Gönderen Konu: QRP/TÜRK-1923  (Okunma sayısı 112858 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TB2NMR
  • Ziyaretçi
Ynt: QRP/TÜRK-1923
« Yanıtla #15 : 22 Kasım 2011, 16:19:47 »
Selamlar. Listeye eklendiniz Gürkan bey. Malzeme desteği için de ayrıca teşekkürler. Kiti kendimizin üretme çabasının bir sebebi de belirttiğiniz malzeme sıkıntısı. Olabildiğince yurtdışına bağlı olmayan malzemelerden tercih ederek işleri kolaylaştırmak asıl hedefimiz olacak. Eğer yine de zorunluluk hasıl olur ise o da sorun değil. TAMSAT aracılığı ile yurtdışından toplu ve oldukça ucuza bu malzemelerden getirtiriz, böylece yok ayrı ayrı posta masrafı, yok PayPal veya kredi kartı hesabı açma/kullanma derdi de ortadan kalkar, bu konuda endişeniz olmasın.

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #16 : 24 Kasım 2011, 00:32:09 »
Selamlar,
Elektroniğe ilgim var.Bir çok kendi yaptığım-kodladığım devrelerimde var.Amatörlüğe başladığımdan beri düşünürüm acaba el yapımı bir cihaz yapabilir miyim diye.Biraz araştırdım, genelde 7.000 Mhz HF cihaz yapıldığını gördüm.Kafama takılan bir soru var.El yapımı VHF ve ya UHF cihaz yapamaz mıyız ?

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 24 Kasım 2011, 01:10:35 »
Merhaba Ahmet bey.
Öncelikle çalışmalarınızda başarılar diler bu konuda heyecanınızın ve araştırma yetinizin hiç kaybolmamasını dilerim.
Belki de ülkemizde en çok bu konuda yapılan çalışmaların (40 ve 20 metrede) ön plana çıkmasından dolayı görmüş olmalısınız. Ancak amatörlerin bu konuda da yaptığı bir çok örnek çalışmalar mevcut. Hatta bir HF kitine göre yapımı daha da pratik sayılabilir. Özetlemek gerekirse mümkün.

Çevrimdışı ismail28

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: ismail Aydın
« Yanıtla #18 : 24 Kasım 2011, 12:52:16 »
             Bu konuda geç kaldığım için özür dilerim. Yazıların tümünü okuduktan sonra Türkiye için bazı çalışmaların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Biz Türkler olarak amatör telsizcilik alanında proje üretemeyen ve birbiriyle didişenler olarak bu faaliyet beni heyecanlandırdı... Yapamaz isekte uğruna ölemeyiz mi? Olumsuz düşünen arkadaşlarımız olabilir, saygıyla karşılarım ama sıcak suya soğuk su dökenleri de bağışlamam. Sıcak suya dökülen soğuk sular yüzünden amatör telsizcilik ülkemizde paramparça oldu....
             Ruha Bey yaz beni projeye, en azından amatör telsizcilik için bir çalışma yapıyoruz diyebileyim. Tüm teknik, taktik projelerde varım. 73 Kolay gelsin...
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #19 : 24 Kasım 2011, 17:43:15 »
Merhaba Ahmet bey.
Öncelikle çalışmalarınızda başarılar diler bu konuda heyecanınızın ve araştırma yetinizin hiç kaybolmamasını dilerim.
Belki de ülkemizde en çok bu konuda yapılan çalışmaların (40 ve 20 metrede) ön plana çıkmasından dolayı görmüş olmalısınız. Ancak amatörlerin bu konuda da yaptığı bir çok örnek çalışmalar mevcut. Hatta bir HF kitine göre yapımı daha da pratik sayılabilir. Özetlemek gerekirse mümkün.

Çalışmaları dört gözle bekliyorum..Elinizde VHF ve ya UHF cihaz şeması var ise paylaşır mısınız ?

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Murat KAYA
« Yanıtla #20 : 24 Kasım 2011, 23:17:16 »
Herkese merhaba,

gördüğüm kadarıyla oldukça fazla sayıda gönüllümüz var. O halde hep beraber nasıl bir cihaz yapacağımıza karar vermeye başlayalım.

1- Cihazımız, eğer B sınıfı amatör arkadaşlarımızı da katacak olursak - ki kesinlikle gerekli - ya 7000 - 7100KHz ya da 28000 - 29700KHz aralıklarında olacak. Bence mantıklı seçim, hem düşük frekanslarda piyasamızdaki ucuz ve kolay bulunan parçalar daha verimli çalışacağı hem de devre kararlılığı artacağı için 7000 - 7100KHz arasında olmalı.

2- Cihazımızın çıkış gücü zaten en yüksek 5W olarak sınırlandırılmış durumda. Gücü 5W olacak.

(NOT: (18 Temmuz 2009 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 27292. Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği, Tablo-2, Madde-14 ) Eğitim ve özendirme amacı ile B sınıfı amatör telsizcilik belgesi sahibi olan telsizciler, kendi imalatları olan ve en fazla 5 Watt çıkış gücündeki bir cihaz ile HF bandında 7.000-7.100 MHz ve 28.000-29.700 MHz frekans bandında haberleşme yapabilecektir. )

3- Cihazımız SSB mi olacak CW'mu? Burada da önerim konuşmanın cazibesinden dolayı SSB'den yana ama CW da seçeneklerimiz arasında, yorumlarınızı bekliyorum.

4- Frekanz kararlılığı için VFO katını PLL ile yapabiliriz, ancak frekans aralıklarımız en az 500Hz - 1KHz  kadar olacaktır. Gerilimi ve sıcaklığı yeterince sabit tutabilir ve sıcaklıktan çok etkilenmeyen (FET gibi) elemanlar kullanırsak 10 turlu bir potansiyometre de işimizi görebilir. Yorumlarınızı bekliyorum.

5- Kontrol için mikrodenetleyici konusunda ne düşünüyorsunuz? Geçenlerde hazırladığım potansiyometreli VFO ile kullanılabilecek bir frekans sayıcı ve VU-metre devresi videosu ( PIC16F628A + 4MHz Kristal ve 2x16 Karakter LCD'den oluşuyor ):

PLL kullanacaksak farklı bir devre tasarlanacaktır. Hatta Si570/571 veya DDS de kullanabiliriz. Tamamen bize kalmış.

6- Ara frekans katı CW alıcı için çok kritik değil, ancak SSB için ayrıca değerlendirelim.

7- Ses yükseltici çok kritik değil, basit bir LM386 kullanılabilir.

8- Çıkış katı CW için çok basit C, D sınıfı bir yükselteç yapılabilir. Ancak SSB için 5W doğrusal bir yükselteç yapmak gerekecek. A sınıfı veya B sınıfı Push-Pull tarzında olabilir. Yorumlarınızı bekliyorum.

9-  Anten bağlantısı önerim standart 50 ohm ve BNC konnektör ( Kolay bulunuyor, ucuz ve gayet sağlam).

Arkadaşlar, bunlar sadece öneridir. İstediğiniz öneriyi sunabilir, hoşunuza gitmeyen yerleri eleştirebilirsiniz. Kararlarımızı verdikten sonra blok şemamızı hazırlayıp gerekli görev paylaşımlarını yapabiliriz.
Saygılarımla...

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 25 Kasım 2011, 01:15:21 »
İsmail bey sizi listeye ekledim. Eminim ki Giresun'da TRAC, TCSWAT ve GİTRAD amatörleri ile birlikte ve aynı ortamda bu çalışmayı tamamlamak keyifli olacak.
Ahmet bey, biraz müsade ederseniz haftasonu notlarıma bakıp size bir cevap yollarım.
Murat bey, teşekkürler. Gönlüm de SSB'den yana. Hatta şimdiden 9 ncu maddedeki en kolay bulunan malzemeyi temin etmeye başlayabilir, ilk taşı koyabiliriz masaüstüne. Diğer maddeler için bir süre düşüncelerin paylaşılmasını bekleyelim.

