Gönderen Konu: Sdr'la tanışma  (Okunma sayısı 7497 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: Sdr'la tanışma
« Yanıtla #15 : 15 Ocak 2020, 16:29:38 »
Örnek olarak soylemek gerekirse

Hf cihazlarin icin de tüm amatör bandlar için ayrı filtre olur.
Siz örneğin 14 ten 21 e geçerseniz cihazın içinden gelen role sesleri ile anlaşılacağı gibi,  giriş ve çıkışı diğer frekansın filtresine bağlar.

Bu da duymadaki ve gondermedeki performansi arttırır.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 6
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ALPER BULUS
« Yanıtla #16 : 15 Ocak 2020, 18:20:02 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Rtl.sdr V3 dün geldi. Akşam mac os üzerinde kurulum yaptım ama çözememiştim.
Bugün windows 10 üzerinde kurulum yaptım, frekans kalibrasyonu ve ayarları kurcalayarak anlaşılabilir bir duruma getirebildim.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Program olarak hdsdr kurdum. Frekanslar üzerinde yakalayabildiğim röle görüşmeleri üzerinden gidiyorum şu anda. Anten olarak yine Çinli basit bir araç anteni vardı onu kullanıyorum. El telsizi ile performansı fena değildi ancak el telsizim Baofeng olmasına rağmen sdr'nin filtreleri el telsizinden daha kötü durumda anladığım kadarıyla.
Bahsi geçen SPF5189Z'li bir LNA bu konuda iyileşme sağlar mı? Yada daha farklı ne yapmak gerekir?
Yoksa üç kuruşa köfte bu kadar oluyor, daha kalteli bir sdr mi edinip sisteme ekleyip bunu da deneysel çalışmalarda mı kullanmak gerekir?

SDR'ınız hayırlı olsun benden daha iyi başlamışsınız keza ben daha hiç röle duyamadım (İstanbul/Şişli) , sdr kit le beraber gelen anteni kullanıyorum en net dinlediğim haberleşme Dolmuşçular Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap , bende yazılım olarak SDR# kullanıyorum hatta birkaç tane de plugin yükledim ama birde sizin kullandığınız deneyeceğim.   
Bu arada uygun fiyatlı bir  SPF5189Z'li  LNA sipariş ettim , elime geçer geçmez test edip sizinle paylaşırım.
Kolay Gelsin

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #17 : 15 Ocak 2020, 22:26:28 »
Bir ilave bilgi vereyim.
LNA antenin kazancini arttirmaz. Anten ile cihaz arasi kablo kaybini onlemeye yoneliktir.
Bu yuzden anteninizle cihaziniz arasinda 8-10 metreden fazla bir mesafe varsa kullanmak faydali olacaktır.

Bunun yaninda rtl cihazlarinin ustunde cikan anten cok primitiv ve amator bandla pek alakasi olmayan bir frekansta calistigini tahmin ediyorum.
Cok guclu sinyaller olmadiktan sonra onunla birsey duymaniz zor..
Dinleyeceginiz frekansa uygun bir anten yapmali, ya da genis band dinlemek istiyorsaniz discone anten gibi cok genis frekanslarda RX yapmaya uygun bir anten edinmelisiniz.

Yani SDR ile performans istiyorsanız, 
1- Uygun frekansta bir anten (Ya da genis bandli bir dinleme anteni)
2- Anteni genis bolgeleri gorebilecek kadar yuksek bir yere (tercihen catiya) yerlestirmek
3- Antenin hemen dibine koaksiyel kaybi onlemek icin LNA baglamak
4- Hem her yonu duyan  hem de LNA ile her sinyali guclenmis cihazin daha secici olmasi icin dinlemek istediginiz frekanslarda calisabilecek filtreler kullanmak..

