Gönderen Konu: MOBIL TELSIZ ANTEN MONTAJ DENEMESİ  (Okunma sayısı 2119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
MOBIL TELSIZ ANTEN MONTAJ DENEMESİ
« : 09 Ocak 2017, 18:02:24 »
Merhaba,

O oldu bu oldu, araya bir sürü şey girdi ve bazı şeyler ister istemez ertelendi. Ertelenen bazı şeyleri hayata geçirmek için harekete geçmeli Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Arabaya anten.

Elimde 3/8 uçlu anten de var, "normal" uçlu olan da. Malumları olduğu üzere antenlerin bir dipliğe oturtulması ve bunun bir, artık Türkçesini mazur görün, arabaya sabitlenmesi gerekiyor. Aracın kaportasını delme konusunda tereddüt yoksa, diplik yeterli oluyor elbette.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Anten ucunun bağlandığı (vidalandığı) dipliğin de araca tutturulmasıyla iyi kötü bir kurulum gerçekleştiriliyor.

Araç seyir halindeyken AMPRO antenlerin mobil monobandlarını kullanmak biraz sakıncalı olabilir diye düşündüm. Zira toplam boyları 2.5 metreye yakın ve alttaki kalın, bobin sarımlı bölüm yüzünden rüzgar direnci fazla.

"Mobile fixed" olduğumda bunu, yol boyunca da Sirio'nun yaklaşık 2 metrelik Performer 5000 antenini kullanmayı öngördüğümden, her iki anteni taşıyacak bir sistem bulmalıydım.

Yukarıda resmini verdiğim Diamond diplik, arabanın uygun bir yerine monte edilip kullanılabilir. Küçük antenler için belki en iyi çözüm. Ancak, uzun vadede vidalardan dolayı kazınma ve paslanmaya yolaçabileceği gibi, bu antenleri taşımayacağı da açık.

Bu nedenle aracın üzerine monte edebileceğim bir "port bağaj" edindim.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Eskiden bisiklet taşırdım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Onun için bisiklet taşıyıcı da alıp üzerine monte ettim ve anten dipliklerini buna oturttum. Ancak taşıyıcı demir bana biraz zayıf geldi. Bu nedenle başka çözüm aradım. Daha sağlam ve kalıcı.

Yapı markete gittim ve üzerinde değişik birbirini takip eden muhtelif deliklerin olduğu bir demir profil ile iki adet alüminyum profil aldım. Üzerindeki deliklerden dolayı profil demiri kullanmaya karar verdim. Elde kalan iki adet alüminyum profil ileride VHF/UHF anten yapımında kullanılabilir.

Sonuçta ortaya şu manzara çıktı:

Diyebilirsiniz ki, bunca çabaya ne gerek vardı. Manyetik diplik daha pratik. Kullanacağın zaman tak, kullanmayacağın zaman çıkar. Haklı bir görüş. Ancak, benim elimdeki 3 mıknatıslı taşıyıcı yoksa elinizde, durum pek parlak değil. Daha önce 1 mıknatıslı taşıyıcım vardı ve araç 70 km/saatin üstüne çıksa mıknatıs tutma özelliğini kaybediyordu. Şimdi 3 mıknatıslı taşıyıcı var. Bu da denenecek elbette Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İyi montajlar, iyi çalışmalar

Ersoy, TA2IBY

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5496.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
İKİNCİ EL TELSİZ ALDIM DENEMESİ KONUSUNDA YARDIM

Başlatan TA4ZG

8 Yanıt
5616 Gösterim
Son İleti 16 Ocak 2015, 15:57:10
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
Çift Band Echolink Denemesi..

Başlatan TB3PSU

8 Yanıt