Gönderen Konu: BAD SECTOR NASIL DÜZELTİLİR  (Okunma sayısı 26908 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
BAD SECTOR NASIL DÜZELTİLİR
« : 07 Ağustos 2011, 08:46:34 »
Evet arkadaşlar ben bu sorunla yeni karşılaştım farkında bıle degildim taki başımıza gelene Kadar artık yeni bir pc edinme zamanı geldi pc biraz yenı olsaydı harddisk yenileme yoluna Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap gidebiliridim her neyse kısa bir araştırma sonra şu linkte Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap   bu konuyla ilgili bilgiler buldum belki işinize yararr bu konu hakıında biligisi olan arkadaşlarda bilgileirni paylaşırsa sevinirim

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1788.0

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
Ynt: BAD SECTOR NASIL DÜZELTİLİR
« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2011, 12:43:33 »
Abi merhabalar
fakat şu durum söz konusu harddiskte özellikle bad sector oluştuysa ve bunun kaynağı büyük bir ihtimalle çizilmeden kaynaklanmıştır diye düşünüyorum çıkan parçacıklar harddisk döndükçe diğer kısımlarda hasara neden olacaktır. Zaten bad sector denilen olay yazılımsal değil donanımsal bir sorun olduğundan yazılım ile kesin bir çözüm elde etmek gibi birşey olacağını sanmıyorum.  Vermiş olduğun geçici bir çözüm bence bu nedenle bilgisayarında önemli veriler varsa biran önce yedeğini almanı tavsiye ederim.
Eski:TA9AHS

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2011, 12:47:22 »
teşekürler hakan kardeşim harıcı harddiskim var ona kopyaladım artık pc degişdirmek vakti geldi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA4AAC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: A.Akif Çetin
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2011, 18:15:59 »
bad sektör hdd nin kanseridir. için için yer bitirir.  kurtuluş yok...
TA4AAC                      TB4IA=eski
A. Akif ÇETİN

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 13 Kasım 2011, 16:15:13 »
tekrar konuyu gunceleyelım heeehe arkadaşlar yenı harddısk aldım taktım sorun yok gıydı format sorunsuz bıttı fakat yenıden baslat yaptıgımda del yanı bıos gırıcem pc donuyor klaıyor bıosada gırmıyor tekrar rest yaptıgımda acılıyor arastırdım bıraz nette işlemci kaynaklı oldugu söylenıyor bu konu hakında bılgısı olan arkadasım varmı acaba

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
« Yanıtla #5 : 13 Kasım 2011, 16:41:50 »
Merhaba.Konuyu okudum, öncelikle bad sector nedir ve neden oluşur çözümü nedir onlar hakkında bigi vermek isterim.

BAD SECTOR NEDİR? NASIL OLUŞUR VE NASIL DÜZELTİLİR?

Hard diskler sektör adı verilen ve üstüne bilgilerin yazıldığı birçok birimden oluşur. Bu birimler zamanla bazı nedenlerle kullanılamaz hale gelir, bu da ya sadece veri kaybına ya da diskin tamamen iş göremez duruma gelmesine neden olur. Hard disklerde oluşan ve diskin zarar gören biriminin kalıcı olarak kullanılamaz hale gelmesine neden olan bozuk disk bölümüne “bad sector” denir.

“Bad sector” neden oluşur?

“Bad sector” ler donanımsal hatalardır ve bilinenin aksine herhangi bir yazılım tarafından düzeltilemezler ( ama devre dışı bırakılabilinirler). Hard diskte bad sector oluşmasına neden olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

*Hard disk çalışma sıcaklığının aşırı yüksek olması (55 dereceden sonrası tehlikelidir)
*Nemli ortam
*Hard disklerde yaşlanmaya bağlı yıpranma
*Disk yüzeyindeki korozyonlar
*Diski çalışır durumdayken yere düşürmek, bir yere çarpmak
*Disk üretim aşamasında meydana gelen bozulmalar
*HDD içerisinin hava ile teması da bad sector oluşumuna neden olur.

