Gönderen Konu: APRS ile E-Mail gönderme/alma (APRS'nin diğer özellikleri)  (Okunma sayısı 984 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1CLR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emil Kement
Arkadaşlar merhaba,
APRS ile e-mail göndermeyi uzun zamandır kullanıyorum. Forumda başka kullanan var mı merak ediyorum açıkcası.

Bilmeyenler için ise ; APRS üzerinden mesaj alıcı çağrı işareti olarak EMAIL -2 yazıp, mesaj kısmına mailin gönderileceği mail adresini yazıp bir boşluk bırakarak istediğimiz mesajı yazıp gönderdiğimizde, sistem bu mesajı mail olarak karşı tarafa iletmektedir. Ayrıca sık kullanılan mail adreslerini sisteme kaydedip mail adresinin tamamını yazmak yerine kısaltmasını yazarak da karakter sınırını maksimum şekilde kullanabiliyoruz.
Şöyle açıklayayım;
Normal mail gönderimi şu şekildedir.
Alıcı :EMAIL -2

Yukarıdaki şekilde istediğiniz adrese mail gönderilebilmektedir.

Kısayol tanımlama:
abcde@hotmail.com adresine isim vererek sisteme kaydedebiliriz. Ben olabildiğince kısa olması için iki harften oluşan kısaltmalar oluşturuyorum. Mesela bu örnekte kısaltmamız ab olsun. Yani biz mesaj kısmına ab yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra mesajımızı yazdığımız zaman sistem mesajımızı otomatik olarak abcde@hotmail.com adresine mail olarak gönderecektir.
Kayıt için ise; yine EMAIL -2 alıcısına kısaltmayı yazıp bir boşluk bırakarak mail adresini yazıyoruz.
Örnek mesaj : 
Alıcı : EMAIL -2

Artık ab ile başlayan tüm mesajlar yukarıdaki mail adresine gidecektir. Bu şekilde istediğiniz kadar mail adresi tanımlayabilirsiniz.

Mail ile APRS mesajı gönderme :
Sisteme yukarıdaki şekilde kısayol olarak kaydedilmiş mail adreslerinden telsizine doğrudan APRS mesajı gönderebilirsiniz. Ancak bu kısım biraz dikkat gerektiriyor.
Mailin alıcı adresi kısmına aprsemail2@ae5pl.net yazdıktan sonra Konu kısmına mesajı alacak çağrı işaretini yazdıktan sonra iki nokta üstüste( : ) koyup mesajımızı yazıyoruz.
Burada dikkat edilecek husus, mesajımızı mailin konu kısmına yazıyoruz. Asıl mail içeriğinin yazıldığı aşağıdaki asıl büyük alana ise sadece userid:ab: yazıyoruz.

Örnek :    Bu örnekte daha önce ab olarak tanımladığımız abcde@hotmail.com adresine mesaj göndermek istiyoruz. Konu ve Mail içeriği kısımlarında iki nokta üstüstelerin sol ve sağında boşluk olmaması gerekiyor.
Alıcı : aprsemail2@ae5pl.net
Konu : TB1CLR -7:Bu bir deneme mailidir
Mail İçeriği : userid:ab

Sistemde Bekleyen Mesajları Alma :
Mail ile gönderilen mesajlar 4 defa gönderilmeye çalışılır. İletilememe halinde ise sistemde 24 saat tutulurlar. Bu iletilemeyen mesajları cihazımızdan kontrol edip indirmek için ise EMAIL -2 alıcısına, mesaj kısmına get yazarak tekrar gönderilmesini sağlayabiliyoruz.

Örnek :
Alıcı çağrı işareti : EMAIL -2
Mesaj içeriği:get

Ayrıca APRS üzerinden mesaj grupları kurularak toplu mesaj gönderme, QRZ.COM üzerinden çağrı işareti sorgulama gibi çeşitli özellikler de mevcut.

Tüm APRS servisleri için detaylı bilgi ingilizce olarak Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde mevcuttur.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6722.0
Eski Çağrı İşaretim : TB1CLR

Çevrimdışı TA2UBW

• Real Men loves the Cats
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • Old callsign: TB2TBX
  • İsim Soyisim: Burak ARLI
Ynt: APRS ile E-Mail gönderme/alma (APRS'nin diğer özellikleri)
« Yanıtla #1 : 18 Eylül 2020, 20:07:49 »
Merhaba,

Emeğinize sağlık

Teşekkürler
73
Kenwood TM-D710GE

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Yaesu VX-8 İçin APRS Mesaj Gönderme Ayarları

Başlatan TB1CIG

0 Yanıt
3390 Gösterim
Son İleti 02 Eylül 2012, 12:49:17
Gönderen: TB1CIG
clip
APRS de TinyTrak ve Telsiz olmadan aprs çalıştırma.

Başlatan TA2AWO

6 Yanıt
8484 Gösterim
Son İleti 10 Eylül 2013, 21:18:41
Gönderen: TB1CIG
xx
Radyo Amatörleri GoogleGroups mail grubu

Başlatan TA3AGH

2 Yanıt
4330 Gösterim
Son İleti 15 Şubat 2012, 09:58:03
Gönderen: TA3AGH