Gönderen Konu: QRP/TÜRK-1923  (Okunma sayısı 112100 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TB2NMR
  • Ziyaretçi
QRP/TÜRK-1923
« : 13 Kasım 2011, 22:02:24 »
Gelin hep birlikte adı bizimle yani Türk amatörleri ile anılacak bir QRP telsiz projesi başlatalım. Bunun için öncelikle;

* Her arkadaşımız diğer amatörlere böyle ortak bir çalışma başlatıdığını duyursun, konuyla ilgili bilgi edinilmesine aracılık etsin. Bilgisine ihtiyaç duyabileceği kişileri çalışmamıza davet etsin.

* Pano sorumluları bu amaçla bize özel bir kategori açsın veya QRP bölümünde devam edelim.

* Bu kategoride çalışma başlığı ile sorulacak meraklı sorular için iki ayrı mesaj açılsın. Açılsın ki QRP üzerinde fikir tartışması yapanların yazıları arada kaynamasın, konu kopmasın. Belki yöneticiler ana kategori altında sonradan belirlenecek modül yapıları için alt başlık açmayı da düşünebilirler. Böylece gruplar kendi arasında daha rahat tartışır. Her modül grup sorumlusu bu konuda ehil bir mühendis veya amatör arkadaşımızdan da grup içinde seçilebilir.

* Mesaj başlıklarının biri bizlerin ne istediğinin belirleneceği alan olsun. Tasarım kriterlerimiz de yine burada belirlensin. (Minimum ve maksimum besleme, çıkış gücü, empedans, seçicilik sınırları vb.) belirlensin. Modüler bir yapı üzerinden gidelim, gidelim ki sonradan bu çalışma devam eder ise diğer bandlar için de geliştirme yapılabilsin.

* Çalışmamızın ismi de burada belirlensin. İsimlendirmede TA; Türk amatörlerini, 40: bandını, sonuna gelecek olan 2 rakam da resmen bu çalışmaya katılan ve emek verenlerin sayısı ile belirlensin. Ya da özel yıl tarihlerinden (1923, 1919 vb.) seçilsin. Böylece kimse ortak bir çalışmayı bireysel ya da kurumsal sahiplenmeye kalkmasın.

* Elektronik yazılım bilmeyebilirsiniz belki ama yılardır kullandııınız donanımlardan elde ettiğiniz tecrübeleri burada paylaşabilirsiniz. Hiç bir şey bilmiyorum demek doğru olmaz. En azından "LCD ekranı mavi olsun göze hoş gelir" demek zor olmasa gerek.

* Hazır veya başkasının yaptığı bir modül üzerinde değil bizim emeğimizle bizim düşüncemizle hayat bulacak dizayn çalışmaları başlatılsın.

* Bir HF cihazda örneıin blok şema gibi modüler yapılar için kimlerin katıacağı sabitlenmiş başlıklarda belirlensin. Bu modül yapılarında yer alan arkadaşlarımız kendi alanları ile ilgili yukarıda belirttiğim istekler listesini incelesin ve kendi alanı için en iyi seçenekleri belirlesin. Sonra bunların grup içinde uygulanabilirliği, olası problemleri vb. tartışılsın.

* Çalışmada modüller tamamlandıkça bunlar TAMSAT'a gönderilsin, bizler tek tek bütün testlerini tamamlayalım ve sonuçları burada paylaşalım, akabinde ilk prototipini de TAMSAT olarak üretmeyi üslenelim. Grupların test verileri ile birlikte hazırlayacakları dokümanları bilahare birleştirip bir de kullanım kılavuzu hazırlayalım.

Lütfen mesajın altına "iyi, hoş, tebrikler, iyi olur, kötü olur, zaten var ya bir sürü, ne gerek var" gibi kısacık cümleler yazmayınız. Düşüncenizi açık, sebep ve gerekçelerini de belirterek yazınız.

Genel tartışmayı burada yapalım, havanın rengi biraz belli olsun.
Var mısınız?

Varız diyenler:

1. Ruha USLU, TB2NMR, Giresun
2. Murat KAYA, TA7AKA, Kayseri
3. Ömer YENİGÜN, TA7BB, Giresun
4. Ali DEMİRALP, TA7EB, Giresun
5. Emin Bora DEMİREL, TA2FE, İstanbul
6. Gürkan KARASLAR, TB1CGK, Tekirdağ
7. İsmail AYDIN, TA7EA, Giresun
8. A. Tahir DENGİZ, TA2T, Ankara, [Kutulama ve ön/arka panel]
9. Osman GÜLER, TA2AOG, İstanbul, [Programlama]

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2160.0
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2011, 01:14:00 Gönderen: TB2NMR »

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Murat KAYA
Ynt: QRP/TÜRK-1923
« Yanıtla #1 : 13 Kasım 2011, 23:09:34 »
İster farklı özellikleri olsun isterse sıradan bir QRP yapalım, bu işin sonucunda radyo amatörlerimiz açısından gerçekten çok güzel bir adım atılmış olacak. Dünyada bir sürü hazır proje var demeyelim. Bir proje de bizden olsun. Bir de diğer ülkelerdeki amatörler bizim cihazımızı yapmaya çalışsınlar. Tüm bilgim ve gönlümle bu işte varım. En kısa zamanda bir blok şemayı buraya ekliyorum.

