Gönderen Konu: SIMPLEX KANALLAR  (Okunma sayısı 3525 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3OGO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: GÖKHAN ONUR
SIMPLEX KANALLAR
« : 16 Ağustos 2017, 22:58:38 »
Merhabalar  saçma soeumu bilmiyorum ama normal frekanslar haricinde sımplex kanallarda görüşme yapmak için amatör telsizci sertifası olmasına gerek var mı acaba?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5763.0
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2017, 12:11:40 Gönderen: TA3DP »

Çevrimdışı TA1KE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Kemal Kula
Ynt: sımplex kanallar
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2017, 23:29:46 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhabalar  saçma soeumu bilmiyorum ama normal frekanslar haricinde sımplex kanallarda görüşme yapmak için amatör telsizci sertifası olmasına gerek var mı acaba?
Merhaba, Amatör lisansınız yoksa sadece PMR frekansları ve cb frekansları kullanabilirsiniz

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bilgi paylaştıkça çoğalır...

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
Ynt: sımplex kanallar
« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2017, 20:12:35 »
     Merhaba Gökhan ONUR Bey,

Biliyorsunuz elektronik haberleşme temel olarak belirli bir frekans ve emisyon (modülasyon) üzerinden yapılmaktadır.
     Telsiz devresinde belirli frekanslar sabitleştirilip komütatör ya da role veya lojik devreler aracılığı bu kullanılan şeklinde kanal diyebiliriz. Buna en yakın örnek 40 kanal olan Halk Bandı (CB) telsiz cihazlarını verebiliriz.
     Amatör Telsizcilikte belirlenen frekans bandları paralelinde üretilen amatör telsiz cihazları üzerinde genelde sayısal frekans gösterge paneli vardır. Tabi bazı frekansları cihaz hafızasına kanal ismi veya özel isim verilerek kanal şeklinde kaydedilebilir.

Diğer taraftan ardaşık belirli frekansların ve kanalların bulunduğu;
     Genel band tabirinin LF, HF, VHF veya UHF gibi,
     Veya o litaratürdeki band tabirini dalga boyu 40m, 10m, 2m gibi veya belirli bir frekans 7MHz, 28MHz, 144MHz gibi
     Tabirleriyle ifade edebiliriz.
     Ancak amatör telsizcilikte “HF banda ve VHF banda geçelim” tabiri kullanamayız. Çünkü HF bandında dokuz amatör bandı, VHF bandında üç amatör bandı vardır.

Elektronik haberleşmede kullanılan frekansların bazı emisyonları dizaynları 11K2F3E, 2K80J3E  bu emisyonların modülasyon ifadeleri ise FM, SSB (USB veya LSB) gibi kısaltma tabirleri ile ifade edilir.
     Zaten IARU Region 1, 2 ve 3 Band Plan’larında ve Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları Tablo–1:  Amatör Radyo Band Planları ve Tablo–3: Emisyon Tipleri açıklamalarında amatör band planlarındaki frekans aralıkları ve müsaade edilen güç ve modülasyon/emisyon türleri belirlenmiştir.

Kısa açıklamalarım doğrultusunda “Merhabalar saçma soeumu bilmiyorum ama normal frekanslar haricinde sımplex kanallarda görüşme yapmak için amatör telsizci sertifası olmasına gerek var mı acaba?” şeklindeki sorunuzu beraber inceleyelim Gökhan ONUR Bey.

Herhangi bir genel band ifade edilmiş midir?
     Herhangi bir litaratür bandı ifade edilmiş midir?
     Modülasyon ya da emisyon türü yazılmış mıdır?
     “Normal frekanslar”dan kastınız nedir?
     Sadece “…..amatör telsizci sertifası olmasına gerek var mı acaba?” kısmından atamör telsizcilikle ilgili olduğu çağrışımı yapılıyor.

Bu eksikliklere ve belirsizliklere rağmen yine de Kemal KULA Bey (TA1LKK) yazınıza kısa bir cevap vermiştir.

Amatör Telsizcilik Belgesi dolayısıyla çağrı işareti olmadan hiçbir amatör frekansta muhabere yapılamaz.

