Gönderen Konu: Uçak Telsiz Konuşmaları ve Uçak Konumları Canlı Olarak Yayınlanabilir mi?  (Okunma sayısı 838 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4ICY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: İbrahim Çağlar YILDIRIM
İyi günler, havacılık meraklısı olarak kendi çapımda Youtube'da kaçak olarak uçak telsiz konuşmalarını yayınlıyorum. Şimdi ise LiveATC gibi bir site yapma planım var, LiveATC'de olmayan bir havaalanı olan Antalya Havalimanı'nın bütün frekanslarını ayrı ayrı aynı anda paralel olarak yayınlayacağım. Ayrıca 121.5 MHz acil durum frekansı, Antalya'ya yakın Ankara ACC frekansları da olacak. Belki Ercan ACC bile ekleyebilirim. Bunun için LiveATC yerine kendi sitemi kullanmak istiyorum. Aynı zamanda uçakların ADS-B konumunu da yayınlamak istiyorum, zaten böyle siteler olduğu için ne gereği var diyebilirsiniz ama bu tür siteler çoğu Mode-s EHS verilerini yayınlamıyor otomatik pilot durumu vs. Şimdi konuya gelecek olursak:

1) Uçak telsiz konuşmalarının yayınlanması serbest mi, LiveATC'de İstanbul'daki bazı meydanları yayınlıyorlar. Bu konuyla alakalı yönetmelikler ne diyor? İlgili mevzuat ismi veya numarası verebilir misiniz?

2) Uçak konumlarını yayınlayabilir miyim? Flightradar24 gibi sitelerde yayınlandığı aşikar lakin bazı özel trafikleri filtreliyorlar, bunun koordinasyonunu nasıl sağlayacağım?

Bu iki konuda yardımcı olursanız sevinirim. 73.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7063.0
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2024, 23:21:21 Gönderen: TA4ICY »

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
"amatör" ve "kaçak" ..bunlar yanyana gelmese daha iyi...

Klasik anlamda uyarıcı olmak istemiyorum ama, diyelim ki "kaçak" yayınlarınıza kendi sitenizden bayladınız.
Ve diyelim ki Antalya-Ercan arasında bir özel uçuş var ve uçuş sahibi, Flightradar gibi sitelere verdiğim notamla bu bilgilerin paylaşılmasını yasakladı.
Siz yayınladınız. Daha da açık yazmayacağım. Orada o saatte uçtuğu bilinmesin istenen bir uçağın bilgisini paylaştığınızda,
"ben hepsini yayınlıyorum, maşallah bana"nın sonunda hiç istemediğiniz mekanlara davet edilebilirsiniz.

Amatör radyoculuk sorularıyla gelseniz?

Yoksa sırasıyla;

1. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne sorunuz.

2. Mesele de bu zaten.

Kaldı ki kimi ülkelerde Websdr sitelerinin bile telif hakkı ödemesinden bahsedilirken..neyse..her telsiz kendi anteninden asılır bana ne.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA4IUT

• Trac
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Trac Nazilli Şubesi
  • İsim Soyisim: Uzay TOK
iststatus diye bir site vardı yerli o da yayınlıyordu. şimdilerde susturuldu. sorularına cevap olacak haber şu şekilde

Dünyadaki pek çok havaalanında pilotların kule ve teknik birimlerle konuşmalarının havacılık tutkunları tarafından internet üzerinden dinlendiği biliniyor.

Binlerce kişinin gökyüzünde seyreden uçakların o sırada hangi noktada olduğunu, uçakların yaklaşma sırasında kule ile nasıl irtibat kurduklarını, olası bir arıza durumunda teknik ekiplerle nasıl bir diyalog yaşadıkları, internet üzerinden yayınlanan konuşmalarda dinlenebiliyor.

Pilotların yer ile gerçekleştirdikleri bu konuşmalar uzun süredir Türkiye’de de bir internet sitesi üzerinden yayınlanıyordu.

