Gönderen Konu: Wouxun KG-UV920P Dual-Band (VHF+UHF) Araç Telsizi  (Okunma sayısı 2333 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5LHI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Hakan Kocahan
Wouxun KG-UV920P Dual-Band (VHF+UHF) Araç Telsizi
« : 25 Haziran 2019, 20:32:09 »
Merhabalar değerli Üstadlarım
2019 1. dönem sınavından başarılı olarak belgemin gelmesini bekliyorum. Bu bekleyiş içerisinde mobil telsiz arayışına girmiştim. El telsizi olarak elimde BAOFENG uv-82 dual band var. Şuan gayet güzel dinleme yapabiliyorum. Ancak hem evde hem araçta kullanmak maksatıyla Wouxun KG-UV920P Dual-Band (VHF+UHF) Araç Telsizi almayı düşünüyorum. Anten olarak MA-2000 Dual Band Çatı Antenin Özellikleri
Dual Band VHF/UHF (TX:144-148/430-450MHz, RX:118-500MHz) Çatı/Röle Anteni Boy: 2.20mt. Kazanç: 6.5/9.5dB.

Ve evde kullana bilmem içinde Avair CH315 Güç Kaynağı 220VAC/13.8VDC 15 A almayı düşünüyorum. VHF+UHF bandlarında çıkış yapacağım. Cihaz hakkında öneri bilgi verebilirseniz sevinirim saygılar 73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6310.0

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: Wouxun KG-UV920P Dual-Band (VHF+UHF) Araç Telsizi
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2019, 22:51:48 »
Merhaba,

Hakkında yazılanları okumak ve değerlendirmek için EHam sitesine bakabilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İngilizceniz iyise ne ala, değilse Google translate iyi kötü fikir veriyor (Türkçesi çok iyi değil).

VHF/UHF benim için ikinci planda olduğundan çok özellikli olması benim için önem taşımıyor. Ayağımı yerden kessin yeter hesabı mini minnacık Leixen'den edindim. Fiyatı da makul bence.

Yoksa bir zamanlar aldığım Kenwood TH-F7 (el cihazı) fazlasıyla özellikli (çok geniş bant, AM/FM/SSB dinleme gibi...) elbette VHF/UHF amatör bant açık. Üzerindeki antenle bile çok iyi iş yapıyor. Temiz net bir çıkmış.

Fiyatı, Ebay'de kullanılmış olarak 250 Euro civarında.

Anten de elbette iyi. Hiç olmamasından iyidir.
Anten hakkındaki bilgilere baktım şöyle. Ben de benzerinden aldım. Dediğim gibi, bulunsun.

Ama anten kazancı? 6,5 dB kazanç! Vertikal antende hem de. Bir ünlem daha Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Hani sonunda dB'nin dibinde bir harf daha olmalı bence. Bilgilerine daha itibar ettiğim Wimo'da (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) dB'den sonra i eklenmiş. Rahatladım.

Bu arada görülen o ki VHF/UHF çalışacaksınız (evden). Uzun uzun tartışılan bir konudur.

Kablo ne olacak?

RG-58 tavsiye edenler yok mu, çok yadırgıyorum. RG-213 bile VHF/UHF için çok ideal değilken..

Vasati konuşalım. 10 dB kayıp (100 metrede) çok kötü değil. 10 dB kaç watt'a denk geliyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ama zaten 100 metre olmayacaktır ve biraz kayıpla yaşayabiliriz. TA2NC gibi EME vs çalışmıyorsak.

Cihaza dönüyorum. Gördüğüm fiyat doğru mu? Emin misiniz? O fiyata hem eve, hem arabaya hatta bir tane de sırt çantanıza Leixen alabilirsiniz. Biraz da paranız artar bile. Bir düşünün bence.

73'ler
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2UBW

• Real Men loves the Cats
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • Old callsign: TB2TBX
  • İsim Soyisim: Burak ARLI
« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2019, 07:11:52 »
Merhaba,

Sn. TA2IBY yapmış olduğu detaylı açıklamaya ek olarak bu cihazı 2 sene kendi aracımda kullandım, cihaz emsal özelliklerine ek olarak Wouxun kalitesi öne çıkıyor, aktif olarak 2 sene boyunca hiç sorun yaşamadım. Tabini bunda cihazın kalitesi ile birlikte anten de çok önemli etken olduğunu söylememe gerek yok. Cihazı başlangıç seviyesi olarak kaliteli bir cihaz istiyorum derseniz düşünmeden alın ama hem UHF hem VHF hem de CB olsun isterseniz bu cihazın 950P olanını da tavsiye ediyorum.