Bu kadar seye gercekten  ihtiyaciniz var mi??
Bilemiyorum. Ne kadar iyi dinlemek istediginize bagli

73

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 12
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Okan Okutkan
« Yanıtla #18 : 16 Ocak 2020, 01:08:32 »
Rtl.sdr V3 dün geldi. Akşam mac os üzerinde kurulum yaptım ama çözememiştim.
Bugün windows 10 üzerinde kurulum yaptım, frekans kalibrasyonu ve ayarları kurcalayarak anlaşılabilir bir duruma getirebildim.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Program olarak hdsdr kurdum. Frekanslar üzerinde yakalayabildiğim röle görüşmeleri üzerinden gidiyorum şu anda. Anten olarak yine Çinli basit bir araç anteni vardı onu kullanıyorum. El telsizi ile performansı fena değildi ancak el telsizim Baofeng olmasına rağmen sdr'nin filtreleri el telsizinden daha kötü durumda anladığım kadarıyla.
Bahsi geçen SPF5189Z'li bir LNA bu konuda iyileşme sağlar mı? Yada daha farklı ne yapmak gerekir?
Yoksa üç kuruşa köfte bu kadar oluyor, daha kalteli bir sdr mi edinip sisteme ekleyip bunu da deneysel çalışmalarda mı kullanmak gerekir?

Merhaba Onur Bey,
Cihazınız hayıırlı olsun.
rtl-sdr bildiğiniz gibi sdr'ların bir alt kümesi .RTL2832U  entegresini kullandıığı için bu ismi alıyor.
Aslına bakarsanıız dijital karasal yayıınları almak  için yapılmış usb cihazların driverları modifiye edilerek daha geniş frekans aralığıında RX yapması sağlanıyor.
Çoğu çin alışveriş sitesinde ve ebayde bu usb tv tuner'lerin kabını değiştirip yanına kör yükten hallice bir anten ekleyip rtl-sdr diyerek satıyorlar.

RTL-SDR V3 ise yine rtl-sdr.com adresindeki blog'un ekibi tarafıından mevcut tv tuner kartlarının tasarımı üzerine kurulmuş bir cihaz.
Diğer rtl-sdr'larla benzer fiyat aralığında satılmasına rağmen ek özellikleri yüzünden onlardan ayrılıyor.
Bunların başında sıcaklık kompanse edilmiş osilatör (TXCO), bias-tee ve kaliteli komponentlerin kullanılması geliyor.
daha fazla detaya girmiyeyim isterseniz Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cihazınızı bu siteden veya bu sitenin resmi aliexpress veya amazon mağazasından aldığınızı umuyorum. (Bildiğiniz gibiçin sitelerinde klonun klonu şeklinde ürünler bile bulunuyor.)
Yeni alacaklara da bu sitelerden almalarını, çin sitelerindeki üzerinde yunus olan, veya waterfall olan sdr'lardan uzak durmalarınıı tavsiye ediyorum. (aldım ordan biliyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Orijinal RTL-SDR Blog V3 varsayılan pakette yanında bir antenle gelmiyor. Ancak yine aynı sitenin ekibinin geliştirdiği dipole anten kiti var.
Sanırım şu anda piyasada çatıya koyacağınız discone tarzı antenler dışında alabileceğiniz en iyi hafif ve portatif antenlerden biri.
Kullanımı ile ilgili Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sayfasını tavsiye ederim.
Benim ilk aldığımda yaptığım gibi eski tüplü telvizyon antenlerinden  kalma bir yanılsamanın kurbanı olmayın. Anten V şeklinde kullanmak için tasarlanmış bir anten değil Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap. [V şeklinde kullanımı gerektiren bazı durumlar var o ayrı]

Başlangıç için bu sdr ve anten ikilisi işinizi görecektir. Bir iki haftanın içinde (özellikle büyük şehirlerdeyseniz) cihazın performansı sizi tatmin etmeyecek parazitleri azaltmanın, dinlemek istediğiniz sinyalin seviyesini artırmanın yollarını aramaya başlayacaksınız.

Benim ilk yaptığım aynı sitede gördüğüm "RTL-SDR Blog Broadcast FM Band-Stop Filter" ürününü almak oldu. Bu filtre 88-108 MHz aralığını tamamen bloke ediyor. (teknik olarak ilgili bantta sinyalin gücünü 50dB düşürüyor. Pratikte ise sdr'ınızla 100.000Mhz'yi açtığınızda orada bir müzik yayını duymuyorsunuz)
Bu aynıı zamanda FM radyo yayınlarından gelen ve diğer bantlara da sarkan parazitleri önlemeye yarıyor. Bu filtreyi takar takmaz önceden parazitten zor duyduğunuz bazı frekansları daha net duyduğunuzu farkedeceksiniz.