Benim merakım var, bir amatör telsiz cihazı ile amatör frekanslarda kısa da olsa muhabere yapmak istiyorum denildiği takdirde,
     - Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği,
     - Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği metin kısmı ile EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları bölümü
     Usul ve esaslarına göre (Madde, fıkra ve bend numarasını siz bulunuz lütfen) A sınıfı belge sahibi amatör telsizcilere ait istasyonlarda veya amatör STK istasyonlarında, belge sahibi olmayan üçüncü şahısların, eğitim ve özendirilmesi amacıyla, amatör telsiz haberleşmesine katılmalarına izin verilir.

Selamlar…
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2017, 12:18:19 Gönderen: TA3DP »
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı TA3OGO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: GÖKHAN ONUR
Ynt: SIMPLEX KANALLAR
« Yanıtla #3 : 18 Ağustos 2017, 22:26:41 »
bilgi için teşekkür ederim. 2017 - 2. dönem sınavı için başvurumu yaptım inş a sınıfı sertıfıka alabılırım

MADDE 3  (13) A sınıfı belge sahibi amatör telsizcilere ait istasyonlarda, amatör telsiz dernekleri, eğitim ve
öğretim kurumları, acil durum ve afet haberleşmesinde görev alan kuruluşlar, izcilik kuruluşları ve
araştırma kurumlarında bulunan istasyonlarda, bir sorumlu operatörün hazır bulunması halinde; belge
sahibi olmayan üçüncü şahısların, eğitim ve özendirilmesi amacıyla, amatör telsiz haberleşmesine
katılmalarına izin verilir.

Sormak ıstedığım 45,700 Mhz. / Tone: 114,8 TxRx frekansındsa konusmam yasak ama 400 lu simplex frekanslardada konusmam yasak herlde.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2017, 22:43:15 Gönderen: hard_way »

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
« Yanıtla #4 : 19 Ağustos 2017, 00:10:17 »
     Doğrudur Gökhan ONUR Bey,

Kısaca amatör telsizcilik belge sahibi olmayan üçüncü şahısların, eğitim ve özendirilmesi amacıyla, amatör telsiz haberleşmesine katılmalarına izin verilmesi Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği, EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları, Kullanım kısıtlamaları MADDE 3 – (13)'de esasa bağlanmıştır.

Amatör Telsizcilik Belgesi sahibi dolayısıyla çağrı işareti olmayan bir kişi bireysel olarak hiçbir amatör frekansta muhabere yapamaz.

2017 - 2. dönem sınavında başarılar.
     Ancak çalışmalarınızı ezberleyerek değil, konuları irdeleyerek, inceleyerek, sorgulayarak, danışarak veya tartışarak yapmanızı tavsiye ederim. Ki sınav için edindiğiniz bilgiler kalıcı olsun ve sonrasında üzerine yeni bilgiler ekleyerek beceriler elde edilebilsin.

Selamlar...

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #5 : 07 Eylül 2017, 00:24:58 »
bilgi için teşekkür ederim. 2017 - 2. dönem sınavı için başvurumu yaptım inş a sınıfı sertıfıka alabılırım

...
Sormak ıstedığım 45,700 Mhz. / Tone: 114,8 TxRx frekansındsa konusmam yasak ama 400 lu simplex frekanslardada konusmam yasak herlde.

İnşallah Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Belirttiğiniz frekansta (45.700) isterseniz hiç bir tonlu veya tonsuz konuşma yapmayın. Lisansınız olsa da.

Daha da yalın söyleyeyim.

....haberleşmeye katılabilir, denmesi, alı telsizi eline muhabere/haberleşme yapabilir anlamına gelmiyor. Ancak lisanslı bir kişinin gözetiminde. Eski yönetmelikler daha açıktı. Yani lisans alana kadar hiç bir şekilde mandala basmayın, hele hele tek başına. Bir sorumlu operatörün kontrolünde ayrı.

Bir radyo edinin veya websdr sitesine girin. Frekansları karıştırın. Örneğin şu anda HF/VHF/UHF TRX'imde dilini çok iyi anlamadığım amatörlerin konuşmalarını dinliyorum 14.170 Mhz'de. Kısa dalga, USB (SSB). Kulağınız ve gözünüz alışsın. Ezbere dayanmasın.

Kolay gelsin, 73'ler
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

exclamation
ECHOLINK SIMPLEX RF FREKANSLARI

Başlatan TA2B

2 Yanıt
7168 Gösterim
Son İleti 02 Ocak 2019, 22:45:25
Gönderen: TA2B
xx
Dijital Simplex Görüşme Sorunu

Başlatan TA1NVX

1 Yanıt