Gönderen Konu: Yurt dışından telsiz almak ?  (Okunma sayısı 5278 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: Yurt dışından telsiz almak ?
« Yanıtla #15 : 07 Kasım 2019, 21:26:01 »
Evet. Aksi takdirde gumruge girerse aynen geri gider.
Bu listeye girebilmesi icin de, telsizin turkiye'deki guc/modulasyon gibi kanunla belirlenmis spec'lere uygun olması ve cihaz icin birinin basvurmasi gerekiyor.

Ornegin 8-10W lik el telsizi icin ugrassaniz da izin alamazsiniz. Listeye sokamazsiniz. Cunku dunyanin cogu yerinde oldugu gibi Turkiyede de , el cihalari 5W tan guclu olamaz.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2AJS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Enis Ulus
« Yanıtla #16 : 09 Kasım 2019, 12:34:16 »
Cevap için teşekkür ederim....

Çevrimdışı TA2MRE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Emre Keleş
« Yanıtla #17 : 11 Kasım 2019, 21:34:01 »
Merhabalar;

Bu hususu bende merak ediyorum. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #18 : 12 Kasım 2019, 10:42:11 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhabalar;

Bu hususu bende merak ediyorum. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Ne talep ediyorsunuz açık açık yazın lütfen?

Çevrimdışı TA4SHC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Hasan Çancılar
« Yanıtla #19 : 13 Kasım 2019, 11:54:21 »
Merhaba Arkadaşlar aranıza yeni katılmış bulunmaktayım. 2019/2 dönem amatör telsizcilik sınavını kazanarak belge almaya hak kazandım inşallah ay sonu belgeme kavuşacağım.

Yurtdışı sitelerinden telsiz almak ile ilgili size birçok konuda cevap verebilirim. Gerçekten bu işlerle ve resmi kurumlarla çok uğraştım. Bugüne kadar belki 20 adetten fazla telsiz getirmişimdir.
Gümrük müd. çalışma sistemine aklım ermiş değil yada şöyle söyleyebilirim aldığınız ürünün gümrüğe girmesi tamamen şans işi. Başımdan geçen garip bir olayı size anlatayım bu sayede birçok soruya cevap vermiş olacağım zaten.

Aliexpress ten aynı anda 3 farklı adreslere farklı alıcı isimleri ile 3 takım (1 takım=2 adet bf888s) telsiz siparişi verdim. Kendi adıma verdiğim siparişi postacı evime kadar getirdi teslim etti, 2 sipariş arkadaşıma tesli edildi, 3.siparişten ses soluk yok ptt ye gittim ürünün gümrükte olduğunu söyledi. Gümrüğe gittiğimde benden Ürünün faturası yada kredi kartı ekstresini ve BTK dan onay yazısı getirmemi istediler BTK yı aradım Spectrum yönetimi daire başkanlığında sekreter ile görüştüm durumu izah ettim BTK nın sitesinde onay verilen cihazlarının listesi olduğunu eğer gümrükteki cihaz bu liste içinde yer alıyorsa tekrar onay yazısı yazmalarına gerek olmadığını söyledi. ( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ) listenin bir çıktısını alıp gümrüğe gittim listeyi gösterdim ilk olarak kabul etmediler memurun bilgisayarında btk sitesini açarak gösterdim onayladılar. Kredi kartı extersinin cıktısını almadan önce adobe pdf creator ile oynama yapıp telsiz fiyatını düşürdüm 20$ yapmıştım bu seferde vergi almak istediler halbuki o zaman vergi dilimi 25$ civarındaydı, neyse dedik çıkardıkları vergiyi ödedim ve telsizimi aldım. Artık prosedürü öğrenmiştim bundan sonra sıkıntıya girmeden sipariş verecektim  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ama işler öyle olmuyormuş.
Yaklaşık 1 ay sonra tekrar sipariş verdim aynı şekilde aynı adreslere 2 takım telsizi teslim aldık 1 takım yine gümrükte geçen seferki takılan isim ve adres aynı hemen aynı işlemleri yaptım. listeler ekstreler ama bu sefer memurlar telsizi vermiyor BTK dan ıslak imzalı onay yazısı istiyorlar BTK nın onay verilmiş cihaz için tekrar onay yazısı vermeyeceğini söylediğim halde diretiyorlar ve vermiyorlar. Israrlarım sonucu gümrük müdürü ile görüştüm bu telsizlerin ülkeye girişinin yasak olduğunu söyledi. daha önceki aldığım telsiz içinde memurların bilmemesinden kaynaklı olduğunu ve o yüzden teslim ettiklerini söyledi. BTK ile görüşmeye devam ettim BTK da Uzman olarak görev yapan Birol Gürses ile görüştüm. Onay yazılarının şahıslara verilmediği söyledi ve sipariş ettiğim cihazların kullanılmasının yasak olduğunu söyledi konu ile ilgili birde mail attı.

