Gönderen Konu: RÖLE AŞKI  (Okunma sayısı 8296 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TA3BQ
  • Ziyaretçi
RÖLE AŞKI
« : 08 Ocak 2011, 23:09:04 »
Merhaba Röle Aşıkları      
   Ziyaret ettiğim sitelerde menüde röle işleri ile ilgili bölüm   varsa önce oraya dalarım.Bunun nedeni Türkiye’mizde röle kurmanın ne   kadar meşakkatli, çok emek isteyen, bir okadar da özveri ile yapılan   işlerden olduğunu bilirim.         Nitekim INTRAD sitesinde de  bu çalışmalar sırasında  çekilen   resimleri görünce hemen oraya daldım.Resimler çok şeyler anlatırlar,   resimler bazen lisanın anlatmaya yetmediği durumları ifade ederler..Bir   direk düşünün en tepesinde bir amatör Nurettin TB3CNN eli havada sanki    “Bizler varız, başardık,  daima var olacağız” der gibi,  orta yerde   diğer bir amatör Şentürk TA3IA, altta da üçüncü bir amatör Ahmet TA3AY,   onlarında elleri havada, tabiidirki fotoğraf makinesini onlara   doğrultmuş dördüncü bir amatör var, bu da herhalde Necdet TA3AL olmalı..          Bu fotoğraf , çok emek, çok meşakkat, çok özveri isteyen bir   mücadelenin sonucunu gösteriyor, eller havada, bir nevi zafer   işareti..Evet direk dikilmiş, antenler bağlanmış, güneş enerjisi paneli   takılmış ,cihazlar bağlanmış, işte zevklerin en büyüğü bu andaki eller   havaya pozudur arkadaşlar..Niyet  edilen bir işin, görevin tamamlanmış   olmasının işaretidir buradaki eller..Üçünün de yüzlerinde görevi   başarmış olmanın gururu, zevki, sevinci yansımış adeta..Radyo amatörünün   mükafatı o anda aldığı zevktir, görevi yapmış olmanın verdiği huzurdur,   mutluluktur, sevinçtir..Bunları ancak yaşayanlar bilir..Ayrıca kurulan   rölenin gayet iyi çalıştığını ve kapsama alanındaki bir çok amatörün   birbirleri ile iletişim kurduğunu duymak  ise bambaşka bir zevktir.            Adana’da ARAD’ın   kurduğu  Emirler rölesinin kurulduğu zaman   çekilen resimlere bakarak düşündüklerimi duyduklarımı anlatmak  için bir   yazı göndermiştim..O yazıyı ARAD sitesinde  okuyan var mı içimiz de   bilmiyorum ama röle kurmanın ne demek olduğunu  oradaki fotoğraflarda   görmüş ve anlatmıştım o yazı da..Şimdi bir kere daha ayni hislerle   yazıyorum ve emin olun bu çalışmalar beni çok duygulandırıyor, herhalde   ihtiyarladım mı ne, sulu gözlü oldum.           Dağ tepelerinde, direk tepelerinde bazen yayan, bazen   traktörlerle, bazen katırlarla bazen sırtta taşınan malzemeler,   cihazlar, eşyalar, yiyecekler, güneş tepende, rüzgar yüzünde, sırtında,   kulakların burnun soğuktan ve heyecandan adeta titrerler, ama bütün   bunlar vız gelir çünkü biz radyo amatörleriyiz, hobimize aşığız.. .. Bütün   bu meşakkat ve eziyetin göze alınmasının tek sebebi  var, radyo   amatörlüğü aşkı ve sevgisi, tabiidir ki olay yalnız bu değil,   beraberinde, gençlere özverinin ne olduğunu, bu işlerin nasıl   yapıldığını göstermek, birlik ve beraberliğin nelere muktedir olduğunu    göstermek, gençlere sevgi ve saygıyı, bilgiyi  aşılamak  isteği ve   niyeti de vardır..Malum Ağabeylik sanatı..İşte olayın özü budur,   buradadır..          ERAD’ın fotoğraflarını gördünüz mü? Röle kurmak, ve Anadoluyu her   taraftan ulaşılır hale getirmek  birbirine bağlamak gayesi ile yapılan   çalışmaları görünüz, insanın gözleri yaşarıyor, işin tuhafı bu    çalışmaların hiçbir kademesinde Devletin etkili ve yetkili kurumlarından   ne bir ses ne bir nefes ne de yardım, işte radyo amatörlerinin aşkı   budur, tüm zorluklar, sıkıntılar, hele ekonomik sıkıntılar  vız gelip   tırıs gidiyor.Netice büyük bir zevk dalgası ve mutluluk..Bu radyo   amatörüne yeterde artar bile..Bu bir Yaşam biçimidir, başka şekli de   yoktur; hepsi bu...Bir fotograf ,  bakmasını bilene, gördüğünü   değerlendirene, içinde ayni aşk ve sevgiyi taşıyana,  barındırana çok   şeyler anlatır..Siz değerli genç radyo amatörü arkadaşlarım, sizlerde   fotoğraflara dikkatle bakın, emeğin, özverinin, meşakkatin ne olduğunu   görün ve öğrenin lütfen, çünkü daha çok sayıda ve daha bilgili radyo   amatörleri olarak Türk radyo amatörlüğünü TA’ları ileriye taşıyabilir,   yeni yetişenlere bu aşkı  aşılayabiliriz ancak bunun için herkesin elele   vermesi ve desteğini eksik etmeden, gücenmeden, darılmadan, usanmadan   çalışmayı sürdürmesinin  gerekli olduğunu düşünüyorum..           Rölelerin  kurulumda emeği geçen herkese selam ve sevgilerimi   gönderiyor, başarılarınızın devamı dileği ile sağlık mutluluk dolu   günler diliyorum.            Tüm röle kuranlara kolay gelsin Allah yardımcıları olsun..

