Gönderen Konu: BURSA RÖLELERİNE NE OLDU  (Okunma sayısı 3760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB3DSG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Süleyman GİRGİN
BURSA RÖLELERİNE NE OLDU
« : 31 Ocak 2016, 14:32:47 »
Yahu arkadaşlarım abilerim Bursada neden kimse telsizini kullanmıyor röleler hep boş. yoksa benmi denk gelmiyorum yoksa benim telsizim mi bozuk anlayamadım... Bursa da kimler hangi röleleri kullanıyo allah aşkına banada diyin verin hele biyol..

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5120.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5MET

• Eğitim Bilimleri Uzmanı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • Türkçe Öğretmeni
  • İsim Soyisim: Metin ÖZTÜRK
Ynt: BURSA RÖLELERİNE NE OLDU
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2016, 21:43:33 »
Süleyman Bey öncelikle merhaba;
Röleler genel anlamda çok da aktif değil aslında. Amatör telsizciler daha çok QRV bildirmek, çevrimlere katılmak ve birtakım sorular soracaklarında röleye çıkmayı tercih ediyor. Bunun dışındaki muhaberelerde simplex tercih ediyorlar.
Benden eski bir amatörsünüz anladığım kadarıyla ancak nacizane düşüncemi iletmek istedim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Eski Çağrı İşareti: TA8IOM - Metin ÖZTÜRK - Hatay

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2016, 01:01:07 »
Yahu arkadaşım ile bir çağrı duysam, ben de yanıt vermem.

Her zaman biraz nazik olmakta, Türkçe yazım kurallarına özen göstermekte yarar var diye düşünüyorum.

Neden biliyor musun yahu arkadaşım ! Allah aşkına söylesene (bunlar benim sözlerim değil) millet soruyu ve yanıtları ezberleyip giriyor, sonra kaza yapınca sokakta ehliyeti kasaptan mı alıyorsun diye bakıyoruz, eline geçirdiği sopayla üzerimize yürüyen araba sürme ehliyetli magandaya. Sonra tırıs tırıs, silahı da olabilir, adam yolumu kesti diye tırsıyoruz.

Emin olun röleyi dinleyen bir sürü arkadaş var. Niye yanıt vermezler. Bilmiyorum. Ben onlardan değilim. Çünkü o frekansta değilim.

Röleyi "tetikliyorsanız" telsiziniz çalışıyor demektir. Hepsi bu. Rölelerin boş olması ne Bursa'ya, ne Türkiye'ye özgü bir durum. İnternette, cebinizde bile kullanabileceğiniz bir sürü yazılım var. Dünyanın diğer rölelerine bakın. Belki New York filan biraz daha yoğun. Ama hiçbirinde tıkır tıkır trafik yok.

Siz çağrınızı yapın. Denemenizi yapın. Biz Ankara'da (bir arkadaşın cihazını kurarken) cihaz denemesi yaparken röleden yardım ve rapor istediğimizde, sağolsunlar bir çok istasyon yardımcı oldu.

73
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2016, 10:16:41 »
Selamlar.
Rölelerin aslında frekansların neden eskisi gibi faal olmadığı sorusunun birçok cevapları var ve çok yazıldı,çizildi.
Ben işyerimde olduğum saatlerde 145.675  67 tonlu röle sürekli dinlemede. Cevap alamazsanız işyeri dışındayımdır.
73....

Çevrimdışı TB3DSG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Şubat 2016, 12:02:56 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yahu arkadaşım ile bir çağrı duysam, ben de yanıt vermem.

Her zaman biraz nazik olmakta, Türkçe yazım kurallarına özen göstermekte yarar var diye düşünüyorum.

Neden biliyor musun yahu arkadaşım ! Allah aşkına söylesene (bunlar benim sözlerim değil) millet soruyu ve yanıtları ezberleyip giriyor, sonra kaza yapınca sokakta ehliyeti kasaptan mı alıyorsun diye bakıyoruz, eline geçirdiği sopayla üzerimize yürüyen araba sürme ehliyetli magandaya. Sonra tırıs tırıs, silahı da olabilir, adam yolumu kesti diye tırsıyoruz.

Emin olun röleyi dinleyen bir sürü arkadaş var. Niye yanıt vermezler. Bilmiyorum. Ben onlardan değilim. Çünkü o frekansta değilim.

