Gönderen Konu: ev için sabit istasyon kurulumu  (Okunma sayısı 3304 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ECA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Avni Argun Canoğlu
ev için sabit istasyon kurulumu
« : 17 Aralık 2019, 16:56:01 »
Merhaba,yeni lisans alan bir radyo amatörü olarak işe el cihazı alarak başladım ama nihai hedefim evime iyi bir istasyon kurabilmek,dolayısı ile hem bana hemde daha sonra okuyacak arkadaşlara kaynak olabilmesi için bu konuyu açtım.
Evde kurulması planlana istasyon hangi cihazlardan,donanımlardan vb. oluşmalı ve seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?İyi bir istasyon kurmak benim açımdan zamana yayılması gereken ,maliyetli bir uğraş olacağı için iyi ve doğru seçim yapmak çok önemli.
Konuyu okuyan herkesin bildiği kadar konuya katkı yapmasını rica ederim.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6521.0

Çevrimdışı TA3SYE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Emre YAZ
Ynt: ev için sabit istasyon kurulumu
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2019, 16:57:33 »
merhaba hayırlı olsun..Hangi el cihazını aldınız ben de belgemi yeni aldım ve el cihazı almak istiyorum.

Çevrimdışı TA2ECA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2019, 16:59:44 »
Hayırlı olsun.TYT md380 UV gps aldım.

Çevrimdışı TA3AWB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: TOLGA ILGIM
« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2019, 17:06:26 »
Merhaba ben sabit istasyonda wouxun 920p kullanıyorum vhf ve uhf özelliği var. Cihaz işi bütçenize göre değişir 2000 tl ye de cihaz var 20.000 tl ye de cihaz var.  Cihazın yanı sıra bulunduğunuz konum ve anten de önemli .

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2019, 18:00:11 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba,yeni lisans alan bir radyo amatörü olarak işe el cihazı alarak başladım ama nihai hedefim evime iyi bir istasyon kurabilmek,dolayısı ile hem bana hemde daha sonra okuyacak arkadaşlara kaynak olabilmesi için bu konuyu açtım.
Evde kurulması planlana istasyon hangi cihazlardan,donanımlardan vb. oluşmalı ve seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?İyi bir istasyon kurmak benim açımdan zamana yayılması gereken ,maliyetli bir uğraş olacağı için iyi ve doğru seçim yapmak çok önemli.
Konuyu okuyan herkesin bildiği kadar konuya katkı yapmasını rica ederim.

Gercekten bu konuyu okuyacak kisilere gelecege yonelik ornek bir konfigurasyon tavsiyesi istiyorsanız,

Sadece FM calisacaginiz cihazlarin cok kaliteli olmasina gerek olmasa da, gercek bir amatorluk yapmak istiyorsanız, alacaginiz cihazlarin mutlaka SSB ve CW modulasyonlarina sahip olması gerekir.
Yok surada iki telsiz dursun. Arada roleden iki muhabbet dinlerim , bazen simpleksten ayni ilde (Sansiniz varsa komsu ilde) bir iki istasyonla selamlasirim diyorsanız yukarıda yazan cihazlardan alırsınız. Ama bu ne kadar amatorluk orasi tartisilir..

Aslinda actiginiz konu tek bir baslikta incelenemeyecek kadar buyuk bir konu.
Bir amator istasyon, Farklı gucler frekanslar modulasyon tipleri iceren bir cok cihaz icerecegi gibi (hf vhf uhf mikrodalga hatta mmwave cihazlar gibi) , idealinde bol miktarda test cihazindan da olusur..
Signal generator, spectrum analzyer, wattmetreler vs gunumuzde cin mali ve arduino tabanli cihazlarin cikmasiyla oldukca ucuzladi sayilir.

Bunun yaninda, V/UHF cihazdan sonra (FM aldiginizi varsayiyorum) cogu amatorun aslinda HF almak vardi. amatoruluk orada dedigini duyar gibiyim.
Evet HF cok buyuk bir atlama olacaktır. Ama cogu sehirde yasayan amatorun kullanamayacagi kadar buyuk antenler icerdiginden, cihazi almaktan ziyade anteni kurmak sorun teskil edecektir. Bu yuzden, tavsiyem, eger gercekten guzel bir istasyon kurmaya baslamak istiyorsanız, basit bir FM cihaz yaninda, all band all mode bir telsiz icin para biriktirin. İcinde hem HF hem V/UHF olsun, hem FM hem SSB/CW olsun.

