Gönderen Konu: Çıkış için watt mı önemli swr mi?  (Okunma sayısı 1795 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ercan ozan
Çıkış için watt mı önemli swr mi?
« : 30 Kasım 2019, 12:20:57 »
Arkadaşlar selamlar

Evimden roleye maalesef net bağlanamıyorum dinlemedeki arkadaşlar qrm olduğunu söylüyor. Elimde 2 adet anten var, birisi baofeng orjinal anteni diğeri ise Expertpower marka

Ben swr metre il ölçtüğümde aşağıdaki sonuçları alıyorum.

Kısaca baofeng anten ile swr daha düşük yani daha iyi tabiki ama çıkış watt olarak 5w altı alırken Expertpower anten ile swr hep daha yüksek ama 5w üzeri çıkış alıyorum.sizce hangi anteni kullanmak mantıklı?

Not: bazı bölgelerde baofeng 1.6 swr alırken Expertpower 2 üzeri swr gösteriyor ama yinede çıkış watt olarak herzaman expertpower daha güçlü

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6497.0

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
Ynt: Çıkış için watt mı önemli swr mi?
« Yanıtla #1 : 30 Kasım 2019, 16:48:14 »
Telefondan resim ekleyememiştim arkadaşlar durum şu şekilde;

ExpertPower anten 2.14 swr çıkarken 4,78watt ile çıkış yapıyor.

[img width= height= alt=RjpaDs.jpg" border="0]https://i.imgyukle.com/2019/11/30/RjpaDs.jpg[/img]

Baofeng anteni ise 1.81swr ile çıkarken 3,81watt gösteriyor

[img width= height= alt=RjpHbQ.jpg" border="0]https://i.imgyukle.com/2019/11/30/RjpHbQ.jpg[/img]

Çevrimdışı TA1OAN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • Mustafa Kemal ATATÜRK
  • İsim Soyisim: Okan Ayan
« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2019, 21:40:54 »
Ben de sorunun cevabını merak ediyorum fakat şöyle bir tahminim var; güç çıkışı sabittir cihaz 5 watt basıyorsa 5 wattır fakat swr den dolayı gücü yüksek gösteriyor olabilir. Çünkü güç çıkışı anten tarafından belirlenmez cihaz tarafından belirlenir. Swr yüksek olduğu için gücü geri baskılıyor ve watt değeri yüksek görünüyor. En sağlıklı güç ölçümü swr si en düşük anten ile yapılır diye biliyorum.

Üstadlardan daha detaylı yorumlar bekliyorum aslında.
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #3 : 01 Aralık 2019, 15:39:45 »
Merhaba
Oncelikle bu tur testleri, role frekanslarinda degil, bos frekanslarda yapmaniz onemli. Sizin denemeleriniz sirasinda role frekansi uzerinde deneme yapmak baskalarinin rahatsiz olmasina neden olacaktir. Resimlerden gordugum 145.675 role giris frekansi uzerinden olcum yapissiniz. 145.500 145.525 gibi bos bir simplex frekansta deneme yapmanizi oneririm.

Sorunuza gelince.. Bahsettiginiz iki konu birbiri ile tam alakali degil.
Modern cihazlar yuksek swr ile karsilasinca gucunu kısabilir. Cihaz da cok hassas olmadigindan watt degerini yanlis gorme ihtimaliniz de var.

Ancak SWR degerinin dogru oldugunu dusunursek,

Basarili bir tx icin oncelikle anten SWR'nin 1:1 e en yakin degerde olmali. SWR yukseldikce antenden cikan guc cihaziniz ayni gucu uretse bile azalacaktir.
Ama daha onemli olan anten kazancinizdir.  0dbd kazancli bir anten ile 3 dbd kazancli bir anteni karsilastiracak olursanız, her ne kadar her iki antene de 5W guc gonderseniz, 3dbd kazancli antende antenden cikan sinyal 10W gibi cikar..  dB nedir. ne ise yarar nasil hesaplanir gibi karamlari arastirip ogrenmenizi tavsiye ederim.

Bir de anten testi yaparken, en saglikli olcum icin, antenin cevresinde 1/4 dalgaboyundan (2m bandi icin 50cm) daha yakinda herhangi bir metal esya olmamasi onemlidir.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 01 Aralık 2019, 18:10:41 »
Merhaba;

Uyarınız için teşekkür ederim, aslında roleye bağlanamadığım noktada test yaptığım için frenkans değiştirmemiştim. Siz swr yükseldikçe antenden çıkan güç azalır demişsiniz işte benimde tam sormak istediğim bu nokta. Resimlerde gördüğünüz gibi SWR değeri yüksek olmasına rağmen daha yüksek watt ile çıkış yapıyorum. Orjinal antende ise tam tersi SWR düşük olmasına rağmen daha az watt ile çıkış yapıyor.

Ölçüm cihazında sorun olduğunu düşünmüyorum ki surecom'un bu cihazını birçok analog cihazla testlerini izledim hatalı ölçüm yaptığını söyleyen görmedim.

Son durumda yukarıdaki resim ölçümüne göre genel durumda sizce hangi anteni kullanmalıyım ki daha net bir ses alabileyim yada roleye daha az qrm ile bağlanabileyim? Düşük SWR yüksek ama düşük watt olan orjinal baofeng anten mi? Yoksa yüksek swr olmasına rağmen yüksek watt ile çıkış yapan Expertpower anten mi?

