Gönderen Konu: DİKKAT DİKKAT DİKKAT YURT DIŞINDAN CİHAZ GETİRTENLERİN DİKKATİNE  (Okunma sayısı 3277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5AEK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: ertuğrul kıraner
arkadaşlar adana bölgesinde oturupta adres olarak adana bölgesi ve yakın illerde oturan ve adresi orasını veren arkadaşlar (adana-mersin-osmaniye) yurt dışından bir süre cihaz getirtmeyiniz cihazlar gümrüğe takılıyor adana ptt el koyuyor cihaza görevli memura laf anlatamıyorsunuz cihazın frekansının açık olduğunu ve 99 civarında kanal kaydı yaptığını söyleyerek vermiyor gümrük ödeyerek almak istediğimizde teklife sıcak bakmıyor ithalatçı belgesi istiyor.  kralı gelse vermem şeklinde ifade kullandığını belirtti arkadaş. ve ürünü tekrar yurt dışına iade edeceğini söylüyor. bende bimer e yazarak durumu ilettim ve gümrüğünü ödeyerek almak istediğimizi ama memurun vermediğini belirttim cevap bekliyorum bilginize

73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2072.0

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
Memurun verdiği cevabı, ilgili müdürlüğe bir başvuru yaparak yazılı olarak size bildirmelerini isteyiniz. Burada ayrıca cihazın "gönderene iade edildiğine dair adres-zaman gibi kayıtları içeren dökümanları" onaylı olarak da talep ediniz.

Bu cevabı ve ilgili dökümanları alamazsanız memurun ard niyetli olmasından kuşkulanmalısınız.

Cevabı alırsanız bir üst makama itiraz etme imkanınız olur.

Her iki durumda da sorun çözülecektir.

A.Tahir DENGİZ, TA2T
ANKARA
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

Çevrimdışı TA5AEK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
arkadaş bu gün gittiğinde yaklaşık 70 civarında adana bölgesine ait cihazın beklemede olduğunu söyledi görevli ithalatçı yetki belgesi istiyormuş telsiz kimin adına geldiyse onun ithalatçı belgesini getirmesini istemiş . bu arada 70 civarındaki cihaz tek kişiye ait değil bunuda belirtmek isterim. ama bu sorun sadece adana bölgesinde var diğer bölgelerde yok
73

Çevrimdışı TA5OD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Osman Doruk
Ertuğrul bey bilgi için teşekkürler. Biz amatörler için büyük sıkıntı. Mersin'den 73...

Çevrimdışı TA5AEK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
bu gün araştırdım ithalatçı belgesi diye bir belge yok 3 yıl önce kalkmış sadece vergi mükellefi olmak yeterli ama memur rkadaş ne yapmak istiyor anlamadım

Çevrimdışı TA5AEK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
araştırmalarımız neticesinde  telsizlerin neden gümrüğe takıldığını öğrendik yurt dışından ithalat yapan firmalar satış yapamadıklarını herkesin kaçak olarak telsiz getirttiğini. kendilerin vergi verdiğini biz telsiz alanların vergi ödemeden kaçak yolla telsiz getirttiğimizi belirterek şikayette bulunmuşlar o nedenle gümrükte hemen hemen cihazların tamamı takılmaktadır. bu kadar yüksek fiyata cihaz sattıkları sürece kolay kolay kimse cihaz sahibi olamaz. dışarıda 83 dolarlık cihaz türkiyede 167 dolar 106 dolarlık cihaz 210 dolar artık gerisini siz düşünün ve yorumu siz yapın. bu kadar yüksek kar yapılırsa kolay kolay satış olmaz ve herkes dışarıya yönelir.

