Gönderen Konu: 3.5 MHZ İçin ANten Önerisi  (Okunma sayısı 8707 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Abdulkadir ŞEKER
3.5 MHZ İçin ANten Önerisi
« : 04 Aralık 2015, 20:56:19 »
Merhaba Arkadaşlar;

Deltaloop anten geremediğim için Kendi evimin çatısına uygulayabileceğim bir anten ihtiyacım var 80 metrede mono bant çalışan anten projesi önerilerinizi bekliyorum 73..

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5054.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: 3.5 MHZ İçin ANten Önerisi
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2015, 10:57:27 »
Selam Kadir
Vertical mi olacak?Cevabın evet ise bir çok seçenek vardır internet üzerinde ama her TA dan çok fazla kişinin kullandığını zannetmiyorum
73

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Aralık 2015, 15:24:47 »

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 56
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2015, 15:37:27 »

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2015, 15:46:04 »
Yukarıda linkini verdiğim antenin 7 Mhz için olanını yıllarca kullandım. Güzel randiman aldım. Sanırım bobinle kısaltılmış bu antende güzel randıman verir.
Diğer bir seçenek olarakta longwire anten yapabilirsiniz 9/1 unun kullanmak şartıyla. Vertikal kullanmak isterseniz "balık oltası hf anten" bölümündeki antenide çalışabilirsiniz.Bu anten ve unun (balun) bilgileri sitemizde ilgili bölümlerde mevcuttur. Kolay gelsin...

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #5 : 08 Aralık 2015, 18:59:57 »

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #6 : 09 Aralık 2015, 00:32:41 »
cevaplar için teşekkür ederim. Bakıyorum daha uygun bir anten projesi bulamadım bülent bey balık oltası denedim 3,5 mhz de performans %1 ben sadece 3,5 mhz de mono bant performanslı çalışan bir anten yapmak istiyorum.

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 09 Aralık 2015, 10:25:49 »
İyi bir performans almak için ve yeriniz uygunsa ya 1/1 balunlu yarım dalga dipol gereceksiniz.Ki bunu fiziki uzunluktan kazanmak için inverted V şeklindede kullanabilirsiniz.  Yada 4/1 balunlu windom anten gereceksiniz.Fiziki boy ne kadar kısaltılıp bobinle tamamlansada randıman düşüyor. 
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2015, 10:27:59 Gönderen: TA3DN »

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #8 : 10 Aralık 2015, 18:08:23 »
Malumunuz olduğu üzere, "mucize" ve "harika" yok denir. Olsa bile.

Anten tavsiyesi istiyorsunuz, ama fiziki koşullarınız, yükseklik, genişlik, çevresel görüş konularında hiç bir veri sunmuyorsunuz.

Madem 80 metrede monoband çalışacaksınız, ben de manyetik loop önereyim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şaka bir yana.. Yoksa vertikal de çok, horizontal de, quad da yagi de. Binanız hakkında bizimle paylaşmadığınız bilgilere dayanarak, beğenmeyeceğiniz tavsiyelerde bulunmak ayrı konu. Çatı boyu dipol gerebilirsiniz, belki yağmur suyu borusu vardır ve muhtemelen plastiktir ve isterseniz içinden geçireceğiniz bir RG-213'ü bile anten olarak kullanabilirsiniz. Belki belki. Çünkü anteni kurmak istediğiniz yer hakkında zero bilgi sahibiyiz.

Kolay gelsin
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 11 Aralık 2015, 23:43:30 »
8x8 metre
çatı fotoğrafta gözüktüğü gibi

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #10 : 12 Aralık 2015, 03:09:53 »
Teşekkürler. Yeriniz var, anteniniz de var. Belki fazlasıyla var Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ben olsam, sizin yaptığınız gibi iyi bir direk dikerdim. Ama, beş altı metrelik bir "kule"

onun üzerine biraz daha boru ekleyip:

Kulenin üstüne rotorlu bir yagi veya duble dipol yerleştirirdim. 3.5 MHz için ölçüler çok büyük ve pahalı.

Bu nedenle kulanin üstünde, döner kısmın altına yerleştireceğim bileziklere

tepe noktaları gelecek şekilde inverted v yapardım. Bu şekilde 2 tane inverted v yapıp, birini "canlı" birini "ekran" ucu olarak kullanırdım. Yere inen kollar çatının köşelerine yakın yerde sabitlerdim.

Android uygulaması olan Antenna Toolun hesabına göre toplam tel uzunluğu 38,72 metre, kolların her biri 19,36 metre ve yerden 13,69 yukarıda olması gerekiyor.

Zor. olanla yetineceğiz.

Ya da ticari çözümlere bakacağız. Sayfanızdan da anladığım kadarıyla sıkıntı olmayacak. Ama, fiyatlar oldukça yüksek. İyi bir markanın 160 metre anteni (cubical quad veya) 2-3.000 Euro. Çok iyi bir markanın ki 7.000 Euro'yu buluyor.

Kötü haberdi. Şimdi iyi haber Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Giovannini Elettromeccanica aslında ticari yani profesyonel antenler yapıyor. Amatörler için de var. Bunlardan D2T amatörlere uygun. Yer sıkıntısı çekenler için de.

Bir amatörün yazdıklarını Eham sitesinde okuyabilirsiniz. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yaklaşık 600 Euro/Dolar için çok hesaplı bir çözüm bence.

Bizde de ihmal edilen bir alan "taktik antenler". 160 meter tactical antenna dediğinizde başta askerlerin kullandığı "kamp" antenlerini göreceksiniz. Ya öyle mi bile diyeceksiniz.

Örneğin:
6-160 metre 750 Watt J-Pole anten:
Sadece 150 Euro

Çok basit geldi denirse Chameleon'un sistemi kurulabilir.