Gördüğünüz gibi bad sektörler fiziksel olaylar sonucu oluşuyor. Aslında üretim şeklinin bir sonucu olarak her hard diskte bad sektör vardır ve bu sayılar "bad track table" adı altında listelenir. Üretim ne kadar kaliteli yapılırsa, üretim aşamasında oluşan bad sektör sayısı o kadar az olur ancak hiçbir zaman sıfır olmaz. Peki bad sektör sadece fiziksel etkenlerle mi oluşur? Aslında, işletim sistemi de bad sektör oluşumuna neden olabilir. İşletim sistemi "cross-linking" adı verilen bir hata nedeniyle bad sektör oluşumuna sebep olabilir. Cross-linking temel olarak, hard diskte zaten bulunan bir dosyanın belli bir kısmının üzerine yeni bilgi yazılmasıyla oluşur. Bu tip hatalar daha çok FAT dosya sisteminde görülmekteydi ve NTFS dosya sistemiyle büyük oranda giderildi. Bu tip, yazılımdan kaynaklanan bad sector hataları "low level format" adı verilen işlemle düzeltilir.

Başlıyoruz.
HDdat2 programı ile.
Bad sector" nasıl düzeltilir?

Hard disk üreticileri disklerde zamanla meydana gelen bad sektörlerin devre dışı bırakılmasını kolaylaştırmak için tüm disklere boş birimler yerleştirirler. Oluşan bad sektörler bu birimlere taşınarak kullanıcının herhangi bir problemle karşılaşmaması sağlanır. Çoğu zaman bad sektör oluşumundan kullanıcının haberi olmaz çünkü işletim sistemi tespit ettiği bad sektörleri otomatik olarak boş birimlere taşır böylece bir sorunla karşılaşılmaz. Eğer bad sektörleri kendiniz tespit etmeye başlamışsanız bu, diskteki bad sektörlerin taşınması için kullanılan boş birimlerin tükendiği ve diskinizin de ömrünü tamamlamaya yakın olduğu anlamına gelir.

İşletim sistemi bad sektörleri tamir etmez ancak onları "görmezden" gelebilir. Bu şekilde işletim sisteminin görmezden gelerek çalışabileceği maksimum bir hata değeri vardır ve disk bu değere ulaştıktan sonra yapılacak tek şey bir an önce yeni bir hard disk edinmenizdir.

Hard diskinizi kendiniz de test edebilirsiniz. Bunun için daha önce incelemesini yaptığım HD Tune ya da Windows' un kendi dosya denetleme sistemi olan chkdsk komutunu kullanabilirsiniz. Chkdsk komutu aynı zamanda bulduğu hataları düzeltebilme yeteneğine de sahiptir. Ayrıca SpinRite adı verilen bir programla da hard diskinizin bakım ve gerekirse bilgi kurtarma işlemlerini yapabilirsiniz.

Kurtarma ile ilgili geniş kapsamlı arşatırma için linki burdan yayınlamıcam, isteyen olursa linki özelden atabilirim.

Saygılar

Master
Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti - TRAC Ankara Şube Başkanlığı

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 13 Kasım 2011, 16:58:49 »
evet zaten ben bu hdtune programın kurdum ve sonuç bu şekldeydi şimdi başka bır dısk taktımm bunuda denedım hd tuneıle sorun yok dısk saglam fakat bazan acılısta donuyor bıos bıle gıremıyorsunuz bunu sebıbı nedır
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2011, 17:39:33 Gönderen: baybora778 »

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 14 Kasım 2011, 02:59:33 »
[imgLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap][/img]
 bak master kardeşim yeniden başlat yaptıgımda bu şelıde donuyor klaılyor makına yardımlarını beklıyorum şimdiden teşkurler

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 14 Kasım 2011, 12:14:18 »
Aziz abi
bilgisayarı örneğin gece kapadın sabah geldin açtın normal çalışıyor biraz kullandın makineye reset atman gerekti, bu sefer donup kalıyor
bu şekildemi gerçekleşiyor bu hata? Ayrıca donma esnasında ilk başta herhangi bir ses veriyormu? (tabi anakart hoparlöre bağlımı onada bakmak lazım?