73
Kenwood TM-D710GE

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2019, 08:01:47 »
Herkese merhaba  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap. Konuya buradan devam edelim, benimde aklımda leixen ve baojei bj 218 var. İlan sitesinde  bi tane cihaz programlama kablosu ve nagoya mobil anten var cihazı tek veremem dedi almayı düşünüyorum. Aklımdaki diğer bir  hususta vhf/uhf/cb cihaz anten konusu, dual band çatı anteni ile cb'den verim konusu  Teşekkürler 73.

Çevrimdışı TA5LHI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2019, 11:30:51 »
Merhaba,

Hakkında yazılanları okumak ve değerlendirmek için EHam sitesine bakabilirsiniz.

İngilizceniz iyise ne ala, değilse Google translate iyi kötü fikir veriyor (Türkçesi çok iyi değil).

VHF/UHF benim için ikinci planda olduğundan çok özellikli olması benim için önem taşımıyor. Ayağımı yerden kessin yeter hesabı mini minnacık Leixen'den edindim. Fiyatı da makul bence.

Yoksa bir zamanlar aldığım Kenwood TH-F7 (el cihazı) fazlasıyla özellikli (çok geniş bant, AM/FM/SSB dinleme gibi...) elbette VHF/UHF amatör bant açık. Üzerindeki antenle bile çok iyi iş yapıyor. Temiz net bir çıkmış.

Anten hakkındaki bilgilere baktım şöyle. Ben de benzerinden aldım. Dediğim gibi, bulunsun.

Ama anten kazancı? 6,5 dB kazanç! Vertikal antende hem de. Bir ünlem daha Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Hani sonunda dB'nin dibinde bir harf daha olmalı bence. Bilgilerine daha itibar ettiğim Wimo'da (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) dB'den sonra i eklenmiş. Rahatladım.

Bu arada görülen o ki VHF/UHF çalışacaksınız (evden). Uzun uzun tartışılan bir konudur.

Kablo ne olacak?

RG-58 tavsiye edenler yok mu, çok yadırgıyorum. RG-213 bile VHF/UHF için çok ideal değilken..

Vasati konuşalım. 10 dB kayıp (100 metrede) çok kötü değil. 10 dB kaç watt'a denk geliyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ama zaten 100 metre olmayacaktır ve biraz kayıpla yaşayabiliriz. TA2NC gibi EME vs çalışmıyorsak.

Cihaza dönüyorum. Gördüğüm fiyat doğru mu? Emin misiniz? O fiyata hem eve, hem arabaya hatta bir tane de sırt çantanıza Leixen alabilirsiniz. Biraz da paranız artar bile. Bir düşünün bence.

73'ler

Cevabınız için teşekkür ederim. Önerilerinizi göz önünde bulunduracağım. Kablo olarak Rg-213 Rf 50ohm kablo alacağım 30mt. Apartman 8 katlı ve 6. katında oturuyorum. Çalışma bandlarım VHF/UHF olacak evet antenim olursa elimde ki baofeng cihazımda yeterli ancak daha düzgün portatif sabit bir mobil cihazı arayışına girmiştim. Tüm ekipmanlar ile birlikte 4bin TL yi buluyor. Bir üst modeli olan 950p stoklarda kalmamış quad band. Yoksa onu alacaktım hem vhf uhf hemde cb olarak takılacaktım ama maalesef 920p stokta kalmış. Yerel bir siteden alacağım isim vermeyim genel amatörtelsizcilerin alışveriş yaptıgı bir site desem yeterlidir.

Çevrimdışı TA5LHI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #5 : 26 Haziran 2019, 11:34:04 »
Merhaba,

Sn. TA2IBY yapmış olduğu detaylı açıklamaya ek olarak bu cihazı 2 sene kendi aracımda kullandım, cihaz emsal özelliklerine ek olarak Wouxun kalitesi öne çıkıyor, aktif olarak 2 sene boyunca hiç sorun yaşamadım. Tabini bunda cihazın kalitesi ile birlikte anten de çok önemli etken olduğunu söylememe gerek yok. Cihazı başlangıç seviyesi olarak kaliteli bir cihaz istiyorum derseniz düşünmeden alın ama hem UHF hem VHF hem de CB olsun isterseniz bu cihazın 950P olanını da tavsiye ediyorum.

