Gönderen Konu: Antalya TRAC ın 3500 rakımdaki Erad Rölesini şikayeti.Ruhsat iptal yazı şikayeti  (Okunma sayısı 12573 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5BF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: recep
merhaba Arkadaşlar
23 mart 2016 da BTK ya Erad rölesinin süresinin uzatılması dilekçesini verdim
24 Mart 2016 da Antalya Trac nerdenl duyduki ?.hemen şikayet dilekçesi vermiş bu devlet içindeki bilğiler nasıl 3. sahıslara aktarılıyor anlamadım anlamış değilim?
sizlerden destek bekliyoruz Btk ya atılacak e posta lar ile tepkiler dile getirlmeli. BTK yazısı aynen şöyle ;

BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETISIM KURUMU

Sayı : 91717061-251.05.02.01/E.21261 25.03.2016
Konu : Telsiz Sistem Kurma İzni ve FrekansTahsisi

EREĞLİ TELSİZ VE RADYO AMATÖRLERİ DERNEĞİ
Kıbrıs Cad. Başkent Apt Altı No:1/F Ereğli/KONYA
İlgi : a) 17/07/2009 tarihli ve 27291 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Telsiz İşlemlerine
İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik.
b) Trac Antalya Subesı'nın 24.03.2016 tarihli ve 02 sayılı yazısı.
c) 23.03.2016 tarihli yazınız.

Telsiz Sistemleri Kurma ve Kullanma Ruhsatnamesi süre uzatım talebini içeren ilgi (c)
yazınız ve ilgi (b) yazı, ilgi (a) Yönetmelik kapsamında birlikte incelenmiş olup, yapılan
değerlendirme sonucu, Tx:145.700 Rx:145.100 MHz frekansında çalışan röle cihazının 3304 m
rakımlı yükseklikte tesis edilmesi nedeniyle bazı illerdeki sistemleri etkilemesi ve esas olarak geniş
alan kapsamasından dolayı Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Mersin Adana, Osmaniye, Hatay
gibi illerde aynı frekansın tekrar kullandırılmasına imkan vermemesi ayrıca Kıbrıs üzerinden
yapılan görüşmelerde Kurumumuz tarafından aynı frekansın tahsis edildiği Antalya ilindeki role
frekanslarında girişime neden olması sebebi ile Telsiz Sistemleri Kurma ve Kullanma
Ruhsatnamesi süre uzatım talebiniz uygun görülememiştir.
Bahse konu role cihazının, frekans planlamasını etkilemeyecek şekilde uygun bir yere
taşınması veya iptal talebinde bulunulması gerekmektedir. Kullanım süresi içerisinde yeniden
başvuruda bulunulmaması veya yeniden yapılacak talebin uygun görülmemesi halinde, kullanım
süresi sonunda aşağıda belirtilen ruhsatnameniz iptal edilecektir.
Gereğini rica ederim.
Yapılan İşlem Talep Ruhsat No
Talep Uygun Görülmedi Süre uzatım izni OZL42001AT1
BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETISIM KURUMU
Mersin Bölge Müdürlügü
BTK Mersin Bölge Müdürlügü Yenimahalle I.Inönü Bulv. No:78 Klas Plaza A Blok
33050 Akdeniz / MERSIN Tel: 0 324 237 59 97 Faks: 0 324 238 56 31
e-posta: mersin@btk.gov.tr Elektronik Ag: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
KEP:btk.mersin@btk.hs01.kep.tr
Bilgi için:Mustafa ÇELIK
Tekniker
Not: 5070 sayılı Elektronik Imza Kanunu geregi bu belge elektronik imza ile imzalanmıstır.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5217.0

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
Sayın TA5BF
Verilen cevap çözüm değil tam bir çözümsüzlük,Kurum olarak,çoktan bunların düzenlemesini yapılmalıydı ruhsatı uzatıp uzatmamak farklı bir konu
açıkca verilen cevapta siz burada bu roleyi çalıştıramazsınız diyor,geçmiş olsun,roleyi işleten arkadaşlar şunu yapabilirmisiniz bilmiyorum,aynı yerde aynı kordinatlarda rolenin frekansının değiştirilmesi suretiyle diğer illerle çakışmayan nispeten boş olarak yorumlayacağınız bir role frekansında faliyetinizi yürütemezmesiniz bunu değerlendirin,yinede sonuç alamazsanız,varsa ruhsatsız çalışan rolelere yönelip onların ruhsatlandırılmasını yada iptalini isteyebilirsiniz. 
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2016, 11:42:28 Gönderen: TA2VW »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5BF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
merhaba Hayati bey;

