Gönderen Konu: SDR önerisi  (Okunma sayısı 2605 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ycan

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yiğit Atılgan
SDR önerisi
« : 03 Aralık 2018, 22:35:03 »
200 tl'ye kadar yurt içinden ve dışından SDR arıyorum. Tavsiyeleriniz var mı?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6143.0

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
Ynt: SDR önerisi
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2018, 00:11:34 »
Merhaba,

AliExpress üzerinde bolca çeşit mevcut. RTL SDR aralarındaki en çok tercih edilenlerden ve en iyilerinden biri diye biliyorum.

73!
73 de TA7Ω | ex-callsign: TB7FAT

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 54
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2018, 09:54:18 »
Selamlar.
Hf yayınlarınıda dinlemek istiyorsanız linkteki cihaz güzel iş görür. Epey kullandım bundan. Çift anten girişlidir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Eğer hf dinlemeyeceğim yada antenle uğraşamam derseniz halen kullandığım aşağıdaki linkteki sdr yi tavsiye ederim.

Yalnız beraberlerinde gelen antenler çok iş yapmıyor. Kablo yada soket modifiyesi ile kaliteli bir antene bağlarsanız güzel dinleme yapabilirsiniz.

Hf için hazırda anteniniz yoksa aşağıdaki linkteki 9/1 balunuda almanızı yada yapabiliyorsanız kendinizin yapmasını tasiye ederim.

Rtl sdr yazılımlarını ve eklentilerinide Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sitesinden indirebilirsiniz.

Kolay gelsin. 73...

« Son Düzenleme: 04 Aralık 2018, 10:11:40 Gönderen: TA3DN »

Çevrimdışı ycan

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2018, 13:05:47 »
Merhaba,

AliExpress üzerinde bolca çeşit mevcut. RTL SDR aralarındaki en çok tercih edilenlerden ve en iyilerinden biri diye biliyorum.

73!

Teşekkür ederim.

Selamlar.
Hf yayınlarınıda dinlemek istiyorsanız linkteki cihaz güzel iş görür. Epey kullandım bundan. Çift anten girişlidir.

Eğer hf dinlemeyeceğim yada antenle uğraşamam derseniz halen kullandığım aşağıdaki linkteki sdr yi tavsiye ederim.

Yalnız beraberlerinde gelen antenler çok iş yapmıyor. Kablo yada soket modifiyesi ile kaliteli bir antene bağlarsanız güzel dinleme yapabilirsiniz.

Hf için hazırda anteniniz yoksa aşağıdaki linkteki 9/1 balunuda almanızı yada yapabiliyorsanız kendinizin yapmasını tasiye ederim.

Rtl sdr yazılımlarını ve eklentilerinide Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sitesinden indirebilirsiniz.

Kolay gelsin. 73...

Teşekkürler. İkinci attığınız mavili USB'nin HF dışında bir eksiği de AM bandı mı acaba? Örneğin hava bandı dinleyebilir mi? Açıklamada sadece FM yazılmış.

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 54
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2018, 13:17:16 »
Selamlar.
Am dahil tum modlarda calisiyor. Dmr haric. Dmr icin ilave ekler gerekiyor. Am nfm wfm usb lsb cw modlarindan istedigini kullandigin program uzerinden secebiliyorsun.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2018, 13:42:41 »
SDR alıcılar analog alıcılardaki gibi fiziksel mikser katlarina sahip olmadığı için, kullanılan yazılım ve ekleri dahilinde her tür modulasyon tipini destekleyebilir.

Tek sınırı cihazın frekans kararlılığı  ve alt ve üst frekans limitleridir.

Size sadece ihtiyacınız olan modulasyon tipini destekleyecek yazilimi kurmak kalir.

AM / FM / SSB / CW gibi modulasyonlar zaten HDSDR ve benzeri tum yazilimlarda default gelmektedir.

DMR, ADS-B Decoder vs tarzi islemler icin plug-in ya da ayri yazilımlar kullanılması gerekebilmektedir.