73’s de Özhan Önder TA3BQ
İZMİR

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=910.0
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2011, 14:49:33 Gönderen: TA3BQ »

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: RÖLE AŞKI
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2011, 12:38:37 »
Özhan Abi,o kadar güzel bir konuya değinmişsinki tam amatörlüğün KAMERA ARKASINI yazmışsın.
Bu kadar maddi,manevi özverili çalışmaların karşılığında birde yaralar kaşınmasa ve birbiriyle simplex görüşemeyen amatörler ve bölgelerin iletişimini sağlayan rolelerde:
-Telsiz konuşma usüllerine uygun davranılsa, konuşulsa...
-Çağrı işaretini söylemeden direk lafa dalınmasa...
-Önce dinleme yapılıp frekans boşmu,dolumu  bir anlaşılsa...
-İki istasyonun konuşmasının bitmesini beklemeden sırf hatır sormak için  QSK çağrısı yapılmasa...
-Cihaz ve anten denemeleri rolelerde yapılmayıp simplex frekanslarda yapılsa yada suni antenle       yapılsada roleler boşuboşuna ve sürekli tetiklenmese... 
-Role frekaslarında buluşan istasyonlar eğer yapabiliyorlarsa görüşmelerinin devamını simplex frekanslarda yapsa...
-Herne sebeple olursa olsun role frekansında görüşme yapan istasyonların üzerine mandallama yapılmasa...
Acil durumlar haricinde ve izin alınmadan role frekanslarına kros yapılıp istasyonlara rahatsızlık verilmese...
-Role kullanım hakkının dernek ve üyelik farkı gözetmeksizin tüm amatörlere ait olduğu dernek yöneticilerince kabullenilse...
-Role frekanslarında müzik yayını yapılmasa ve ıslık çalınmasa...
-Alkollü iken role frekanslarında konuşulmasa yada en azından alkollü olunduğu belli edilmese...
-Bir roleye test amaçlı etiketi konup üç yıl test yapılmasa ve role ücretlerini BTK ya eksiksiz ödeyip    role çalıştıran dernek ve şubelerin hakkına tecavüz edilmese...
-Konuşmalarda bölgeden geçen mobil istasyonlara öncelik tanınsa...

Hakikaten görüşmelerin tadına doyum olmayacak Özhan Abi...73...

TA3BQ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2011, 12:58:02 »
Bülent yazdıklarına aynen katılıyorum.Bu bizim amatörlüğümüzün kanayan yaralarından biridir.Sıraladıklarının bir kısmı yazılı kurallar, bir kısmı yazılı olmayan kurallar, ama Türk milleti genel olarak kuralları sevmez en azından kendisi için.
Bu konuyu bir yazı haline dökmek istiyorum.İlgine teşekkiürler.73's de Özhan

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2011, 14:32:12 »
Merhaba,

Özhan abi yazılarını gıptayla takip ediyorum.
Olmazsa olmazlardan ve genel telsizcilik ahlakından bahsetmek her telsizcinin vazifesi ve görevi olmalı. Bizlere güzel şeyler öğretiyorsunuz..

Saygılarımla

Murat DEMİRTAŞ
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
El maykı Askı Aparatı

Başlatan TB1TFO

4 Yanıt
1321 Gösterim
Son İleti 17 Ocak 2019, 22:48:32
Gönderen: TB1TFO
xx
DTMF KONTROL DEVRELERİ 1 RÖLE - 2 RÖLE - 4 RÖLE mt8870

Başlatan TB5CVN

1 Yanıt
5576 Gösterim
Son İleti 23 Nisan 2014, 00:43:32
Gönderen: fahribalci
xx
RÖLE-REPEATER ÖZELLİKLERİ NELER OLMALI? (RÖLE PROJESİ)

Başlatan TA1TD

3 Yanıt
7338 Gösterim
Son İleti 11 Ekim 2011, 10:52:52
Gönderen: TA3DN
xx
DANCAL RÖLE

Başlatan kemaldogan27

0 Yanıt
3885 Gösterim
Son İleti 28 Ekim 2011, 22:29:33
Gönderen: kemaldogan27