Bu ruhsat bir şekilde uzatılacak,Fakat buradaki olayda BTK içinde bilğilerin 3. sahısara sızdırılmasıda var biz 23 mart da uzatma dilekçesi vermişiz ve 24 ünde Antalya Trac şikayet dilekçesi vermiş.bu yazıda belirtiliyor.
Demekki devletin içindeki bilği sızdırmalar dewam ediyor sadece kıbrıs giriyor ve antalya rölesinide açıyor diye sözlü bize BTK dan bilği veriler.Bundan dolayı asıl amaç ruhsatı uzatmayacagız diyorlar.
bizler bu konuda sonuna kadar ruhsatı halen dewam eden rölenin ruhsatını uzatmak için kanuni olarak haklarımız arayacagız.
Afet anında akdeniz bölgesinden Ankara ile nasıl haberleşecekler bu konuda da BTK daki bilği sızdırdıgını sonradan anladıgımız  sahıslara açıklama yaptık haklısınız diyor ama bunda başka bir şey var.
Yüce Türk mahkemelerine konuyu  hem kurum adına hemde sahıslar adına gerekli hakımızı isteyip bu konuda suçlular varsa buunması hakkında gerekli çalışmayı yapacagız.
Yıllarca bu röle için mücadele etmişiz buraya 15 km 3000 rakıma kadar yol yaptırmışız kendi cebimizen onca paralar harcamısız ve hiç bir maddi menfaaat beklemeksizin kırıldıkça her yıl 2 celvave anten kullanmışız  araçlarımızı taşlara vurup karterlerini kırmışız onca  hizmet vermişiz siz radyo amatörü  arkadaşlarımız kullansın diye ı Akdeniz ile içanadolu ya RF sistemi ile geçiş sağlamışız.Mutlu olmak lazım
Bırakın meyve versin agaç neden taşlıyorusnuz ki Antalya neden taşlıyorsunuz.
Kayseri de aynı frekans ta onlarda açıyor bizi ve ya biz neden kimse rahatsız olmuyor bilakis herkes mutlu sevinçli ve memnun.

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
kronik 88.5 tone hastalığı...

btk ruhsat verirken hep aynı tone sabit kalınırsa olacağı bu. bu 88.5 tone  kronik hastalığını daha evvelde yazmıştım, neden 88.5 tone diye sormuştum, çünkü diğer rolelerde 88.5 tone idi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ve prapagastyonda birbirlerini tetikleyeceğini yazmıştım,

btk bu tone olayını hiç düşünmeden, aynı bölgeye veya yakın bölgeye aynı frekansı ve aynı ton yani 88.5 tone ile role ruhsatı veriyor, bu yanlış, en azından harita üzerinde 200 veya 300km2  lik bir daire içine aynı frekansa aynı tonu vermemesi gerekiyor diye düşüncemi ısrarla sürdürüyorum.

bir yanlış yapılıyor ve yanlışlar yanlışları doğurup üreyip gidiyor.

73
TC YALOVA TEKNO Merkez.  27.215 FM

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 147
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Yazık gerçekten yazık.

Gün gelecek bu tekel zihniyeti ortadan kalkacak.Şaşırmadım şikayet olayına...Hem de hiç şaşırmadım

Çevrimdışı TA4AWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Salih ERK
Ben pek bu işin bürokrasisinden anlamam ama biz burda (izmir/kuşadası) röleler birbirine bağlansa da daha fazla radyo amatörüne ulaşabilsek diye bakınırken orada röleler birini tetikliyor birbirlerini açıp kıbrısla görüşülüyor diye röle ruhsatı neden iptal edilmek isteniyor anlamadım. Rölelerin birbirlerini açması daha iyi değil mi? Daha büyük kapsama alanı sağlaması daha az yatırımla daha çok amatöre ulaşılması iyi değil mi? Ben yeniyim kusuruma bakmayın anlamaya çalışıyorum.
eski TB4DSE - Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2AEG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Engin Karabulut
malum derneğin her zamanki çekememezlik ve kıskançlığı. sadece malum dernek değil tüm dernekler benzer kafada gidiyor. bana kalırsa derneklerin modası çoktan geçmiştir. artık bağımsız amatör yapılanmalarada röle kurma izni verilmesi gerekiyor, bildiğim kadarıyla çok eskiden bu mümkündü. Radyo amatörleri artık internetten her türlü uluslararası bilgiye ulaşabiliyor ve iştirak edebiliyor. bu yüzden derneklere ihtiyaç yok, benim gördüğüm bunlar yozlaşıp tamamen siyasi güdüme girmişlerdir.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Sonuçta talebiniz sır değil. Kurum, röle hakkında bilgi almak üzere bazı kişilerin görüşüne başvurmuş olabilir. Bundan illa dernekler arasında bir çıkar çatışması çıkarmak çok doğru değil bence.

