Gönderen Konu: RtlSDR usb cıhaza uygun hangı anten olmalı  (Okunma sayısı 5670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ARS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 5
  • İsim Soyisim: serdar şenol
RtlSDR usb cıhaza uygun hangı anten olmalı
« : 11 Mayıs 2017, 18:59:02 »
Mrb arkadaslar ve saygı deger amator abılerım RtlSdr cıhazım dun ıtıbarıyle elıme ulastı.Fakat yanında gelen anten oldukca verımsız ve kullanıssız anlasılan yenı bır anten yapmam gerekıyor.Bu cıhazla ılgılı ugrasan varsa yardımcı olabılırsenız memnun olurum.

73.TA2ARS
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5675.0
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2017, 19:02:10 Gönderen: TA2ARS »
Bilginin Bittiği Yerde Cehalet Başlar... ( 73 )

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 56
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: RtlSDR usb cıhaza uygun hangı anten olmalı
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2017, 09:32:58 »
Merhabalar.
Ben uzun süredir rtl sdr ile ilgileniyorum.Bana göre mucize bir cihaz.:-)  Kendi anteni çok verimsiz ve yakın mesafe röleler ve yayınlar haricinde hemen hemen çok sağır.
Sizin resimdeki cihazdan bendede var. Ben anten kablosunu yarısından kestim. Cihaza giren soket kolay bulunan bir soket değil. Kestiğim ucuna BNC konnektör bağladım.Hem çatıda bulunan amatör antenime hemde mıknatıslı diplikli antenime bağlayabiliyorum ara adaptörle. Anten seçimine gelince. Randımanlı her türlü anten bağlayabilirsiniz ama sabit olsun diyorsanız çok bantlı scanner antenlerinden kullanmanızı tavsiye ederim.Aşağıdaki linkte örneği var.

« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2017, 09:54:47 Gönderen: TA3DN »

Çevrimdışı TA2ARS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2017, 16:22:39 »
Bulent bey info ıcın cok tesekkur ederım.Cıhazın ayarlarını tam olarak kullanmayı bılmıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız mınettar olurum.Ayrıca antenı kendım yapmak istiyorum fakat pek saglıklı bılgım yok bana yradımcı olabılırmısınz.Ozelden gorusebılırmıyız.

Çevrimdışı TA5LET

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Engin Tıkır
« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2017, 17:25:59 »
Merhaba Bülent Bey,

BNC konnektör ile , çatı anteninden gelen PL259 erkek konnektörü, hangi ara bağlantı ile bağlayabiliriz acaba?

73...

Çevrimdışı TA2ARS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2017, 18:23:31 »
Bulent bey elımde asagıda vermıs oldugum anten var.Amator abılerımız yapmıs bende onlardan esınlenıp bu antenı yapmıstım.Fakat elımde swr metre olmadıgından bır turlu swr olcemedım  yaklasık elmadag vhf roleye 130 km cıvarı uzak kalıyorum.Ona ragmen motorola gm 300 sabıt telsızımle rahat cıkıs saglayabılıyorum.
Bu antenı rtlsdr de kullanabılırmıyım.Cıhaza zarar verebılırmı veya ne gıbı sorun teskıl eder.

Vıdeo lınk Asagıdadır.

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #5 : 13 Mayıs 2017, 09:45:06 »
Bu antenide kullanabilirsiniz. Dinleme yapacağınız için swr konusunda sıkıntı olmaz.

Çevrimdışı TA2ARS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Mayıs 2017, 12:23:45 »
Bulent bey cevplarınız ıcın cok tesekkur ederım.Dunden berı sdrsharp programında sorun vardı.Sorun ılk acılısta normal gıderken bazen takılmalarla beraber 'CANNOT DEVICE RTL' hatası her gırıs yapmaya calıstıgımda alıyordum.Programla ılgılı herseyı kaldırıp yenıden kurulum sagladım.Nette arastırma yaparken dunyadakı hemen,hemen her amatorde bu sorunun mevcut oldugunu farkettım arastırmaya devam ederken aklıma wındows guncellestırmesınden olabılecegı geldı.Evet cevapta yanılmamısım avusturyalı bır amatorde benım dusundugum gıbı sorununu cozmus:)Arkadaslarımızında basına gelırse dıye boyle bır ınfo gecmek ıstedım.Cok ugrasmamaları ıcın

Sızde de boyle bır sorun meydana geldı mı? geldıyse sorunu nasıl cozdunuz.
Bırde dıpol anten ıcın alımunyum cubuk bulmam sıkınıtı bu sorunu kalın bakır elektrık kablolarında cubuklarını yapsam olur mu?
Dedıgım anten kurulumunu cıhazla gerceklestırdım.Fakat cok dıpten bazen anlasılır,bazen anlasılmaz sekılde frekanslardan cagrıları alıyorum.Anten kablosu RG58 baya uzundu yaklasık boyunu 6-7 metre cıvarı tuttum.Ama ıstedıgım verımı yakalayamıyorum.

