kalkmış olabilir. Ben size bu iki cihaz arasından Kenwood'u tavsiye ederim.
Ancak her ikisi de pahalı cihazlardır. Sadece amatör frekanslarda dinlemek ve konuşmak için bu cihazların yaptığı işi aynı şekilde yapabilen ve fiyatı dörtte bir daha ucuz olan Wouxun UV6D veya UVD 1P cihazlar bence daha mantıklı. Çünkü bu cihazlar daha kolay temin edilmekte ve VHF frekanslarda maksimum 5 watt, UHF frekanslarda 4 watt çıkışla çevredeki tüm rölelere ulaşabilmektedir.73,,
H.Gökhan Köseoğlu. KN41MF

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Teşekkürler faydalı görüşleriniz için.

Wouxun çok yakın bir amator arkadaslarımın da kullandığı bir cihaz. Onu elememin nedeni, geniş bir dinleme özelliği bulunmaması. SSB ve CW Yaesu dada var diye aklımda kalmış ki eğer yok ise zaten kazanan bellidir. Suyun altinda benim telsiz kullanma Ozelligim yok. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Saygılarımla.

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
 Nejat bey merhaba. dinleme maksatlı olarak düşünüyor iseniz kenwood  0.1 ile 1300 mhz arası scanner olrak kullanılabilir.Yaesu 0.1 ile 999 arası tarama yapabilir.Yesunun hiç bir model el cihazında kesinlikle SSB yoktur.ayrıca yaesunun scanner olarak üretmeye başladığı vr 160 modelinde bile scanner olmasına rağmen SSB bulunmamakta ve bu yüzden yurtdışı sitelerde yoğun bir eleştiri almaktadır.yaesu  8DR nin en belirgin özelliği gelişmiş APRS yazılımı içermesidir.Saygılarımla.

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Dinleme yapmak zaten su anki amatorluk düzeyimin asli bir gereksinimi. Verdiginiz bilgiler için özellikle Ssb için Teşekkür ederim. Galiba ilk makinem kenwood olacak. Daha fazla Outdoor ve Aprs ihtiyacım olursa yaesuya para biriktiririm.
Saygılarıma.

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
El telsizinin uzerinde ssb olsun vs olsun anten acisindan hf vs dinleme ne kadar verimli olabilirki.
Catimiza kocaman antenler takiyoruz ayarlar yapiyoruzda zar zor.duyuyoruz.istasyonlari. Bi kere el telsizinden dx qso dinlemek hayaldir cok yuksek guclu istasyonlari duyarsiniz anca bence cok takilacak bir konu degil zaten hani scannermis vs ne gerek varki amator frekanslari kapsiyormu ona bakin sadece 1300mhze kadar dinlemesi var e o zaman 2400mhze kadar olanlari arastirin wifi sinyallaerini falanda alirsiniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bence tamamen gereksiz

Diger nokta gps, zamaninda gidip meraktan macellan gps almistim bi kere oynadim sonra yuzune bakmadim. En az 10 tane telefonumda da bu ozellik vardi sarj harcamasin diye kapalidir surekli kullanilmayacak bir ozellik olsa ne olur olmasa ne olur bence. Zaten telsiz uzerinde harita falanda beklemeyin sadece konum alirsiniz en az 100 metre yanilmasi olur sivil kullanim icin. Kosarak hedef ulma vs ugrasiyorsaniz tamam derim ama onda bile buna ihtiyac pek olmaz.

Altimetre batometre vs dagcilik yapmiyorsaniz bunlarada tamamen gereksiz.

Sahsen kendim el telsizinde oncelikle amator frekanslar varmi diye bakarim ha isimde telsiz kullanmam icap ediyorsa isimde de kullanabilirmiyim diye bakarim.sonra saglamlik ve pil omrunu arastiririm.
Kendimde yaesu vx7r var bazen ben neden buna bu kadar para verdim demiyor degilim. Ama saglam ve kaliteli diyorum. Bu arada gereksiz bin turlu ozelligide yok diyebiliyorum 7 ile 8 arasinda bir gps farki var bakin fiyat ne kadar fark ediyor.

