Gönderen Konu: Sizce hangisi almalıyım  (Okunma sayısı 3575 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
Ynt: Sizce hangisi almalıyım
« Yanıtla #15 : 07 Ocak 2020, 20:18:17 »
Bu değerli bilgiler için herkes teşekkürler  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 73.

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 12
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Okan Okutkan
« Yanıtla #16 : 07 Ocak 2020, 23:23:14 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Soyle bir durum var.
Hep altinin cizildigi amator bandlar bizim gonderme yetkisine sahip oldugumuz bandlardir.
Bu frekanslarda gonderme yapabilirsiniz demek.
Ancak, dinleme icin bu tur bir sart/kisitlama yok.
Piyasadaki HF ve V/UHF markali cihazlarin neredeyse tamami RX olarak HF frekanslarindan mikrodalgaya kadar alabilecek yetenekte..
HF cihazlarin hepsi 0-30 arasi dinlemekte , vhf cihazlarin cogu 50-1 ghz arasi dinlemekte .. hatta nfm/wfm/am modulasyonlarina bile sahipler...ki AM ozellikle hava bandini dinlemek icin bu cihazlara ilave ediliyor..
Bu cihazlar ile ister hava bandi dinlersiniz ister aciksa polis frekansi.
Kanunda bunu kisitlayan birsey yok..
Hatta SDR cihazlar ile de tum bu band araliklarini her modulasyon tipinde dinleyebiliyorsunuz. Hem de 15-20 dolar gibi ucretlere

Ama bu hareketi toplum icinde kendinize polis susu verecek sekilde yaparsaniz iste o zaman suc unsuru oluyor.. Ya da  radar cevirme gibi seylerin tespiti icin..
Tabii bu isin kanuni boyutu..
Elinizde polis frekansi dinleyebilen bir telsiz ile sizi bir polis durdurur da (kendi frekanslarini bilme ihtimalleri dusuk olsa da) polis frekansinda calistigini tespit ederse kendinizi temize cikarmak icin ugrasmaniz gerekecektir.
Gunun sonunda aklanirsiniz ama, bu surec can sıkıcı olabilir..

Amator band cogu cihaz (Icom Yaesu Kenwood gibi markalar) RX tarafi GSM bandlari haric kapali , TX tarafi da sadece US/EU olarak bulundugu IARU bolgesindeki amator bandlara uyacak sekilde acik gelir.
Yine standartlara uyan bu cihazlar, oyle kabloyu taktim yaizlim attim acildi seklinde acilmaz, cihaz icinde fiziksel mudahele yapip bazi bloklayici devre elemanlarini modifiye ederek cihazi acabilirsiniz.
Yani bu is icin ugrasmaniz gerekmektedir..
Bu kadar ugrasiyorsaniz zaten yasal sorumlulugu da ustunuze almissiniz demektir.

Altini cizmek istedigim kısım , dinlemek icin amator olmaniza bile gerek yok..Dinlenmesini istemedikleri bilgileri saklamasi gereken kurumlarin kendisi.. Ki bunun icin askeri bandlarda HQ, kripto gibi cozumler var. Emniyet tarafi da yakinda jandarma gibi digital alt yapiya gececek..

Merhaba Oguzhan Bey,
Burada biraz kafam karıştı açıkçası.
Amatör belgemiz bize amatör bantlarda (belirli güç sınırları içinde kalmak kaydıyla) RX/TX yapma hakkı tanıyor. Bunda hem fikiriz.

Biraz fikir jimnastiği yaparak sorularımı sormak istiyorum.
Elimizde 0hz-2Ghz RX , 144-146/430-440 mhz TX yeteneğine sahip varsayımsal 5w gücünde bir el telsiz cihazı olduğunu düşünelim.

144-146/430-440 mhz frekans aralıklarında RX/TX yapmamız yasal
144-146/430-440 mhz frekansları dışında TX yapmamız yasakRX yapmamız yasal

Sanırım buraya kadar sizin yazdıklarınızı doğru anladım. (bu fikir jimnastiğinin karmaşıklığını artırmamak için VHF/UHF dışındaki amatör frekanslarını yok saydım.)

1) bu sanal el cihazımızın BTK listesinde olması veya olmaması durumunda aşağıdakilerden hangileri yasal, hangileri yasak olur? (veya hangileri daha yasak olur?)(hepsinde telsiz cihazımız sadece RX yapabiliyor)
-a) Marine bandındaki hava durumu bilgisini dinlemek için ilgili frekansı telsiz hafızasına kaydetmek
-b) Marine bandındaki balıkçı frekansını telsiz hafızasına kaydetmek
-c) Marine bandında acil durum kanalını  telsiz hafızasına kaydetmek
-d) Air bandındaki ATC konuşmalarını dinlemek için havalanı kule frekansını telsiz hafızasına kaydetmek
-e) amatör bandı dışında kalan, yakınlardaki bir taksi durağının frekansını  telsiz hafızasına kaydetmek
-f) amatör bandı dışında kalan, belediye temizlik hizmetlerinin frekansını  telsiz hafızasına kaydetmek
-g) amatör bandı dışında kalan, itfaiye frekansını  telsiz hafızasına kaydetmek
-h) amatör bandı dışında kalan, polis frekansını  telsiz hafızasına kaydetmek

Maddeleri kabaca başa bela olma ihitimaline göre sıraladım.

2) Bu sorum biraz daha günlük hayatta karşılaşılması olası bir durum:
Kolluk kuvvetleri bir çevirme anında ehliyet/kimlik istedikten sonra telsizi gördüklerinde bu konuyu da sorguluyorlar.
Amatör telsizcilik belgenizi gördükten sonra da "bu telsiz bizim frekansları da çekiyor mu?" sorusu geliyor.

Polis frekansının XXX.XXX Mhz olduğunu varsayalım.(bir rakam sallarım o da tutar diye korkumdan harf yazıyorum)
Telsizde kayıtlı olmamasına rağmen XXX.XXX Mhz tuşlanabiliyor olması başımızı ne kadar belaya sokar?

Bu ikinci soruya aramızdaki kolluk kuvvetlerinde görev yapan arkadaşlarımız da hem kendileri, hem de amatör telsizci olmayan bir mesai arkadaşlarının gözünden yorum yapabilirlerse çok sevinirim.
Dikkat acemi radyo amatörü

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #17 : 08 Ocak 2020, 00:19:37 »
Merhaba

--Amatör belgemiz bize amatör bantlarda (belirli güç sınırları içinde kalmak kaydıyla) RX/TX yapma hakkı tanıyor. Bunda hem fikiriz.

demissiniz. Amator belgemiz bahsettiginiz gibi belirli guc sinirlari icinde bize TX yapma hakki veriyor. RX ile iligli bir bilgi yok.

Bize yasakladiği birşey olmadigi gibi , her yeri dinleyebilirsiniz de dememekte..
Yani bir gri alan var. kanunen yasaklayan birsey olmamasina ragmen, cihazinizin hafizasinda bulunabilecek frekanslar filmlerde dendigi gibi, "aleyhinize delil olarak" kullanilabilir.

Size ait olmayan frekanslarda olan gorusmeleri ucuncu kisilere aktarmaniz, internet uzerinden yayinlamaniz, buradan edindiginiz bilgilere dayanarak yazilar yazmaniz vs muhtemelen basinizi bilgi gizliligli, kisisel verilen korunmasi kanunu gibi maddeler yuzunden belaya sokabilir. Ornegin havaalani ATC sini dinlemek diye bir suc olmamasina ragmen, bunu liveatc gibi bir sitede yayinlarsaniz, gunun birinde karsiniza biri ucus guvenligini tehdit ediyorsun diye dikilebilir..

Ulkemizdeki hassas durumlari goz onune alacak olursak, karsinizdakinin aklinda soru isareti olusturabilecek her sey basinizi belaya sokmaya yetecektir.
Maalesef kanunlar "duruma/kisiye/yere gore" degerlendiriliyor cogu zaman..
Bu yuzden daha once dedigim gibi, dinlemek kanunen yasaklanmis birsey degil.
Yasak olsa elinde scanner ya da telsizle gezen tum gazete muhabirleri tutuklanmis olurdu..
Ancak, ben boyle bir yasak yokmus nasil olsa diye farkli frekanslari cihaz hafizama alip dolasmazdim..

bence asil sorun bizim gibi bilincli ve yasal sekilde bu hobiyi yapanlardan cok, zaman zaman amator rolelere de girip cikan, ne yaptigini bilmeyen, dagda bayirda elindeki telsizi walkie talkie gibi kullanan lisanssiz kullancilar..

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TB2GFL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: eren hazoğlu
« Yanıtla #18 : 08 Ocak 2020, 02:00:34 »
Kolluk olup olmamaniz onemli degil hocam. Burada amator olarak konusuyoruz. Meslegimizden bagimsiz..  Okuyan diger arkadaslarin da faydalanmasi icin yaziyoruz. Yoksa bana dokunmayan yilan olayina doner mesele Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

DMR tecrubem yok. Onun yerine "skype" kullaniyorum Pek bir farklari da yok:))

Ama bildigim birsey . Baofeng almayin demek olur..
kolluğun bana bişey olmaz demiyorum küçük bir şehirde yaşıyorum tanıyorlar sivilken bile elimde telsiz görseler herhangi bir problem yaşayacağımı sanmıyorum 😁 Skype de belirli kişilerle görüşme imkanı varken burda tolkgrup taki herkesle görüşme imkanı var bu örneğinize benzetirsek mIRC e benzer

Çevrimdışı TA4ACZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: mustafa ceylan
« Yanıtla #19 : 09 Mart 2020, 05:46:28 »
Merhaba. Hangi telsizi aldınız acaba? Ve memnun musunuz? Aldığınız cihaz btk da varmıydı? Yoksa bir sorun çıktımı? Bende retivis almak istiyorum  ama btk listesinde yok.

Çevrimiçi TB2GFL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #20 : 22 Mart 2020, 04:33:23 »
Merhaba. Hangi telsizi aldınız acaba? Ve memnun musunuz? Aldığınız cihaz btk da varmıydı? Yoksa bir sorun çıktımı? Bende retivis almak istiyorum  ama btk listesinde yok.
kusura bakmayın sorunuza çok geç cevap veriyorum ama nezamandır forumu boşladığımı fark edememişim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap öncelikle radioddity gd-77 aldım btk listesinde yok zaten onlara baktıklarınıda hiç sanmıyorum sadece bildikleri tek şey var oda wat kutu üzerinde 5 w yazıyorsa geç diyorlar radioddity gd-77 den pek memnun kalmadım sebebide analog kullanıyorum devamlı ve sesi çok tiz verdiği için hiç bir konuşmayı duyamıyorum onu sattım retevis rt3s aldım kısmen daha iyi, ses bir nebze daha anlaşılır bu aralar değiştirmeyi de pek düşünmüyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap dmr kullanacaksanız alın derim ben memnunum ama analog kullanacam bizim buralarda dmr yok diyorsanız hiç dmr el cihazına bulaşmayın tahmini söylüyorum bunu sanırım genelinin hoparlörü dmr kullanılacağı düşünülerek yapılmış tiz çirkin bir ses veriyor

Çevrimdışı TA4ACZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: mustafa ceylan
« Yanıtla #21 : 22 Mart 2020, 16:58:00 »
Teşekkür ederim Eren bey.sınavlar ertelendi.Bizim telsiz sevdası da ertelendi.Sınavdan sonra bir retevis almayı düşünüyorum.Benim burada Konuşabileceğim kişi de röle de yok.en iyisi dmr bir telsiz ve bir hotspot diye düşünüyorum.

Çevrimiçi TB2GFL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #22 : 26 Mart 2020, 12:58:03 »
mantıklı ozaman hocam ama analog ta bulunsun bence bir jpole anten bir güzel sabit cihazla yakınlardaki röleye ulaşabileceğinizi düşünüyorum oda olmadı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap biraz zaman sonra hf en temizi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

question
Sizce hangisi doğru?

Başlatan TA1KLU

8 Yanıt
1493 Gösterim
Son İleti 10 Mart 2020, 09:04:44
Gönderen: TA1OAN
xx
Hangi telsizi almalıyım?

Başlatan luxura

11 Yanıt