73

Cevabınız için teşekkür ederim evet bir üst modeli olan 950p alacaktım ancak stokta kalmamış artık getirmiyorlarmış. Bir alt modeli olan 920p yi önerdiler. Yoksa bende quad band olarak düşünüyordum. Arasıra cb ye girmek isterdim. Bakalım uzun araştırmalar sonucunda hangi cihaza karar verirsem artık... Daha öncesi Vhf- UHF düşünüyorum ama almışken çok özellikli olmasını da isterim. Her banda uyum sağlasın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5LHI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 26 Haziran 2019, 11:39:10 »
Merhaba,

Evet cihaz yerel bir sitede 2500 TL civarı. Almışken sıfır faturalı almak istiyordum. Bu fiyatlar içerisinde dediğiniz gibi hem araba için hem ev için hem sırt çantası için nereden alabilirim merak ettim  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kablo ne olacak?

73'ler

Evet Cihaz yerel bir sitede 2500 tl civarı. Bu fiyatlar arasında bahsettiğiniz gibi hem eve hem arabaya nereden alabilirim merak ettim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2019, 11:41:15 Gönderen: hakan01 »

Çevrimdışı TA5LHI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #7 : 26 Haziran 2019, 12:33:06 »
Son olarak bahsettiğim anten ve kabloları çevirici yardımıyla kısa bir süre baofeng uv 82 Dual Band el cihazım ile kullana bilirmiyim aceba?

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • İsim Soyisim: Erol KADIOĞLU
« Yanıtla #8 : 26 Haziran 2019, 15:09:34 »
Son olarak bahsettiğim anten ve kabloları çevirici yardımıyla kısa bir süre baofeng uv 82 Dual Band el cihazım ile kullana bilirmiyim aceba?

uygun bir çevirici ile el cihazında kullanabilirsin ama el cihazı el cihazıdır kendi anteni de candır Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
TA1QQ

Çevrimdışı TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Can ÖZKAN
« Yanıtla #9 : 26 Haziran 2019, 15:30:38 »
Bende 920R var 3 yıldır kullanıyorum sabitte güzel cihaz. Tek olumsuz yanı bana göre volumun kademe kademe gitmesi her ne kadar potansta olsa volum 1-2-3-4... şeklinde gidiyor geceleyin 1 biraz sesli oluyor yani istediğin gibi ayarlayamıyorsun. Aracımda QYT KT8900D var 4 ayrı frekansı aynı anda ekranında gösteriyor onun volum ayarı daha iyi wouxuna göre.
Wouxunun aynı zamanda ön paneli ayrılabiliyor tabisıfır alırsanız içinde uzatma kablosu mutlaka çıkar ancak ikinci el alıpta uzatma kablosu yoksa üzülmenize gerek yok ihtiyacınız kadar metrede Cat5 ethernet kablosunun uçlarına birer tane rj45 konnektör bastırmanız gerekiyor. Bunu yaparken bir bir tarafın 2. ve 5. sıradaki pinleri yer değiştirmeniz gerekli yanlış hatırlamıyorsam. Bunun için bir pc tamircisi işinizi görür onlarda cat kabloların uçlarını bulmaya yaraya bir alet var hangi pin nerde diğer konnektrde diye. Bunun  için cihazın üzerindeki kabloyu referans alabilirsiniz, ben öyle yapmıştım sorunsuz kullanıyorum.

Bol QSO lu QRM siz günler dilerim 73.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #10 : 26 Haziran 2019, 22:45:54 »
(hakan01'in biraz yukarıda kalan mesajına yanıt olarak yazılmıştır)

"Evet Cihaz yerel bir sitede 2500 tl civarı. Bu fiyatlar arasında bahsettiğiniz gibi hem eve hem arabaya nereden alabilirim merak ettim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Son olarak bahsettiğim anten ve kabloları çevirici yardımıyla kısa bir süre baofeng uv 82 Dual Band el cihazım ile kullana bilirmiyim aceba?"

demişsiniz.

Merhaba,

Bir süredir yurtdışındayım. Leixen'in yaklaşık 60 Euro bedelle Ebay'den aldım. Aliexpress'te de var, bildiğim kadarıyla. Epey küçük bir cihaz, 25 watt çıkış da fena değil.

Bahsettiğiniz anteni elbette sizin daha güzel deyiminizle çevirici  (adaptör yazacaktım) ile elbette kullanabilirsiniz. Hem göndermede hem de almada çok fark olacağını göreceksiniz.

Burada tek olabilecek sıkıntı, almayı arzu ettiğiniz cihazın güçlü sinyallerle nasıl başedebildiği. Filtrelerinin olup olmadığı ve ne kadar iyi olduğu. Bilmiyorum. örneğin 144.400'e geldiğinizde komşu frekansları ve hatta olmaması gereken frekansları da duyarsanız, bu tatsız olur. Sinyal zayıflatıcısı vardır diye düşünüyorum (ATT şeklinde kısaltılmış olabilir).

