Gönderen Konu: NEREDEN BAŞLAMALIYIM?  (Okunma sayısı 10697 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: FATİH AKSU
NEREDEN BAŞLAMALIYIM?
« : 07 Aralık 2011, 20:44:25 »
Merhaba üstatlar sınavı geçtim ama telsizin t'sini bilmiyorum. bulunduğum yerde dernek rölü filan olmadığından dolayı el telsizi ile bir çalışma yapabileceğimi düşünmüyorum. O yüzden sanırım sabit telsiz ve anten kurmam gerekiyor. nasıl bir telsiz ve nasıl bir anten hazırlamam gerekiyor? Bu işe nereden başlamalıyım? Teşekürler 73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2235.0
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2011, 20:58:00 Gönderen: TA3DN »

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
Ynt: NEREDEN BAŞLAMALIYIM?
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2011, 20:56:42 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Başlamak önemli Fatih bey. Zaten başladınız bu arada... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Aynı yoldayız;  İlk olarak, bütçenize ve amacınıza göre bir makine seçimi,

Buna uygun anten kurulumları için forumun anten bölümlerini hatim etmeniz, bulup, seçip malzemelerini sipariş etmeniz. (Anten almak için lisansa gerek yok bildiğim kadarı ile)

Lisansınızın gelmesinin ardından cihaz satın alım süreci... Yan malzeme ve yan yazılımlarının tedariği, kurulmaları...

Anten ve cihazınızın kurulumu, SWR ayarları(kendim de kara kara düşünüyorum nasıl olacak bu???, Artık Allah Kerim, öğreneceğiz)

Dinleme, ardından mandalama.

Saygılar.

« Son Düzenleme: 07 Aralık 2011, 20:58:34 Gönderen: TA3DN »

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Ynt: Nereden başlamalıyım?
« Yanıtla #2 : 07 Aralık 2011, 20:59:58 »
peki hocam bu sabit telsizlerin kapsama alanı hakkında bilginiz var mı? Örneğin ben G.Antep, Adana, Osmaniye ortasında bir yerdeyim. Buradaki telsizcilerle konuşmam için nasıl bi cihaz almalıyım? Ortalama uzaklık 100 km.

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2011, 21:14:58 »
Bütçe ve amaç doğrulturusunda seçim.

Benden deneyimli ağbeylerimize bırakıyorum ben sorunuza cevap verme hakkımı. Fikrim var ancak bilgim yeterli olmayabilir, yanlış olabilir.

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2011, 22:31:09 »
bekleyecez o zaman:) Ya da alıp alıp satacaz:)

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • TA1ATD
  • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2011, 22:49:33 »
Oncelikle sinav icin tebrik ederim. Nereden baslamak lazim sorusuna cevap olarak bende bir soru sormak istiyorum. Bu soruya vereceginiz cevaba gore yonlendirebiliriz sizi.
Siz bu hobi icin ne kadar bir butce ayirabilirsiniz. Bahsettiginiz mesafeler icin rolelere ulasavilmek adina once mobil dual band bir cihaz almanizi oneririm. Ne kadar fiyat derseniz yada hangi model oda sizin bitcenize bagli.
TA1ATD

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
« Yanıtla #6 : 07 Aralık 2011, 23:07:00 »
 Sayın Thefeti. öncelikle araştırma yapmanızı öneririm.Bulunduğunuz yere yakın röle varmı.Varsa UHF  mi yoksa VHF olarakmı çalışıyorlar.eğer böyle bir röle varsa rölenin çalışma frekansına uygun bir mono band cihaz,her iki frekansta çalışan röleler varsa Dual band kaliteli bir cihaz almanız gerekir .başlangıç için motorola veya aselsan cihazları tavsiye ederim.bulunduğunuz mevkiye uygun iyi bir anten ile sözü edilen mesafeler ile rahatça görüşme yapabilirsiniz.anten çeşitleri ,yapımları ve kurulumlarıile SWR ayarları hakkında sitemizde teknik bölümde ayrıntılar vardır.Anten konusunda özellikle TA2ANS Nihat hocam size gerekli bilgileri verebilir.
Eğer yakın çevrenizde röle yok ise  veya coğrafi nedenlerden dolayı röleleri açamaz iseniz ve belge sınıfınız A ise o zaman HF özellikli bir sabit cihaz almalısınız.kaliteli bir HF cihaz ve SWR si tam ayarlanmış anten ile troposfer koşulları da uygun olursa yüzlerce Km uzaklık ile rahatça görüşebilirsiniz.Yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu alacağınız cihaz sadece  HF olmalıdır.aynı cihaz üzerinde VHF-UHF -HF  özellikler olmasını bu tip cihazları kullanan arkadaşlar tecrübelerine dayanarak  tavsiye etmemektedir,fiyat olarakta mono band cihazlar daha uygundur.
 Size tavsiyem sitemizdeki bu konular ile ilgili yazılmış bütün yazıları okumanız ve kendinize en uygun cihazı bu şekilde bulmanızdır.siz bölgenizdeki coğrafi şartları yazarsanız sitemizdeki arkadaşlar size yardımcı olacaklardır.araştırma çalışmalarınızda başarılar dilerim.73,,
H.Gökhan Köseoğlu. KN41MF

