Gönderen Konu: Telsiz Önerisi  (Okunma sayısı 13065 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4MLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Halil Muslu
Telsiz Önerisi
« : 20 Şubat 2018, 00:02:11 »
Merhaba arkadaşlar, 11 şubattaki telsiz sınavına girdim ve A sınıfı ehliyet almaya hak kazandım. Belgeleri gönderdim ve hazır beklerken bende yavaştan siparişi geçeyim dedim. Yani anlayacağınız işin teorik kısmını hallettik ama bir mühendis olarak bilirim ki işin birde pratik kısmı var. Onuda deneme yanılma, dinleyerek ve sorarak öğreneceğiz. Bir el telsizi almayı planlıyorum. Para sıkıntım yok ve baktığımda bana aralarında çok bir fark yokmuş gibi geliyor. Sizin telsiz önerileriniz var mı? Aklımda şu cihaz var siz ustalarımın fikirlerini de almak istiyorum.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yukarıda verdiğim 2 cihaz arasında hangisini veya para sıkıntısı olmayan birine hangi telsizleri önerirsiniz ve neden? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5955.0

Çevrimdışı TB2DKG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • Artık Amatör..
  • İsim Soyisim: Kaan Toker
Ynt: Telsiz Önerisi
« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2018, 00:42:11 »
UV9DP  bence.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2018, 09:47:17 »
Para sıkıntınız yoksa wouxun'la baofeng'le vakit ve nakit  kaybetmeyin.
Icom Yaesu gibi gercek cihazlardan alın derim.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 56
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2018, 10:27:44 »
Selamlar.
Benim de önereceğim el telsizi yaesu VX7 veya VX8 olabilir. Dijital modda dahil olsun diyorsanız Yaesu FT1 DR önerebilirim.Evladiyelik cihazlardır. Geniş bir bant RX özellikleri vardır. Aynı özelliklere sahip Kenwood TH-F7E de önerebileceğim bir cihazdır. Aynı markaların mobil ve hf cihazlarıda işinizi çok çok görebilir. Hayırlı olsun şimdiden..

Çevrimdışı TA3NMB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Mert Kaan BATTAL
« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2018, 10:57:21 »
O zaman hayırlı olsun diyelim aramıza hoş geldiniz. Çok fazla uzatmayacağım madem para sıkıntısı yok Çin malı cihazlar yerine orijinal japon kaliteli evladiyelik cihazlara yönelin direkt olarak. Tavsiye işine gelince Icom ID-51 A plus veya kenwood THD-74 vede Yaesu FT2DR derim. Ama kullanım kolaylığı programlama ve pil ömrü  dikkate alınacak olursa Icom ID-51 A Plus bu konuda en başarılı cihaz diyebilirim. Şahsen Icom hem mobil hemde el cihazı sahibi olarak maddiyatı olan tüm çevreme tavsiyemdir. Dün sipariş verdik bi arkadaşıma yarın elimizde inşallah. Sizede en güzelinden bir tane nasip olur dileklerimle

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı TA2BS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Hakan Yaşar
« Yanıtla #5 : 20 Şubat 2018, 11:02:22 »
Arkadaşım A sınıfı ehliyetin hayırlı olsun. Niçin HF cihaz almayı düşünmüyorsun ?

73

Çevrimdışı metin bey

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: metin akan
« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2018, 13:33:12 »
merhaba arkadaşlar bende B sınıfı belge almaya hak kazandım .ne tür cihaz alabilirim?

Çevrimdışı TA4MLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #7 : 20 Şubat 2018, 15:14:34 »
Sağ olun arkadaşlar Çok teşekkür ederim yardımlarınız için akşama önerdiğiniz telsizleri inceleyeceğim. Telsiz alıncaya kadar biraz daha kafanızı ağrıtacağım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA4MLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #8 : 21 Şubat 2018, 22:43:00 »
Merhaba üstadlarım yine ben verdiğiniz modelleri inceliyordum ama aralarında farkları çok anlamadım.
1)İlk olarak dijital olması yada olmaması bana ne kaybettiriyor?
2)Frekans aralıklarına baktığımda çin cihazları daha geniş gibi geldi.(Kullanma yetkim olmasa bile meraktan soruyorum.)
3)APRS ve GPS o kadar gerekli oluyor mu?(Yamaç paraşütü yapıyorum GPSim var Bu bana ne katacak.)

