Gönderen Konu: YURT DIŞINDAN CİHAZ MLZ VE AMATÖR TELSİZ ALIMI HAKKINDA?  (Okunma sayısı 20859 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5ACC

• TA5AF
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 1
  • TA5AF
  • İsim Soyisim: Cihan Culha
Aramızda yurt dışından alımlarda ör:409shop görevinden veya başka nedenlerden ötürü sorunsuz bir şekilde cihazı teslim alabilecek arkadaşlarımız var mı? Varsa yardımcı olabilirler mi? Almam gereken ürün var fakat gümrükte veya en azından postanede teslimatla ilgili daha önce yaşadığım sorunları yaşamak istemiyorum. Rahatlıkla alabilirim diyen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse sevinirim. Teşekkürler.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1161.0
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2011, 19:42:46 Gönderen: TA3CY »
TA5ACC > TA5AF (10. Yıl)

cessiz
  • Ziyaretçi
Ynt: YURT DIŞINDAN CİHAZ MLZ VE AMATÖR TELSİZ ALIMI
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2011, 16:56:13 »
Selam,

Ben kısa zaman önce ebay'de bir satıcı olan solidradio ile mailleşmiştim. Sorun olmadan paket yapacaklarını belirtiyorlar.
Nitekim bende bir portable cihaz aldım ve sorun olmadan bana ulaştırıldı.

Base station cihazlarda nasıl olur bilemiyorum. Ebay yazışmalarımızı ekliyorum.
Dear uniquecuneyt,
There will not be any customs problem.

- solidradio Reply in your email program or through My Messages
From: uniquecuneyt
To: solidradio
Subject: Re: Combined shipping: uniquecuneyt sent a message about Yaesu FT-857D HF/VHF/UHF multimode mobile radio FT-857 #170604236202
Sent Date: Mar-02-11 01:39:36 PST

Dear solidradio

How can I return the product if customs problem?

- uniquecuneyt
From: solidradio
To: uniquecuneyt
Subject: Re: Combined shipping: uniquecuneyt sent a message about Yaesu FT-857D HF/VHF/UHF multimode mobile radio FT-857 #170604236202
Sent Date: 02-Mar-11 08:32:01 GMT

Dear uniquecuneyt,

Yes, we have shipped this radio to Turkey before without problem.  It will be sent by registered airmail by Hong Kong Post.

Let me know if I can help you with anything else.

Thanks and regards,
Alex

E-mail:salessolidradio@gmail.com
Website: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

On Tue, Mar 1, 2011 at 10:33 PM, eBay Member: uniquecuneyt unique_fr5825qijc@members.ebay.co.uk                       

eBay sent this message to CHI MING LI (solidradio).
Your registered name is included to show this message originated from eBay.
This member has a question for you.Do not respond to the sender if this message requests that you complete the transaction outside of eBay. This type of offer is against eBay policy, may be fraudulent, and is not covered by buyer protection programs.             

Dear solidradio

Hi,

I would like to buy the item with ID FT-857D. Have you ever shipped this type of product to Turkey before? If yes, by which means of transportation did you send it? Was it plane, ship, etc.? Which shipment company did you use? How did you package it?

In case there are any problems at the Turkish customs, will you be willing to take the product back?

I will appreciate it if you inform me in detail.

Thanks,

- uniquecuneyt
Click "respond" to reply through Messages, or go to your email to reply
Yaesu FT-857D HF/VHF/UHF multimode mobile radio FT-857
Mar-18-11 02:13:13 PDT
Member since May-25-10 in Turkey Location: İstanbul, Turkey
This message was sent while the listing was active.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2011, 11:58:00 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA5ACC

• TA5AF
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA5AF
« Yanıtla #2 : 11 Mart 2011, 16:59:22 »
Teşekkür ederim, daha önce Amerika'dan gelen bir cihazda sorun yaşadım fakat geldiği yerle alakalı değil telsiz olmasından ötürüydü zar zor alabildim. Şimdi Hong Kong dan alacağım fakat ne olur bilmiyorum. Yedek parçalarda hiç sorun çıkmadı fakat telsizde çıkar mı emin olamıyorum.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2011, 12:30:13 Gönderen: TA3CY »