Bir sonraki işim ise zayıf olan sinyalleri nasıl kuvvetlendirim'i araştırmak oldu. Kuvvetlendirici/yükselteç yani amplifier dediğinizde uçsuz bucaksız bir dünyaya giriyorsunuz.
Ama SDR özelinde sıklıkla LNA=Low Noise Amplifier = Düşük gürültülü yükselteç terimi ile karşılaşıyorsunuz.
Yabancı forumlarda LNAforALL isminde bir radyo amatörünün tasarladığı LNA'yı öve öve bitiremiyorlar. Ancak hem fiyatı hem de alım şekli (online mağazası yok) yüzünden bunu edinemedim.
Çin sitelerinde LNa diye ararken onlarca farklı ürünle karşılaştım. Ve bunlardan çok pahalı olmayan hemen hemen hepsini aldım.
Spec'lere baktığınızda 30-60dB'ler havada uçuşuyordu. Ne kadar çok dB o kadar çok sinyal düşüncesi ile en yüksek dB'liden denemeye başladım.

Doğal olarak büyük hayal kırıklığı yaşadım. istediğim sinyalle birlikte gürültü de yükselmiş ve SDR'ın giriş katını aşırı yüklemiştim. Waterfall bembeyazdı. Hoparlörden de statik dışında birşey duyulamıyordu.
Uzun süren deneme yanılmaların ardından SPF5189Z tabanlı LNA'nın en optimum çözümü verdiğini buldum.
O an için kurulum şu şekildeydi.
Anten-3-5m kablo-LNA-FM-filtre-RTLSDR-PC
Çin sitesinden aldığım LNA bias-tee vb desteklemediği için üzerine bir microsub lehimlemiş ve bilgisayardan beslemeyi tercih etmiştim.
Tecrübeli amatörler bu kurulumu okurken hataları hemen fark ettiler.
Zaten çok kazançlı olmayan balkondaki antenden sinyali evin içine taşırken ciddi bir kayıp yaşıyordum. Ayrıca evin içindeki RFI yüzünden de bolca gürültüyü de kablodan geçerken sinyale ekliyordum.
Sonrasında yetmezmiş gibi gürültüyü ve zayıflaşmış sinyali LNA'dan geçirip güçlendiriyordum. Ve son olarak fm band stop filtreden geçirip sdr'a bolca gürültü ulaştırıyordum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bu denemeler ve araştırmalar sırasında Bias-tee diye birşey olduğunu RF cihazına gelen anten kablosu üzerinden Cihaz>anten yönünde elektrik gönderilebildiğini öğrendim.
O zaman işler değişmeye başladı. ilk önce bir bias-tee kartı edindim.
Sonrasında
Anten->filtre->lna->bias-tee-extractor->kablo->bias-tee-injector->SDR->PC şeklinde bir kuruluma geçtim.
Önceden duyamadığım sinyalleri duymaya , önceden duyduklarımı da daha iyi duymaya başladım.
Sonrasında kurulumu basitleştirmek için LNA'yı "RTL-SDR Blog Wideband LNA" ile değiştirdim. SDR'ın bias-tee çıkışını aktive edince yeni lna buradan beslenmeye başladı.
Benim bias-tee injector'e 5 volt elektrik vermek için kullandığımı USB şarj cihazının da ne kadar gürültülü bir cihaz olduğunu farketmiş oldum.

Lafı çok fazla uzatmıyayım.Zaten yeterince uzun yazmışım.
SDR'ı edinmek yolun başlangıcı. Sonrasıındaki deneme, yanılma ve öğrenme süreci ile geçen yolculuk işin en zevkli kısmı.
Bu yolculukta size bol eğlenceler dilerim.
Aklınıza takılan her konuda bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.
Sağlıcakla kalın.

73
Dikkat acemi radyo amatörü

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #19 : 16 Ocak 2020, 09:51:20 »
Okan Bey;
Elinize sağlık ne kadar güzel paylaşmışsınız deneyimlerinizi , sizden gelenler ve Oguzhan Beyin tavsiyeleri ile beraber bu konuda epey bir yol kat edeceğiz. Bendeniz RTL-SDR blog shoptan antenli kiti alarak başladım SDR macerasına (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) ama LNA konusunda cimrilik yapıp SPF5189 tabanlı başka bir modül aldım (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) bakalım inşallah pişman olmam,  anten konusuna  gelince ne evimde nede ofisimde uygun alan var, mecburen beraberinde gelen dipol ile devam edeceğiz.
Dostlukla

Çevrimdışı TA3ONK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Onur Kalfaoğlu
« Yanıtla #20 : 16 Ocak 2020, 11:48:40 »
SDR'ınız hayırlı olsun benden daha iyi başlamışsınız keza ben daha hiç röle duyamadım (İstanbul/Şişli) , sdr kit le beraber gelen anteni kullanıyorum en net dinlediğim haberleşme Dolmuşçular Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap , bende yazılım olarak SDR# kullanıyorum hatta birkaç tane de plugin yükledim ama birde sizin kullandığınız deneyeceğim.   
Bu arada uygun fiyatlı bir  SPF5189Z'li  LNA sipariş ettim , elime geçer geçmez test edip sizinle paylaşırım.
Kolay Gelsin

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

Arabaya denemek için aldığım dual band araç antenini bağladım ben. İş yerinde bilgisayarlar, yazıcılar, faks, kablosuz telefonlar çok fazla enterferans yarattığı için el telsizinde sıkıntı yaşıyordum. Arabada denemeden iş yerinde kullanmaya başladım bu nedenle bu anteni. Şimdide sdr ile birlikte görev alıyor. Klimanın dış mekanizması üzerine yerleştirdim ki (bilmiyorum ne kadar artısı oluyordur ama) kendini araç üzerinde hissetsin, dış ünitenin metal kasasını ground olarak kullansın.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sdr ile ilgili internette okuduğum yorumlar kalibrasyona gerek olmadığı yönündeydi ama maalesef öyle olmadı; frekans kalibrasyonunu +55,5 olarak deneyerek buldum, bu değeri bulduktan sonra en azından röle frekanslarına doğru olarak erişebildim. Sonrasında filtreler ve Bandwidth ile oynayarak duyulabilir bir seviyeye geldim.
Darısı size.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3ONK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #21 : 16 Ocak 2020, 12:27:35 »
Merhaba Onur Bey,
Cihazınız hayıırlı olsun.
rtl-sdr bildiğiniz gibi sdr'ların bir alt kümesi .RTL2832U  entegresini kullandıığı için bu ismi alıyor.
Aslına bakarsanıız dijital karasal yayıınları almak  için yapılmış usb cihazların driverları modifiye edilerek daha geniş frekans aralığıında RX yapması sağlanıyor.
Çoğu çin alışveriş sitesinde ve ebayde bu usb tv tuner'lerin kabını değiştirip yanına kör yükten hallice bir anten ekleyip rtl-sdr diyerek satıyorlar.

RTL-SDR V3 ise yine rtl-sdr.com adresindeki blog'un ekibi tarafıından mevcut tv tuner kartlarının tasarımı üzerine kurulmuş bir cihaz.
Diğer rtl-sdr'larla benzer fiyat aralığında satılmasına rağmen ek özellikleri yüzünden onlardan ayrılıyor.
Bunların başında sıcaklık kompanse edilmiş osilatör (TXCO), bias-tee ve kaliteli komponentlerin kullanılması geliyor.
daha fazla detaya girmiyeyim isterseniz Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cihazınızı bu siteden veya bu sitenin resmi aliexpress veya amazon mağazasından aldığınızı umuyorum. (Bildiğiniz gibiçin sitelerinde klonun klonu şeklinde ürünler bile bulunuyor.)
Yeni alacaklara da bu sitelerden almalarını, çin sitelerindeki üzerinde yunus olan, veya waterfall olan sdr'lardan uzak durmalarınıı tavsiye ediyorum. (aldım ordan biliyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Orijinal RTL-SDR Blog V3 varsayılan pakette yanında bir antenle gelmiyor. Ancak yine aynı sitenin ekibinin geliştirdiği dipole anten kiti var.
Sanırım şu anda piyasada çatıya koyacağınız discone tarzı antenler dışında alabileceğiniz en iyi hafif ve portatif antenlerden biri.
Kullanımı ile ilgili Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sayfasını tavsiye ederim.
Benim ilk aldığımda yaptığım gibi eski tüplü telvizyon antenlerinden  kalma bir yanılsamanın kurbanı olmayın. Anten V şeklinde kullanmak için tasarlanmış bir anten değil Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap. [V şeklinde kullanımı gerektiren bazı durumlar var o ayrı]

Başlangıç için bu sdr ve anten ikilisi işinizi görecektir. Bir iki haftanın içinde (özellikle büyük şehirlerdeyseniz) cihazın performansı sizi tatmin etmeyecek parazitleri azaltmanın, dinlemek istediğiniz sinyalin seviyesini artırmanın yollarını aramaya başlayacaksınız.

Benim ilk yaptığım aynı sitede gördüğüm "RTL-SDR Blog Broadcast FM Band-Stop Filter" ürününü almak oldu. Bu filtre 88-108 MHz aralığını tamamen bloke ediyor. (teknik olarak ilgili bantta sinyalin gücünü 50dB düşürüyor. Pratikte ise sdr'ınızla 100.000Mhz'yi açtığınızda orada bir müzik yayını duymuyorsunuz)
Bu aynıı zamanda FM radyo yayınlarından gelen ve diğer bantlara da sarkan parazitleri önlemeye yarıyor. Bu filtreyi takar takmaz önceden parazitten zor duyduğunuz bazı frekansları daha net duyduğunuzu farkedeceksiniz.

Bir sonraki işim ise zayıf olan sinyalleri nasıl kuvvetlendirim'i araştırmak oldu. Kuvvetlendirici/yükselteç yani amplifier dediğinizde uçsuz bucaksız bir dünyaya giriyorsunuz.
Ama SDR özelinde sıklıkla LNA=Low Noise Amplifier = Düşük gürültülü yükselteç terimi ile karşılaşıyorsunuz.
Yabancı forumlarda LNAforALL isminde bir radyo amatörünün tasarladığı LNA'yı öve öve bitiremiyorlar. Ancak hem fiyatı hem de alım şekli (online mağazası yok) yüzünden bunu edinemedim.
Çin sitelerinde LNa diye ararken onlarca farklı ürünle karşılaştım. Ve bunlardan çok pahalı olmayan hemen hemen hepsini aldım.
Spec'lere baktığınızda 30-60dB'ler havada uçuşuyordu. Ne kadar çok dB o kadar çok sinyal düşüncesi ile en yüksek dB'liden denemeye başladım.

Doğal olarak büyük hayal kırıklığı yaşadım. istediğim sinyalle birlikte gürültü de yükselmiş ve SDR'ın giriş katını aşırı yüklemiştim. Waterfall bembeyazdı. Hoparlörden de statik dışında birşey duyulamıyordu.
Uzun süren deneme yanılmaların ardından SPF5189Z tabanlı LNA'nın en optimum çözümü verdiğini buldum.
O an için kurulum şu şekildeydi.
Anten-3-5m kablo-LNA-FM-filtre-RTLSDR-PC
Çin sitesinden aldığım LNA bias-tee vb desteklemediği için üzerine bir microsub lehimlemiş ve bilgisayardan beslemeyi tercih etmiştim.
Tecrübeli amatörler bu kurulumu okurken hataları hemen fark ettiler.
Zaten çok kazançlı olmayan balkondaki antenden sinyali evin içine taşırken ciddi bir kayıp yaşıyordum. Ayrıca evin içindeki RFI yüzünden de bolca gürültüyü de kablodan geçerken sinyale ekliyordum.
Sonrasında yetmezmiş gibi gürültüyü ve zayıflaşmış sinyali LNA'dan geçirip güçlendiriyordum. Ve son olarak fm band stop filtreden geçirip sdr'a bolca gürültü ulaştırıyordum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bu denemeler ve araştırmalar sırasında Bias-tee diye birşey olduğunu RF cihazına gelen anten kablosu üzerinden Cihaz>anten yönünde elektrik gönderilebildiğini öğrendim.
O zaman işler değişmeye başladı. ilk önce bir bias-tee kartı edindim.
Sonrasında
Anten->filtre->lna->bias-tee-extractor->kablo->bias-tee-injector->SDR->PC şeklinde bir kuruluma geçtim.
Önceden duyamadığım sinyalleri duymaya , önceden duyduklarımı da daha iyi duymaya başladım.
Sonrasında kurulumu basitleştirmek için LNA'yı "RTL-SDR Blog Wideband LNA" ile değiştirdim. SDR'ın bias-tee çıkışını aktive edince yeni lna buradan beslenmeye başladı.
Benim bias-tee injector'e 5 volt elektrik vermek için kullandığımı USB şarj cihazının da ne kadar gürültülü bir cihaz olduğunu farketmiş oldum.

Lafı çok fazla uzatmıyayım.Zaten yeterince uzun yazmışım.
SDR'ı edinmek yolun başlangıcı. Sonrasıındaki deneme, yanılma ve öğrenme süreci ile geçen yolculuk işin en zevkli kısmı.
Bu yolculukta size bol eğlenceler dilerim.
Aklınıza takılan her konuda bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.
Sağlıcakla kalın.

73

Okan Bey merhaba,
Bilgilendirme yazınız için teşekkürler.
Bangood üzerinden aldım orjinal değil ama en azından kasası orjinal. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

rtl-sdr.com sayfası bana nedense çok karışık geliyor. Çözmeye çalışıyorum.
Şu an aklımdaki bu aldığım sdr ile biraz oynamak ve işi öğrenmek sonrasında orjinal yada belki çift anten girişli bir üst kalitede başka bir sdr'yi sistemde ana unsur yapmak, bunu ise aprs çalışmalarında kullanmak.
Öncelikle anten denemeleri yapmak istiyorum, swr metrem elime ulaşmadı henüz onu bekliyorum.
Yazdıklarınızı tekrar salim kafayla okuyarak değerlendireceğim, teşekkür ederim tekrardan.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #22 : 16 Ocak 2020, 14:18:54 »
Okan Bey;
Elinize sağlık ne kadar güzel paylaşmışsınız deneyimlerinizi , sizden gelenler ve Oguzhan Beyin tavsiyeleri ile beraber bu konuda epey bir yol kat edeceğiz. Bendeniz RTL-SDR blog shoptan antenli kiti alarak başladım SDR macerasına (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) ama LNA konusunda cimrilik yapıp SPF5189 tabanlı başka bir modül aldım (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) bakalım inşallah pişman olmam,  anten konusuna  gelince ne evimde nede ofisimde uygun alan var, mecburen beraberinde gelen dipol ile devam edeceğiz.
Dostlukla

Güle güle kullanın Alper Bey. Bu kit başlamak için çok güzel bir seçim. İlk acemilikte saç baş yolduran sdr problemlerini daha az yaşatıyor.
benim yazımda bahsettiğim RTL-SDR Blog Wideband LNA da zaten spf5189Z tabanlı bir LNA. Sanırım tek farkı bias-tee desteklemesi. LNA performansı bakımından çok fazla fark olmayacaktır. Sadece besleme yaptığınız kaynaktan gelen gürültüyü azaltmak için önlem almakta fayda var. Günümüzde kullanılan switching mode güç kaynakları/adaptörler bolca parazit yayıyor.
internette "snap ferrite core" diye aratırsanız 2-3$a satılan aparatlar işinizi görecektir.

Okan Bey merhaba,
Bilgilendirme yazınız için teşekkürler.
Bangood üzerinden aldım orjinal değil ama en azından kasası orjinal. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

rtl-sdr.com sayfası bana nedense çok karışık geliyor. Çözmeye çalışıyorum.
Şu an aklımdaki bu aldığım sdr ile biraz oynamak ve işi öğrenmek sonrasında orjinal yada belki çift anten girişli bir üst kalitede başka bir sdr'yi sistemde ana unsur yapmak, bunu ise aprs çalışmalarında kullanmak.
Öncelikle anten denemeleri yapmak istiyorum, swr metrem elime ulaşmadı henüz onu bekliyorum.
Yazdıklarınızı tekrar salim kafayla okuyarak değerlendireceğim, teşekkür ederim tekrardan.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

Arabaya denemek için aldığım dual band araç antenini bağladım ben. İş yerinde bilgisayarlar, yazıcılar, faks, kablosuz telefonlar çok fazla enterferans yarattığı için el telsizinde sıkıntı yaşıyordum. Arabada denemeden iş yerinde kullanmaya başladım bu nedenle bu anteni. Şimdide sdr ile birlikte görev alıyor. Klimanın dış mekanizması üzerine yerleştirdim ki (bilmiyorum ne kadar artısı oluyordur ama) kendini araç üzerinde hissetsin, dış ünitenin metal kasasını ground olarak kullansın.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sdr ile ilgili internette okuduğum yorumlar kalibrasyona gerek olmadığı yönündeydi ama maalesef öyle olmadı; frekans kalibrasyonunu +55,5 olarak deneyerek buldum, bu değeri bulduktan sonra en azından röle frekanslarına doğru olarak erişebildim. Sonrasında filtreler ve Bandwidth ile oynayarak duyulabilir bir seviyeye geldim.
Darısı size.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Benim de ilk sdr'ım banggood'dan aldığım sdr'dı. İlk başlarda biraz yoran ama insanı öğrenmeye zorlayan bir ürün. SDR yazılımında gördüğünüz frekansla alıcının tune olduğu frekansı tutturmak ilk başta bayaa kafa karıştırıyor. Tam ayarladım diyorsunuz yarım saat sonra yine kayma oluyor.
Üzerindeki osilatör ısındıkça frekansta kayma olduğunu araştırınca öğrenmiştim. Sonrasında da TXCO barındırdığı için rtl-sdr.com'un ürettiği rtlsdrv3ü aldım.

Site ilk başta kafa karıştıryor. Blog mu yoksa satış sitesi mi belli değil haklısınız.
Ben şöyle çözdüm:
Ana sayfaya girip aşağı doğru inerseniz standart makalelerin olduğu blog sitesi.
Üst menüden "rtl-sdr store" linkine tıklayınca alışveriş sitesi. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Klima dış ünitesi çalışmadığı zamanlarda başarılı bir seçim olabilir.Ama çalıştığında içindeki kompresörden RFI gelmesi büyük bir ihtimal.

Forum da bu kadar SDR ile ilgilenenlerin olması beni çok mutlu etti.

Sağlıcakla kalın
73

Çevrimdışı TA3ONK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #23 : 16 Ocak 2020, 15:11:45 »
Benim de ilk sdr'ım banggood'dan aldığım sdr'dı. İlk başlarda biraz yoran ama insanı öğrenmeye zorlayan bir ürün. SDR yazılımında gördüğünüz frekansla alıcının tune olduğu frekansı tutturmak ilk başta bayaa kafa karıştırıyor. Tam ayarladım diyorsunuz yarım saat sonra yine kayma oluyor.
Üzerindeki osilatör ısındıkça frekansta kayma olduğunu araştırınca öğrenmiştim. Sonrasında da TXCO barındırdığı için rtl-sdr.com'un ürettiği rtlsdrv3ü aldım.

Site ilk başta kafa karıştıryor. Blog mu yoksa satış sitesi mi belli değil haklısınız.
Ben şöyle çözdüm:
Ana sayfaya girip aşağı doğru inerseniz standart makalelerin olduğu blog sitesi.
Üst menüden "rtl-sdr store" linkine tıklayınca alışveriş sitesi. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Klima dış ünitesi çalışmadığı zamanlarda başarılı bir seçim olabilir.Ama çalıştığında içindeki kompresörden RFI gelmesi büyük bir ihtimal.

Forum da bu kadar SDR ile ilgilenenlerin olması beni çok mutlu etti.

Sağlıcakla kalın
73

Klimayı ısıtma modunda çalıştırdığımda bir enterferans algılamadım ama yazın ne olur bilmiyorum, deneyimleyip göreceğim artık onu.

Alırken TXCO barındırması aradığım bir özellikti. Ama içini açıp bakmadım açıkçası. Ama program üzerinde kalibrasyon yaptıktan sonra bir kayma problemi olmadı dün tüm gün bağlı olmasına rağmen. Kasada ciddi bir ısınma olmuyor. Elimde alüminyum soğutucu var yine de tedbir amaçlı onları kasaya uygulayabilirim.

Bilgisayar bu kadar hayatımızdayken bir amatörün sdr kullanımına kayıtsız kalması zor diye düşünüyorum. Yarışmalar için de büyük yardımcı olarak görüyorum, bir acemi olarak belki de kolaya kaçıyorumdur.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #24 : 17 Ocak 2020, 09:45:07 »
SDR'lar önceden yapılması zor olan bir çok şeyi kolaylaştırıyor.
Ancak ben bunu kolaya kaçmak olarak görmüyorum.
Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak demek daha doğru bence Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #25 : 17 Ocak 2020, 20:26:04 »
Merhabalar,
Eklemiş olduğum Ekran görüntüsü SDR# ın 439 MHZ de ki durumunu gösteriyor bu aralıkta en az 4 tane amatör röle var , ama spektrum prıl pırıl , galiba anten değiştirmek şart . V dipol ile sadece minibüsçü  dinleyebiliyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap.
73

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #26 : 17 Ocak 2020, 21:12:24 »
Merhabalar,
Eklemiş olduğum Ekran görüntüsü SDR# ın 439 MHZ de ki durumunu gösteriyor bu aralıkta en az 4 tane amatör röle var , ama spektrum prıl pırıl , galiba anten değiştirmek şart . V dipol ile sadece minibüsçü  dinleyebiliyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap.
73

Selamlar Alper Bey,
İlk olarak ekranıın en sağ alttaki kaydırma çubuğunu biraz aşağı çekerek başlamakta fayda var.
Offset değeri çok yüksek olduğu için waterfall ekranıı tamamen beyaz/sarı olmuş. sinyal olmayan yerler koyu mavi olacak şekilde bir değere getirebilirseniz herhangi bir sinyal olduğunda farketme şansınız artacaktır.
Üstten 2. contrast değerini de ayarlamak gerekebilir.
İkinci olarak sol üstteki cihaz ayarları menüsüne (dişili çark şeklinde olan) girip RF ggain değeriniortanın biraz ilerisine gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Son olarak anteni uzun teleskopik parçaları takıp birbirine tam 180 derece açıyla sonuna kadar açarak yere dik olacak şekilde konumlandırmayı deneyebilirsiniz.
kaynak:https://www.rtl-sdr.com/using-our-new-dipole-antenna-kit/

Her ne kadar antenin kullanımıı ile ilgili aşağıdaki frekans uzunluk tablosu verilse de ben genel kullanımda en uzun boyda tutmayı uygun buluyorum. Eğer duymaktta zorlandığımı bir sinyal olursa o zaman anten boyunu uzatıp kısaltıyorum.

Large Antenna, 5 Sections, 100cm + 2cm is resonant @ ~70 MHz
Large Antenna, 4 Sections, 80cm + 2cm is resonant @ ~87MHz
Large Antenna, 3 Sections, 60cm + 2cm is resonant @ ~115 MHz
Large Antenna, 2 Sections, 42cm + 2cm is resonant @ ~162 MHz
Large Antenna, 1 Section, 23cm + 2cm is resonant @ ~ 285 MHz
Small Antenna, 4 Sections, 14cm + 2cm is resonant @ ~445 MHz
Small Antenna, 3 Sections, 11cm + 2cm is resonant @ ~550 MHz
Small Antenna, 2 Sections, 8cm + 2cm is resonant @ ~720MHz
Small Antenna, 1 Section, 5cm + 2cm is resonant @ ~1030 MHz.

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #27 : 17 Ocak 2020, 21:18:22 »
Geçtiğimiz gün bir mesajımda LNA'lar ile bir süre uğraştığımıdan bahsetmiştim.
Kendim için hazırladığım çin sitelerinde bulunan belli başlı LNA'ların özellik karşılaştırma tablosunu ekte pdf olarak paylaşıyorum.
Belki birilerinin işine yarar.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 147
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #28 : 18 Ocak 2020, 08:03:18 »
Yücel Bey Merhaba,
Hazır amerikadaysanız Airspy,Airspy HF+ Discovery ve Airspy HF+'e de bir göz atın derim.

Mevcut rtl-sdr blog v3 SDR'leri çok memnun olarak kullanıyordum ta ki Airspy-R2 alıncaya kadar. (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)
rtl-sdr 2.4 msps IQ output veriyor
airspy r2 ise 10 msps
Bu da çok gemiş bir bant genişliğini tek seferde gözlemlemeyi sağlıyor.
Airspy'i aldıktan sonra diğerini ana SDR olarak kullanmayı bıraktım.
R2'yi HF tarafında kullanmak için spyverter ismindeki upconverter'i kullanmak gerekiyor.
HF için özel tasarlanmış olan HF+ discovery yurtdışı incelemelerde güzel yorumlar alıyor gördüğüm kadarıyla (örn: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)

Selam
Bunda karar kıldım

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #29 : 18 Ocak 2020, 22:43:51 »
Güle güle kullanın Yücel Bey.
HF tarafında deneyimlerinizi merakla bekliyorrum.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Tanışma

Başlatan vetburak

5 Yanıt
2608 Gösterim
Son İleti 02 Temmuz 2017, 21:21:30
Gönderen: TA2UTL