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #5 : 01 Aralık 2019, 19:14:19 »
Yazdığım gibi
Ölçüm degeri dogru ise cihazınız çıkış gücünü kısıyor demektir
Anten analyzer ile ölçmeden  birşey demek zor.
Bu yüzden en iyisi Her iki anten ile de role üzerinde birinden karşılaştırma rica etmeniz ve en optimal olani kullanmanız

Ayrıca ben cihazıma swr 2 veya uzeri bir anten bağlamazdım.

Surecom cihazdan bende de var. Ölçümleri bir fikir veriyor ama çok sağlıklı değil. 

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 01 Aralık 2019, 19:42:37 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yazdığım gibi
Ölçüm degeri dogru ise cihazınız çıkış gücünü kısıyor demektir
Anten analyzer ile ölçmeden  birşey demek zor.
Bu yüzden en iyisi Her iki anten ile de role üzerinde birinden karşılaştırma rica etmeniz ve en optimal olani kullanmanız

Ayrıca ben cihazıma swr 2 veya uzeri bir anten bağlamazdım.

Surecom cihazdan bende de var. Ölçümleri bir fikir veriyor ama çok sağlıklı değil.

Birde işin o tarafı var hocam. Anten analyzer. NanoVNA ile önce kalibrasyon yapıyorum fakat swrmetreye göre çok çok farklı değerler alıyorum. Hatta tekrar ölçüm yapıp onunda sonuçlarını buradan resim olarak ekleyeceğim. Mesela 2 civarı swr ölçen surecom cihazın anteni 3den fazla gösterdiği oluyor, yine aynı şekilde 1,8 swrye sahip baofeng içinde 2 üzeri gösterdiği oluyor ve en ufak bir anten hareketinde bu değerleri hem surecomda hemde NanoVNA da çok fazla değişiyor.

Mesela Expertpower olan 2 üzeri swr olan anteni kolumu yukarı kaldırıp ölçtüğümde 1 değerini bile görebiliyorum

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #7 : 02 Aralık 2019, 09:09:04 »
Dedigim gibi, antenin bulundugu pozisyon, ozellikle etrafindaki metaller ya da diger iletken seyler(anteni vucudunuza, duvara,tavana  yakin tutmaniz vs)  olculen degeri etkiler.

NanoVNA'in de %100 kalibre olmadigini varsaysak bile, cikan degerleri yorumlarsaniz hangi antenin daha ideal calistigini gorebilirsiniz.

Ama benim anladigim evinizin konumu itibariyle cihazustu antenler ile gerekli performansi alamayacaginiz, harici bir anten kullanmanizin daha iyi olacagi yonunde.

Bu yuzden size mumkunse catiya , mumkun degilse balkona vs, yuksek kazancli bi anten takmanizi tavsiye edebilirim.

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #8 : 02 Aralık 2019, 16:14:19 »
Haklısınız hocam, bu sebeple diamond sgm507 anten siparişi verdim. Lakin çatıya koyma şansım yok şimdilik balkona koyacağım bakalım ne kadar performans alabileceğim. Sabit cihaz da siparişi verdim ama benim asıl en çok kullanacağım el cihazı olacaktır. TYT UV390 gpsi model de sipariş verdim. Hepsini karşılaştırmalı farklı testler yapmak istiyorum.

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 12
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Okan Okutkan
« Yanıtla #9 : 03 Aralık 2019, 11:59:07 »
Merhaba,
Ölçümler arasında mümkün olduğunca az parametrenin değişiyor olduğuna dikkat etmekte fayda var.
Antenin ve el cihazının oda içindeki konumu, ölçüm cihazının ve telsisizn batarya şarj oranı,ve hatta ölçümü yaparken sizin telsizin ne tarafında durduğunuz, antenin tam dik olup olmaması hepsi RF sinyalin antenden çıkışını etkileyeceğinden SWR'yi de etkileyecektir.

Sanırım ölçüm için surecom  sw-102 kullanıyorsunuz
Bu swr-metrenin paketinden çıkmayan bir ground plane aksesuarı var. Hatta birkaç yerli incelemede "bu sağdaki vida ne işe yarıyor ki?" diye sorulmuş.
"Surecom SW102 Ground Plate" şeklinde google'da aratırsanız amazon ve çin alışveriş sitelerinden bulabilirsiniz.
Belki onu kullanmak da ölçüm doğruluğunu artırmakta faydalı olabilir.
Dikkat acemi radyo amatörü

Çevrimdışı TA2OGH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Oguzhan Eren
« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2019, 23:07:36 »
Resimlerde gördüğünüz gibi SWR değeri yüksek olmasına rağmen daha yüksek watt ile çıkış yapıyorum.

burada bir yorumlama hatasi var. oradaki watt degeri, antenden yayilan watt degerini (yani antenden yaptiginiz cikisinizi) gostermiyor. SWR metreye ulasan wattaji gosteriyor. gercekten antenden cikan watt degeri, yuksek swr durumunda tabii ki cok daha dusuk olacak cunku yuksek swr demek, sinyalin cogu antenden cikamayip geri donuyor demek.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
YENİ AMATÖRLER İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER

Başlatan TB6DIY

22 Yanıt
21138 Gösterim
Son İleti 10 Mart 2015, 13:53:51
Gönderen: TA2OAB
question
ÇALIŞMANIN AKTİVİTE TAKVİMİNDE GÖRÜNMESİ İÇİN (ÖNEMLİ)

Başlatan TA3V

8 Yanıt
9243 Gösterim
Son İleti 19 Ocak 2014, 23:06:19
Gönderen: TA2ANS
xx
40M QRP İÇİN 40 WATT POWER AMPLIFIER PROJEM

Başlatan TB5X

10 Yanıt
12443 Gösterim
Son İleti 07 Ocak 2012, 14:19:53
Gönderen: TA3V