EYUPMALATYA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 18 Mart 2011, 17:02:45 »
selam bende ebaydan [size=inherit]radiohkshop[/size] tan cihaz aldım hiçbir sorun çıkmadan hkpost ile 9 günde direkt adrese kapalı kutu içinde geldi

Barkod No: RC038651955HK
YAPILAN ISLEMISLEM YERI (Process Place)
OFIS (Event office
0001 07/03/11 16:52 Receive item from customer (Otb)
Gonderi musteriden alinmistir HONG KONG (Yurt Disi)
0002 12/03/11 15:32 Insert item into bag (Otb)
Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) HONG KONG (Yurt Disi)

YURT İÇİ GÖNDERİ SORGULAMASI
CEVAP
RC038651955HK

SN    İŞLEM / YER   TARİH
1.Sevk Edildi İSTANBUL / UPİM MALATYA / MERKEZ, 00109 - 34158
15/03/2011 12:10:46

2.Teslim Alındı MALATYA / MERKEZ Gelen Servisi - 44102
16/03/2011 08:49:11

3.Dağıtıcıya Teslim Edildi, MALATYA / MERKEZ, bşdagt - 44102
16/03/2011 08:50:54

4.DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - MALATYA MALATYA
16/03/2011 09:56:48

5.Hükmü Şahsın Mümessiline Teslim(Delivered to the representative) 18/03/2011 - MALATYA MALATYA
18/03/2011 13:12:46
« Son Düzenleme: 21 Mart 2011, 12:30:30 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA3AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • İsim Soyisim: FERHAT ÖZEL
« Yanıtla #4 : 18 Mart 2011, 21:47:38 »
mrb bende yurtdısından almak isyitorum acaba ebay veya 409 shop gıbı yerler güvenilirmi
« Son Düzenleme: 21 Mart 2011, 12:30:47 Gönderen: TA3CY »

TB5DX
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 19 Mart 2011, 00:48:33 »
Arkadaşlar bu konuda Doktora yapmış biri olarak size yardımcı olayım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
özelden gelin bakem ne istiyonuz siz ?
 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 21 Mart 2011, 12:31:09 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
« Yanıtla #6 : 19 Mart 2011, 11:21:34 »
Sayın Ferhat KARAKUS (TB5DX/3),
Öncelikle sitemiz BİLGİ PAYLAŞIM sitesi olduğunu ifade etmek istiyorum.
Konunun özelden görüşmeye davet sebebi nedir bilemiyorum ? Açıklarsanız biz de öğreniriz.
Selamlar.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2011, 12:31:21 Gönderen: TA3CY »
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • ta3dp@hotmail.com
« Yanıtla #7 : 19 Mart 2011, 12:49:27 »
Sayın Cihan Bey (TA5ACC) ve Değerli Arkadaşlar,

1-) Yurt dışında uluslararası satış yapan kişi, tüzel kişi ve organizasyonlardan her türlü cihaz ve malzeme satın alınabilir. Yalnız direk üretici firmadan satın almamaya özen gösteriniz. Çünkü Türkiye'de servis sorunu çıkabilir. Ayrıca ithal işlemi şahsi iytiyaç temini için olmalıdır. Profesyonel amaçlı veya ithalatı yapanın bu işle ilgili profesyenel kişi veya tüzel kişilik olmaması gerekmektedir.

2-) Satın alınacak cihaz, malzeme, yedek parça vb.nin ilgili ülkelerin posta ile ilgili ve yetkili taşıma kuruluşları ile Türkiye'de PTT kargoya teslimi şeklinde gönderilmesi husunu inceleyiniz ve sağlayınız.
Uluslararası tam özel kargo şirketleri ile Türkiye'deki kargo gümrüklerine gelirse yine sorun yaşayabilirsiniz. Ancak bazı tam özel kargo şirketleri bu konuda çok yardımcı olmaktadırlar.

