Gönderen Konu: PORTABLE/MOBİL/SABİT İSTASYON CİHAZLARI  (Okunma sayısı 4059 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
PORTABLE/MOBİL/SABİT İSTASYON CİHAZLARI
« : 14 Kasım 2014, 10:53:50 »
Herkese iyi günler,

Yeni amatör olmuş ve çağrı işaretini bekleyen bizler için sınav koşturmacası bitti. Sırada alınacak cihazların seçimi var. Forumun çoğu başlığı altında cihazlara ilişkin sorular soruluyor. Bu soruları ve cevapları buradan takip ederek, herkes kendi araştırdığı cihaz ile yorumlarını yazar ise güzel bir bilgi paylaşımı yapmış oluruz.
(NOT: Cihazlarla ilgili bölüme giremememiz nedeni ile başlık açılmıştır.)

Ben amatör telsizcilik hobisine başlamadan önce ali express sitesinden Baofeng UV-B5 portable cihaz temin ettim. (cihaz temini sonrası lisans gerektiğini öğrenip bu hobiye merak saldım) Cihaz fiyat-performans konusunda başarılı, fakat bu işi biraz daha öğrendikçe cihazın özellikleri sanki yetmeyecekmiş gibi geliyor insana (belkide daha kaliteli cihazların piyasada mevcut olmasından dolayı bir yanılsama bu) Cihazla daha TX yapamadığımdan şuan için RX performansı güzel. İnşallah bu cihazı TA4ACV - Çağatay arkadaşımızın video paylaşımından yararlanarak APRS için kullanarak portable cihaz konusunda wouxun kg-uv8d veya wouxun kg-uv1dp temin etmeyi planlıyorum.

Sabit istasyon konusunda ise mobil cihaz alarak istasyonumu kurmayı planlıyorum. mobil cihaz ile ilgili olarak Dual-band mı yoksa Quad band mobil cihaz mı almalıyım bilemiyorum. Baktığım ve araştırdığım cihazlar arasında yaesu FT-8900 ,  TYT TH-9800 (yaesu TH-8900 un clonu olduğu denilen cihaz) ve wouxun KG-UV950p.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4483.0
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
Ynt: PORTABLE/MOBİL/SABİT İSTASYON CİHAZLARI
« Yanıtla #1 : 14 Kasım 2014, 14:48:06 »
el cihazı tamam da araç cihazı ve masaüstü cihazlarda bence ÇİN sektörüne pek bulaşmamak lazım.

KG-UV920R aldım kullandım tamam ucuz cihaz eyvallah ama ne çıkışı tam çıkış ne kalitesi var . yani 2.3.4.5. el bile olsa bir japon yaesu aırım bugun arkama bakmam.

ekleme:  QUAD band almayın bence. neden mi?  50 Mhz zaten izne tabi bu bir yana 50Mhz ve 29 Mhz e uyumlu bir anten olmalı.
yani anteniniz 29-50-144-430 çalışmalı..  ee böyle olunca anten secenekleri daralıyor. fazla verilen para ve sadece cihaz 4 band demek için kalmış oluyor bir knoktada.

en güzel bir dual band alın. üzerine kalan paraylada çok kaliteli bir kablo alın. LMR400 gibi LMR600 yada heliax gibi..
sonrada cagatay kardeşim iyiki dediğini yapmışım deyim..

Büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öperim.
yaz yaz bitmez bu konular. ben buralardayım.

73 de TA4ACV
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2014, 14:52:09 Gönderen: TA4ACV »
Cagatay VURAL

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #2 : 14 Kasım 2014, 15:06:50 »
İyi günler Çağatay bey,
Japondan şaşmamak gerektiğini öğrendik. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap quad band almak mantıklı mı ? yoksa ilk başta dual bandlamı başlamak lazım.

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #3 : 14 Kasım 2014, 15:21:54 »
dediğim gibi yukarıda, bana kalsa hayatım boyunca quad band kullanmam. ne gerek var ki..

Adam gibi bir dual band olsun.
İleride yanına bir ALL BAND ALL MODE birşey koyarsınız tamamdır  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

mesela ICOM 706MKIIG Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3IHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: hakan pehlivan
« Yanıtla #4 : 14 Kasım 2014, 17:59:26 »
kenwood tmv71a da güzel cihaz amatör bir arkadaşta bende almayı planlıyorum el cihazı olarakta hytera x1p düşünüyorum ama çok az amatörün elinde hytera gördüm sizce nasıl bir cihaz.

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 14 Kasım 2014, 20:17:41 »
HYT dijital bir cihaz. Pek bilgim yok ama sunu aöyleyebilirim amatör telsizci VFO suz cihaz kullanmamalı.

Frekansı elle girip tonunu yazabilmeli. hatta ton tarama özelliği olmalı. Bilgisayarda girilen frekanslar ufacık bir değişmede tekrar programlama ister.

bu yüzden çoğu röle 88.5Hz de ton veriliyor ve bu birçok ilde karmaşaya yol açıyor.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
BURSA VHF-UHF-HF PORTABLE İSTASYON ÇALIŞMASI

Başlatan TA3V

12 Yanıt
12374 Gösterim
Son İleti 12 Ekim 2011, 12:07:38
Gönderen: TB2PMH
xx
ULUDAĞ HELİKOPTER PİSTİ PORTABLE İSTASYON ÇALIŞMASI:

Başlatan TA3DN

5 Yanıt