Sayın Hasan ÇANCILAR**,

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanun'un Kanun'un 37'nci maddesinde yer alan “(1) Radyo ve televizyon yayınlarına ilişkin ilgili kanununda belirtilen hükümler saklı kalmak kaydıyla, Kurum düzenlemelerinde belirtilen ve işletilmesi için frekans tahsisine ihtiyaç gösteren telsiz cihaz veya sistemi kullanıcıları, telsiz kurma ile kullanma izni ve telsiz ruhsatnamesi almak zorundadır. Bu kapsamdaki kullanıcılar telsiz cihaz veya sistemlerini Kurum düzenlemeleri ve telsiz ruhsatnamesinde belirtilen esaslara uygun olarak kurmak ve kullanmak mecburiyetindedirler."  hükmü gereği işletilmesi için frekans tahsisine ihtiyaç gösteren telsiz cihaz veya sistemi kullanıcılarınca Kurumumuzdan izin alınması gerekmektedir.

BAOFENG marka BF-888S UHF model cihaz da 5809 sayılı Kanun'un 37'nci maddesi gereğince frekans tahsisine tabi olup Kurumumuzdan telsiz ruhsatname ve kullanma izni alınması gereken cihazlardandır.

Aksi takdirde, izin alınmaksızın kullanıma yönelik, 5809 sayılı Kanunun "Cezai Hükümler" başlıklı 63'üncü maddesinde; "(4) Kurma ve kullanma izni ile ruhsatname alınması gereken telsiz cihazı veya sistemlerini bu Kanunun 37 nci maddesine aykırı olarak, Kurumdan izin almaksızın satan, kuran, işleten ve kullananlar hakkında ikibin güne kadar adlî para cezası uygulanır. Bu cihazları, gerekli izinler alınmış olsa bile millî güvenliği ihlal amacıyla kullananlar eylemleri daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde altı aydan bir yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar." hükmü bulunmaktadır.

Bilgilerinize..

Birol GÜRSES
Uzman
Spektrum Yönetim Dairesi Başkanlığı

Tel: +90 312 294 7383
Adres: Eskişehir Yolu 10. km. No:276 Çankaya Ankara

_ _ _ __ _ _ _

Sen dalgana bak, ben frekansı ayarlarım TYT-UV88

Çevrimdışı TA4SHC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #20 : 13 Kasım 2019, 12:09:34 »
Gümrüğe son takılan siparişim bu oldu ve teslim alamadım aynı şekilde PTT ye gidip gönderinin geri gitmesini istediğimi söyledim. Gönderi aldığım yere ulaşın geri ödeme yaptılar bende kendi adıma tekrar sipariş ettim ve 15  gün sonra teslim aldım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Gümrük müdürüne şunu da sordum.
Soru    : Ben bu telsizden 3 adet aldım 2 adet teslim edildi sadece bu gümrükte kaldı neden ?
Cevap  : Şans

Bu Olay Denizli Gümrük Müd. yaşandı. Aliexpress'te okuyorum aynı sorunu yaşayan vatandaşlar Amatör Telsizcilik belgesini göstererek gümrükten aldıklarını yazıyorlar. Demek ki her gümrükte farklı işlemler uygulanıyor.

Demek istediğim işimiz tamamen şansa kalmış...

Çevrimdışı TB1GAD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Atakan Demirtürk
« Yanıtla #21 : 13 Kasım 2019, 13:06:18 »
Telsiz değil ama istanbul başakşehirde transistör mosfet gibi bir çok parçam takıldı.
Artık kapıda zaten vergisini ödeyip teslim alabiliyoruz ama buna rağmen sayı fazla olduğunu gelmeniz gerekmektedir şeklindeki takılma olayını yaşıyorum.
Bazen 30lu paketim sorunsuz elime ulaşıyor bazen 5lisi  takılıyor tamamen şans.
Büyükşehirlerdeki gümrük denizli gibide işlemiyor.
Oradaki memurlar kendilerini  propaganda filmindeki sınır bekçisi asker gibi hissediyor sanırım.Yassah kardeşim yassah geçiremezsin.
Yanlış bir kelime kullansam adam gözünün üzerinde neden kaş var diyip vermeyecek malzememi öyle hissediyorum.
Bir çöpüm bile takılsa gümrükte 3-4saatimi çalıyor hemde mesai saatinde.

Gümrükle uğraşmak için emekli olmak lazım bol vakit lazım  ben pes etmek  üzereyim.