Hatta GNU-Radio gibi bir yazlimla kendi filtre ve modulasyon tiplerinizi bile gelistirebilirsiniz.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı ycan

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2018, 15:49:07 »
Selamlar.
Am dahil tum modlarda calisiyor. Dmr haric. Dmr icin ilave ekler gerekiyor. Am nfm wfm usb lsb cw modlarindan istedigini kullandigin program uzerinden secebiliyorsun.

Teşekkür ederim.

SDR alıcılar analog alıcılardaki gibi fiziksel mikser katlarina sahip olmadığı için, kullanılan yazılım ve ekleri dahilinde her tür modulasyon tipini destekleyebilir.

Tek sınırı cihazın frekans kararlılığı  ve alt ve üst frekans limitleridir.

Size sadece ihtiyacınız olan modulasyon tipini destekleyecek yazilimi kurmak kalir.

AM / FM / SSB / CW gibi modulasyonlar zaten HDSDR ve benzeri tum yazilimlarda default gelmektedir.

DMR, ADS-B Decoder vs tarzi islemler icin plug-in ya da ayri yazilımlar kullanılması gerekebilmektedir.

Hatta GNU-Radio gibi bir yazlimla kendi filtre ve modulasyon tiplerinizi bile gelistirebilirsiniz.

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA2EML

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Emrah Arslan
« Yanıtla #7 : 20 Ekim 2020, 02:41:33 »
Merhaba Aliexpress den bir SDR almayı düşünüyorum.İki ürün arasında kararsız kaldım linkini aşağıya koyuyorum.Hangisi daha iyidir, aralarında ne gibi farklar vardır.Yardımcı olursanız sevinirim.Ayrıca bu modülasyon ne oluyor.

TRY 188.45  15%OFF | Amatör radyo alıcısı 100 KHz-1.7 GHz tam bant UV HF RTL-SDR USB Tuner RTLSDR USB dongle ile RTL2832u r820t2 RTL SDR alıcısı

TRY 206.40 | RTL-SDR Blog RTL SDR V3 R820T2 RTL2832U 1PPM TCXO SMA RTLSDR yazılım tanımlı radyo (Dongle)

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • İsim Soyisim: Erol KADIOĞLU
« Yanıtla #8 : 20 Ekim 2020, 05:22:15 »
her ikisinin de kullandığı çipler aynı, flash bellek gibi olanını önermem çok kullanışlı olmuyor. (kablolardan vs)
TA1QQ

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #9 : 20 Ekim 2020, 09:15:20 »
Merhaba Aliexpress den bir SDR almayı düşünüyorum.İki ürün arasında kararsız kaldım linkini aşağıya koyuyorum.Hangisi daha iyidir, aralarında ne gibi farklar vardır.Yardımcı olursanız sevinirim.Ayrıca bu modülasyon ne oluyor.

TRY 188.45  15%OFF | Amatör radyo alıcısı 100 KHz-1.7 GHz tam bant UV HF RTL-SDR USB Tuner RTLSDR USB dongle ile RTL2832u r820t2 RTL SDR alıcısı

TRY 206.40 | RTL-SDR Blog RTL SDR V3 R820T2 RTL2832U 1PPM TCXO SMA RTLSDR yazılım tanımlı radyo (Dongle)

SDR tarafina cevap gelmis zaten. Ben yukaridaki modulasyon nedir sorusuna takildim.

Modulasyon ana taşıyıcı dalga üzerinde (ornegin 145.500 de salınım yapan bir radyo dalgasi uzerinde) bilgi tasiyan ikinci bir dalganin bindirilmesi teknigidir.
Yani, sizin konusmanızın 20-20.000 Hzlik sesinizin asıl taşıyıcı olan 145.500MHz gibi bir frekans üzerinde taşınması yöntemi diyebiliriz.
Örneğin el telsizleriniz frekaqns modulasyonu yani FM calismakta.
Bir baska cok bilinen modulasyon teknigi AM, yani tasiyicinin genligi degistirilerek yapilan modulasyon..
Bunun alt kirilimlari SSB yani LSB ve USB,
Sadece taşıyıcı frekanstan oluşan CW yani mors sinyali, dijital modulasyon tipleri vs.. cok farklı modulasyon turleri vardir.
Lisansli bir amator olarak bu konulara cok detayli olmasa bile hakim olmanızda fayda var.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinde modulasyon nedir ile ilgili daha detayli  bir yazim var.
Okuyabilirsiniz.