3-) Satın alınacak cihaz, malzeme, yedek parça vb. PTT Gümrük Koli servisine geldiğinde gümrük muayene memurlarınca görevleri gereği açılıp bakılmaktadır. Cihaz, malzeme, yedek parça vb.nin değerini 150,00 euro'dan yüksek tahmin ederlerse, satın alınması sırasında ödediğiniz paranın (bedelin) tutarının banka kayıtları ile beyanını isteme yetkileri vardır. Gönderinin kargo ücreti dahil toplam değeri, 150.00 euro'dan veya diğer ülke para birimleri karşılığından yüksekse toplam bedelin %18'i oranında KDV yatırılması zorunluluğu vardır gümrük veznesine.
Gümrük koli servisi olmayan PTT merkezlerinde de aynı işmellerin yapılması gerekir diye düşünüyorum. Yeter ki belgeler tam, beyanlar ve yaklaşımlar doğru, görevliler de bilgili ve bilinçli olsun.

4-) Uluslararası satın alma işlemi yapan son kullanıcı veya tüketicilerden gümrük beyannamesi verilmesi kaldırılmıştır. Ancak profesyonel amaçlı satın alma işlemi tahmin edilip ispat edilirse o zaman işler değişir ve karışır.

5-) AMATÖR TELSİZCİ'lerin yurt dışından AMATÖR TELSİZ CİHAZI getirmesi (ithal etmesi):
Önclikle getirilecek Amatör Telsiz Cihazı'nın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Türkiye'ye ithaline izin verilmiş olması lazımdır. İthaline izin verilen telsiz cihazları link'i aşağıdadır. Bu link'ten AMATÖR TELSİZ CİHAZI'nı SEÇİNİZ.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Amatör telsiz cihazı getirmeden veya ithal etmeden önce bu listeye mutlaka bakınız. Çünkü yeni cihaz ithal izinleri olabileceği gibi mevcut ithal izinlerinden kaldılanlar olabilir.
İthaline izin verilmemiş bir amatör telsizi gümrük ve PTT kontrolünde alıcısına verilmez ve iade edilir.
Mevcut düzenlemelerde özellikle yer almamasına rağmen amatör telsiz cihazının ithalinde fatura (invoice) olması gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca amatör telsiz cihazlarının profesyonel amaçlı değil, şahsi ihtiyaç temini için ithal edilmesi gerekmektedir. Örneğin, bir amatör telsizci bir yılda değişik tarihlerde de olsa 2 veya 3 defa el cihazı ithal edilirse şahsi ihtayaç temini tartışılır.

Yolcu beraberinde de bu cihazlar getirilebilir. Bu konuda BTK Gümrük Müsteşarlığını bilgilendirmiştir. Ancak yine de yolcu beraberinde amatör telsiz cihazı getiriliyorsa, cihazın faturası, Amatör Telsizcilik Belgesi ve İthanile İzin Verilen Amatör Telsiz Cihazları Listesi'nin bulundurulması sorun çıkmasını önler.

6-) Amatör Telsizcilik Belge sınıflarına göre cihaz ithali : Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği ve EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları usul ve esasları değerlendirildiğinde, bir amatör telsizcinin belge sınıfına göre kullanabileceği Amatör Telsiz Cihazını ithal edebileceğini düşünüyorum.

"A" sınıfı amatör telsizciler yurt dışından BTK tarafından ithaline izin verilen tüm amatör telsiz cihazlarını getirebilirler.
"B" sınıfı amatör telsizciler yurt dışından BTK tarafından ithaline izin verilen VHF/UHF mobil ve el  amatör telsiz cihazı ithal edebilirler.
"C" sınıfı amatör telsizciler yurt dışından BTK tarafından ithaline izin verilen verici çıkış gücü 5 watt'ı geçmeyen VHF/UHF mobil ve el amatör telsiz cihazı ithal edebilirler.

Selamlar ...

« Son Düzenleme: 22 Mart 2011, 10:47:05 Gönderen: TA3DP »

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #8 : 19 Mart 2011, 14:06:14 »
Sayın hocam.Yukarıda yazdıklarınız özellikle 6 sırada belirttiğiniz gibi sizin şahsi düşüncenizmidir.Yoksa hukuki olarak hakkımızmıdır.Bu konuları daha öncede dile getirmiştim ama malum hukuki konu olunca bilgilendirmek zor oluyor.İmkanı varsa her amatör telsizcinin neleri ithal edebileceğini(belge sınıfına vs göre)ne adette getirtebileceğini kısaca kanuni haklarını bildiren bir konu açılabilirse inanın birçok sorunda cevablanmış olacak selamlar.73..
« Son Düzenleme: 21 Mart 2011, 12:31:59 Gönderen: TA3CY »
KORSAN