İkinci el bir markalı cihaz (Icom Yaesu, Kenwood gibi) sifir alacaginiz bir Wouxun, TYT den cok daha iyi olacaktır. Ki zatne o markalarin all band cihazi da yok diye biliyorum.
Ne kadar para o kadar kofte ilk düsturunuz olsun..
İkincisi Kotu cihaz yoktur kotu anten vardir...(katilmadigim nokltalari var)
Ucuncusu de.. en kotu cihaz hic cihaziniz olmamasindan iyidir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap))

Unutmayin. Bu pahali bir hobi.. Para harcamadan birsey yapmak zor..

Aksi takdirde param yok ama araba koleksiyonu yapmak istiyorum diyen biri gibi olursunuz..
Ancak oyuncak araba biriktirirsiniz.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2019, 18:29:00 »
Yeni bir amatör olarak acizane benim harekat planım:

Ucuz yollu çin işi dual bant bir el telsizim var.

ilk iş şehir içi görüşme için ucuz yollu bir aselsan 4021 vhf mobil telsiz aldım. Bir adet boru anten tabir edilen "flowerpot" anten yaptım. Programlama kablosunu da yaptım. Rahatça frekans vs atabiliyorum. El ile frekans girememenin çok eksikliğini hissetmedim açıkçası. 350 TL telsiz (hoparlör, mayk vs dahil) 70 TL antenin malzemesi. Beni şimdilik rölelerde ve simplex sohbet eder hale getirdi. Havaya çıkardı.

Bir switchmode 29A güç kaynağı aldım. (Trafolu cihazlar daha iyi ama işin ucuzuna gidiyorsanız kaliteli bir switchmode başlangıçta iş görüyor) Amperi biraz yüksek alırsanız tüketimine göre bir kaç mobil cihazı tek güç kaynağına bağlayabilirsiniz.

İleride araçta kullanırım diye bir çeyrek dalga dual band anten edinmiştim. Onu şimdi alacağım uhf aselsan'a bağlayacağım. Böylece şehir içi / yakın mesafe iletişim ihtiyacım şimdilik tamamlanacak.

Maksadım şehir içi kullanacağım bu malzemeye çok para harcamamak hem de biraz ilk acemiliği atmak.

Sonraki adımlar:

Evde apartman ortamında HF ile ilgili çalışmalar biraz zor, benim bina çatıya hayatta bir şey taktırmaz.  Bu yüzden araçta kullanabileceğim bir HF cihaz ve seyyar kullanabileceğim bir anten alma/yapma planım var. Belki evde de loop veya olta vb uzatılan tip antenle camdan geceleri uzanarak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bazı denemeler yaparım. Ancak yurt içi fiyatlar yüksek olduğundan bir yurt dışı seyahat vb. imkanını bekliyorum oradan alıp getirmek istiyorum posta gümrük vs uğraşmadan. (icom 7100 vb olabilir). Sonrasında bir de DMR el telsizi edinirsem yakın orta vade planlarım açısından yeterli olur gibi. Maksadım farklı frekans ve modlarda çalışabilmek için mantıklı yatırımlar yapmak. Herkese gerek internette gerekse havada tecrübeli amatörler ile sohbet ederek tavsiyeler almalarını öneriyorum.

Çevrimdışı TA3ONK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Onur Kalfaoğlu
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2019, 14:38:44 »
Bende 2019/2 dönemi amatörüyüm. Sizinle aynı şeyleri düşünüyordum, başlık açıp yardım istemeyi, çünkü araştırma yaparken boğulmaya başladım.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Amatörlüğe yeni başlayanlar için bir kaynak yok (veya ben bulamadım). Forumlar çok derinlemesine, çoğu zaman detaylı projeler var. Okuyorum anlamaya çalışıyorum ama nereden başlayıp nereye gidilir, nasıl gidilir çözmeye çalışıyorum.

Çoğu kişi gibi ben de ucuz dual band bir el telsizi almakla başladım. Hayalim yarışmalara katılmak ama şu an sabit bir istasyon kurmam zor.
Küçük yerde yaşamanın avantajıyla çatıya anten koyabilirim. İlk aşamada dmr bir el cihazı ve/veya ön paneli ayrılabilir bir araç telsizi ile hem araç hem de evde taşıma usulüyle istasyon kurulabilir (mi?) Alınabilecek dmr bir cihaz ve çatıya kurulacak bir anten ne kadar iş görür.
Kafamda deli sorular.

