Gönderen Konu: Lisans bekleyen amatörün aklına takılanlar  (Okunma sayısı 4991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4AWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Salih ERK
Lisans bekleyen amatörün aklına takılanlar
« : 12 Ekim 2015, 19:57:14 »
Lisansı beklerken boş durmayalım okuyalım araştıralım dedik. Kafa oldu ezogelin çorba. Okudukça daha çok karışıyor kafam. Daha çok batıyor gibi hissediyorum. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şimdi kafama takılanları yazayım illaki bu yollardan geçen olmuştur. Verdiğiniz cevaplar aydınlanmamı sağlayacaktır.

Uv-82 siparişi vermiştim Çin'den. Daha gelmedi tabi ki. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap (inşallah gelir) Sabit telsiz de bakınıyorum bir yandan ama bir sonuca varamadım. 2.el piyasası pek yok galiba uhf/vhf telsizlerin ya da ben göremedim. Tavsiye edebileceğiniz bir marka model var mıdır?

Anten yapmak da istiyorum. Yerim müsait. 5.katta oturuyorum ve terasım var. Mobil telsizim geldiğinde hangi anteni yapmalıyım? Kuşadası'nda oturuyorum en yakın röle Dilektepe. Anten yapmalı mıyım? Anten yapımında kullanılan alüminyum çubuklar nereden temin edilir?

Anten yapmak istesem de sanırım yapsam bile SWR'sini ayarlamak gerekiyor. SWR metrem yok. Bir tane kendim yapayım dedim bu analog avometreden ama çok açıklayıcı bi proje göremedim.(devre şeması verilmiş falan)

SWR metreyi yapsam nasıl kalibre edeceğim? SWR metre yapan arkadaşlar ellerindeki siğer SWR metre ile kalibrasyon yaptıklarını yazmışlar farklı farklı yerlerde.

Elime bir yerden böyle bir anten geçti. Üzerinden ne etiket ne de başka birşey var. İşime yarar mı bilemiyorum. yardımcı olursanız sevinirm. En azından markasını modelini bilen olursa nasıl faydalanabileceğimi araştırabilirim.

Teşekkürler.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4982.0
eski TB4DSE - Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
Ynt: Lisans bekleyen amatörün aklına takılanlar
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2015, 20:21:32 »
Merhaba, aramıza hoş geldiniz.
 Bazı sorularınıza kısaca cevap vereyim:
Mobil veya sabit cihaz gerekli, el cihazı ile her zaman sağlıklı görüşemezsiniz.
Anten: gerekli, zaten mobil/sabit cihaz aldığınızda anten şart olacak. Ben de cihazı aldığımda antenimi kendim yaptım, en basit ama güzel çalışsan J-pole denen türden, bu antene ait bilgilere şuradan Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ulaşabilirsiniz.
Anten çubuklarına alüminyum balkon korkulukları yapanlardan yada sanayi den alimünyumculardan ulaşabilirsiniz.
Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA3LOS

• Vatan Sevdalısı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • Ölümlü Dünya, Ölümlü İnsan...
  • İsim Soyisim: Onur ŞENSU
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2015, 21:05:53 »
Merhaba.

Bakın bu konu gerçekten çok güzel olmuş çünkü gerçekten aklıma takılan çok şeyler vardı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Ben amatör telsizciliği Zello adlı android programdaki kanalımızdaki abilerimden öğrendim.  TB1POO, TA1ILN, TA2IYG ve ismini sayamadığım amatör abilerimden heves ettim. Sağolsunlar bana her aşamada ve hala daha yardımcı oluyorlar.
İle hayatımda da el cihazları kullanıyorum ama tabi ki bunlar frekans ayarlı cihazlar ve amatör telsizcilikle alakası yok...
Öncelikle şunu belirteyim ilk aşama için ben bir el cihazı düşünüyorum. Hem maddi durum hemde bilmediğim bir piyasada sert bir "tecrübe" (!) yaşamamak için Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bu el cihazını minimum maliyetle alıp en azından bir kaç ay kullanmak istiyorum. Daha sonrasında da belki bir sabit cihaz vs. üzerinden faaliyet göstermeyi planlıyorum. Deniz Derya bir konu ve aslında amatör ruha tamda uygun olmayan bir piyasa oluşmuş.