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • ta3dp@hotmail.com
« Yanıtla #9 : 19 Mart 2011, 14:42:57 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Sayın hocam.Yukarıda yazdıklarınız özellikle 6 sırada belirttiğiniz gibi sizin şahsi düşüncenizmidir.Yoksa hukuki olarak hakkımızmıdır.Bu konuları daha öncede dile getirmiştim ama malum hukuki konu olunca bilgilendirmek zor oluyor.İmkanı varsa her amatör telsizcinin neleri ithal edebileceğini(belge sınıfına vs göre)ne adette getirtebileceğini kısaca kanuni haklarını bildiren bir konu açılabilirse inanın birçok sorunda cevablanmış olacak selamlar.73..

Değerli Mehmet Bey (TA3CB),

"6-) Amatör Telsizcilik Belge sınıflarına göre cihaz ithali : Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği ve EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları usul ve esasları değerlendirildiğinde, bir amatör telsizcinin belge sınıfına göre kullanabileceği Amatör Telsiz Cihazını ithal edebileceğini düşünüyorum.

"A" sınıfı amatör telsizciler yurt dışından BTK tarafından ithaline izin verilen tüm telsiz cihazlarını getirebilirler.
"B" sınıfı amatör telsizciler yurt dışından BTK tarafından ithaline izin verilen VHF/UHF mobil ve el  amatör telsiz cihazı ithal edebilirler.
"C" sınıfı amatör telsizciler yurt dışından BTK tarafından ithaline izin verilen verici çıkış gücü 5 watt'ı geçmeyen VHF/UHF mobil ve el amatör telsiz cihazı ithal edebilirler."

Şeklindeki yazım benim Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği metin kısmı  ve EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları metin kısmı, Tablo-1 ve Tablo-2'yi incelemem ve değerlendirmem, paylaşımlarım sonucu yazdığım düşüncelerimdir.

Türkiye'de amatör telsiz cihazı satan gerçek ve tüzel kişi işyeri sahipleri, genel olarak amatör telsizcilik belgesi olmayanlara amatör telsiz cihazı satıyorlar mı ?
"B" ve "C" sınıfı amatör telsizcilik belgesi sahibi olanlara HF yani kısa dalga amatör telsiz cihazı satıyorlar mı ?
Öncelikle bu soruların yanıtlarını bulmamız lazım.
Tabiidir ki, bu konuda bir yerde es kaza yanlışlık yapılmışsa, görülmeden, fark edilmeden, anlamadan hatalı bir icraat yapılmışsa bunun örnek verilmesi de doğru olmaz, başkalarına hak dayanağı teşkil etmez.

Resmi makamların Amatör telsizcilerin yurt dışından Amatör Telsiz getirmelerine (ithal etmelerine) bakış açısı, bu konudaki mevzuata göre kullanabilecekleri ve sadece şahsi ihtiyaçlarını temini içindir. İthal işlemlerinde Gümrük Mevzuatını da dikkate almak gerekir tabi.

Varsa eksiklik ve hatar giderilerek konu hakkında ileride daha detaylı paylaşım açılabilir.

Selamlar ...

« Son Düzenleme: 21 Mart 2011, 12:32:25 Gönderen: TA3CY »

TB5DX
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 19 Mart 2011, 15:39:52 »
Öncelikle herkese selamlar.

özel mesaj ile iletişim kurma sebebim forum kuralları acısından bir sakıncası olup olmadıgını tam olarak bilmedigim içindir. HANİ DERLER YA SÜTTEN AĞZI YANAN YOĞURDU ÜFLEYEREK YER DİYE Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bilginin Zekatı Paylaşmaktır tabiki yardımcı olabilirsem ne mutlu umarım bu yazımdan sonra bana tüccar ve ya ticaret için amator olmuş felan demezler. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

evet hemen ebay işlem sayımı aktarayım 648 işlem olmuş yolda olanlar hariç.
Hep aynı soru gümrük ?  evet arkadaşlar aldıgınız ürünün gümrük işlemlerine tabi tutulup tutulmayacagı yurt dışından mal cıkarken belli olur aslında.

