Gönderen Konu: Ne yapıyorsun ki?  (Okunma sayısı 772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ne yapıyorsun ki?
« : 12 Aralık 2023, 16:19:59 »
Yani ben memlekete döneli, evi yerleştirmeakle meşgulüm.
Ama önce telsizimi ve bilgisayarımı çalıştırdım. Başta hiç sevmesem de yaptığım gibi digital şeediyorum.

Gelen antenlerin eksik parçalarını denkleştirmeye çalışıyorum.
Fazla gelen anten parcalarının kimden nasıl geldiğini anlamaya çalışıyorum.
Yüzlerce QSL kartı bastırdım, göndermem gerekiyor.

E sen ne yapıyorsun?

Bu satıra kadar okumak dışında, anlat bakalım ..

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7049.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: Ne yapıyorsun ki?
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2023, 11:41:01 »
Selam,
Evi toplama, taşınma , tadilat vb işlerden dolayı aktif olamıyorum.Cihazlarım halen aktif yakalarsam digitalde DX avlıyorum. Pek kendimden memnun değilim yani...

Çevrimdışı TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Can ÖZKAN
« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2023, 22:59:57 »
Haftanın 6 günü sabahtan akşama ormanın içinde çalışıyorum eve geldiğimde haftada 4 akşam kızımın antremanı var onu götürüyorum amatörlüğe pek bi zaman kalmıyor.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2023, 17:40:02 »
Ama onlar da yapılması gereken şeyler.
Çok kolaylıklar dilerim...

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #4 : 25 Aralık 2023, 10:26:24 »
Bakalim. Son 1 ay içinde,

Geminid meteor yağmuru sırasında bol bol Meteor Scatter qso yaptım.
HF antenim için yeni bir rotor yapmaya başladım. gerekli parçaları aldım. (Reduktörler ve motor)
Sensörleri sipariş ettim, Anten kontrolu için bir tane daha (hali hazırda 2 tane var) K3NG rotator controller yaptım.

10 GHz için bir transverter yaptım. TA2SUA için aldığımız ikinci transverterin da montaj çalışmalarına başladım.
Italya'dan 10 GHz için bir septum feed aldım. Böylece mevcuttaki az-el kontrollü çanağımla 10 GHz EME yapmaya bir adım daha yaklaştım.

VHF EME yarışmasına katıldım. TA'yı tek temsil eden istasyon olarak fena bir puan toplamadım diye düşünüyorum.. Arada Timor Lesse DXPedition'unu ay üzerinde yakaladım.

Ankara'ya kurulacak GPSDO'lu bir VHF Beacon üzerinde çalışmaya başladım. Smoke testlerini bitirdim. Bir arkadaşın verdiği power amplifier ile uyumlandırdım. Şimdi nihai yerine gitmeden eskitme testlerini yapıp bu arada bu beaconda kullanmak üzere 2 adet te VHF Halo loop anten yapmaya başlayacağım..
Beacon devreye girdiğinde hem VHF propagasyon takibi açısından faydalı olacak hem de Ankara ve çevre illerdeki amatörler için anten ve alıcı testi, frekans kalibrasyonu amacıyla kullanılabilecek.

Bir yandan TA2YGT'ya yaptığı helical bandpass filtre için destek atıyorum.
Yine TA2YGT'nin çizim ve baskısını yaptığı sequencer, 10 GHz HB100 verici , LNA, Bird wattmetre için Peakmeter  gibi projelerine elimden geldiğince destek veriyorum.

Ayrıca istasyonuma bir tane de AC EMI filtre yaptım.

QO-100 çalışmaları devam tabii.
Çatıdaki anten kulelerimi son zamanlarda artan firtinalara karşı destek için ilave gergi telleri ile iyice sağlamlaştırdım.

Çatıya çıkan kontrol kablolarımı Cat5 ten Cat7 outdoor kablolara çevirdim ki, hem güneşten etkilenip soyulmasın, ilave shielding ile hem benim yarattığım yüksek güçten etkilenmesinler hem de benim için enterferans olmasınlar.