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #9 : 14 Kasım 2011, 13:32:19 »
kardeşim sabah ılk açılşta normal açılıyor sonra yenıden başlata takılıyor kalıyor ılk uyarı sesıde gelmıyor tamam

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #10 : 15 Kasım 2011, 11:56:44 »
Merhaba,

Arkadaşım eğer açılışta bios tan sinyal alamıyorsan ve esnada donma yasanıyorsa bunun sebebi bios donanım/donanımlara ulaşamıyor demektir. Bunun nedeni ya bios, yada yeni taktığın bir donanım olabilir.

Bu nedenle yeni aldığın HDD' yi çıkartıp deneme yap, Bios yazılımını güncelle sorunun giderilecektir.

Selamlar
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #11 : 15 Kasım 2011, 22:20:21 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba,

Arkadaşım eğer açılışta bios tan sinyal alamıyorsan ve esnada donma yasanıyorsa bunun sebebi bios donanım/donanımlara ulaşamıyor demektir. Bunun nedeni ya bios, yada yeni taktığın bir donanım olabilir.

Bu nedenle yeni aldığın HDD' yi çıkartıp deneme yap, Bios yazılımını güncelle sorunun giderilecektir.

Selamlar

tamam murat hocam bios güncelemesine bir bakalım dedıgnız gıbı bır problem gözukuyor teşekurler hepnııze

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #12 : 16 Kasım 2011, 03:55:02 »
Aziz abi, kusura bakmayin islerden cevap yazamadim.
Oncelikli olarak dedigim sekliyle oldugunu gordum sorun buyuk ihtimalle sicakkliktan kaynakli birsey,
Biosa girdigin zaman cpu tempreture warning vs tarzi bir bolum varsa ve bu aktif ise bunu kapatip denersen sorun hallolacaktir, yada cpunun fan ile ilgili bir kontrolu olabilir, fanda herhangi bir ariza varmi (islemci uzerinde ) ayrica kontrol edilmesi gerekir , sorun %90ihtimal ile dedigim gibi sicaklik, tabi gercekten sicaklik ile ilgili olan gercek bir hataysa asiri isinmadan sorun cikabilir.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2011, 03:57:44 Gönderen: TA9AHS »

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #13 : 17 Kasım 2011, 14:51:40 »
Merhaba,

MAD SECTOR konusuna gelince, MS-DOS kipte yada bazı yazılımlarla oluşan MAD SECTOR' leri devre dışı bırakarak kullanıma kapatılabilir. Yani o bölümler yoksayılabilir. Bir alternatif çözüm.

Selamlar

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #14 : 17 Kasım 2011, 17:40:14 »
Bad secto olan kısım her ne kadar yazılımsal olarak kapatılsada donanımsal bir sorun olduğundan dolayı disk dönmeye devam ettikçe diğer noktalarada yayılmaya devam edecektir. Sonuçta disk kullanılmaz duruma gelicek veri kaybı kaçınılmaz olucaktır. Önceki mesajlarımda dediğim gibi sürekli yedek almak en iyi çözüm disk komple gittiğinde en azından yedekler kalır
saygılar

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Nasıl Olunur » Kısa Dalga Dinleyicisi (SWL) Belgesi Nasıl Düzenlenir?

Başlatan TB2PMH

5 Yanıt
12468 Gösterim
Son İleti 12 Ağustos 2012, 23:04:47
Gönderen: TA2NL
xx
NASIL BAŞLAMALIYIM?

Başlatan TA5MSU

6 Yanıt
5175 Gösterim
Son İleti 08 Kasım 2015, 19:34:23
Gönderen: TA5MSU