Yeni olmanın açlığı ve heyecanı, acemi olmanın şaşkınlığı ile takipteyim konuyu.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2019, 17:59:18 »
Yeni bir amatör olarak acizane benim harekat planım:

Ucuz yollu çin işi dual bant bir el telsizim var.

ilk iş şehir içi görüşme için ucuz yollu bir aselsan 4021 vhf mobil telsiz aldım. Bir adet boru anten tabir edilen "flowerpot" anten yaptım. Programlama kablosunu da yaptım. Rahatça frekans vs atabiliyorum. El ile frekans girememenin çok eksikliğini hissetmedim açıkçası. 350 TL telsiz (hoparlör, mayk vs dahil) 70 TL antenin malzemesi. Beni şimdilik rölelerde ve simplex sohbet eder hale getirdi. Havaya çıkardı.

Bir switchmode 29A güç kaynağı aldım. (Trafolu cihazlar daha iyi ama işin ucuzuna gidiyorsanız kaliteli bir switchmode başlangıçta iş görüyor) Amperi biraz yüksek alırsanız tüketimine göre bir kaç mobil cihazı tek güç kaynağına bağlayabilirsiniz.

İleride araçta kullanırım diye bir çeyrek dalga dual band anten edinmiştim. Onu şimdi alacağım uhf aselsan'a bağlayacağım. Böylece şehir içi / yakın mesafe iletişim ihtiyacım şimdilik tamamlanacak.

Maksadım şehir içi kullanacağım bu malzemeye çok para harcamamak hem de biraz ilk acemiliği atmak.

Sonraki adımlar:

Evde apartman ortamında HF ile ilgili çalışmalar biraz zor, benim bina çatıya hayatta bir şey taktırmaz.  Bu yüzden araçta kullanabileceğim bir HF cihaz ve seyyar kullanabileceğim bir anten alma/yapma planım var. Belki evde de loop veya olta vb uzatılan tip antenle camdan geceleri uzanarak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bazı denemeler yaparım. Ancak yurt içi fiyatlar yüksek olduğundan bir yurt dışı seyahat vb. imkanını bekliyorum oradan alıp getirmek istiyorum posta gümrük vs uğraşmadan. (icom 7100 vb olabilir). Sonrasında bir de DMR el telsizi edinirsem yakın orta vade planlarım açısından yeterli olur gibi. Maksadım farklı frekans ve modlarda çalışabilmek için mantıklı yatırımlar yapmak. Herkese gerek internette gerekse havada tecrübeli amatörler ile sohbet ederek tavsiyeler almalarını öneriyorum.

Suat bey ,
Yeni baslayan bir amator olsam ben de sizin yaptiklarinizi yapardim. Dogru yoldasiniz . İyi arastirmis ve dusunmussunuz.
Ben de benzer sureclerden gectim. Sabit cihaz yerine el cihazi aldim. Sehir icinde 5W veya 20W cikmanin cok bir farki olmadigindan bir sıkıntı yasamadim. Bir balkon anteni fazlasiyla yetti.

Daha sonra guzel bir guc kaynagi.. bir ikinci el HF cihaz ve bir tuner ile setimi tamamladim..
Tabii bunlar sure aldi..
Malum maddi sebepler..

Eve ayri arabaya ayri sistemler, butceniz varsa neden olmasin..Ama yoksa mumkun mertebe moduler seyler tercih etmek gerekiyor.
Oldukca aktif bir amatorum. Ama arabamda cihaz yok. Sehir icinde oradan oraya giderken mandala basmasam da olur..
Sehirlerarasi seyahat yapacagim zaman da bir mobil anteni baglayip, ucuna el telsizini takinca fazlasiyla isimi goruyor.

Arabaya bir sistem ne zaman lazim olur... Surekli uzun yolculuklar yapip rolenin erisim mesafesinden sık sık cıkıyorsanız, ya da yabancilarin rower dedigi, arazi vs gibi ortamlardan DX calismak icin gereklidir.
Tabii bunlar benim tercihlerim. İsteyen arabasinin tavanini anten doldurup oyle de mutlu olabilir.

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2019, 20:42:00 »
Oğuzhan Bey,

Çok teşekkürler, sizin gibi tecrübeli bir amatörün doğru yoldasın demesi beni sevindirdi.