Böyle çeviriciler, Ebay'de Çin kaynaklı 1,5-2 Euro'ya temin edilebiliyor. Aliexpress'te de var. Gümrüğe takılacak bir şey de değil zaten.

Sonuçta şunu söylemek isterim. Tamam Türkiye'de bazı şeylerin temininde zorluk var. VHF/UHF'ten çok büyük beklentileriniz yoksa, o kadar parayı verecekseniz. durun biraz daha biriktirin iyi bir büyük cihaz alın derim. Bulunur, bulunmaz onu bilemiyorum gerçekten. Leixen veya benzeri bir cihazla giriş yapın, memun olursanız, güle güle kullanırsınız, memnun kalmazsanız, en kötü ihtimalle, ucuz etin yahnisi buymuş dersiniz.

73'ler

Çevrimdışı TA5LHI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #11 : 27 Haziran 2019, 00:41:19 »
Bende 920R var 3 yıldır kullanıyorum sabitte güzel cihaz. Tek olumsuz yanı bana göre volumun kademe kademe gitmesi her ne kadar potansta olsa volum 1-2-3-4... şeklinde gidiyor geceleyin 1 biraz sesli oluyor yani istediğin gibi ayarlayamıyorsun. Aracımda QYT KT8900D var 4 ayrı frekansı aynı anda ekranında gösteriyor onun volum ayarı daha iyi wouxuna göre.
Wouxunun aynı zamanda ön paneli ayrılabiliyor tabisıfır alırsanız içinde uzatma kablosu mutlaka çıkar ancak ikinci el alıpta uzatma kablosu yoksa üzülmenize gerek yok ihtiyacınız kadar metrede Cat5 ethernet kablosunun uçlarına birer tane rj45 konnektör bastırmanız gerekiyor. Bunu yaparken bir bir tarafın 2. ve 5. sıradaki pinleri yer değiştirmeniz gerekli yanlış hatırlamıyorsam. Bunun için bir pc tamircisi işinizi görür onlarda cat kabloların uçlarını bulmaya yaraya bir alet var hangi pin nerde diğer konnektrde diye. Bunun  için cihazın üzerindeki kabloyu referans alabilirsiniz, ben öyle yapmıştım sorunsuz kullanıyorum.

Bol QSO lu QRM siz günler dilerim 73.

Yanıt için teşekkür ederim önerileri dikkate alacağım 73ler.

Çevrimdışı TA5LHI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #12 : 27 Haziran 2019, 00:42:36 »
(hakan01'in biraz yukarıda kalan mesajına yanıt olarak yazılmıştır)

"Evet Cihaz yerel bir sitede 2500 tl civarı. Bu fiyatlar arasında bahsettiğiniz gibi hem eve hem arabaya nereden alabilirim merak ettim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Son olarak bahsettiğim anten ve kabloları çevirici yardımıyla kısa bir süre baofeng uv 82 Dual Band el cihazım ile kullana bilirmiyim aceba?"

demişsiniz.

Merhaba,

Bir süredir yurtdışındayım. Leixen'in yaklaşık 60 Euro bedelle Ebay'den aldım. Aliexpress'te de var, bildiğim kadarıyla. Epey küçük bir cihaz, 25 watt çıkış da fena değil.

Bahsettiğiniz anteni elbette sizin daha güzel deyiminizle çevirici  (adaptör yazacaktım) ile elbette kullanabilirsiniz. Hem göndermede hem de almada çok fark olacağını göreceksiniz.

Burada tek olabilecek sıkıntı, almayı arzu ettiğiniz cihazın güçlü sinyallerle nasıl başedebildiği. Filtrelerinin olup olmadığı ve ne kadar iyi olduğu. Bilmiyorum. örneğin 144.400'e geldiğinizde komşu frekansları ve hatta olmaması gereken frekansları da duyarsanız, bu tatsız olur. Sinyal zayıflatıcısı vardır diye düşünüyorum (ATT şeklinde kısaltılmış olabilir).

Böyle çeviriciler, Ebay'de Çin kaynaklı 1,5-2 Euro'ya temin edilebiliyor. Aliexpress'te de var. Gümrüğe takılacak bir şey de değil zaten.