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
« Yanıtla #22 : 25 Kasım 2011, 01:54:13 »
1- 7000-7100 MHz (40 M) B sınıfı amatörlerin de kullanabilmesi için çok uygun.
2- Bu durumda sınır zaten maksimum 5 W olabilir. Bu da uygun.
3- SSB (Bu frekansta LSB) ve CW olmalı. Kullanımda bir anahtar ile bu seçim yapılabilir.
4- Frekans adımları için 500-1000 Hz çok fazla  1Hz/100/Hz/1000 Hz seçmeli bir yukarı/aşağı buton kullanılabilir.
5- 2x16 karakterli LCD bu iş için fazlasıyla yeterli. Si57x'in Türkiyeden temini mümkün olmayabilir ve pahalı.
6- Kolay ve ucuz bolca bulunabilecek olan Filitreler/kristaller bunu belirleyecektir.
7- Ses yükseltici için bir çok entegre mevcut. Kaliteli ve ucuz birisi seçilebilir.
8- SSB için karar verilirse 5W doğrusal (Lineer) bir yükseltici veya modül seçilmesi gerekecek.
9- BNC anten konnektörü kolay montaj ve ucuzluk nedeniyle en uygun çözüm. Bu frekansta fazlasıyla yeterli.
10- (EK) Güç kaynağını (220 Volt) kutu içerisine yerleştirip; ayrıca "FIELD DAY" çalışması için 12.0/13.8 V girişi bulunmalı.

Frekans adımları ve Si57x ler dışında tamamen size katılıyorum.

Listeye beni de ekleyebilirsiniz. Uygun olursa Kutulama ve Ön/Arka panel ile ilgili çalışmaları ben yüklenebilirim.

A.Tahir DENGİZ, TA2T
TAMSAT - Amatör Uydu Teknolojileri Derneği
ANKARA
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2011, 02:14:55 Gönderen: TA2T »
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #23 : 25 Kasım 2011, 02:03:01 »
Temini zor olandan başlarsak,
PLL/VCXO/DDS  hangisi için kolay malzeme bulunursa,
SSB Filter / normal filtre dizisi

Gerisi teferruat gibi görünüyor.

Programlamayı (işlemci) üstlenebilirim / paylaşabilirim.

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 25 Kasım 2011, 02:36:06 »
Tahir bey, Osman bey,
Sizleri de listeye ekledim. Özellikle bir konu üzerinde çalışabileceğinizi belirttiğiniz için bunu da isimlerinizin yanına iliştirdim. Teşekkürler.

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #25 : 25 Kasım 2011, 18:55:46 »

Ahmet bey, biraz müsade ederseniz haftasonu notlarıma bakıp size bir cevap yollarım.

Teşekkürler, bekliyorum.
Şimdiden herkese çalışmalarda başarılar.

WW2L
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 26 Kasım 2011, 20:16:29 »
Bu corbada benimde bir tuzum olsun eger Turkiyede bulamadiginiz kritik malzeme olur ise bu malzemeyi bulup sizlere iletme isinide ben ustleniyorum. Simdiden ellerinize saglik.

73 de WW2L
Levent Sasmazel
TAMSAT - Amatör Uydu Teknolojileri Derneği

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #27 : 26 Kasım 2011, 21:22:10 »
Selamlar.QRP projesini dört gözle(Gözlüklü) bekliyorum.Fakat nasıl yardımcı olacağımı bilemedim.Benim payıma ne düşecek zamanla bakalım.Yalnız olduğum için bir taahhütte bulunamıyorum.Duruma göre davranırım.Herkese teşekkürler.
KORSAN

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 27 Kasım 2011, 00:05:36 »
Levent bey çok teşekkürler, üst mesajlarda zaten bunu belirtmiştim sizin de tekrardan hatırlatmanız bu konudaki tereddütleri ortadan kaldıracaktır.
Mehmet bey, hoşgeldiniz. Konuyu dilediğiniz gibi takip edebilir, istediğiniz herhangi bir zamanda fikren ya da uygulama geliştirme olarak katılabilirsiniz.

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
« Yanıtla #29 : 27 Kasım 2011, 19:56:57 »
 Sayın Ruha bey.sayın TA3CB  Mehmet Hocamın dediği gibi bu konuda bir katkımız olmasını isterim.Bana verilecek bir görev olursa memnuniyetle yapacağımın bilinmesini isterim.73..
H.Gökhan Köseoğlu. KN41MF

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
İLK TÜRK UYDUSU ITUPSAT-1

Başlatan TA3DN

0 Yanıt
3677 Gösterim
Son İleti 09 Ekim 2010, 18:32:41
Gönderen: TA3DN
xx
TÜRK TELEKOMÜNİKASYON KURUMU

Başlatan TA5AEK