Gönderen Konu: İlk Mesaj ve Yardım.  (Okunma sayısı 4472 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3KYT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • elektromanyetix.com
  • İsim Soyisim: Yücel Temel
Ynt: İlk Mesaj ve Yardım.
« Yanıtla #15 : 26 Aralık 2019, 00:20:11 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Teşekkür ederim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ancak çağrı işaretinin güzelliği (bence) hangi harfleri içerdiği değil, dünyada ne kadar tanınır olduğu, contestlerden vs. ne kadar diploma topladığı ile ilgilidir. Aramıza hoşgeldiniz, siz de çağrı işaretinizi güzelleştirenlerden olursunuz umarım.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73!

İlk defa sizden duyuyorum bunları. Yani dünyada tanınırlık, diploma vb. Hemen arıştırıyorum.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: İlk Mesaj ve Yardım.
« Yanıtla #16 : 26 Aralık 2019, 09:40:28 »
Radyo amatorlugu daha once pek cok notta yazildigi gibi, el telsizi ile sehiricinde role veya simplexten konusmak degildir. Oyle olsa elinde telsiz olan herkes radyo amatoru olurdu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu hobinin teknik boyutu (HF ten mikrodalgaya cihaz , anten vs uretimi, tamiri, testleri gibi) oldugu gibi, Yarışma, portable operasyonlar, ozel aktiviteler (wwff,jota,sota  gibi) ve bunlardan edinilen tecrube ve sertifikalar ile hobiyi taçlandırmak onemlidir.

Aktif bir amator olursanız, çevrenizdeki uc bes kisi yerine, tum dunyada bir cok amator tarafindan taninan, bu hobiyi hakkiyla yapan biri olabilirsiniz.
Tabii takdir edersiniz ki bu aktivitelerin cogu HF bandlarında yapılmakta. Ama bu demek degil ki VHF UHF te olmuyor. Daha az da olsa bu bandlarda da yarismalar aktiviteler yapiliyor.

İsin sertifika boyutu ise, LOTW (ARRL) , EQSL, QRZ gibi sitelerin verdigi, yaptiginiz loglariniza islenmis (karsi tarafin da onayladigi) belirli sayilarda QSOlar ile sertifika alabileceginiz gibi, uluslararası yapılan yarşmalar (CQWW-CQWPX gibi), uluslararası veya ulusal aktiviteler (Yuri Gagarin,   Cervantes ya da 2017 de Turkiyede yapilan Mustafa Kemal Ataturk etkinligi (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) gibi)  etkinliklerde belirli sartlara uyarak sertifikalar edinmeniz mumkun.

Gunumuzde bu sertifikalar genelde PDF olarak gonderilirken (asagi bir iki ornek koyacagim)
Bazen de Ahsap plaket seklinde olabiliyor.
İstasyon duvarinizda bunlari gururlar sergileyebilirsiniz..

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Yardim

Başlatan Hkn

1 Yanıt
1208 Gösterim
Son İleti 23 Aralık 2019, 11:29:25
Gönderen: TA1LSE
xx
GP338 Yardım

Başlatan OfficalTY