çok fazla uzatmayacagım bazı örnekler.

örnek 1 : Bir adet Wouxun KGUVD1P aldınız 100$ a bu ürün gümrüge tabi tutulmaz.

örnek 2 : Bir adet programlama kablosu , kulaklık , batarya gibi parçalar aldınız bu ürünlerde
gümrüge tabi tutulmaz tabi 150 Euro üzerinde olmamalı.

örnek 3 : Ben mobil cihaz getirtecem derseniz haaa işte o zaman hemen şunu yapın ya getirdeceginiz cihazın teknik özelliklerinden cihaz net agırlıgını bulun yada bir arkadasınızda varsa bi koşu markete kasaba gidip cihazı bi tarttırsın kaç kg muş. mesela örnegin 2,4kg geldi ft-8900R normal kayıtlı posta ile satın aldınız Gümrügün yolunu tutun Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Yok ben gümrüge kadar gidemem vaktim yok derseniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ozaman cihazı satın almadan önce satıcıya ürünü EMS kargo ile göndermesini ve ne kadar extra ödemeniz gerektigini sorun ve ürününüzü hem 3-5 gün içinde hızlı teslim alın hemde gümrükle vakit kaybetmeyin. ( 3-5 gün işin içinde PTT olunca 5-7 gün olabilir NADİREN) Biliyorsunuzki bu cihazlar neticede elektronik cihazlar o yuzdende mümkünse Elektronik parts yada Electronic After Repeat gibi onarımdan sonra gonderim elektronik parca gibi içerik yazdırınız nitekim gerçektende içinde elektronik parca var. Transceiver yazdırmayın o ne karışık kelime öyle Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Anten getirirkende dikkat edin 2 kg mı gecmesin boyuda 60cm i gecerse zaten şeffaf tel veya plastik cubuk bile ols gümrükden alıyorsunuz.

POSTANIZIN GÜMRÜGE GİRMESİNE DEĞİLDE İÇİNDEKİNİ KANUNEN ALMAYA HAKKINIZIN OLUP OLMADIGINI İYİ ARAŞTIRIN.

HA BİRDE EMSAL DURUMU VAR !!!

bakın ben diamond NR-22L 2,6mt boyu olan bir anten aldım gümrüge girdi 2tl gümrük parası ödedim ürünün ne işe yaradıgını izah edip aldım ve gümrük belgesine ve fişine ürünün marka modelini bizzat yazdırdım. Daha sonra aynı ürünü bir arkaşa getirdigimizde hiç bir şey izah etmeden Emsal teşkil eden evragı memura sunmanız yeterlidir.Ürününüz size teslim edicektir eger marka modelde sorun yok ise.

Bir değişik satın alma şeklide diyelimki HF cihaz begendiniz adam kullanmış satıyor ürün 8kg 750$ istiyor bu ürün gümrüge tabidir. Ama aynı kişi bu ürünü nitekim istedigi fiyata satabilir 150$ satarda Kargosunu paypal üzerinden  600 $ invoice faturalı talep ederse yani ;

Ürün değer : 150$
Kargo taşıma maliyeti : 600$   şeklinde bir fatura yollar siz bunu öderseniz. Ne olur Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

gümrükde ürüne ödediginiz değer önemlidir kargo ve taşıma maliyetleri mevzu değildir.

Bu memlekette 10 paralık ürünü 100 paraya satanları gördüm. bu işi ticarete döküp 40$ lık ürünü 100$ satıpda sen niye millete 40$ getirdi veriyorsun karsız diye  şikayet edenleride gördüm. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Saygılar 73...

« Son Düzenleme: 21 Mart 2011, 12:34:34 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #11 : 21 Mart 2011, 00:27:54 »
Ramazan hocam ve Ferhat kardeşim verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Gerçekten bu işleri yasal lık gümrük paypal vs bilmiyoruz veya bilenimiz az.Tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar bu tecrübelerini paylaştıkca daha çok şeyler öğreneceğiz.Tekrardan teşekkürler.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2011, 12:34:46 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • ta3dp@hotmail.com
« Yanıtla #12 : 21 Mart 2011, 20:42:42 »
Sayın Mehmet Bey (TA3CB) ve Değerli Arkadaşlar,
Türkiye'de ve uluslar arasında, çok çeşitli veya belirli hobi dalında ya da konularda  mal, malzeme, cihaz, yedek parça vb. satış siteleri olduğunu biliyorsunuz.