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
« Yanıtla #7 : 07 Aralık 2011, 23:37:43 »
Arkadaşım senin bulunduğun mevkiden ADANA:VHF 145.775-145.650-145.725 UHF 439.150-439.425 G.ANTEP:VHF 145.675 UHF 439.200-439.250-439.400 K.MARAŞ:VHF 145.625 UHF 439.150-439.375 rölelerine rahatlıkla giriş yapabileceğini  diğer Kayseri-Mersin rölelerinede rahatlıkla ulaşabileceğine eminim.
Senin araştırma yaparak MOTOROLA UHF ve VHF iki cihaz alarak toplamı 400TL(300 de olabilir) bir 25 Amperlik  sviçmod alarak(90TL) her iki cihazı rahatlıkla kullanabilirsin birde  dual band bir anten (150-200 TL)  alıp birde bu anteni iki cihaza ayıracak bir ayıraç (90TL civarı) ile  kollektöerler ve oturduğun yer  müstakil ev midir apartmanmıdır bilemiyorum bu anteni 6 m bir parmaklık boru üzerine  bağlayıp o direği çatının bir yerine takacaksın.Antenin kollektör bağlantı yerinden   cihazların bulunduğu odaya kadar kaç  metre gider bilemiyorum RG213 kablo alacaksın birde onların fiatı bir masraf yaparak yukarıda bulunan  rölelere ve diğer yakın illerin rölelerine girebilir  muhabere yapabileceğine eminim.Birde WOUXUN el cihazıda aldığında sahir yerlere gittiğinde oranın rölelerine girerek oranın Amatör arkadaşlarlada irtibat kurabilirsin.
Ha sadece el cihazı alsam  onu  çatıdaki antene bağlasam konuşamazmıyım dersen  olabilir belki denemek lazım İstanbuldan  birşey diyemem ama el cihazının yukarıda söylediğim motorola cihazlara göre çıkış Wat ın düşük(5Wat)olacağından birşey diyemiyorum dedim konuşabilirsen neden olmasın daha iyi cihazlar alana dek  ölede olur bilmem yardımcı olabildimmi.
Ayrıca G.antep te bulunan  amatör arkadaşlarlada irtibata geçtiğinde onlarda sana çok faydalı olacaklarından eminim ki çok değerli çalışmaları vardır kendilerinin.73
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2011, 23:43:26 Gönderen: TA2ANS »
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 07 Aralık 2011, 23:48:56 »
Bence koplike sorular dan ziyade tek tek bilgi alabilirsin burda elinden geldiğince birçok arkadaşım yardım edebilir durumdadır.Bana İl merkezleri uzak diyorsan  ilk olarak  cihazları sor  sonra  sviçmod veya adaptörleri sor daha sonra kollektör diyoruz onları sor alacağın cihaza uygununu öğren antenleri sor kablo RG58 RG213 bunlar 50 ohm kablolar nasıl temin edebileceğini metresi ne kadar olduğunu sor yavaş yavaş ekipmanlarını nasıl temin edeceğini öğren sonra kurulum aşamasınına devam et derim.
Tabi bu konularda senin gibi diğer arkadaşlarda faydalanabilir olur.73