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Mayıs 2017, 12:52:49 »
Selamlar.
Aynı hata bendede bir-iki kere oldu. Ben zadigi yeniden yükledim,düzeldi.

Anten bakır kablolardan hatta elektrik kablosundan bile olur. Hatta linkteki anten bile güzel iş görür. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kablo boyu 6-7 metre çok uzun değil bence.. Ben çatı antenine bağlıyorum zaman zaman. 18 metre civarı..Youtube de sdr ile ilgili set up ve geliştirme videolarından faydalanabilirsiniz.. Kolay gelsin..

Çevrimdışı TA2ARS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #8 : 14 Mayıs 2017, 01:15:44 »
Bulent bey tekrar mrb dipol anteni bugun yaptım.Rtlsdr cıhaz programı hala calısmıyor yada ben beceremedım.Programda hıc bır cagrı alamıyorum hatta bugun yıne CANNOT RTL DEVICE hatası aldım yenıden kurdum.Malesef program dogru duzgun yanıt vermıyor.Cıhazım arızalanmıs olabılırmı yada program gercekten sorunlu mu?Yaptıgım dıpol antenı denemek ıcın sabıt ıstasyonumda denedım 145.675 Elmadag roleden yaklasık 130-140 km mesafe  olmasına ragmen parazıtsız cıkıs yaptıgım teyıt edıldı.Sorun antende degılmıs onu anlamıs oldum.Acaba cıhaza mı bır sıkıntı oldu.
Sızden rıcam kullanmıs oldugunuz programı buraya ekleyebılır mısınız?
Yada baska onerebılecegınız program var mı?
Tesekkurler.73

Yaptıgım antenı sızlerle paylasmak ıstedım.Yapacak amator arkadaslara kolay gelsın.
Cocugumun eskı besıgınınn tente borularını kullandım ne zamandır lazım olur dıye saklıyordum. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
ppr borunun yanından matkapla bırıbırıne yakın boru capından fazla bol olmayacak sekılde delık acarak  alumınyum boruları ıcınden gecırdım.
Alımunyum boruların ıcerısınden sag 50cm sol 50cm olacak sekılde elektrık kablosundan cıkardıgım bakır teli gecırdım.
Resımlerde goruldugu uzere boruların uzerındende alımunyum folya gectım.
Sonuc son derece guzel ve parazıtsız. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2017, 01:29:50 Gönderen: TA2ARS »

Çevrimdışı TA2ARS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 14 Mayıs 2017, 23:52:57 »
Bulent bey Hdsdr programını bulup yukledım.Program sorununu cozdum sanırım fakat hala her frekansı denıyorum.Ama hıc bır ses alamıyorum.Fm frekansta bıle ses yok galıba cıhaz bozuldu her vıdeoyu ızledım.Ayarlarını yaptım nafıle lutfen yardımlarınızı beklıyorum.Sabaha kadar bu programla ugrasmaktan gına geldı artık

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #10 : 15 Mayıs 2017, 12:19:48 »
Selam Serdar bey.
Cihaz içi kurcalanmadıkça kolay kolay gitmez. Ben Bursadan nasıl yardımcı olurum bilemiyorum ama isterseniz bana kargolayın cihazı. Burada bakayım..En kolay dinlenen ve test yapılan frekanslar FM radyolardır.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
QYT KG 8900 CİHAZA NE TÜR ANTEN ALMALIYIM

Başlatan TA3LLL

7 Yanıt
4339 Gösterim
Son İleti 14 Kasım 2015, 11:06:53
Gönderen: TA3DN
xx
En Uygun Nerden Telsiz Alınır? Hangi telsiz Alınmalı Neden?

Başlatan besyom2

36 Yanıt
7559 Gösterim
Son İleti 25 Haziran 2011, 12:25:51
Gönderen: TA5AEK
xx
ANTEN KABLOSU KAC METRE OLMALİ ?

Başlatan TA2ASR

3 Yanıt
3605 Gösterim
Son İleti 27 Nisan 2012, 18:29:48
Gönderen: TA3V
xx
Itupsat-1 dinlemek için en uygun anten

Başlatan TA1TD

16 Yanıt
16606 Gösterim
Son İleti 06 Ocak 2012, 08:35:42
Gönderen: TA1ABU
xx
Arazi Şartlarında En Uygun Dual Band Anten Hangisidir ?

Başlatan TA7NTA

11 Yanıt
2181 Gösterim
Son İleti 17 Kasım 2019, 20:57:25
Gönderen: TA3OAS