Her ne kadar resmen tanımasak da sınır aşan yayın sözkonusu böyle bir mevkiden (Adaya ulaşabiliyorsunuz). Yazıda, çözüm önerisi olarak sadece başka bir mevkiye taşınması halinde denmesi de çok yeterli değil ama, çıkış gücünün düşürülmesi, frekansın değiştirilmesi gibi alternatifler üzerinde de durulabilirdi.

Olayın sadece frekans çakışması olup olmadığını görmek için değişik bir frekansla yeniden başvurulabilir. VHF yerine UHF frekansıyla da başvurulabilir. Aynı sonuç alınırsa, mevkiden kaynaklanan bir sorun olduğunu görmek ve kabullenmek gerekiyor. Ha ama bu aşamadan sonra diğer illere "sarkan" röleler varsa, onların da bu yazı çerçevesinde taşınması gerekir.

Erciyes'te röle var mı?

Örneğin :

KONY/ EREGLI   TA5   İç Anadolu   VHF   3430   AYDOS MVK   -   R4   145.700   88.5   Tx   

3430 metre ! O zaman bu rölenin de ruhsatının yenilenmemesi ve "sökülmesi" gerekir.

ANTALYA   TA4   Akdeniz   UHF   2350 m   TAHTALI   9   R95   439.275   88.5   Tx
ARTVIN   TA9   Doğu Karadeniz   APRS   2291 M   YUSUFELI DG   25   YM9KAR   144.800   -   -   
BURSA/INEGOL   TA3   Marmara   VHF   2231 m   ARPAKARI TP   10   R1   145.625   88.5   TxRx
BURSA   TA3   Marmara   VHF   2486 M   KESIS TP   5   R4   145.700   114.8   TxRx
ERZURUM   TA9   Doğu Anadolu   VHF   3000   PALANDOKEN   15   R1   145.625   Yok   -
KONY/ EREGLI   TA5   İç Anadolu   VHF   3430   AYDOS MVK   -   R4   145.700   88.5   Tx

Antalya Tahtalı 2350 metre, Artvin Yusufeli 2291 metre, Bursa Arpakarı 2231 metre, Bursa Kesis Tepe 2486 metre, Erzurum Palandöken 3000 metre ..

Özet olarak, frekans (ve veya bant) değiştirerek yeniden başvurulabilir ve frekans çakışması önlenir.
Yine bin metre üzerindeki diğer röleler emsal olarak gösterilebilir.

Biraz bürokrasi olacak, buraya odaklanmak daha doğru diye düşünüyorum. Yoksa, dernekler arasında tatsızlık olduğu gibi, aynı derneğin farklı şubeleri arasında da tatsızlık olan bir durum var.

Selamlar

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5BF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
30 Nisan 2016 da Ruhsatın süresi doldu çok yardımcı oldunuz güzel fikirler verdiniz Çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA9OZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • TA2SU
  • İsim Soyisim: HILMI OZBEK
TA2IBY Sizin yazınız ve Çözüm öneriniz verdiğiniz bilgilerle çelişiyor  şöyleki Burada ki ROLE yıllardır kullanılıyor diğer iller bu kadar emeğe saygı duyduğu için zaten 145 700 de 88.5 de Role çalıştırmıyor Afad durumunda buradaki Rolenin kıymetini bilseler zaten böyle bir çalışma yapmazlar Trac şubelerinin bir cuğunda DX yani uzak mesafe çalışan roleler var sizin verdiğiniz örnekte Erzurum da 3000 Metrede çalışan role frekansı diğer illere sarkmıyor mu hem kendi içinde ileri bir birine bağlayıp DX roleler kurmaya çalış hem Ereğlide ki röleyi kapattır Ankaradan yola çıkan bir kişi adanaya kadar role üzerinden görüşme yapa biliyor bu rölenin nasıl kurulduğunu bir bilseler emekleri bir görseler inanın o yazıyı yazmadan direk süresiz role izni verirler fakat bu başarının önü nasıl kesilecek şuan onun mücadelesi var BTK nın yazdığı illerde de inanın  145 700 istendiğine dair  bir yazı yoktur yıllardır burda buyuk emeklerle bir hizmet olduğunu tüm amatör camia biliyor zaten en yakın kayseri 145 700 tonsuz kullanıyor ve hiç bir çakışma yıllardır yaşanmadı demekki bundan sonra kuranlara btk ton değiştirip 145 700 verebilir  fakat talep yokki yukarda sayılı illerin cogunda zaten diğer frekanslar tahsisli şekilde verilmiş