Son olarak dediginiz gibi birini alacak olsam ikisinide almam en fazla vx7r ye kadar cikarim uatune kalan parami toplarim biriktiririm vs sabit hf vs cihazlara yonelirim

Saygilar
Eski:TA9AHS

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
 Sayın Nejat bey,değerli Hakan kardeşimizin sözlerine aynen katılıyorum.El Cihazlarında her ne kadar SSB ve CW bantları olsada bunları dinleyebilmek için çok güçlü Harici  antenlere gerek vardır .Size bu zor seçiminizde kolaylıklar dilerim.
NOT;İster VHF ,UHF  isterse HF konuşup dinleyin,Sabit cihazlar her zaman öncelikli tercihiniz olmalıdır.

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Bilgiler için teşekkür ederim. Özellikle hakan bey SSB ve CW ihtiyacımın bir el telsizi ve anteni ile çözülemeyecegini belirtmesi yine anten sorunumun altını çizdi.

Bu gün Bursa'daydim. Elektronikciler ccarsisinda bu ısı yapan tek bir esnaf vardı. Dar bir zamanda olsa istişare ettik. Kenwood arızaları konusunda dikkatimi çekti. Zayıf plastik ve tuner konusunda şikayeti olan amatörlerden bahsetti. Marka olarak Yaesu nun altını çizerek kenwood'u tekrar düşünmem konusunda telkinde bulundu. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum.

Yaesunun barometresinin kullanılmayacagi, altmetresinin gereksiz bir maliyet faktörü olduguna eminim. Ancak yurt dısı fiyatlarında bir el telsizi getirebilme ihtimali üzerinde durmaya başladım.

Gumruk vergisinin olmayacağı, sadece fm için 53 tl ödenmesi ve belki küçük bir dosya masrafı ile daha ekonomik olarak gelebileceği duyumu üzerinde etüd yapacagım bu hafta.

Sabit cihazlar için hak veriyorum... Önem derecesi kesinlikle yuksek benim için.

Saygılar.

Çevrimdışı TA2ADG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: S.Deniz Gezensoy
Nejat Bey,
Yurtdışından telsiz getirtme/alma işini gerçekleştirebildiniz mi ? Eğer yapabildiyseniz, nasıl yapmamız gerektiğinde bana yardımcı olur musunuz?
Yurtdışından aldıysanız hangi cihazı aldınız merak ettim.
Fiyatı yurtiçine göre uygun mudur ?
Ayrıca yurtdışından gelen bir cihazı nasıl kayıt ettirebiliyoruz ?

EYUPMALATYA
  • Ziyaretçi
Yurt dışında ebay çok ucuzdur + mutlaka cihaz elinize geçer. Çünkü kayıtlı posta yoluyla geliyor. Satıcının işlem sayısına bakın honkonglu birkaç iyi arkadaş var. Ödemeyide paypaldan yapın ki geri bildirim hakkınız olsun.

Çevrimdışı TA2ADG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: S.Deniz Gezensoy
Eyup Bey,
Teşekkürler,
Bu aldığımız cihazı, burada kayıt yaptırma zorunluluğu var mıdır ?

TB2POZ
  • Ziyaretçi
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Eyup Bey,
Teşekkürler,
Bu aldığımız cihazı, burada kayıt yaptırma zorunluluğu var mıdır ?

Merhaba, daha önceden cihaz kaydı gereksinimi vardı ancak artık gerek yok fakat faturanız olması bazı durumlarda gerekebilir.
73

EYUPMALATYA
  • Ziyaretçi
Amatör telsizcilik belgesi ile taşımanız gerekir. Ayrıca faturaya gerek yok.

TB2POZ
  • Ziyaretçi
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yurt dışında ebay çok ucuzdur + mutlaka cihaz elinize geçer. Çünkü kayıtlı posta yoluyla geliyor. Satıcının işlem sayısına bakın honkonglu birkaç iyi arkadaş var. Ödemeyide paypaldan yapın ki geri bildirim hakkınız olsun.

Bu arada gümrük kısmını unutmayın. Ben dahil bazı arkadaşlar gümrükte sorun yaşamış durumdalar. Bazen gümrük memuru ile papaz oluyoruz bazen de kimlik gösterip alabiliyoruz. Bu noktada öncelikle gümrük ile ilgili de bilgi toplamanız iyi olur.

73

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: kenwood tm v7

Başlatan TA3V

0 Yanıt
706 Gösterim
Son İleti 20 Ekim 2020, 11:37:46
Gönderen: TA3V
moved
TAŞINDI: KENWOOD TK 2160

Başlatan TA3V