Bol vaktiniz varsa.Suratınıza yüz karartıcı suç işlemiş gibi bakışlar atılmasından hoşlanıyorsanız yada tam tersi bu insanlarla tartışmayı seviyorsanız hadi buyrun gümrüğe  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

« Son Düzenleme: 13 Kasım 2019, 13:09:09 Gönderen: atakan123123 »
TB1GAD   info@endurokan.com

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #22 : 13 Kasım 2019, 13:35:13 »
Gümrüğe son takılan siparişim bu oldu ve teslim alamadım aynı şekilde PTT ye gidip gönderinin geri gitmesini istediğimi söyledim. Gönderi aldığım yere ulaşın geri ödeme yaptılar bende kendi adıma tekrar sipariş ettim ve 15  gün sonra teslim aldım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Gümrük müdürüne şunu da sordum.
Soru    : Ben bu telsizden 3 adet aldım 2 adet teslim edildi sadece bu gümrükte kaldı neden ?
Cevap  : Şans

Bu Olay Denizli Gümrük Müd. yaşandı. Aliexpress'te okuyorum aynı sorunu yaşayan vatandaşlar Amatör Telsizcilik belgesini göstererek gümrükten aldıklarını yazıyorlar. Demek ki her gümrükte farklı işlemler uygulanıyor.

Demek istediğim işimiz tamamen şansa kalmış...

Anladigim kadariyla ticaret yapmak icin amator belge almissiniz. Pek yazik. (Amatorlugun tanimi ile ne kadar da zit )

Bunun haricinde daha da yazikli bir durum.
BF-888'İn PMR telsiz olmasi ve amator lisansla hicbir alaksinin bulunmamasina ragmen sizden bununla ilgili amator belge istemeleri.
Amator olmayan bir frekanstaki telsiz icin amator belge istenmesi de ancak bu ulkede olur.

Çevrimdışı TA4SHC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #23 : 13 Kasım 2019, 15:43:48 »
Anladigim kadariyla ticaret yapmak icin amator belge almissiniz. Pek yazik. (Amatorlugun tanimi ile ne kadar da zit )

Bunun haricinde daha da yazikli bir durum.
BF-888'İn PMR telsiz olmasi ve amator lisansla hicbir alaksinin bulunmamasina ragmen sizden bununla ilgili amator belge istemeleri.
Amator olmayan bir frekanstaki telsiz icin amator belge istenmesi de ancak bu ulkede olur.

Anladığım kadarıyla demişsiniz fakat tam olarak anlayamamışsınız..
Bunca yaptığım açıklamadan bu sonucu çıkarmanız da ayrıca beni çok şaşırttı ve üzdü..

Zamanında bu işin ticaretini yaptım para kazandım ama Amatör telsizcilik belgesini ticaret yapmak için almadım. Sürekli telsiz kullandığım için bu belgeye sahip olmak istedim.  Aynı zamanda DAK (Dağ arama kurtarma) ve AKUT ile çalışıyoruz. 4x4 Off-Road donanımlı araçlarımız var Horozteam (İnstagramdan bakabilirsiniz) ekibinin üyeleriyiz. İhtiyaç anında diğer kuruluşlara destek ekip olarak gidiyoruz. Hepimiz Telsizlerimizi aktif olarak kullanıyoruz bu nedenle Belge sahibi olmayı istedim.

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 6
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ALPER BULUS
« Yanıtla #24 : 28 Kasım 2019, 16:30:44 »
Selamlar,
2 tane BAOFENG aldım ikiside sorunsuzca bana kadar geldi.  Tamamen tesadüf olduğunu düşünüyorum.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

question
Yurt dışından Telsiz Almak

Başlatan TA1KLU

11 Yanıt
2643 Gösterim
Son İleti 12 Şubat 2021, 19:40:30
Gönderen: TA1KLU
xx
Yardım, Doğru telsiz seçimi ve yurt dışından telsiz getirme

Başlatan TA1ABB

0 Yanıt
3776 Gösterim
Son İleti 16 Eylül 2012, 20:07:36
Gönderen: TA1ABB
xx
Telsiz Seçimi ve Yurt Dışından Telsiz getirme

Başlatan TA4MTG

18 Yanıt
6326 Gösterim
Son İleti 05 Temmuz 2019, 00:31:37
Gönderen: TA5MHN
topicsolved
YURT DIŞINDAN CİHAZ MLZ VE AMATÖR TELSİZ ALIMI HAKKINDA?

Başlatan TA5ACC

22 Yanıt
20927 Gösterim
Son İleti 23 Temmuz 2012, 03:00:36
Gönderen: Ekrem
xx
Yurt dışından cihaz alımı (BTK)

Başlatan TA2ERO

3 Yanıt
1067 Gösterim
Son İleti 04 Aralık 2019, 08:06:20
Gönderen: TA1OAN