Bu siteler alış bedelinizi kredi kartlarıyla direkt olarak ya da ikinci pir para havale/aktarma kuruluşu aracılığı ile de tahsil ediyorlar.
Türkiye ve uluslar arası bazı satıcılar para havalesi ile de mal, cihaz, malzeme vb. satıyorlar.
Çoklu site ve kuruluş söz konusu olduğundan isim belirtmenin kurallara uygun olmayacağı düşüncesindeyim.

Ancak hatırlatmak istediğim önemli bir husus var ki devamlı veya aralıklarla yurtiçi veya yurt dışı alım yapan arkadaşlar bilirler: Kredi kartınız ile ödeme yapmayınız.
Tüm bankalar artık SANAL KREDİ KARTI yaratma imkanını tanıyorlar. Kredi kartınıza bağlı sanal kart oluşturunuz. Sanal kartınıza yeteri kadar limit aktarıp ödemeyi buradan yapınız. Gerçi alımı yaptığınız site, kurum vb. fazla para çekme işlemine genelde girmez. Problem bu kartınıza ulaşabilecek başkaları.
Uluslar arası alımlar için, satış yapılan para cinsinden ($, €, £ ) kredi kartı olmasında yarar var. Gerçi $, €, £ ve TL de dahil yavaş yavaş dönüştürme usulü ile para tahsil ediyor satıcılar.

Selamlar.

Çevrimdışı TA5ACC

• TA5AF
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA5AF
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2011, 09:53:02 »
Bu konuda yaşadığım olayı dile getireyim. Mal bedel olarak gümrükten geçebilecekken telsiz olduğu için gümrüğe takılmaktadır. El cihazı wouxun getirdim. Değeri düşüktü. Telsiz olduğu için ptt den alamadım. Gümrük ofisinden onay istediler. Gümrük büroda görevli memura kimliğimi gösterdiğim halde tatmin olmadı, bu arada yanımda eski telsizim de vardı. Baya dil döktüm tabi mantıklı şekilde, kanunlardan değişen yönetmeliklerden bahsettim, ruhsatın kalktığını, hangi sınıf amatörün ne cihaz kullanabildiğini anlattım. O da bilgisayardan tek tek telsiz ile ilgili kanun madde ve yönetmelikleri aramaya ve okumaya başladı. Beraber baktık biraz, amatör telsizlerle ilgili tam bir madde bulamadık aslına bakarsanız. Fakat bana güvendiği ve inandığı için peki tamam dedi ve oluru alıp PTT ye geri dönüp telsizimi aldım.

Normalde emniyetten olur almamı istedi, fakat benim cevabım ise biz emniyetten o belgeyi aldık oldu. Kimliği verenin emniyet müdürlüğü birimi olduğunu söyledim.

Sonuç şu, mantıklı, hazırlıklı, bilgili ve tatlı dilli işi çözebilirsiniz belki fakat bu uğraşa bile gerek yoktu. Zira PTT ile gümrük büro arası baya bir mesafeydi. Bana uzun yola, zaman vb. kaybına yol açtı. Biliyorum ki yarın yine bir cihaz getirtsem yine aynı problemler olacak. Bu sefer gümrük memurunu ikna edemeyebilirim, uğraşmak istemediği anına denk gelebilirim, laf anlatamayacağım başka bir memura denk gelebilirim. Sorun budur, ürünün telsiz olması insanları korkutmakta ve ürünü teslim etmek istememekteler. Tekrar sipariş vermek isteyen bir adam olarak kafamı kurcalayan budur.

TB1BOZ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 22 Mart 2011, 20:52:24 »
TA5DX ve diğer arkadaşları verdikleri bu değerleri bilgilerden ötürü candan tebrik edyorum.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Yurt dışından cihaz alımı (BTK)

Başlatan TA2ERO

3 Yanıt
1058 Gösterim
Son İleti 04 Aralık 2019, 08:06:20
Gönderen: TA1OAN
question
Yurt dışından Telsiz Almak

Başlatan TA1KLU

11 Yanıt