Gönderen Konu: 2018 yılı VHF DX Sezonu başlıyor.  (Okunma sayısı 4825 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
2018 yılı VHF DX Sezonu başlıyor.
« : 09 Mayıs 2018, 14:14:59 »
Merhaba arkadaşlar,

Bahar aylarının gelmesi ile hem Avrupa'daki hem de Türkiye'deki (birkaç kişi olsak ta henüz)  VHF çalışanların heyecanla beklediği zamanlara geldik.

VHF görüşmelerde uzak mesafe haberleşmesi yapılması için ya Tropo sartları takip edilir
ya da zaman zaman gerçekleşen ama çok daha uzak mesafe görüşmeyi sağlayan Sporadic E açılımları gözlemlenir.

Bunlar ile ilgili bilgi bu forumda mevcuttu.
Ben sadece yine dönemin geldiğini hatırlatmak istedim.
Evinizdeki 40-50W lik bir cihaz ile VHF ten Polonya, Almanya, Rusya gibi ülkeler ile görüşmeniz hayal değil, sadece biraz çaba biraz daha kazançlı bir anten istiyor.

Tropo şartlarının takibini
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinden

SporadicE şartlarının takibini ve gerekirse buradan alarm alabilmek için gerekli ayarları ise
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinden takip edebilirsiniz.
Buradaki haritada görünen rakamlar o anki mevcut SpE bulutlarının hangi frekansları yansıtabildiğini gösterir.
VHF bandlar açıldıkça haritadaki kırmızı kareler artacaktır.

Tabii bu açılımın nerede olacağı da önemli.
yani istanbulda yaşayan biri için İstanbulun tam tepesinde oluşacak bir bulutun hiçbir faydası olmaz. Ama bu buluttan Diyarbakırdaki bir amatör istifade edebilir

Bu bulutun yansıma ile gideceğiniz yerle aranızda oluşması gerekmektedir.
Yanlış hatırlamıyor isem 5-6 derecelik bir açıyla bu buluta gidebiliyor iseniz sinyaliniz karşı tarafta aynı açıya denk gelen yere yansıyacaktır. Daha dik açıları maalesef yansıtmıyor.

Bu bulut oluşumları 5-10 dakikalık açılımlar olabileceği gibi 1 1.5 saatlik uzun süreli açılımlar da olabilir.

Mayıs-Haziran aylarında rastlanan bu SpE bulutlarını kullanarak qso yapmak isteyen arkadaşların özellikle monitör frekanslarına 144.300 SSB'yi de eklemesinde fayda var. Burası uzak mesafe çağrı frekansıdır. Bu tür açılımlarda bu frekanstaki yoğunluğu zaten fark edersiniz.
SSB de genel kullanım horizontal polarizasyonlu anten kullanmaktadır. Vertikal ile de görüşme sağlamanız yüksek olasılık olsa da , horizontal olarak daha fazla amatöre erişme şansınız mevcut.

Geçen yıl yakaladığım uzun bir açılımda, İtalya, Almanya, Çek ve Polonya ile bir çok VHF qso yapabildim.
Darısı başınıza

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6027.0
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: 2018 yılı VHF DX Sezonu başlıyor.
« Yanıtla #1 : 09 Mayıs 2018, 14:46:02 »
Selam,
Bilgi için teşekkürler.
Ben şartları daha ilkel bir yöntem ile takip ediyorum.Kendi istasyonumda kurulu olan APRS beacon attığında nerelere ulaştığını görebiliyorum.Böylelikle şartlar hakkında kendimce yorum yapabiliyorum.
Tabiki verdiğiniz site linki çok daha iyi...
73

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #2 : 09 Mayıs 2018, 14:52:34 »
Niye ilkel olsun hocam
Amaca ulaşmak için her yol mubah Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

APRS ile oluşturulan tropo haritası da mevcut.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #3 : 09 Mayıs 2018, 20:51:06 »
Bu arada fark ettigim bir eksik,
ustte verdigim sporadicE haritasi icin..
Link açılınca, sol üst köşeden Map'i seçmeniz, Hemen altından VHF and Up i secmeniz
En son da ortadaki tab'ta MUF ES yazan yere basmaniz lazim
Bu durumda ekteki haritayi gorebilirsiniz.
Yesil kutucukların içinde yazan o anki SpE yansımalarının ulaştığı max frekanslar.
frekans yukseldikce renk kirmiziya dogru kayiyor.

Diger iki ekran goruntusu ise,
Gecen sene haziran ayındaki SpE haritasi ve .. bol kırmızı çizgili olan da son 1 saat içindeki VHF qso'ların haritası oluyor.

« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2018, 21:03:49 Gönderen: TA2NC »

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #4 : 21 Mayıs 2018, 13:58:23 »
CUmartesi günü bir açılım yakaladım Kırım üzerlerinde..

144.300 e geçtim (USB olarak) anteni kuzeye doğru çevirdim.

Ve
   adresindeki çağrıyı duydum.
10 dakika kadar devam etti bu arada.
Yaklaşık 2000 km.
Tabii ki qso da yaptım. maalesef onun kaydı yok.