İststatus adlı internet sitesi havacılık tutkunlarının ilgisi sayesinde popülaritesi artarken, zaman zaman sözkonusu internet sitesinde yer alan konuşmalar pek çok basın yayın organında haber olmuştu. İşte bu haberler Devlet Hava Meydanları İşletmesi yetkililerini de oldukça rahatsız etti.

YASAK GELDİ, TELSİZ SUSTU!

Anlık olarak bilinse de üç dakika gecikmeli olarak internet üzerinden yayınlanan konuşmalar artık iststatus sitesinde yayınlanamayacak. Devlet Hava Meydanları İşletmesi yetkilileri bir süre önce söz konusu internet sitesinin yayınlarının kapatılması için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Telekomünikasyon Müdürlüğü’ne başvurdu.

VIP UÇAKLAR VURULABİLİR

Yapılan incelemelerin ardından yayınların durdurulmasına karar verildi. Yasağın gerekçesi ise oldukça ilginçti. Bütün dünyada binlerce kişi tarafından izlenen konuşmaların Türkiye’de VIP uçaklarının vurulma riskini beraberinde getirdiği ve bu yüzden bir an önce durdurulmasının istendiği öne sürüldü.

Konuyla ilgili olarak bir yetkili, “Canlı telsiz konuşmalarının dinlenmesi kamu güvenliği açısından oldukça tehlikelidir. Uçağın nerede olduğu, ne zaman piste ineceği, içinde kim olduğu gibi önemli bilgilerin herkes tarafından dinlenilmesi ciddi risk taşıyordu” sözleriyle yasağı savundu.

Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Atatürk Havalimanı'na yaklaşan bir uçağa DHMİ telsiz yayınına girerek korsan yayıncı tarafından talimat verilmiş, kule bu talimatın korsan olduğunu ve uyulmaması yönünde uçakları uyarmıştı.
TRAC Nazilli Başkanı

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Teşekkürler sevgili OM,

Çok güzel toparlamışsınız. Ellerinize sağlık.

Belki biliyorsunuz, yakın zamana kadar 3C ülkesindeydim.

3C hava sahası verileri hiç bir platformda yayınlanamıyor. Yayınlanmıyor. Ek bilgi, Google Maps'te örneğin 3C başkentinin olduğu adadaki devasa otoyol da görünmüyor. Sadece ağaç görünüyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ama orada bir yol var.

3 km uzağımdaki havalimanına inen, oradan kalkan uçaklar ve havasahasını kullanan uçaklar, sitelerde görünmüyor. Yerden bildiren olmadığı gibi, yasaklandığından. "Kendi radarım" uçağı elbette görüyor. Tabi özel uçakların transponderlerini kapaması seçeneği de var. Vs vs. Ya da Amerika ve bazı ülkelerde verilerin sanırım 5 dakiuka gecikmeli yayınlanması gibi.

Ha kendi merakımız içinse, basit SDRlar ile bunu yapmak son derece kolay.
Yaymaksa, ayrı bir konu.

Teşekkürler tekrar, selamlar

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ben bu konunun (kule konusmalari hariç) ADS-B tarafının amatorlukle baglantisina deginmek istiyorum.
Kendi kullanımınız için (Malum siteler gecikmeli veriyor) kuracaginiz bir ADS-B alıcı ile AirScout programınızı besleyebilir ve Aircraft Scatter çalışmalarında kullanabilirsiniz.

Aircraft Scatter nedir derseniz en basit tabirle uçak üzerinden VHF ve üzeri bandlardaki sinyalleri yansıtarak uzak mesafe haberleşme.
Bu forumda da değinmiştim sanırım.
İlave olarak
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap linkinden de AS hakkında bilgi alabilirsiniz.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
Uçak Yolcusunda Valiz Dolusu Telsiz Ele Geçirildi

Başlatan TA3ALP

7 Yanıt
10736 Gösterim
Son İleti 16 Haziran 2013, 04:12:18
Gönderen: TA1AYY
question
UÇAK TAKİP SİSTEMİ

Başlatan TA4AHE