Çevrimdışı TA9OZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • TA2SU
  • İsim Soyisim: HILMI OZBEK
bu röleye müracat edildiğinde Aydos 3700 de kurulacağını bilerek talep yazısını görerek ruhsat verdiler şimdi ne oldu Yani Eregli Erad 145 600 625 650 675 de çekse gene vermeyiz diyorlar bu role AFAD ta tüm iller bir biri ile görüşsün diye kuruldu bizim role kurma amacımız bir unsuru bu değilmi  bu dernek ERAD Değilde TRAC olsa idi hiç kimseye sarkma yapmazdı
« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2016, 21:22:15 Gönderen: TA9OZB »

Çevrimdışı TA2ILN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Eski cagrı kodum TB2BII
  • İsim Soyisim: İsmet İlhan
Gecmis olsun ben ANKARADAN  LİNK üzerinden kullanıyordum yorumları okudum..hepsi dogru sıkıntı hala TEKEL olmak iseyenlerin..Brokrasideki Dostları ile köstek olması baska birsey degil..
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2016, 15:36:45 Gönderen: TA2ILN »

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Aslında şunu da soracağım.

Tekely mi kaldı?
Beğenirsinizi beğenmezsiniz eskiden bir TRAC vardı.
Eleştirebiliriz, kınayabiliriz, ama bir çok emeği geçti hem TRAC'ın hem üyelerinin

Yiğidi öldür ama hakkını ver.
Bu bize kalın gelir, düşene tekme atmak gerekir.

Kimin neyin tekelinden bahsediyoruz?

Tekel, bürokrasideki dostları, köstek, köstebek..Bunlar ağır laflar.

Eskiden bir yanlış yapılmış olabilir.
Çağrı adları düzenlemesi gibi. Ben de mağduruydum. E ne olmuş?
Uçakların çağrı işaretleri TC olmalı gibi bir karar alınmış olabilir.
Arkasında illa bit yeniği mi aramak gerekir?

Bir yanlış başka yanlışı da haklı çıkarmaz.

Düzenleyici kurum öyle istiyorsa, uymamız gerekir. VHF bandında  Türkiye'nin ele avuca sığar bir bölümünü kapsayacaksa bir röle, elbette düzenlemeye gidilebilir. Sonuçta VHF, HF değil. HF kapsama alanında "konuşmak" istiyorsak, HF kullanacağız. Bazen düşünüyorum, 10-30 Dolarlık Çin malı telsizlerle bütün Türkiye'ye VHF'de ulaşmak ne kadar sağlıklı?

Niye örneğin 10 metre rölesi kurulmaz? Aktarıcı kullanılmaz?
Girersin 28 MHz'den çıkarsın VHF'den, VHF'deki size VHF'den seslenir siz 28 MHz'de dinlersiniz.
Hakkaten niye  10 metre rölesi yok?

Ben tekel filan olduğuna inanmıyorum. Öyle olsa idi o derneğin hep söylediğim üzere bir merkez ilçesinin üyeleri ile başka bir ilçesindeki üyeleri arasında "enterferans" olmazdı. Hem merkez ilçe ile ilçe arasında enterferans var, hem de ilçenin aşağı mahalla yukarı mahalle sakinleri arasında da duvar var. İlçedekiler nasıl merkez ilçedeki röleyi kullanırmış falan.

Burada daha derin sorunlar var. Ama sınavda ezberlenerek geçilecek bir soru olmadığından üzerinde durulmaz. Fakat güç kaynağının uçları telsize ters bağlanır. Bazen bu haller de oluyor memlekette. Almış A sınıfını, anten nasıl olur, iki ucu nasıl bağlarım sorusuyla karşılarıırz.

Bir Amerikan sitesinde gülmece olsun diye verilen soruları alıp çevirdim. Paylaşacaktım. Ama baktım ki orada matrak olsun diye sorulan sorular, burada derin yaralar açar. Örnek? 2 metre telsizi ne demek diye sormuş, basitleştirilen sorularla dalga geçmek için. Seri bağlanmış 2 adet 1 metre telsizi diye yanıtı da vardı.

Bir arkadaşımla konuşuyorum gurbetten, üzerimize mors bindiriliyor. Niye? Mors bindirebilen birisi, mors bindirmeyi biliyor. Ama bunu yapıyor. Rahatsızlık nedir?

Onun için sevgili dostlar, tekel mekel çok doğru değil. Birbirimize sevgiyle, saygıyla yaklaşmayı bilemediğimiz sürece sıkıntının her türlüsünü yaşarız.

