Gönderen Konu: Yurt dışından cihaz alımı (BTK)  (Okunma sayısı 1070 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ercan ozan
Yurt dışından cihaz alımı (BTK)
« : 03 Aralık 2019, 03:45:05 »
Arkadaşlar merhaba;

Amazon üzerinden yeasu FT 65R veya FT-70DR modelini almak istiyorum fakat btk sayfasında bu cihazları göremedim. Satın alsam sizce gümrükte sıkıntı olur mu?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6501.0

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
Ynt: Yurt dışından cihaz alımı (BTK)
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2019, 11:38:26 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Arkadaşlar merhaba;

Amazon üzerinden yeasu FT 65R veya FT-70DR modelini almak istiyorum fakat btk sayfasında bu cihazları göremedim. Satın alsam sizce gümrükte sıkıntı olur mu?
Merhaba,

BTK listesinde olmayan cihazların ülkeye girişinde sorun yaşama ihtimaliniz yüksektir. Bu cihaz için bir takım teknik verilerin BTK ile paylaşılarak, onay sürecine dahil edilmesi gerekir. Bu da açıkçası uğraş isteyen bir durum. Yerinizde olsam mevcut listedeki bir ürünü tercih ederdim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73!
73 de TA7Ω | ex-callsign: TB7FAT

Çevrimdışı TA2KMX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Kamil Murat Aras
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2019, 14:34:24 »
Merhabalar,

Yaklaşık 2 yıl önce telsizcilik ile ilgili hiçbir fikrim olmadan ve yasal mevzuatları bilmeden yurt dışından Baofeng UV5 siparişi vermiştim. PTT'den gelen bir çağrı kağıdı ile Ankara/Yenimahalle'de bulunan genel dağıtım birimine gittim. Kutu açıldı ve tabi ki bana Telsizcilik Lisansım soruldu. Bende konudan bi haber olarak, " o da nedir diye sordum" Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Doğal olarak cihaz geri iade gönderildi. Neyse ki aldığım site paramı iade etti. Ben de konuyu araştırarak, bu sene 2. dönem sınavına girdim ve A lisansı almaya hak kazandım. Fazla tez canlı olduğum içinde kazandığım belli olduktan hemen sonra 2 adet Baofeng UV9R plus siparişi verdim. Telsizcilikle ilgili siteleri ve forumları incelerken BTK'nın Cihaz listesinin olduğunu fark ederek listeyi inceledim ve bu modelin listede yer almadığını üzülerek fark ettim. Ancak dün öğlen Postacı kutuyu getirdi ve 43 TL ödemeyle cihazları teslim aldım. Herhangi bir şey sorulmadı. Paket hiçbir şekilde açılmamıştı. Tam anlam veremiyorum nasıl işliyor bu gümrük mevzuatları.

73

Çevrimdışı TA1OAN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • Mustafa Kemal ATATÜRK
  • İsim Soyisim: Okan Ayan
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2019, 08:06:20 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhabalar,

Yaklaşık 2 yıl önce telsizcilik ile ilgili hiçbir fikrim olmadan ve yasal mevzuatları bilmeden yurt dışından Baofeng UV5 siparişi vermiştim. PTT'den gelen bir çağrı kağıdı ile Ankara/Yenimahalle'de bulunan genel dağıtım birimine gittim. Kutu açıldı ve tabi ki bana Telsizcilik Lisansım soruldu. Bende konudan bi haber olarak, " o da nedir diye sordum" Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Doğal olarak cihaz geri iade gönderildi. Neyse ki aldığım site paramı iade etti. Ben de konuyu araştırarak, bu sene 2. dönem sınavına girdim ve A lisansı almaya hak kazandım. Fazla tez canlı olduğum içinde kazandığım belli olduktan hemen sonra 2 adet Baofeng UV9R plus siparişi verdim. Telsizcilikle ilgili siteleri ve forumları incelerken BTK'nın Cihaz listesinin olduğunu fark ederek listeyi inceledim ve bu modelin listede yer almadığını üzülerek fark ettim. Ancak dün öğlen Postacı kutuyu getirdi ve 43 TL ödemeyle cihazları teslim aldım. Herhangi bir şey sorulmadı. Paket hiçbir şekilde açılmamıştı. Tam anlam veremiyorum nasıl işliyor bu gümrük mevzuatları.

73

Şöyle ki, Gümrük Yönetmeliği değiştiği için şu an yurt dışından gelen paketlere farklı muamele yapılıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Eskiden ürünler yurt dışından gelirken önce boyutuna  sonra ağırlığına ve en son şüphe uyandıracak paketleme tarzına bakılarak gümrüğe giriyordu.
küçük pakette 250 dolarlık malzeme gümrüğe takılmazken bazen 5 dolarlık biraz ebatlı paketteki malzeme gümrükte kontrol edilirdi. Yani karambole işliyordu. Bunun sebebi ise belli ücrete kadar gümrük işlemlerinden muaf alışverişti. Ben 3 ayrı zamanda telsiz sipariş ettim hiçbiri takılmadı.

Artık yurt dışından ne alırsak alalım gümrüğe girmek zorunda ve vergi ödemek zorundayız.
Burada bizim avantajımız artık şu;
Gümrük memurları yasaklı ürünlerin az çok hangi paketlerde geldiğini biliyor. Mesela telefon kutularının boyutları ortalama bellidir gibi. Biz sipariş ederken kargoyu gönderen kişi eğer üzerine fiyatını yazarsa o ücret baz alınarak işlem yapılıyor. Ama açıklamada hem telsiz hem de fiyat yazarsa o zaman durum değişebilir.
Eğer açıklamada masa saati ve fiyatta da 10$ a kadar bir ücret yazarsa o kutuyu açıp incelemeleri imkansız gibi bir şey.
Yani artık yasa şu;
Gelen ürünün üzerinde fiyatı yazıyorsa veya fiyatı bir yerde belirtilmişse o kutuya bakma ihtimalleri çok düşük. Artık gümrük işlemleri çok daha yoğun olduğu için çok nadir olarak şüphelendikleri paketleri ve fiyat belirtilmeyen paketleri açabilirler. Ama kutunun üzerinde kabak gibi telsiz olduğu belli oluyorsa ona bal gibi belge sorarlar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

topicsolved
YURT DIŞINDAN CİHAZ MLZ VE AMATÖR TELSİZ ALIMI HAKKINDA?

Başlatan TA5ACC

22 Yanıt
20968 Gösterim
Son İleti 23 Temmuz 2012, 03:00:36
Gönderen: Ekrem
xx
DİKKAT DİKKAT DİKKAT YURT DIŞINDAN CİHAZ GETİRTENLERİN DİKKATİNE

Başlatan TA5AEK

13 Yanıt
3275 Gösterim
Son İleti 24 Temmuz 2012, 18:33:31
Gönderen: TA4ACV
question
Yurt dışından Telsiz Almak

Başlatan TA1KLU

11 Yanıt
2652 Gösterim
Son İleti 12 Şubat 2021, 19:40:30
Gönderen: TA1KLU
question
Yurt dışından telsiz almak ?

Başlatan TA1KYS

24 Yanıt
5301 Gösterim
Son İleti 28 Kasım 2019, 16:30:44
Gönderen: TA1KLU
xx
Engelli vatandaşa yurt dışından gelen cihazlar vergi mufa mı acaba ?

Başlatan nihatoran

1 Yanıt
2683 Gösterim
Son İleti 02 Ocak 2012, 15:23:04
Gönderen: TB2PMH