« Son Düzenleme: 13 Kasım 2011, 23:17:34 Gönderen: TA7AKA »
Saygılarımla...

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #2 : 13 Kasım 2011, 23:18:54 »
Her ne kadar teknik altyapı istese de ve günümüz amatörlerinde bu yö biraz eksik olsa da güzel bir girişim. En azından bir başlangıç olur.

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 17 Kasım 2011, 21:32:22 »
Osman bey, teknik alt yapı sorun değil. Eksik olan noktalar ise el birliğiyle tamamlanır, az kişi değiliz. Başkasının bilgisi ile ancak bir yere kadar bilgili olmaktansa, onun dizayn ve estetik anlayışına mahkum olmaktansa oturur kendimiz yaparız endişeniz olmasın.

Çevrimdışı TA7BB

• ömerusta
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 19
  • İsim Soyisim: Ömer Yenigün
« Yanıtla #4 : 19 Kasım 2011, 23:52:02 »
merhaba.
konuyu başlatan arkadaşa teşekkür ederim.
ben bu konuyu destekliyorum. ve gruba katılmak isterim.
73
de ta7bb
ömer yenigün
Bilgilerimizi paylaşalım.Genç amatörler yetiştirel

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2011, 00:01:18 »
Merhaba Ömer bey. Aramıza katılmanıza sevindim. İlk mesajın devamında oluşturduğum ekip listesine birazdan ekliyorum sizi.

Çevrimdışı TA7BB

• ömerusta
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 19
  • İsim Soyisim: Ömer Yenigün
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2011, 14:44:58 »
merhaba.
teşekkürler 73

Çevrimdışı TA7EB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 5
  • İsim Soyisim: Ali Demiralp
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2011, 11:21:11 »
Merhaba
Öncelikle fikrinize saygı duyuyorum.Çok güzel fikir;bu grupta olmaktan ve grup içinde çalışmaktan onur duyarım.Şimdiden katılımcı arkadaşlara başarılar.Bende bu yapılacak çalışmanın bir devresini hazırlama ve yapımında bulunmak isterim.Her ne tür katkımız olursa bilgim ve gücümüz oranında yanınızdayım.
Tekrar tebrik ederim...
TA7EB
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2011, 16:18:41 »
Selamlar Ali bey. Yaklaşık 10 kişi olduktan sonra görev paylaşımına başlarız. Listeye ekledim sizi de.

Çevrimdışı TA2FE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emin Bora DEMİREL
« Yanıtla #9 : 21 Kasım 2011, 16:26:11 »
Selamlar,

Elimden bir şey gelir yardım edebilirsem memnun olurum.
Ama QRP çalışırmısınız konusuna kesinlikle hayır derim haberiniz olsun .  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Emin
Emin Bora DEMİREL   / KN40PT Tuzla /İstanbul   053

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 147
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2011, 16:47:40 »
Radyoamatorleri.com olarak bu projeyi desteklediğimizi söylememize gerek yok heralde.
Arzu edilirse forumda bir grup oluşturulur burdan bilgi akışı sağlanabilir.Gruba özel bir chat modülü eklenebilir aklınıza gelen  fikirleri lütfen paylaşmaya devam edelim. 

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 21 Kasım 2011, 20:36:37 »
Yücel bey,
Teşekkür ederim, destek olacağınızı biliyorum. İhtiyaç hasıl oldukça bildireceğim, şu an için aciliyeti yok.

Emin Bora bey,
Notlarınıza istinadan - böyle düşünüyorsunuz veya düşünmüyorsunuz şeklinde sizin değer yargılarınızı sorgulamadan - kendi düşüncelerimi paylaşayım. Bu sayede kendi düşüncelerimiz de biraz daha net olarak ifade edilmiş olur.