Röleyi "tetikliyorsanız" telsiziniz çalışıyor demektir. Hepsi bu. Rölelerin boş olması ne Bursa'ya, ne Türkiye'ye özgü bir durum. İnternette, cebinizde bile kullanabileceğiniz bir sürü yazılım var. Dünyanın diğer rölelerine bakın. Belki New York filan biraz daha yoğun. Ama hiçbirinde tıkır tıkır trafik yok.

Siz çağrınızı yapın. Denemenizi yapın. Biz Ankara'da (bir arkadaşın cihazını kurarken) cihaz denemesi yaparken röleden yardım ve rapor istediğimizde, sağolsunlar bir çok istasyon yardımcı oldu.

73

Yahu arkadaşım herşeyi yanlış anlamakta üstününüze yok YAHUUUUU neyse bişey demiycem.. Almış olduğum görgü kuralları ve uslube göre elbette telsizde öyle konuşulmayacağını bilecek kadar ne geri zekalıyım nede salağım YAHUUU.... Burada YAHUU kelimesi tamamen dostane bir söylemdi.

Çevrimdışı TB3DSG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #5 : 01 Şubat 2016, 12:05:02 »
Arkadaşlar ilginiz için çok sağolun dostane bir muhabbet etmek için yazdım ama pişman oldum kusura bakmayın hepinizden kendi adıma çok çok özür diliyorum. vermiş olduğum rahatsızlıktan dolayı kusura bakmayın... Saygılar...

Çevrimdışı TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Şaban Zihni GÖNEN
« Yanıtla #6 : 01 Şubat 2016, 17:06:14 »
Estağfirullah. Ben de sizin gibi başlığı açtığınız konu hakkında hemfikirim. Zaman zaman bulunduğum ilde de oluyor.
- İlk defa çağrı işaretini duyduğum veya başka bölgeden olup bölgemizden geçerken çağrı yapanlara muhakkak cevap vermeye ve onlarla yüzyüze görüşmeye çalışıyorum. Ama bazen işimiz gereği duyamayabiliyoruz veya yine işimiz gereği telsizin sesini kıstığımız zamanlar oluyor.
- Bazen bölgemizde bolca boş vakti olup muhabbet etmek için çağrı yapanlar da oluyor. Mesaimiz yoğun olduğundan cevap vermediğim zamanlar da oluyor.
- Size yanıt veren arkadaşın mesajını ilk okuduğumda ben de üzüldüm. Niye böyle bir cevap verdiğini anlayamadım. Umarım konu mesajınızı yanlış anlamıştır.
Icom7300, Icom5100, Icom2820, IcomE92D,YaesuFTM350

Çevrimdışı TA2AWM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Mutlu Dülger
« Yanıtla #7 : 02 Şubat 2016, 03:18:46 »
Birkaç hafta içinde Uludağ'da cep telefonu çekmeyen bir bölgede birkaç günlüğüne eğitimde olucam.
Gördüğüm kadarıyla rölelerden hiçbirinde echolink aktif değil. Üzerine bu başlığa denk gelmek beni oldukça üzdü. Herhangi bir acil durumda demek ki kimseye ulaşamayacağım.

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #8 : 03 Şubat 2016, 10:26:31 »
Merhaba Role üzerinde devamli echolink bağlantısı roleyi  meşgul edeceğinden genelde pek tercih edilmez Uygulamada varmıdır? Vardır derneklerin uygulamasıda farklı olabilir  Bursa rolelerine gelince en iyi çalışan roleler olup en düşüğü rakım olarak 2000 mt de ve ULUDAĞDA  Calışmakadır tüm marmara bölgesine ve civar illerdende propagosyon şartlarına göre miliwatt ile  girilebilmektedir Çalışmalarınızda başarılar dilerim 73
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
BURSA VHF-UHF-HF PORTABLE İSTASYON ÇALIŞMASI

Başlatan TA3V

12 Yanıt
12391 Gösterim
Son İleti 12 Ekim 2011, 12:07:38
Gönderen: TB2PMH
xx
BURSA İNEGÖL 145625 88.5 TON ROLESİ

Başlatan TA2MR

8 Yanıt