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #9 : 22 Şubat 2018, 00:57:21 »
Digital mod yeni bir mod. Bazi sehirlerde roleleri var. Daha temiz bir gorusme sunuyor haliyle. Olması bir avantaj olsa da, ne kadar kullanirsiniz,  fiyat farki deger mi iyi tartmak lazim.

Cin mali cihazlarin genis bandli speclerinin olması sizi yaniltmasin. Firltreleri kotu oldugu icin o genis bandtan gelecek her tur baskilamayi ve enterferansi size yansitarak lanet ettirebilir. Diger cihazlarin da rx frekanslarinin acilabilmesi mumkun. Her ne kadar fabrika cikisinda kapali olsa da. Ayrica cin mali telsizler gondermede de bol sayida harmonik ile sizi olmasa da frekansi epey bir karistirmakta. Bununla ilgili epey bir test videosu vardi.

APRS ve GPS keyfinize kalmis. APRS sistemi nedir diye biraz arastirirsaniz daha faydali olacaktir sizin icin. Kisaca, lokasyon bilginizi otomatik olarka paylaşan bir sistem diyelim. Arac takip sistemlerinin amator tipi desek cok ta yalan olmaz. Tabii bu kadar basit degil ama, ana fikir bu.

Bu ekstra ozelliklerden cok, bir cihazi iyi yapan frekans kararliligi ve alıcı seçiciliğidir. Bunlar da ucuz cihazlarda pek onem verilmeyen şeyler. Rakamsal veriler her zaman dogruyu yansitmayabilir. Dogru derken şöyle söyleyeyim..

İki fotograf makinasi dusunun ikisi de 10 mpix.  Biri ucuz digeri pahali. Sadece bu veriler ile hareket ederseniz e ayni ozelliklerde niye cok para vereyim dersiniz.
 Ama isin detayina girince, birinin lens kalitesi yuksektir, Hatta ustundeki CMOS digerine gore cok daha buyuktur  ve dolayisiyla cektikleri fotograflar arasinda daglar kadar fark vardır.

Telsiz de boyle. Malesef ne kadar para o kadar kofte.. En azindan kendi cihazinizi yapana kadar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tabii şu da var. Ucuzundan zor durumlarda havaya çıkarsın beni yeter diyebileceğiniz bir telsiz alir, yanina da kaliteli bir sabit cihaz alırsanız daha iyi bir secim olabilir. 

Ama anladigim kadariyla zaten cihazinizi diger hobinizde haberlesme amaciyla kullanacaksiniz gibi gorunuyor. Bu yuzden HF SSB CW gibi seylere pek bulasmayacaginizi farzederek size iyi bir tercihen japon mali el telsizi alin evladiyelik kullanın demek istiyorum.

Hı yok ben radyo amatorlugunun engin sularinda kaybolmak ta istiyorum diyorsaniz dedigim gibi, ucuz bir el telsizi + sabit bir allmode allband cihaz.

Kısaca tercih size kalıyor. Ne yapmak ne amacla bu telsizi kullanmak istiyorsunuz sorusunun icinde gizli cevabiniz.

Bir de Metin bey'in sorusu var.
B sinifi lisans ile hangi frekans bandlarinda cikis yapabileceginiz bilgisi sinavda calistiginiz sorular arasinda yer aliyor olmali. Tekrar bir goz atin derim.
Ona gore de HF mi almalisiniz yoksa VHF ve uzeri mi .. hangi bandta Kac watt cikabiliyorsunuz gibi bilgileri ogrenebilirsiniz.

73

Çevrimdışı TA4MLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #10 : 22 Şubat 2018, 01:19:19 »
@Oguzhan hocam cevaplarınız için sağ olun. Aklımdaki soruların cevabını aldım. Peki hocam bu dijital cihazlar analog çıkışta yapmama izin veriyorlar değil mi?