Burada yapılmak istenen/yapmak istediğimiz düşük güçlü bir cihaz yapıp insanları HF kullanmaya teşvik etmek değil. QRP konusunda bazı arkadaşlarımız muhtemelen yanlış bilgilendirildikleri için olsa gerek; bunu maddi imkanı olmayan amatörlerin geliştirmeye çalıştıkları ucuz ve düşük güçlü cihazlar olarak algılamakta. Hemen belirtmek isterim ki, amaç radyo amatörlüğünde pahalı son model cihazları istasyon raflarına boy boy dizip, olabilen en yüksek güçte çıkış yapmak değil, aksine minimum güçle en uzağa erişmek, duyulabilir olmaktır. Cihazın üretimi, düşüncenin sadece ortaya konun kısmıdır.

Çalışma genel anlamda ele alınır ise;

- Türkiye'de yapılması belki de en zor konulardan olan "bir menfaat karşılığı beklemeksizin gönüllü grup çalışmasını" gerçekleştirerek çoğulcu paylaşımla ortaya bir ürün çıkarılması,
- Ortaya konan çalışmayla ilgili bilginin sorulmadan ve ihtiyaç duyulmadan herkesin bilgisi ve imkanları çerçevesinde konuya dahil olması,
- Radyo amatörlüğüne gönül vermiş, lisansını almış ancak bir ürünü ortaya çıkarmak/katılmak amacıyla destek bekleyen, "bu konudaki çalışmalara nasıl ve nereden bu konuya dahil olabilirim?" diyenlere "gelin adım adım birlikte yapalım" diyebilmek ve böylece içlerindeki heyecanı körüklemek. (Biliyorsunuz ki heves herkes de mevcut ancak bir çok arkadaşımız üç satır yazı üzerinde duran ikiden fazla transistör barındıran devrelere pek de yaklaşmıyor. Ya yeterli bilgi yok ya da bir yerde takılırsa yardım alamayabileceği korkusunu yaşadığı için uzak duruyor.)
- En sonunda kendi düşünceleri ve bilgisi ile olmasa bile kendi emekleri ile ortaya koyabildikleri, "ben de yaptım" diyebilecekleri, ilk sesi duyduklarında içlerinde çocukça bir fırtına koparacak bir çalışma.

İlk adım atıldıktan sonra, kişi eline havyasını alıp lehimlerini tomurcuk tomurcuk, kabloları salaş, kutu deliklerini yamuk deldiği bir çalışma ile bunu başarabiliyor ise, eminim onun devamı gelecektir. Kendimden örnek vereyim.

Amatörlüğümün ilk yıllarımda iki transistörlü devrede kırk kere hangi bacak nereye gelecek diye not ala ala yapmama rağmen, bir gün kendimi içinde 4-5 adet entegre ve bir sürü bacak bağlantıları olmayan, üstelik PCB de değil delikli pertinaks imkanım olduğu bir devre ile karşı karşıya buldum. Yapmayı çok isteyip de sadece bakmakla yetindiğim bir devre. İlk başta bana tavsiye eden büyüğüme "hayır" desem de radyo amatörü büyüklerimin teşviki kendime güven geldi. Her bacak bağlantısını tek tek kağıt üzerinde işaretleyip, kablo ile gerçekleştirdim. Birinci denemede çalışmadı, ikinci denemede... çalışmadı, üçüncü denemede çalıştığını gördüğümde havaya uçtum. Hatam ters duran bacak bağlantılarından birini sürekli yanlış bağlamam imiş sadece. Elekronik mühendisi değilim ama inatla yeniden-yeniden kontrol ede ede, onların da yönlendirmeleri ile kendi hatamı buldum. Bana yardım eden veya heveslendiren kişiler bulunduğum ortamda değildi. Onlar olmadan da oturup bu devreyi pekala deneye deneye yapabilirdim. Sonuçta gelip onlar yapmadı, ben yaptım. Ama onların uzaktan bana verdiği -hatta bir çoğu ile bu sayede başlayan ebedi dostluğum dahil- belki de en önemlisi, bana o karar anımda "haydi" demiş olmalarıydı. İhtiyacım vardı/yoktu meselesi değildi bu, sadece ilk kez bu yola çıkarken yanımda birileri olsun istedim. Hani düşersem elimi uzattığımda tutunabileceğim birileri. Çok şükür ki hayatımda her daim böyle dostlara sahibim ve onlarla gurur duyuyorum... ve sonrası geldi.

Eğer cümlenizin sonundaki "kesinlikle hayır derim" ifadesini kullanıyorsanız, yardım talep ettiğimizde ki -bu yardım da QRP ile ilgili olacağı için ne kadar sıcak bakabileceğinizi bilmiyorum-  bu biraz da sevmediğiniz ve binmediğiniz bir araba hakkında konuşmak veya onun için bir şeyler üretmekle aynı şey olsa gerek. O nedenle ben de size nazikçe ve sadece "yardım için, hayır teşekkür ederim" derim.

Ancak buna geçmiş zamanda benzer konularda yaşadığınız, belki de benzer çalışmalar için emek verip de yarı yolda bırakıldığınız bir konu sebep ise sizi anlarım. Burada şu ana kadar bir elin parmaklarını bile geçememişken de bunun farkında olarak yazıyorum. Ama naçizane tavsiyem şudur. Dün, dünde kaldı! Biz de dünde kalmak istemiyorsak yarına bakmamız gerek.

Çevrimdışı TA2FE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emin Bora DEMİREL
« Yanıtla #12 : 22 Kasım 2011, 09:45:11 »
Ruha Bey Günaydın ,

Yazdıklarınızı merakla okudum . Öncelikle güzel anlatımınız için teşekkür ederim .

Yanlız yazdıklarınızdan ;

Eğer cümlenizin sonundaki "kesinlikle hayır derim" ifadesini kullanıyorsanız, yardım talep ettiğimizde ki -bu yardım da QRP ile ilgili olacağı için ne kadar sıcak bakabileceğinizi bilmiyorum-  bu biraz da sevmediğiniz ve binmediğiniz bir araba hakkında konuşmak veya onun için bir şeyler üretmekle aynı şey olsa gerek. O nedenle ben de size nazikçe ve sadece "yardım için, hayır teşekkür ederim" derim.

Ancak buna geçmiş zamanda benzer konularda yaşadığınız, belki de benzer çalışmalar için emek verip de yarı yolda bırakıldığınız bir konu sebep ise sizi anlarım. Burada şu ana kadar bir elin parmaklarını bile geçememişken de bunun farkında olarak yazıyorum. Ama naçizane tavsiyem şudur. Dün, dünde kaldı! Biz de dünde kalmak istemiyorsak yarına bakmamız gerek.
[/quote]

Benim adıma karar verdiğinizi ben elimden geleni yaparım cümlesi ile kendimi ifade ettiğim halde ;
Siz paragrafın sonuna yazmış olduğum ve sonunu yazılı komiklik olarak nitelendireceğimiz bir ikon ile süslemiş olduğuma rağrmen ;
Konuyu pisikolojik analiz haline getirip beni tanımadan yada amatörlük ile ilgili herhangi bir geçmişimi bilmeden bir tanı koymaktasınız.

Evet ilk günden sözlerimin altında birşeyler aranması beni üzdü. Benim yardımımı kabul etmemeniz belki hayırlısı .
Size yapacak olduğunuz işlerde başarılar dilerim .
Benim bu iş için yapabileceğim bir şey olamayacaktır.
Selamlar
Emin

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 22 Kasım 2011, 11:30:49 »
Günaydın Emin Bora bey,
Karşımdaki kişiye cevap vermeden önce şahsen tanımıyor olsam da araştırmadan bir cevap yazmam. Gerek buradaki 40 mesajınızı ve gerekse diğer sitelerdeki mesajlarınızı da okudum. Sizin ikonlu olarak yazdığınıza, -anlayacağınızı tahmin ederek- sadece ikonsuz olarak ama aynı düşüncelerle cevap verdim, tek farkı bu.
Son cümle ise sadece bir tahminden ibaretti, çünkü bir kaç 40m QRP yazılarınızı görmüştüm.  Öyle cevap vermiş olsam da hiç çalışmayacağınızı belirttiğiniz bir konu için, okuyup geçmek varken mesaj yazarak gönlünüzü ve yardımseverliğinizi açmanızın, "ben de buradayım" demenin ne anlamı olduğunu iyi biliyorum merak etmeyin. Kendi anımı anlatmamdaki sebep de bunun içindi.
O nedenle öyle hemen "üzüldüm" diyerek kaçmak yok. Listeye ekleyeceğim sizi. Selamlar.

Çevrimdışı TA1AGK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Gürkan KARASLAR
« Yanıtla #14 : 22 Kasım 2011, 15:46:32 »
Reha Bey selamlar. Projede benimde katkım olsun istiyorum. Bende bir ara QRP projelerini araştırmış malum sebeplerden bir türlü bu işe kalkışamamıştım. Hatta bir amatör arkadaşımda bu vesile ile QRP projede kullanılan Türkiye' de bulunması zor olan devre elemanları vermişti. İstediğiniz  zaman bu elemanları gönderebilirim. Projeye elimden geldiğince destek vereceğimi bildirir; Listeye dahil olmayı talep ederim.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Başarılar...
TA1AGK/YAESU FT-450D

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
İLK TÜRK UYDUSU ITUPSAT-1

Başlatan TA3DN

0 Yanıt
3643 Gösterim
Son İleti 09 Ekim 2010, 18:32:41
Gönderen: TA3DN
xx
TÜRK TELEKOMÜNİKASYON KURUMU