Çevrimdışı TA2EML

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Emrah Arslan
« Yanıtla #10 : 21 Ekim 2020, 04:16:37 »
SDR tarafina cevap gelmis zaten. Ben yukaridaki modulasyon nedir sorusuna takildim.

Modulasyon ana taşıyıcı dalga üzerinde (ornegin 145.500 de salınım yapan bir radyo dalgasi uzerinde) bilgi tasiyan ikinci bir dalganin bindirilmesi teknigidir.
Yani, sizin konusmanızın 20-20.000 Hzlik sesinizin asıl taşıyıcı olan 145.500MHz gibi bir frekans üzerinde taşınması yöntemi diyebiliriz.
Örneğin el telsizleriniz frekaqns modulasyonu yani FM calismakta.
Bir baska cok bilinen modulasyon teknigi AM, yani tasiyicinin genligi degistirilerek yapilan modulasyon..
Bunun alt kirilimlari SSB yani LSB ve USB,
Sadece taşıyıcı frekanstan oluşan CW yani mors sinyali, dijital modulasyon tipleri vs.. cok farklı modulasyon turleri vardir.
Lisansli bir amator olarak bu konulara cok detayli olmasa bile hakim olmanızda fayda var.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinde modulasyon nedir ile ilgili daha detayli  bir yazim var.
Okuyabilirsiniz.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim modülasyon ile kafam da birşeyler canlandı.Verdiğiniz linki'de inceliycem.Şimdi USB tipinde olanı SDR önermiyorsunuz değil mi?

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #11 : 22 Ekim 2020, 09:46:59 »
Ben USB tipinde olani kullaniyorum.
Hicbir sıkıntısını görmedim.
Diger cihazda HF tarafi da var yalniz. USB olanda 25 mhz ve ustu var sadece.
Aralarindaki en temel fark bu.

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 12
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Okan Okutkan
« Yanıtla #12 : 03 Kasım 2020, 00:44:42 »
Merhaba,
Benim önerim rtl-sdr blog V3 yönünde olacak.
Her ikisini de kullandım. V3'de daha temiz ve daha stabil bir sinyal alabiliyorsunuz.
Her ne kadar ikisi de rtl chipsetini kullansalar da rtl-sdr blog v3 hem pcb ve komponent kalitesi, hem de txco , usb rf choke, bias tee, HF direct sampling gibi özellikleri ile öne çıkıyor.
Kısaca sdr olarak kullanılmak için tasarlanmış bir pcb.
Diğer üründe ise rtl chipsetli tv tuner pcb'sini HF upconverter barındıran bir pcbye lehimleyip gönderiyorlar. Dışarıdaki kutusunun daha janjanlı olması sizi yanıltmasın. HF tarafında kullanacağım diyorsanız bütçeyi biraz daha airspy veya sdrplay firmalarının sdr'lerine yönelmek daha faydalı olabilir. Çünkü ikisinin de HF performansı hiç yoktan hallice denebilecek seviyede olacaktır. (Düzgün bir upconverter kullanmazsanız)

Eğer bütçeniz varsa yine aynı mağazadaki dipole anten kitini de öneririm. Çoğu sdrla gelen dibi mıknatıslı 25 cmlik çubuk antenden büyük fark yaratıyor.

Sağlıkla Kalın
Okan
Dikkat acemi radyo amatörü

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
fm bandı için anten önerisi( aliminyum boru önerisi )

Başlatan TA1OZH

7 Yanıt
6721 Gösterim
Son İleti 24 Ekim 2014, 16:13:23
Gönderen: TA4AHE
xx
TELSİZ ÖNERİSİ

Başlatan TB6DIY

29 Yanıt
16179 Gösterim
Son İleti 02 Ocak 2015, 10:51:23
Gönderen: TB6DIY