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
« Yanıtla #11 : 22 Şubat 2018, 08:35:02 »
@Oguzhan hocam cevaplarınız için sağ olun. Aklımdaki soruların cevabını aldım. Peki hocam bu dijital cihazlar analog çıkışta yapmama izin veriyorlar değil mi?
Dijital/analog olan cihazlar var genelde Çin malı oluyor. Geçen yıl birinde vardı Baofeng uv5 dmr inceledim biraz garip cihaz menü üzerinden geçiş yapılıyor bu sefer cihaz aptallaşıyor step  aynı kalıyor tarama yavaş. Dijital olanlarda her markanın farklı sistemi var birbirine uyudlu olmayabiliyor  tier 1 tier 2 gibi. Dijital röle ve cihaz  kullanan jandarma ve 112 var bildiğim. Dijital sistemlerde ses kalitesi ve kapsama alanı genişliyor. Ben 2002 yılında cb kullanmaya başladım halende devam ediyorum. Hf,vhf,uhf bandları hakkında pek bilgim yok. Bizim şirkette Hytera dijital uhf  sabit ve el cihazları kullanıyor. Bende C sınıfı ile başlıyorum kendimi geliştireyim geçiş yaparım. Selamlar

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #12 : 22 Şubat 2018, 13:54:49 »
merhaba arkadaşlar bende B sınıfı belge almaya hak kazandım .ne tür cihaz alabilirim?
Merhaba açıklama ekte mevcut. Gezenbilir sitesinden alıntıdır tekrar teşekkürler.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #13 : 22 Şubat 2018, 16:01:07 »
Bilgiler kabaca anlatsa da biraz yanlış.

B sınıfı 7 mhz HF bandında "kendi yaptığı cihaz ile " 5W max yani QRP olarak çıkış yapabilir.  Bunun haricinde hf bandları kullanamz diye hatırlıyorum. En azindan 2009 daki yonetmelik bu sekildeydi.
Sonradan bunu 28 mhz e cevirmis olabilirler. Emin degilim.

C sınıfının menzili ile ilgili bilgiler de tamamen teorik. Yani 250 kmden uzakla konuşamaz demek saçma olur.
ABC farketmeksizin legal guc sınırları içinde kullanacağınız antene yukseklige ve guce, moda  gore bu mesafe uzayabilir.

VHF te anten antene Ankara - İstanbul arasını rölesiz konuşabildiğim (SSB) düşünülürse,
Ya da Macaristan ve Yugoslavya ile Digital (FSK/MSK) Meteor Scatter yaparak gorusebildigim dusunulurse,
Nisan-Haziran ayları arası oluşan Sporadic-E açılımları ile çok rahat Almanya ile görüşebilidigim düşünülürse,
Ya da EME (Earth Moon Earth)  yaparak yine dijital JT65 ile dunya üzerinde Avustalya-YeniZelanda 16.000 km, ay ile beraber 800.000 km gidebildiğim hesaba katılırsa ve bunu C sınıflarının da kullanabildigi VHF bandında yaptığım göz önüne alındığında, oradaki degerler daha çok el cihazı ile FM modta görüşme üzerinden hesaplanmış bilgiler oldugu farz edilebilir.

A sınıfı ya da C sınıfı olmak çok fark etmiyor gordugunuz gibi. Bir "Amatör" olarak elinizdeki imkanlar ve yetkiler  ile neler yapabileceğiniz size kalmış.
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2018, 16:03:49 Gönderen: TA2NC »

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #14 : 22 Şubat 2018, 16:58:16 »
@TA2NC bilgi için teşekkürler . Bir sitede daha detaylı açıklama vardı bulamadım. İmece usülü öğreneceğiz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Telsiz önerisi (WLN KD-C1-C2)

Başlatan radyoaktif

3 Yanıt
2421 Gösterim
Son İleti 01 Şubat 2018, 22:18:57
Gönderen: TA2MVX
xx
TELSİZ ÖNERİSİ

Başlatan TB6DIY

29 Yanıt