Sevgili TA9OZB'nin sözlerine dönecek olursak. Erzurum'daki röle sarkmıyor da Antalya'daki mi sarkacak? Bence ikisi de enterferansa yol açar. 3500 metre çok baba bir yükseklik. Yer dalgası ile kapsama alanını görmek isterdim haritada. Böyle yükseklikteki bir röle, sadece ulusal sınırlarda kalmıyor. Erzurum'u bilmiyorum. Ama Antalya..Oradan belki taaa Rodos'a kadar ulaşmak hiç de zor olmaz. Düzenleyici kurum, belki uluslararası düzenleme ve kısıtlamaları pek paylaşmak istemeden diğer çekinceleri ön plana çıkarmış olabilir.

Zira Antalya taraflarında gezerken hep FM bandını açarım radyonun. Bazen, yaz aylarındaki FM bandı yaygın kapsama alanını ile açıklanamayacak menziller sözkonusu. Çıralı'da FM bandında İsrail radyosu duymak da mümkün, Arap radyosu da..Daha yakın olan Yunan radyolarını. Mersin'den sonraki yollarda nasıl oluyorsa İtalyan FM radyoları, daha yakınımızdaki Yunan radyolarını bastırıyor.

Sizin 3500 metredeki röle, kapsama alanı bakımından çok daha geniş bir alana sahip. Rodos'ta, Kıbrıs'ta karışımlar mutlaka olacaktır. VHF'de iki üç watt ile böyle bir kapsama alanı..Bence de kusura bakmayın birazcık "kontrol altına" alınmalı.

Birbirimize biraz sevgi, biraz saygı ve en önemlisi özgüvenle yaklaşalım. Her şeyin arkasında bir bit yeniği aramayalım. Aradıkça daha mutsuz oluyoruz, farkında değiliz. Enerjimizi iyiye ve güzel yoğunlaştırmamız, inanın hepimize daha iyi gelecek.

Yapmadıysanız yapın lütfen. Alın bir randevu, bir yetkiliyle görüşün. Durumu masaya serin. Emin olun, içiniz ferah bir şekilde ayrılacaksınız oradan.

50 MHz kullanımı konusunda ben öyle yaptım. O bu şu demek yerine artık niye özel durum olduğunu biliyorum. Sadece bizde değil bir çok ülkede hala bazı kurumlar o frekansları kullanıyor. Uluslararası görüşmelerin (spektrum kullanımı vs) notlarını okuduğunuzda, durumu anlıyorsunuz.

Çok kolaylıklar, esenlikler diliyorum,

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • İsim Soyisim: Erol KADIOĞLU
Nedense her taşın altından trac çıkıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
TA1QQ

Çevrimdışı TA3MHA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: H. Ateş Erim
Günaydın değerli arkadaşlar
Sayın TA2IBY'nin yazdıklarının büyük bir bölümüne katılıyorum fakat ufak bir düzeltme yapmak istiyorum. Bizde henüz yok ama, kimi ülkelerde 10M rölesi var. Örnek olması açısından 29.680 rölesini verebilirim. Türkiye'den girilebiliyor.

Şu linkte biraz bilgi var:

Bunlar da İngiltere'deki 10M röleleri:

Ve USA&Canada 10M röleleri:

73

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
TA QSL BÜRO HİZMETİ TRAC ANTALYA

Başlatan TA3V

0 Yanıt
3957 Gösterim
Son İleti 16 Aralık 2012, 14:46:32
Gönderen: TA3V
xx
KDZ ERAD İÇİN LOGO İSTEĞİ

Başlatan TA2AOZ

4 Yanıt
3047 Gösterim
Son İleti 01 Kasım 2011, 11:48:53
Gönderen: TA2AOZ
xx
ERAD Ve EREĞLİ UMKE TATBİKATI

Başlatan TA3V

0 Yanıt
4721 Gösterim
Son İleti 08 Ekim 2010, 01:05:07
Gönderen: TA3V
xx
Amatör Telsizcilik Belgesi Hangi Hal ve Durumlarda İptal Olur ?

Başlatan TB5CGD

4 Yanıt
3644 Gösterim
Son İleti 17 Mart 2012, 02:58:06
Gönderen: TB2BBK
xx
SÜRESİ İÇİNDE YENİLENMEYEN ve İPTAL EDİLEN AMATÖR EHLİYETLER GERİ VERİLİYOR

Başlatan TA2AOG (SK)

0 Yanıt
3190 Gösterim
Son İleti 29 Haziran 2015, 01:52:15
Gönderen: TA2AOG (SK)