Daha önce kurmuş olduğum hava durumu istasyonum ile anten rotor progamımı uyumlandırdım ki yüksek rüzgar hızlarında antenlerimi rüzgarın estiği yöne otomatik olarak döndürsün.

Arada birkaç ufak tefek tamirat..
Daha masada bekleyen bir yigin proje var.. Onlar da yeni yila..
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2023, 10:58:36 Gönderen: TA2NC »
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #5 : 25 Aralık 2023, 11:10:12 »
Yes dear teacher tis is a pensıl :-))

Maşallah demekten başka bir şey bırakmamışsınmız ki. Elinize, kolunuza, yüreğinize sağlık olsun.

(millet kızsa da bana) bol bol 73'ler

Çevrimdışı TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
« Yanıtla #6 : 25 Aralık 2023, 11:21:41 »
Daha önce 140w olarak bir motorola çıkış katı ile yaptığım 2m amplifier'ımı Dxworld'den edindiğim palet ve mrf300 transistörler ile 500w hale getirmeye çalışıyorum.
Önceden kullandığım 13db attenuator çok geldi yerine 10db taktım ama yine beklenen 50w girip 5w a düşerek 500w çıkış alma gerçekleşmedi. 350w civarı bir çıkış aldım.
Elimdeki PSU 51v kadar veriyor. 5w girip 500w alabilmek için 53.5v a ihtiyacım var teoride. Ve sanırım hem girişte hem çıkışta bazı verimsizliklerim de var. Onları optimize etmeye çalışıyorum.
Bir yandan da 53.v sağlayabilen yüksek amperli bir güç kaynağı temin etmeye uğraşıyorum.

Elimdeki 13.5v a modifiye edilmiş server güç kaynağına güzel bir 3d yazıcı imalatı kasa yaptım. Girişine bir AC filtre yaptım, DC çıkışına bir toroid sararak rf gürültüsünü çözdüm. Evde ve seyyar çalışmalarda pratik derli toplu ve sessiz bir güç kaynağı oldu.

Ta2ygt'nin yaptığı HB100 modülatör ve bias tee pcb'sine güzel bir kutu yaptım. Deneme için Ta2ygt ile 10ghz wfm olarak 40cm lik çanaklar ile 12km kadar bir qso yaptık.

Askeri bir 70mhz antenini cam önü kullanım için seyyar hale getirdim. 80m-6m arası tune edip evden qrp qso'lar yapıyorum ara sıra. Ama daha çok farklı bir çok modu  farklı yazılımlarla decode etmeye çalışıyor öyle oyalanıyorum boş vaktim olduğunda.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #7 : 26 Aralık 2023, 15:36:59 »
Selamlar,

Kocaman bir dünya. Ufkumuzu açtığınız için teşekkürler.

Yine bir aykırılık yapmadan gidemeyeceğim. Bir başka arkadaşa, elinde HF'in yanısıra VHF/UHF all mode cihaz olduğıu için (hayır IC-706 değil, FT-991) arada bir bak VHF'a, UHF'e ister FT8 ister SSB ama mutlaka bak diye telkinde bulunuyordum. Bir kaç gün önce belki de sizinle görüştükten sonra bana VHF SSB'den bahsedince... illa başkası söyleyince mi muteber oluyor bilgi demeden de duramadım ;-)) Olsun. Tanışmış oldu.

Daha IC-706'yı devreye sokacağım. all band & all mode olması güzel bir şey.

Antenimi gümrükten alamadım.
SDR'ı tam devreye sokamadım (RFI !!!)
Masamı toplayamadım, masamın altı ise tam bir rezalet !
Çatıya anten monte edecektim. Anteni alamadım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Artık FT4 veğ FT8'den SSB'ye ve hatta TEN FM'e geçecektim..

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter