Gönderen Konu: ev için sabit istasyon kurulumu  (Okunma sayısı 3255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ta1iog

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: özgür güven
Ynt: ev için sabit istasyon kurulumu
« Yanıtla #15 : 26 Aralık 2019, 12:57:42 »
merhaba oguzhan bey
sonunda gerçek bilgi paylaşan bir platform bulabildim.
yeni lisans almış biriyim. asıl amacım herkezin tanımladığı gibi amator telsizci olmak değil.
hobi ve beklenen istanbul depreminde ailemle ileteşimim kesilmesin istiyorum.
bunu yardım istediğim kişilere söyleyince tepki alıyorum.
sanki böyle bir zorunluluk varmış gibi. mühendis değilim ama tornavida kullabiliyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
herhangi bir anteni kendim yapmak istemiyorum. elektronik tamir vs de.
ama insanlarla doğru ekipmanları satın alarak kurallar dogrultusunda belki de kulupler bunyesinde haberlesmek istiyorum.
istanbul'da bunun eğitimini veren aktif bir kulup bulamıyorum.
en azından soru sorup cevap alınacak bir yer bulmak güzel oldu.
içimi döktüm ama eve ve araca sistem kurma konusunda takipteyim konuyu.
bilgi paylaşan herkeze tesekkurler
sevgiler

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #16 : 26 Aralık 2019, 14:28:51 »
Merhaba, Istanbulda cok sayida amator var. TRAC merkez yeri bildigim kadriyla yok ama kadikoy subesine gidip amatorler ile tanisabilirsiniz.
Baska dernekler de vardir ama Istanbul pek bildigim bir yer degil.

Hobi tarafina birsey diyemiyorum. Dedigim gibi bu tamamen kisisel gelistirme ile ilgili. Elektronik nedir bilmeyen bir suru amator de var.. tum bandlarda aktif olarak calisan , amator radyo icin elektronik / mekanik cok sey yapip, havaya nadir olarak cikan da var..
Ben hicbirini yapmayayim sadece telsiz kullanayim diyorsaniz cok yanlis gelmissiniz.. Yuzme bilmiyorum, ogrenmek niyetim de yok..  ama yuzme yarismalarina katilmak istiyorum gibi birsey oluyor bu.

Afet haberlesimesine gelince isler maalesef degisiyor. Ben de amator radyo ve afet haberlesmesinin birbirine karistirilmasina karsi olanlardanim.

kullandiginiz cihaza, haberlesme yontemlerine hakim olmadan afet haberlesmesi yapamazsiniz. Ancak kaosa neden olursunuz. Bu yuzden bu isin ilk asamasi iyi bir amator olmak sonrasi haberlesme.
Ayrica ailenizle haberlesme demissiniz. Aileniz de amator radyo lisansina sahip ise neden olmasin.. Degillerse baska yontemler gerekecek..
O zaman size bosuna amator radyoyu secmissiniz derim. CB ya da PMR telsizlere yonelin. Hic bu tur karmasalara kurallara takilmadan istediginiz gibi kullanin.

Dusunun ki istanbuldaki tum amatorler roleler uzerinden ailelerine ulasmaya calisiyor.. Cikabilecek karmasayi ve yogunlugu hayal edin!

Hobide ilerledikce (umarim bu yolu tercih edersiniz)  su an on gormediginiz sıkıntıları, ve olasi cozum yollarını fark edebileceksiniz.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2ECA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Avni Argun Canoğlu
« Yanıtla #17 : 31 Aralık 2019, 10:28:50 »
El telsizinin anteni ile evden verim alamadığım için anten aldım.Diamond NR770R model araç telsizi anteni,çatıya anten kurma şansım olmadığı için daha sonra da kullanabilirim diye tercih ettim.şimdi güç kaynağı ve telsizi seçimi için araştırma yapıyorum.Telsiz için de Anytone markasının yeni çıkardığı all band bir modeli önerdiler ,ona bakacağım.

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
« Yanıtla #18 : 31 Aralık 2019, 12:03:50 »
Merhaba,

Mobil telsiz antenleri ile evde çok fazla verim alamazsınız. Bu tip antenler verimli çalışmak için geniş metal yüzey isterler. J-Pole, moxon ya da yagi anten yaparak kullanabilirseniz daha fazla performans alırsınız. Eğer ben yapamam, vaktim yok, uğraşamam vs. diyorsanız Diamond X30 güzel bir antendir. Tavsiye ederim. Ancak fabrikasyon antenlerde olduğu gibi bunun da fiyatı yine biraz tuzludur. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Yaklaşık 450₺ civarı idi hatırladığım kadarıyla..

73!
73 de TA7Ω | ex-callsign: TB7FAT

Çevrimdışı TA2ECA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Avni Argun Canoğlu
« Yanıtla #19 : 31 Aralık 2019, 12:08:27 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba,

Mobil telsiz antenleri ile evde çok fazla verim alamazsınız. Bu tip antenler verimli çalışmak için geniş metal yüzey isterler. J-Pole, moxon ya da yagi anten yaparak kullanabilirseniz daha fazla performans alırsınız. Eğer ben yapamam, vaktim yok, uğraşamam vs. diyorsanız Diamond X30 güzel bir antendir. Tavsiye ederim. Ancak fabrikasyon antenlerde olduğu gibi bunun da fiyatı yine biraz tuzludur. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Yaklaşık 450₺ civarı idi hatırladığım kadarıyla..

73!

Merhaba Fatih bey aldığım antene de o civarda para verdim.Tablası hariç,satıcıya nerede kullanacağımı söyledim bu modeli önerdi.Metal yüzey gereğinden bahsetmedi.
Ayırabildiğim bütçeyi ideal kullanmaya çaışıyorum ama eğer dediğiniz gibi yanlış tercih olduysa canım ciddi sıkılır.Bilemiyorum,niye bahsettiğinizi model veya benzerini önermedi.

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
« Yanıtla #20 : 31 Aralık 2019, 14:45:09 »
Tekrar merhaba,

Mobil antenler araç yüzeyleri için üretilmişlerdir, araç yüzeyini ground olarak kullanırlar. Ev için böyle bir anteni kullanmak hiç mantıklı değil. Bence derhal iade edin ve vertikal bir çatı anteni edinin derim. Ben evimde Diamond X30 kullandığım için bu örneği verdim, gerçekten verimli ve güzel bir antendir. Boy olarak da benzer antenlere göre daha kısadır tabi bunun handikapları da var (VHF gain muadil daha uzun antenlere göre daha düşüktür) ancak ev tipi kullanım için bence ideal bir antendir.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Çerkezköy Diamond X510 Anten Kurulumu - Sabit İstasyon

Başlatan TA1OAN

8 Yanıt
3918 Gösterim
Son İleti 25 Haziran 2020, 15:26:48
Gönderen: TA1AQK
xx
PORTABLE/MOBİL/SABİT İSTASYON CİHAZLARI

Başlatan TA1LSE

5 Yanıt