Bu aşamada sorabileceklerimi forumun çeşitli yerlerinden öğrendim. Bir kaç konu kaldı. Örneğin bana ilk aşamada "minimum maliyetle" bir el cihazı tavsiye edermisiniz? Bu cihazı sıfır veya ikinci el nereden temin edebilirim? Belki yanıt yanlış yerde ama kusura bakmayın...

Saygılarımla 73ler.
* * Her Şey VA(TA)N İçin * *

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Amatör telsizci
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2015, 21:34:08 »
Şu anda min. maliyetli dual band sıfır cihaz olarak boefeng uv5 veya alt-üst modelleri var, 130-250 civarı.
facebook dan "amatör bitlik" "amatör bit pazarı" gibi kelimelerle ararsanız bir çok grup var.
tavsiye edermisin dersen, ben kullanıyorum, iş görüyor, ne kaa ekmek o kaa köfte Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
kalite istiyorsan tabii icom yaesu wouxun  veya kenwood...

Çevrimdışı TA3LOS

• Vatan Sevdalısı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • Ölümlü Dünya, Ölümlü İnsan...
  • İsim Soyisim: Onur ŞENSU
« Yanıtla #4 : 12 Ekim 2015, 22:04:54 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Şu anda min. maliyetli dual band sıfır cihaz olarak boefeng uv5 veya alt-üst modelleri var, 130-250 civarı.
facebook dan "amatör bitlik" "amatör bit pazarı" gibi kelimelerle ararsanız bir çok grup var.
tavsiye edermisin dersen, ben kullanıyorum, iş görüyor, ne kaa ekmek o kaa köfte Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
kalite istiyorsan tabii icom yaesu wouxun  veya kenwood...

Yaesuyu yine profesyonel maksatla bir dönem kullandım yani cidden sağlam cihaz. Ama tabi o zaman amatör gözle bakmamıştım. Şu boafeng markasını herkesten çok duyuyorum. Sanırım bana yaklaşan da o Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap şu facebook sayfalarına da bakacağım teşekkür ederim. Bizim ekmek arasında bazı yerlerde köfte yok azıcık kuru ekmek tarafından yiyeceğiz ama mühim olan olaya bir yerden başlamak, acele ederek hata yapmak istemiyorum doğrusu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bu konuda takipteyim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73

Çevrimdışı TA5SE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • ALOHA
  • İsim Soyisim: SEFA ERDOĞAN
« Yanıtla #5 : 12 Ekim 2015, 22:16:28 »
İlk olarak Baofengler  uygun fiyatı ile yeni başlayanlara güzel  geliyor. İlerleyen zamanlarda daha iyi telsiz almayı düşünüyorum. Baofeng pahalı olamadığı için elektro deneylerde farem olacak bi süre sonra.
SEA-ALOHA-TA5LSE

Çevrimdışı TA4AWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Salih ERK
« Yanıtla #6 : 13 Ekim 2015, 16:31:31 »
Facebook'ta bahsettiğiniz yerlere baktım. Piyasa baya hareketli ve yüksek fiyatlar var. Amatör telsiz sektörü varmış onu öğrendim.

Peki bu anten benim bir işime yaramaz mı?

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Amatör telsizci
« Yanıtla #7 : 13 Ekim 2015, 20:26:19 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap amatör piyasası baya hareketli doğrudur. kullanandan çok satıcı var. fiyatlarda dolara bağlı, elindeki 20 yıllık cihazın fiyatını dolar yükseldikçe yükseltiyorlar. Faturalı almaya kalksan vergiler yüzünden iki kat para ödüyorsun, alışverişlerde dikkat etmek lazım.
Sizdeki anten dual band VHF-UHF benziyor ama o beyaz fiber kaplamanın altındaki kısmı görmeden anlamak zor. Dual antense çok işe yarar, zarar vermeden içini açabilirsen anlayabiliriz. Ya da telsizi ve anten test cihazı olan birine götürürsen daha kolay anlaşılır.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Lisans Başvurusu

Başlatan TB3PUB

2 Yanıt
1671 Gösterim
Son İleti 29 Ekim 2018, 23:05:24
Gönderen: TB3PUB
xx
lisans yenileme

Başlatan TA6FC

0 Yanıt