73

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • TA1ATD
  • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
Ertuğrul bey selamlar,

öncelikle yaşadığınız problemden dolayı üzüldüm, umarım en kısa sürede halledilir.
Dert yandığınız konu hakkında iki taraflı düşünmek gerektiğine inanıyorum.
Burada yüksek fiyatla cihaz satan firmalar olarak bahsettiğiniz firmaların belinçli olarak yüksek kar etmek için bu fiyatları uygulamadıklarına inanıyorum. Emin olun bu firmalarda haftada 1 cihaz değilde hergün 2 cihaz satabilmek için fiyatlarını aşağıya çekmek isterlerdi. Malesefki bizim sorunlarımız baştan ithalat ile ilgili mevzuatlar ve yasalarla ilgilidir. Yani sorun ülkemizde uygulanan ithalat mavzuatındadır. Çözülmesi gereken noktada burasıdır. ancak bu nokta halledilebilirmi? sanmıyorum. Zaten bu konuda oldukça derin, girmeye gerek yok.
Özellikle sınırlı sayıda insanın ilgilendiği ve hobi statüsünde olan dallarda biliyorsunuzki sürüm olayı olmaz. Dahada ötesi bu hobi dalları için malesefki ülkemizde uygulan katı bir Özel tüketim vergisi olayıda var. bu noktada ithalat firmalar için iyice zorlaşmakta.

Örnek vererek açıklamak istiyorum. Ben model uçak, helikopter vb. tarzı kumandalı model şatışı ve ithalatı yapan bir firmanın ortağıyım.
İthalatını yaptığımız ürün gruplarından birisi kumanda alıcı vericileri. Bizim cihazlarımızla hemen hemen aynı mevzuat  üzerinden işlem gördüğü için bunu örnek veriyorum. Kumanda sistemleri malesefki bizim cihazlarımızda olduğu gibi %25 ÖTV ye tabi.
Yurtdışında (Burada tabiki dünya üzerinde en ucuz malzemenin bulunabildiği Ebay örnek genelde veya vergisiz satış yapılabilen çin) 400 dolar olan bir cihaz burada yaklaşık 700-800 dolar. Şimdi diyorsunuzki bu fiyatlar neden bu kadar yüksek Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Asında yüksek değil.:
Bu gördüğümüz fiyatlar genelde çin (üretiminin yapıldığı ve 2 dolar kar ile sürümden para kazanılan yerler). Siz bu malzemenin üreticisi ile irtibata geciyorsunuz ve diyorsunuz ki bu kumandadan ben sizden yılda 100 adet almak istiyorum. (zaten 100 den fazla alamazsınız hem pahalı hemde elinizde kalır o kadar alıcı bulamazsınız) Firmada size bir distribitor yada bayi fiyatı veriyor ve diyorki bu kumandanın size fiyatı 310 dolar. 
neden 310 dolar çünkü siz adamlardan yılda sadece 100 adet alabilirim diyorsunuz. Öteki taraftan arka sokaktaki magazası bile olmayan bir çinli internet üzerinden 2 dolar kar koyarak sizin bir yıllık alırım dediğiniz kadar malı 1 haftada satıyor. Bu durumda zaten daha düşük fiyat alamıyorsunuz üreticiden.
Neyse sonrasında bu malları buraya kargo ile getirtiyorsunuz ki en ucuz yok deniz yoludur yaklaşık 1 ay sürer. Hemen hemen paket başına 10 dolarda kargo bedeli ekleyin. Kumanda şu anda size 320 dolara mal oldu.
Ardından türkiyeye bu kumanda daha önce DTS üzerinden elektronik olarak kontrolü yapılarak ithal edildi ise rahat olabilirsiniz işlemler daha kolay ilerler. Size diyorlarki bu kumandaların standart ithalat vergileri %18 kdv ve %4 gumruk vergisi. Fiyatımız oldu. fiyatımız oldu 390 dolar
bu fiyat neredeyse çinden sipariş verilen perakende  rakama ulaştı.
Şimdi bomba burada patlıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Diyorlarki bu cihaz (kumanda içinde telsiz içinde) ÖTV kapsamında. Yani bu toplam herşeyin eklendiği rakamın üzerine birde %25 ötv istiyorlar. Bu durumda kabaca cihazın size maliyeti 488 dolar oldu. Tabi ülke içindeki transferleri ve hesapta olmayan ufak tefek harcamalarıda katarsanız çihaz size 490 dolarak mal oluyor.
Şimdi 400 dolar ebay veya çin perakende fiyatı
490 dolar ithalat yapan firmaya maliyeti.
Şimdide işletme gerçekleri var. Kira eleman vb. işletme giderlerini düşünün ve bu firma sonuç olarak kar etmek zorunda ki bu işe devam edebilsin. Üzerine %40-50 arası kar koyun ( bu cihazlardan haftada 1 tane satabileceğinizi düşünün ) buyrun size türkiye satış fiyatı kabaca 700 dolar.
Firma 490 doların altında zaten satış yapamıyor.
Bu bizim yaşadıklarımız ve yasal yoldan telsiz getiren firmalarında aynı sorunları yaşadığına eminim.
burada biz istemezmiydik hergün 3-4 kumanda satarak fiyatlar konusunda da çine yaklaşmak. Ancak malesef mümkün olmuyor. Ve dahada kötüsü bu bir kısır döngü ; düşük fiyatlara inemiyorsunuz yukarıdaki maliyetlerden dolayı, düşük fiyatlara inemediğiniz içinde satışınız azalıyor ve az mal getirtiyorsunuz bu durumda üreticide size gittikçe azalan oranlarda iskonto yapmaya başlıyor.
Bu yazdıklarım malesefki türkiye gerçeği ancak şunuda belirtmeliyim bende maddi imkanlarım çerçevesinde yurtdışından almaya çalışıyorum. çünkü imkanlarım buna izin veriyor. ancak çok daha iyi durumda olsaydım öncelikli tercihim ithlat yapan firmalardan almak olurdu. Çünkü biz bu firmalardan almadığımız sürece bu kısır döngü devem etmeye mahkum ve her geçen gün bu firmaların sayısı dahada azalacak ve sonunda türkiyede hiçbir aradığımızı bulamaz hale geleceğiz.