Sonuçta şunu söylemek isterim. Tamam Türkiye'de bazı şeylerin temininde zorluk var. VHF/UHF'ten çok büyük beklentileriniz yoksa, o kadar parayı verecekseniz. durun biraz daha biriktirin iyi bir büyük cihaz alın derim. Bulunur, bulunmaz onu bilemiyorum gerçekten. Leixen veya benzeri bir cihazla giriş yapın, memun olursanız, güle güle kullanırsınız, memnun kalmazsanız, en kötü ihtimalle, ucuz etin yahnisi buymuş dersiniz.

73'ler

Yanıt için teşekkür ederim bilgileri değerlendireceğim. Dediğiniz gibi ufaktan başlamanın yararı olacak..

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #13 : 27 Haziran 2019, 11:36:36 »
Benim tavsiyem..bircok yazida soyledigim gibi,
sadece FM kullanacaksaniz, el cihazının kafi gelecegi (çok çok arkasina bir lineer amfi eklenebilir gercekten guc ihtiyaci var ise), ya da en basitinden piyasada bolca bulunan aselsan sabit cihazlardan edinilmesi gerektigi yonunde..

Yok amatorlugu her sekilde yasamaliyim, uzak mesafe gorusebilmeliyim. Mevcut uydulardan, tropo sporadic belki ileride EME yaparım diyorsanız da,
all mode bir cihaz almaniz yonunde..

All mode cihaz iki turlu alabilirsiniz..
Ya hf+vhf+uhf  bir cihaz (ts2000, ft847, 817 vs gibi.. biraz daha pahali haliyle)  ya da
sadece vhf veya vhf/uhf all mode cihazlardan biri

Ornegin..
suradaki listedeki cihazlar.. gayet uygun fiyatlara alınabilir

bu listeden ornegin tr-751
250 pound..
ya da
FT736R 400 dolar..

Fİyatlari biraz yuksek gibi gelse de, bu cihazlarin kalitesini, hele ki SSB olmasının avantajını yukarıda sayilan cihazlarin hiçbirinde bulmanız mumkun degil.

Dedigim gibi benimki tavsiye..
Yeni baslayan biri olarak once bir el cihazi ile az masrafla baslayin..
Sonrasinda bu isin inceliklerini ogrenince,FM de yapacaklarınız yetmeyince,  bu tur bir bir üst lig cihaza geçin. sokaga paranizi atmamis olun derim..

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5LHI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #14 : 27 Haziran 2019, 12:36:08 »
Benim tavsiyem..bircok yazida soyledigim gibi,
sadece FM kullanacaksaniz, el cihazının kafi gelecegi (çok çok arkasina bir lineer amfi eklenebilir gercekten guc ihtiyaci var ise), ya da en basitinden piyasada bolca bulunan aselsan sabit cihazlardan edinilmesi gerektigi yonunde..

Yok amatorlugu her sekilde yasamaliyim, uzak mesafe gorusebilmeliyim. Mevcut uydulardan, tropo sporadic belki ileride EME yaparım diyorsanız da,
all mode bir cihaz almaniz yonunde..

All mode cihaz iki turlu alabilirsiniz..
Ya hf+vhf+uhf  bir cihaz (ts2000, ft847, 817 vs gibi.. biraz daha pahali haliyle)  ya da
sadece vhf veya vhf/uhf all mode cihazlardan biri

Ornegin..
suradaki listedeki cihazlar.. gayet uygun fiyatlara alınabilir

bu listeden ornegin tr-751
250 pound..
ya da
FT736R 400 dolar..

Fİyatlari biraz yuksek gibi gelse de, bu cihazlarin kalitesini, hele ki SSB olmasının avantajını yukarıda sayilan cihazlarin hiçbirinde bulmanız mumkun degil.

Dedigim gibi benimki tavsiye..
Yeni baslayan biri olarak once bir el cihazi ile az masrafla baslayin..
Sonrasinda bu isin inceliklerini ogrenince,FM de yapacaklarınız yetmeyince,  bu tur bir bir üst lig cihaza geçin. sokaga paranizi atmamis olun derim..

Teşekkürler bilgiler için. Dediğiniz gibi şimdilik baofeng uv 82 ile VHF UHF olarak biraz takilim. Benim düşüncem artık 2.elden yana. İşin incelikleri ni öğrenmek için ikinci el bir Dual Band mobil cihaz alarak birazcık pişmek.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Dual Band Araç Telsizi Hk.

Başlatan TA8ABD

3 Yanıt
3557 Gösterim
Son İleti 30 Ekim 2014, 02:58:12
Gönderen: TA8AFD
xx
DUAL BAND ARAÇ TELSİZİ İÇİN ÖNERİLER

Başlatan TA2CS

3 Yanıt