Eve ayri arabaya ayri sistemler, butceniz varsa neden olmasin..Ama yoksa mumkun mertebe moduler seyler tercih etmek gerekiyor.

Arabaya zaten şimdilik kalıcı bir düzeneğe para ayırmak istemiyorum. Başta araca dual-band bir cihaz alırım diye  düşünüp ucuza bulduğum kaliteli bir çeyrek dalga dual band anteni satın almıştım. Sonradan araştırdıkça belirttiğiniz nedenlerden araca "FM" bir cihaz takmaktan vazgeçtim. Şimdi o anten evin UHF anteni olacak, (bir uhf hurda cihaz sipariş ettim yolda) altına kestirdiğim 40*40 metal plaka "yer düzlemi" görevi (ground plane tabirinin Türkçe karşılığı nedir doğru kullanmamış olabilirim özür) görüyor. Boru anteni yapana kadar VHF cihazla da bir süre öyle kullandım idare etti. Zaten Ankara'da pek bir analog UHF QSO'su yok %100 verim alamasam da çok üzülmem. Daha iyi bir anten yapana kadar iş görür UHF'de.

Araba ile kullanabileceğim düzenekten kastım aslında seyir halinde değil, açık araziye çıkıp kullanabileceğim bir HF veya belki  "All Mode All Band" türü cihazlar. Apartmanda HF ile ilgili beklentim düşük. Bazı başka alıcı cihazlarım var amatörlük öncesi dönemden. Açıkcası tel-çubuk vs antenler ile pek bir şey duyulmuyor bile. Yoldan geçen araçların, mutfaktaki lambanın enterferansı çoğu istasyondan net... (bunun içinde bir aktif mini whip yapacağım ilk fırsatta HF TX öncesi biraz daha dinleyip öğrenmek lazım, anladığım kadarı ile apartmanda RX için en etkin çözüm gibi)  Bu arada kendi kullanımımdaki araç zaten şirket aracı, delemem kesemem, pek amatör faaliyete uygun sayılmaz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  Eşimin kullanımında olan "özmal" aracımız ufak bir 4x4. Arkasına malzemeyi atar gider arazide, şehir enterferansından biraz uzakta çalışırım diyorum. O açıdan seyyar düzenekten kastım masaüstü , çok ağır vs olmayan HF cihazlar ve Katlanır/toplanır nispeten kolay kurulur mantıkta anten düzenekleri. Aynı düzeneği sınırlı anten imkanları ve bol enterferansa rağmen evde de kullanmayı planlıyorum aynen belirttiğiniz gibi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Saygılarımla.

Çevrimdışı TA2ECA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #9 : 22 Aralık 2019, 16:49:46 »
Bende 2019/2 dönemi amatörüyüm. Sizinle aynı şeyleri düşünüyordum, başlık açıp yardım istemeyi, çünkü araştırma yaparken boğulmaya başladım.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Amatörlüğe yeni başlayanlar için bir kaynak yok (veya ben bulamadım). Forumlar çok derinlemesine, çoğu zaman detaylı projeler var. Okuyorum anlamaya çalışıyorum ama nereden başlayıp nereye gidilir, nasıl gidilir çözmeye çalışıyorum.

Çoğu kişi gibi ben de ucuz dual band bir el telsizi almakla başladım. Hayalim yarışmalara katılmak ama şu an sabit bir istasyon kurmam zor.
Küçük yerde yaşamanın avantajıyla çatıya anten koyabilirim. İlk aşamada dmr bir el cihazı ve/veya ön paneli ayrılabilir bir araç telsizi ile hem araç hem de evde taşıma usulüyle istasyon kurulabilir (mi?) Alınabilecek dmr bir cihaz ve çatıya kurulacak bir anten ne kadar iş görür.
Kafamda deli sorular.

Yeni olmanın açlığı ve heyecanı, acemi olmanın şaşkınlığı ile takipteyim konuyu.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73

Merhaba,Türkçe olarak yeni başlayan insanlara yol gösterecek kaynak bende bulamadım.Cihaz seçimlerinde neler önemlidir,istasyon kurulumda hangi donanıma sahip olunması gerekir,teknik özellikleri neler olmalıdır vb.Ben dual band dmr bir el cihazı aldım.Mevcut anten yeterli değil,daha büyük bir anten sipariş ettim onunla deneyeceğim.olmazsa iyi bir araç anteni alıp balkona koyup deneyeceğim.
yani kara düzen,deneme yanılma yöntemi ile yol almaya çalışıyorum.
Bir kurs,seminer,eğitim vb bulmaya çalışıyorum ki para ve zaman boş yere ziyan olmasın doğru tercihler yapabileyim.size de kolay gelsin.