Uzun oldu kusura bakmayın arada imla hatalarımda olmustur bu konuda da affınıza sıgınırım.

Keske mevzuatları bılen ınsanlar duzenlese bu sorunlar ortadan kalksa ve satıcıda alıcıda bu sorunları yasamak zorunda kalmasa.

Tekrar problemlerınızı helledebilmenızı dılıyorum.
Saygılarımla

TA1ATD

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
Tezcan abinin dedikleri gerçekten yaşanan gerçekler cihaz+%18 kdv bu ikisi üzerinden %20-25 arası ötv 100 liralık mal 150 lira gibi bir rakama çıkıyor zaten. Ama tabi firmaların gidip bunlar yurtdışından getiriyorda biz satış yapamıyoruz demesine tamamen karşıyım, tabi bu karşı olmamın içine yurtdışından yılda 30-40 tane belki daha fazla telsiz  ve telsiz malzemesi getirip üstüne bariz şekilde  kar koyarak satmaya çalışan arkadaşları kapsamıyor. Yurtdışından cihaz getirmek firmaların olduğu kadar benimde hakkım, sonuç olarak onların verdiği parada yurtdışına çıkıyor benim verdiğim parada yurtdışına çıkıyor (gönül isterki kaliteli yerli üretimler olsada ülke içinde kalsa) firma vergi veriyorsa bende vergi veriyorum. Tutupta bana firmalar şikayet etti satış yapamyorlar  diye benim hakkımı engelleme, git firmalar için özel kurallar çıkar vs yap, yada yerli üretim için teşviklerde bulun vs vs.
eğer gerçekten bir şey yapmak istiyorlarsa utanmadan yurtdışından getirip malzemeleri satmak için site kuran,  yada kendi evinin odasından sipariş verip bu cihazları  %100-%200 lere varan karlar koyarak satmaya çalışan insanları takip et. (Bu söylediğime isteyen tepki gösterebilir, her zaman söylediğimin arkasındayım)  Benim gibi kendi ihtiyaçlarım için aldığım parçaları yada cihazlara sorun çıkarmasınlar, kaldı ki örneğin şahsım için yurtdışından bir parça vs getirtiyorsam bunun %80 i Türkiyede satılmadığı içindir.

Saygılar

**ekleme :
şu an ithalat kanunlarına bakıyorum halen araştırmaya devam ediyorum

biz vergi veriyoruz diyen firmalar kendi karları üzerinden vergi veriyorlar  zaten sattıkları ürünün vergisini fatura aracılığı ile alıcıya yüklüyorlar gibi bir sonuca ulaşıcam sanırım
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2011, 09:51:21 Gönderen: TA9AHS »
Eski:TA9AHS

Çevrimdışı TA2FE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emin Bora DEMİREL
Arkadaşlar Selamlar,