73

Çevrimdışı TA1CLR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emil Kement
« Yanıtla #5 : 17 Mart 2021, 04:09:46 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba arkadaşlar,

Bahar aylarının gelmesi ile hem Avrupa'daki hem de Türkiye'deki (birkaç kişi olsak ta henüz)  VHF çalışanların heyecanla beklediği zamanlara geldik.

VHF görüşmelerde uzak mesafe haberleşmesi yapılması için ya Tropo sartları takip edilir
ya da zaman zaman gerçekleşen ama çok daha uzak mesafe görüşmeyi sağlayan Sporadic E açılımları gözlemlenir.

Bunlar ile ilgili bilgi bu forumda mevcuttu.
Ben sadece yine dönemin geldiğini hatırlatmak istedim.
Evinizdeki 40-50W lik bir cihaz ile VHF ten Polonya, Almanya, Rusya gibi ülkeler ile görüşmeniz hayal değil, sadece biraz çaba biraz daha kazançlı bir anten istiyor.

Tropo şartlarının takibini
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinden

SporadicE şartlarının takibini ve gerekirse buradan alarm alabilmek için gerekli ayarları ise
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinden takip edebilirsiniz.
Buradaki haritada görünen rakamlar o anki mevcut SpE bulutlarının hangi frekansları yansıtabildiğini gösterir.
VHF bandlar açıldıkça haritadaki kırmızı kareler artacaktır.

Tabii bu açılımın nerede olacağı da önemli.
yani istanbulda yaşayan biri için İstanbulun tam tepesinde oluşacak bir bulutun hiçbir faydası olmaz. Ama bu buluttan Diyarbakırdaki bir amatör istifade edebilir

Bu bulutun yansıma ile gideceğiniz yerle aranızda oluşması gerekmektedir.
Yanlış hatırlamıyor isem 5-6 derecelik bir açıyla bu buluta gidebiliyor iseniz sinyaliniz karşı tarafta aynı açıya denk gelen yere yansıyacaktır. Daha dik açıları maalesef yansıtmıyor.

Bu bulut oluşumları 5-10 dakikalık açılımlar olabileceği gibi 1 1.5 saatlik uzun süreli açılımlar da olabilir.

Mayıs-Haziran aylarında rastlanan bu SpE bulutlarını kullanarak qso yapmak isteyen arkadaşların özellikle monitör frekanslarına 144.300 SSB'yi de eklemesinde fayda var. Burası uzak mesafe çağrı frekansıdır. Bu tür açılımlarda bu frekanstaki yoğunluğu zaten fark edersiniz.
SSB de genel kullanım horizontal polarizasyonlu anten kullanmaktadır. Vertikal ile de görüşme sağlamanız yüksek olasılık olsa da , horizontal olarak daha fazla amatöre erişme şansınız mevcut.

Geçen yıl yakaladığım uzun bir açılımda, İtalya, Almanya, Çek ve Polonya ile bir çok VHF qso yapabildim.
Darısı başınıza

Oğuzhan Bey, El yapımı 4 eleman VHF yagi anteni bir direğe yatay şekilde sabitleyerek ve el ile döndürerek 50 watt güçte SSB cihazda bu bahsettiğiniz DX görüşmeleri gerçekleştirme şansımız var mıdır? Antenin azimut açısını pusula ile ayarlayabilirim ancak yere göre açısını nasıl ve neye göre ayarlayacağımı bilmiyorum açıkcasi.
Ayrıca dxmaps'ı da sürekli takip ediyorum, alarmı da kurdum. Bahar aylarında şartlar oluştuğunda VHF DX denemesi yapabilmeyi umuyorum.
Eski Çağrı İşaretim : TB1CLR

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #6 : 18 Mart 2021, 13:35:27 »
1. bolge oldugunuz icin 4 eleman bir yagi ile bile tropo donemi bence rahatlikla qso yapabilirsiniz.
hatta Sporadic-E acilimlari oldugunda da acilimin oldugu noktaya ve karsi tarafin anten konfigurasyonuna bagli olarak qso yapma sansiniz oldugunu dusunuyorum.
Size tavsiyem tropo ve spe mevsimi basladiginda 144.174 FT8 frekansini monitor etmeniz. Arada da 144.300 simplex ssb frekansini kontrol etmeniz.
Avrupada surekli bir ft8 trafigi oldugundan beacon gibi davraniyor.

Ayrica iaru-region 1 beacon listesine bakip size konum olarak yakin beaconlari takip etmenizi, duyarsaniz da dxmaps vs uzerinden raporlamanizi tavsiye ederim.

Yine de imkaniniz olur ise, daha cok elemanlı bir yagiye gecmenizi siddetle tavsiye ederim.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
TC5OCK 1 Ocak - 28 Şubat 2017 Çalışması Başlıyor..

Başlatan TA1LSE

1 Yanıt
2444 Gösterim
Son İleti 02 Şubat 2017, 12:41:25
Gönderen: TA5AE
xx
TCSWAT Rahmi Koç Müzesi TC2010RKM (yarın gece başlıyor)

Başlatan TA3V

0 Yanıt
2832 Gösterim
Son İleti 08 Ekim 2010, 01:04:03
Gönderen: TA3V
thumbup
2012 yılı programı hk

Başlatan TA1HZ

3 Yanıt
4395 Gösterim
Son İleti 20 Ocak 2012, 08:54:13
Gönderen: TA1API