Bu nedenle:

Ekonomik olarak sıkıntınız yok ve bu iş en sağlamı olsun diyorsanızç, bir kaç bin Euro'yu gözden çıkarın ve bir cubical quad veya yagiyi kulenin üzerine bir rotorla kurun. Rahat rahat kullanın.

Denemek, uğraşmak ve ama sonuç alacağımdan emin olmak istiyorum derseniz, Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresindeki Giovannini'nin D2T-M antenini alın. Hem VHF'de de kullanabiliyorsunuz.  Hem "kompakt" hem hesaplı.

Tamamen deneysel olsun, arabama bile monte edebileyim diyorsanız ( arabanızda bir antene daha yer kaldıysa tabi hi hi) Chameleon alır kullanırdım. Ama Giovanni'nin anteni sabitte kullanırdım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tamamen kendi üretimim olsun dersem, 4-5  metrelik bir kule yaptırır üstüne yönlü antenimi kurar (HF/VHF/UHF) altına da iki tane inverted v yapardım.

Çok uzattım. Sonda söylediğimi en başta söyleyebilirdim.

Son bir ekleme. Eğer evinizin bulunduğu mekanda enterferans, QRM çok fazla ise çatıya temizinden (kablolu) uzaktan kumandalı manyetik loop kurardım.
3-30 Mhz ve kumanda ünitesiyle birlikte topu topu 1.200 Euro.

Kolay gelsin, selamlar, 73 de TA2IBY

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #11 : 12 Aralık 2015, 16:56:46 »
Sayın TA2IBY;

Emek harcayıp verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Şuan hepsini inceliyorum sanırım kurabileceğim en mantıklı sistem en son verdiğiniz loop anten olacak nasıl ve nereden temin edebilirim veya projesi varmıdır kendimiz imal edebilirmiyiz. 3,5 Mhz için.

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #12 : 12 Aralık 2015, 19:03:30 »
Rica ederim. Kendim için bir şey istiyorsam misali, diyeceğim fakat sizin sorunuza katkıda bulunmaya çalışırken ben de yeni şeyler öğreniyorum.

Şimdi manyetik loopların resmi kurumlar tarafından da kullanıldığını hatırlayalım. Yapımı aslında kolay. Ben bir ara 11 metre bandı için niyetlenmiştim. Sonra uygun kondensatör bölümüne gelince caydım. O zaman kaynaklar azdı vs.

Size son bölümde linki verdiğim manyetik loop Alman Wimo şirketinin sitesinden. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İşin içine 3.5 MHz girince, her antende olduğu gibi fiyat artıyor. Yoksa,
Yoksa seçmek kolay Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yakın zamanda TA'dan ayrıldım. Mütevazı sayılacak antenlerimi temin ettim ama kurmadım daha. Çatıya anten kuramam belki düşüncesiyle balkonda kullanmak üzere aldığım monoband 15, 20, 40 metre mobil whip anten ile 1:9 balunla dipten beslenen longwire vs hariç...

80 metreyi hiç düşünmedim, ama niye olmasın.
Bir Alman amatörün, tartışmalı bir anteni var. Tartışmalı ! Üretici, hesaplar kitaplar ve teori ile anteninin iyi olduğunu söylüyor. Bence oldukça da hesaplı ve manyetik looplarda alışık olunan "tuning" özelliği yok. Duble loop diyor.
Bu anten hakkında umarım yakın zamanda bizzat fikir sahibi olabileceğim.
Tartışmalarda nedense anteni alıp da kullanmış olmayan kişilerin de olumsuz katkıları var. Muhtemelen üretici amatörün çok sempatik olmamasından kaynaklanıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İddiaya göre 80-10 arası çalışan duble loop anten bu:

Adresi de şöyle (Almanca)

Dediğim gibi bu kişi anteni tez zamanda yollarsa, ben de izlenimlerimi tez zamanda paylaşırım.

Ha benim gönlüm hala inverted v'den yana o ayrı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #13 : 14 Aralık 2015, 01:21:47 »

Bu videodaki antende olabilir aslında bi bakınız.

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #14 : 14 Aralık 2015, 02:27:10 »
Baktım.

Ölçmeyi biçmeyi, denemeyi ve bir şeyler ters gittiğinde baştan yapmayı göze alıyorum diyorsanız, tekli bir loop ile başlamanızı tavsiye edebilir miyim?

Bakır boruyu yıllar önce sıhhi tesisatçıdan almıştım. Şimdi her şey plastik. Fakat bundan bir kaç ay önce Ankara'da Bauhaus'ta gördüğümü hatırlıyorum. Girişte, sağ tarafta Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

En kritik malzeme burada kapasitör. 25-1500 pf arası varyabl kapasitör. Türkiye'de temin etme durumu nasıldır bilmiyorum. Satışını yapan bir iki firmayı hatırlıyorum. Olmazsa öyle temin edebilirsiniz. Tanıdık vasıtasıyla veya postayla. Sonuçta gümrüğe takılacak bir şey değil.

Sizi mümkün olduğunca teşvik ediyorum ama ben önce taşınmadan dolayı, kurabilir miyim kuramaz mıyım diye ölçülü olmaya çalışarak siparış ettiğim antenleri bir kurayım öyle girişebilirim ölçme, biçme işlerine.

Kolaylıklar diliyorum

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
fm bandı için anten önerisi( aliminyum boru önerisi )

Başlatan TA1OZH

7 Yanıt
6821 Gösterim
Son İleti 24 Ekim 2014, 16:13:23
Gönderen: TA4AHE
xx
Uv82 için anten önerisi

Başlatan katirant

1 Yanıt
615 Gösterim
Son İleti 11 Mart 2024, 13:36:34
Gönderen: TA2NC