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #9 : 08 Aralık 2011, 00:08:24 »
Hocam değerli yorumlarınız ve yardımlarınız için gerçekten teşekürler. Zaman ayırıp ilgileniyorsunuz. Tam olarak benim yerim Gaziantep Nurdağı. K.Maraşa 40 km, G.Antep'e 100 km adanaya 180 km mesafede bi yer. Dolayısıyla aralarda dağlar olmasa da tepeler var. Maddi olarak 400-500'e kadar para ayırabilirim. (Dağcılıkla ilgilendiğim için el telsizi almam şart zaten. Onu katmıyorum.)
1- El telsiziyle iyi bir antenle bu belirtiğim mesafedekilerle muhabere yapabilir miyim?
2- Yapamazsam uhf-vhf bir sabit telsizle yapabilir miyim?
3- Bana "kardeşim şu telsizi al, sen bu telsizle yukarıda belirttiğin yerden belirttiğin yerlerle  görüşebilirsin" diyebileceğiniz bir telsiz var mı? Telsizi aldıktan sonra zaten daha sonra neye ihtiyacımız olduğu ölçüde hareket ederiz.

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
« Yanıtla #10 : 08 Aralık 2011, 06:09:07 »
thefeti

Amatör arkadaşlarımızın sıkca başvurdukları bir yazılım var. Adı "RadioMobile" ve bu yazılımı kullanarak bulunduğunuz yerden belli güçlerle ve belli antenlerle ulaşabileceğiniz yerlerin haritasını çizdirmek ve özellikle hangi rölelere ulaşabileceğinizi görmek mümkün.

Mesleğinizi, bilgisayar yazılımı kullanımındaki tecrübelerinizi bilemediğim için; yazılıma vereceğiniz verileri toparlayıp sonuç alıp alamayacağınızı kestiremiyorum.

Bu konuda Bulunduğunuz yerin tam koordinatlarını veya Google Maps üzerinden yerini tam olarak verebilirseniz ve çatınıza harici bir anten koyup koyamayacağınızı bildirirseniz size yardımcı olmaya çalışayım. Tabii ki bu arada ulaşmak istediğiniz rölelerin frekanslarına ve koordinatlarına da ihtiyaç var.

Geçen gün de yazdığım gibi çok acele etmeden, düşünüp hesaplayarak uygun seçimi yapmanızı öneriyorum.

Çalışmalarınızda başarılar.

A.Tahir DENGİZ, TA2T
ANKARA
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #11 : 08 Aralık 2011, 13:50:00 »
çatıyada koyabilirim balkonada koyabilirim. Ev 2 katlı ben ikinci kattayım. Profilimde google map'te tam yerimi belirttim.

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #12 : 08 Aralık 2011, 23:37:09 »
Arkadaşım ne yazacağımı kaç saattir düşünüyorum valla pes.Sana bulunduğun yerin durumuna göre ulaşabileceğin  il rölelerini yazdım alacağın cihazları yazdım el cihazı ile  de belki ualaşabilirsin dedim daha ne diyeyim anlamadımki.Sorması ayıp yaş kaç arkadaşım?Bana şu cihazı al de diyorsun daha ne diyeyim anlamadım.
En iyisi sen benim dediklerimi boşver kafana göre takıl.Sana  parana göre cihaz tavsiye ettim pahalı cihaz demedim anlıyorumki bir an evvel havaya çıkıp konuşmak istiyorsun ama diğer arkadaşların dediklerine göre davran ya bende anlama özürlülüğü var yada sende bir tuhaflık var.Kolaylıklar diliyorum sana.73

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #13 : 09 Aralık 2011, 01:00:11 »
Yaşım 29 abi:) Ben de düşünüyorum abi. Motorola demişsiniz ama şu üç telsizden hangisi işimi görür?

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bir de bu uhf vhf olayını çözebilseydim.

Şimdi hf-3-30 mhz
vhf 30-300 mhz
uhf 300-3 ghz

bir de bunların dalga boyları var. Dalga boyu daraldıkça kapsama alanı düşüyor sanırım.

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
« Yanıtla #14 : 09 Aralık 2011, 01:14:12 »
Ben "karar verecek yeni bir amatör" olsaydım üçünden hiçbirini seçmezdim.
Tahir, TA2T

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
NASIL BAŞLAMALIYIM?

Başlatan TA5MSU

6 Yanıt
5175 Gösterim
Son İleti 08 Kasım 2015, 19:34:23
Gönderen: TA5MSU
xx
Nerden Nasıl Başlamalıyım

Başlatan TB3CJJ