Gönderen Konu: TELSİZ HAKKINDA BİR KAÇ SORU  (Okunma sayısı 4221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

73
  • Ziyaretçi
TELSİZ HAKKINDA BİR KAÇ SORU
« : 04 Aralık 2011, 20:52:17 »
Telsizin ''t'' sini anlamayan biri olarak izninizle bir kaç soru sormak istiyorum.

Telsizin menzili nedir telsiz nasıl kullanılır. Lisansını aldıktan sonra, güvenlik güçlerinin kullandığı telsizlerden alabilir miyiz?

Forumda gözüme çarpan röle istasyonu sözü oldu. Röle İstasyonu nedir ne işe yarar.

Terör örgütü üyeleri telsiz ile çok uzun mesafelere kadar haberleşebiliyorlarmış örneğin Suriyeli teröristin, K.Iraktan telsizle Türkiye topraklarındaki teröristlere çağrı yapması. Bu nasıl alıyor.

Sorularıma cevap verecek herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Kaan BATTAL

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2226.0
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2011, 11:49:07 Gönderen: TA3DN »

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
Ynt: TElSİZ HAKKINDA BİR KAÇ SORU
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2011, 21:03:00 »
Sorduğunuz soruların cevabı sayfalarca sürecektir ancak ben bir kısmının kısa açıklamalarını kafanızda bir şeyler oluşması açısından dilim döndüğünce açıklayayım.

Telsizlerin menzili belli bir mesafe değildir.Çıkış güçlerine göre, cihaza bağlı antene göre, antenin bulunduğu konuma göre ve hava şartlarına göre menziliniz artadabilir, azaladabilir. Örneğin yağmurlu havalarda daha uzak mesafelerle görüşebilirsiniz.Ben Bursa'dan protable 5wattlık bir cihaz ile Tekirdağ,Balıkesir,İstanbul ile çok rahat görüştüm.Tabi el yapımı dipol antemi bağlayarak.

Röle istasyonu derken benim anladığım soruyu yanıtlayayım.Rölenin diğer adı repeater. Türkçe karşılığı tekrarlayıcı demek.Rölenin ne işe yaradığını en basitinden şöyle anlatayım. 2 adet dağ düşünün.Siz bu 2 dağın ortasında bulunuyorsunuz.Dağlar ise çıkış yapmanızı engelliyerek daha uzaklarla görüşmenizi kısıtlıyor.İşte bu dağların yüksek yerlerine röleler kurularak sizin yaptığınız çıkışı o tepeden aktarmakla yükümlü.Bir nevi taşıyıcı denilebilir.

Terör örgütü üyeleri sorunuza gelince, ilk paragrafta verdiğim cevap bunla hemen hemen aynı.Cihazlarının çıkış güçleri, kullandıkları antenler, belki kurdukları röleler... Bunlar sayesinde uzak mesafeler ile görüşebiliyorlar.Aynı şekilde bir çok amatör Dünya ile görüşebiliyor.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.Yanlış verdiğim bilgiler olabilir, yanlış bildiğim bir yer varsa doğrusunu bilenler düzeltirlerse çok sevinirim.
73,

73
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2011, 10:13:18 »
Cevabınız için teşekkür ederim.  Sağ olun Musadenizle bir kaç tane daha soru sormak istiyorum. Anten olmadan sadece röle istasyonları sayesinde şehir içi uzun mesafelerde konuşma yapabir miyiz?

KubilayT
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 08 Aralık 2011, 11:30:27 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Cevabınız için teşekkür ederim.  Sağ olun Musadenizle bir kaç tane daha soru sormak istiyorum. Anten olmadan sadece röle istasyonları sayesinde şehir içi uzun mesafelerde konuşma yapabir miyiz?
Röleye giriş yapabiliyorsanız tabiki rahat rahat repeater üzerinden görüşme sağlayabilirsiniz.Tabiki anten ve güçlü bir cihazla daha uzak mesafelerle QSO yapabilirsiniz.

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
Ynt: TELSİZ HAKKINDA BİR KAÇ SORU
« Yanıtla #4 : 08 Aralık 2011, 18:02:35 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Anten olmadan derken el cihazı ile Kubilay Bey'in dediği gibi röleyi açabiliyorsanız el cihazında takılı bulunan antenle konuşabilirsiniz.Yani çok ufakta olsa anten şart.

Çevrimdışı TA2KB

• Site Teknik Destek
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 17
  • eski işaret TA2ABD
  • İsim Soyisim: Abdülkadir Bozkurt
Ynt: TELSİZ HAKKINDA BİR KAÇ SORU
« Yanıtla #5 : 08 Aralık 2011, 18:28:32 »
Kaan Bey,
Oncelikle merhaba, A sınıfı belge sahibi olmak koşulu ile HF frekanslarda yapmakta olduğunuz Qso'ların çoğu kıtalar arası ve simplex'tir. Bunun haricinde propagasyonun uygun olması koşulu ile diğer belge sınıflarının limit ve çalışma frekansları olan daha yuksek frekanslarda da ülke dışı muhabere yapmak mümkündür. Temel olarak uzun mesafe qso'ları;

1. Çalışma Frekansına,
2. Propagasyon uygunluğuna,
3. Cografi konum, deniz seviyesinden olan yükseklik ve coğrafi şekillere,
4. Kullanmakta olduğunuz radyo ve çıkış gücüne,
5. Çalışma modunuza SSB, Cw, digital paket vb.
6. Kullanmakta olduğunuz antenin ölçek, şekil, yönü, yapıldığı malzeme kalitesi, çalışma frekansına uygunluğu,

gibi pekçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Doğal nedenlerden dolayı bazen en kaliteli ekipmanlarla şehirdışına rf basamazken bazen homemade 5w bir qrp ile kıtaları dolaşabilirsiniz. Yani bu manada amatörlük emek, çaba, birikim, sabır ve birazda şans gerektiren bir hobidir.

Umarim bilgilendirici olmuştur. 73...
Sen doğru yolda ol da, varsın sanan eğri sansın.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Mayıs sınavında A/B sınıfı için soru dağılımı hakkında soru

Başlatan TB4BAA

15 Yanıt
12335 Gösterim
Son İleti 23 Mayıs 2011, 11:29:57
Gönderen: TA3ST
xx
DMR/UHF-VHF Hakkında Soru

Başlatan Heutros

1 Yanıt