konuya ilgi gösterip paylaşım yapan herkese de teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #10 : 22 Aralık 2019, 19:06:40 »
Forumdaki notlari okursaniz, zaten sordugunuz bu sorulara asagi yukari cevaplari bulabilirsiniz.
Bu hobi oyle tek bir cozumu olan tek bir cevabi olan sorulara sahip degil..
Sordugunuz sorular(hangi cihaz hangi anten vs) hepsi sizin bulundugunuz konuma, butcenize, ilgi alaniniza yonelik olarak degiskenlik gosterir.
Veya , nasil iphonecular androidciler,  nokia-canon,sonyciler  varsa, icomcular yaesucular kenwoodcular gibi herkesin zevki beklentisi degisir.
Teknik turkce kaynak var .. ne aradiginizi bildiginiz surece.. bunun haricinde en guzel ogrenme yonetemi bulundugunuz ildeki amator derneklere gidip beraber birseyler yapmak

Çevrimdışı TB2GHZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ali Çakır
« Yanıtla #11 : 24 Aralık 2019, 15:24:52 »
      Bahsi geçen kaynaklar hep belirli konular üzerinde bilgi sahibi olduğunuz varsayımı ile hazırlanmış gözüküyor. Telsiz sınav soru-cevapları bile ezber bilgilere yönlendiriyor. Amatörlükte, bu işe yeni atılanlara, alfabeden başlayarak konular üzerinde örneklerle ilerlemek icap eder.
      Bir de gördüğüm üzere, bilgi sahibi olanlar her nedense kısıtlı ve anlaşılmaz şekilde bilgi sunuyorlar. Çevremde tecrübeli bir çok amatörle konuşmalarımdan bunu çıkarttım. Oysa bilgi paylaşarak büyür ve yayılır. Toplumumuzda her ne dalda olursa olsun bilgiye sahip kişiler kendilerine üstad saygısı bekliyorlar, gönülsüz paylaşımlar yapıyorlar. Bir çoğuna soru sorduğunuzda lütfen cevaplamaya çalışıyorlar.
       Yazdığım eleştiriler tabiiki herkes için geçerli değildir. Bende oluşan genel kanaattır sadece. Bu işi Adan Z ye ele alacak birikimli kişilerin yapacakları yayınlar karşılığında, harcayacakları mesai ve emeklerine maddi bir bedel istemelerini hak olarak gördüğümü belirtmek istiyorum.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #12 : 24 Aralık 2019, 15:39:56 »
Bu sanirim ogrenme yonteminin kisiden kisiye degismesi ile ilgili birsey.
Bazi arkadaslar hap gibi tum bilgisi arastirma ihtiyaci duymadan elde etmeyi uygun yontem olarak dusunurken, bazilari, ellerine gecen anahtar kelimeleri degerlendirip bir seyi sorduklarinda bir cok bilgi birden edinmeyi tercih eder..

Ornegin. Hangi anteni almaliyim tarzi bir soruya cevap olarak,   Yuksek swr, empedans, dbm , groundwave vs gibi yeni baslayan bir amatorun bilmemesinin normal oldugu karisik bir cevap geliyorsa, bu cevabi yazan kisinin altinda her terimi aciklayacak bir bilgi yazmasini bekleyemezsiniz. Karsida hitap ettiginiz genis bir kitle var.. Yeni baslayan bir amatorle karsilikli soru cevap sekilnde ilerliyor olsaniz her birini teker teker anlatma sansiniz olabilir ama, bu tur daha genel ortamlarda boyle bir detaylandirma pek beklenebilir birsey degil.

Bu durumda en dogru yol, daha cok arastirmak, kastedilen seyleri ogrenmek, bilgiden bilgi cikarmak olmali.. İlerleme ve ogrenme bu sekilde olur.. Digeri ezberdir.
En azindan benim hatirladigim universite doneminde hocalar bu sekilde ogretirdi.. Az bilgi cok arastirma...Kalici ogrenim.