Ben Tezcan arkadaşımın düşüncelerine katılıyorum . İşim gereği bazı malzemeleri ithal etmek zorunda kalıyorum . Bu arada kara yolu dahi olsa görünmez o kadar masraf çıkmaktaki sizin son kullanıcı fiyatınızı çok etkilemekte. Tabi bu arada birde ithal edilen malzemenin ne kadar sürede size geri döneceği her zaman önemli.
Mesela SCUBA malzemelerinde bir malı bir yıl içerisinde ancak 1,25 oranında çevirebilirsiniz. Dolayısı ile stok ve sipariş  maliyetlerinizi direk etkiliyor . Dolayısı ile sizin satışınızda son kullanıcı anlamında etkilenmekte.
Eğer yurt dışından getirmek sizin için daha ekonomik oluyor ise tercih edebilirsiniz. Yanlız ithalatla uğraşanları fiyat için yargılamak pek yerine oturmuyor.

Saygı ve sevgilerimle

Emin
Emin Bora DEMİREL   / KN40PT Tuzla /İstanbul   053

Çevrimdışı TA3AKH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • İsim Soyisim: KIVANÇ HASTEKİN
Bende zamanında dürbün getirtmiştim onuda sokmadılar geri yolladım. Size tavsiyem en iyisi satıcı ile bağlantı kurup geri yollayın kargo parasını kestikten sonra size paranızı geri yollasın ben öle yapmıştım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  . Paket gümrüğündeki bütüm memurlar kıl benim bu işten bir zamanlar başım çok ağrıdı.
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2011, 13:17:28 Gönderen: TA3AKH »

Çevrimdışı TA3AKH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • İsim Soyisim: KIVANÇ HASTEKİN
Arkadaşımızın bu konuyu açmasıyla geçmişte yaşadıklarım aklıma geldi kendime olmuş gibi sinirliyim şu an. Sanka teroristizde almıyolar vergisini ve ÖTV sini ödeyen vatandaşın yasal cihazını içeri sokmuyorlar

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
gümrük memuru yasssak kardeşim dedimi iş bitti git derdini markopaşaya anlat,yazık telsiz ne yaman bir aletmiş meğer,
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TB2BSS
  • Ziyaretçi
48 dolarlık cihaza 40 tl vergi ödedim..sizin amatör lisansınızın olması, getirdiğiniz cihazın şahsi kullanım amacı taşıyıp taşımaması,cihazın fiyatının 75 euro nun altında olması ve yasalar oradaki çalışanların umurunda değil..kıvırcık saçlı bir teyzemiz var burda...iş onda bitiyo....vergiyi de kafasına göre kesiyo...tam ön sıradaki bir adam 5 ayrı pakette herbiri 14 kg lık aksesuar getirmiş ve 4 pakete vergiden muaf damgası vurdu 1 pakete 4 tl vergi yazdı...orası tam bir ali baba tekkesi...fakat bizden büyük ve eski amatör abilerimiz bu konuda bir şeyler için önayak olabilse..mesela bütün amatörler imza toplasak...ayrı ayrı bakanlığa başvursak...belki bir netice alınabilir diye düşünüyorum...

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
Bu yuzden yurtdışından almayı önermiyorum..
Cagatay VURAL

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Yurtdışından Cihaz Alımlarında Dikkat Edilecekler (Sn Şükrü Kızılot a Teşekkür)

Başlatan TB3CCE

5 Yanıt
5357 Gösterim
Son İleti 23 Temmuz 2011, 18:49:43
Gönderen: TA2ASO
exclamation
TELEFON DOLANDIRICILIĞI DİKKAT

Başlatan TA3AV

5 Yanıt
4527 Gösterim
Son İleti 30 Nisan 2012, 21:40:33
Gönderen: ta2fm
xx
Almancılar aman dikkat

Başlatan TA2OM - 3C3CA

0 Yanıt
382 Gösterim
Son İleti 27 Aralık 2023, 15:16:06
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
Amatör Telsizci Adayları, Dikkat !

Başlatan TA2NL

16 Yanıt
12279 Gösterim
Son İleti 10 Ekim 2010, 16:53:06
Gönderen: TA3HS
xx
+359 Alan Kodu İle Gelen Çağrılara Dikkat!

Başlatan TA2MR

10 Yanıt
5918 Gösterim
Son İleti 11 Ekim 2011, 23:49:20
Gönderen: TB5CMJ