Çevrimdışı TA2ECA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #13 : 26 Aralık 2019, 11:17:32 »
      Bahsi geçen kaynaklar hep belirli konular üzerinde bilgi sahibi olduğunuz varsayımı ile hazırlanmış gözüküyor. Telsiz sınav soru-cevapları bile ezber bilgilere yönlendiriyor. Amatörlükte, bu işe yeni atılanlara, alfabeden başlayarak konular üzerinde örneklerle ilerlemek icap eder.
      Bir de gördüğüm üzere, bilgi sahibi olanlar her nedense kısıtlı ve anlaşılmaz şekilde bilgi sunuyorlar. Çevremde tecrübeli bir çok amatörle konuşmalarımdan bunu çıkarttım. Oysa bilgi paylaşarak büyür ve yayılır. Toplumumuzda her ne dalda olursa olsun bilgiye sahip kişiler kendilerine üstad saygısı bekliyorlar, gönülsüz paylaşımlar yapıyorlar. Bir çoğuna soru sorduğunuzda lütfen cevaplamaya çalışıyorlar.
       Yazdığım eleştiriler tabiiki herkes için geçerli değildir. Bende oluşan genel kanaattır sadece. Bu işi Adan Z ye ele alacak birikimli kişilerin yapacakları yayınlar karşılığında, harcayacakları mesai ve emeklerine maddi bir bedel istemelerini hak olarak gördüğümü belirtmek istiyorum.

katılıyorum.bana  örneğin; mobil istasyon şu şu donanımdan(ör:anten,güç kaynağı,cihaz vb.) oluşur ,teknik özellikleri şunlar olmalıdır,azami sahip olması gereken şartlar şunlardır vb. diye izah edilse ben bunu temel sayıp araştırırım.burada öğrenilmek istenen marka veya model değildir.ama daha birçok başka hobi de veya adına ne derseniz olduğu gibi bilgi paylaşımı konusunda istekli olan insan sayısı kısıtlı veya biz ulaşamıyoruz.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #14 : 26 Aralık 2019, 11:49:38 »

Bir istasyonun olusmasi icin herhangi bir standart yoktur bu hobide.. Yanlis sorulari sorarsaniz cevap almaniz zorlasir..

İstasyon sizin ihtiyaciniza gore sekillenir.
Ben derim ki, bir istasyonun olmazsa olmazı bir HF cihaz, bir trafolu guc kaynagi, hexbeam anten, anten tuner , yanında da bir el telsizi yeterlidir..

Bir baskasi der ki, hf e hic gerek yok. all mode vhf/uhf cihaz, 10 eleman yagi, lineer amplifier, antenlere LNA, dusuk kayipli heliax coax kablolar..

Daha da bir baskasi der ki,
bir tane 817 (5w cihaz qrp bir cihaz) yaninda 10 ghz transverter, ve bir tane 3 metrelik canak anten , yuksek frekansli spectrum analzyer

Dedigim gibi bu isin bir standarti yok..Hangi banda hangi iletisim turune ilgi duyarsaniz oyle bir istasyon hazirlarsiniz.
Sanirim tek soyleyebilecegim sey (her istasyonda bulunmasi gereken) kaliteli bir guc kaynagi  .. en az 30A(tercihen trafolu), swr/wattmetre  ve/veya anten analyzer
Ve hangi bandi kullanirsaniz kullanin SSB destekli bir telsiz...
Bundan sonrasi sizin kendinizi ne kadar gelistirmek istediginizle alakali..

Bilgi konusunda da ..paylasmaya istekli kisi sayisi sinirli degil.. Turkiyede bilgi sayibi olan amator sayisi kisitli. İddia ederim ki, su an amatorlerin %90'i sizinle benzer seviyerde bilgiye sahip. Bu yuzden cevap verenler hep ayni kisiler oluyor..
Yabanci kaynaklara yonelin.. Amator sayisinin coklugu ve neredeyse 100 yillik bir birikimleri oldugu icin, cok daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Ama Ben A sinifi amatorum. SWR nedir diye sorarsaniz sizin onlarla dalga gectiginizi dusunurler.. Uyarmis olayim..
Cunku orada A sinifi demek zaten bu bilgileri sular seller gibi biliyorsunuz anlami tasir..

73

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Çerkezköy Diamond X510 Anten Kurulumu - Sabit İstasyon

Başlatan TA1OAN

8 Yanıt
3993 Gösterim
Son İleti 25 Haziran 2020, 15:26:48
Gönderen: TA1AQK
xx
PORTABLE/MOBİL/SABİT İSTASYON CİHAZLARI

Başlatan TA1LSE