Gönderen Konu: Acil Durum Afet gibi Durumlarda Kullanılacak Frekans Hakkında Bilgi  (Okunma sayısı 11658 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1AKN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Bayram Akın
Acil bir durum afet,yangın,sel v.b durumlarda herkesin kullanabileceği frekans varmıdır varsa nedir nasıl haberleşme yapılır ?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4929.0

Çevrimdışı TA1AKN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Bayram Akın
Bunlarda ton yoktur demi acil durum oldugu icin

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
CB için 09 diye biliyorum.

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
   Ceyhan Molla'nın (TA3MLO) yayımladığı frekanslar BTK tarafından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na ve dolayısıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerine tahsis edilen frekanslardır.
   Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde yaptığım görevden dolayı; Bu frekansları;
   - Öncelikle Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve İl Afet ve acil Durum Müdürlükleri kendi aralarında,
   - İkinci olarak bu Kurum ve Müdürlüklerle afet ve acil durum elektronik haberleşmesi yapacak diğer kamu kurum ve kuruluşları
   Kullanır.
   - Üçüncü olarak da Kurum ve Müdürlüklerle afet ve acil durum konularında protokol yapan ve ayrıca ilgili frekanslarda afet, acil durum, tehlike vb. durumlar için elektronik haberleşme yapmasına izin veriler Sivil Topluk Kuruluşları kullanabilir.

Yukarıdaki açılamalarım dışındaki STK ve amatör telsizcilerin bu frekansları kullanmaları mümkün değildir.
   Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına ait elektronik haberleşme frekanslarının sitemizde yayımlanması etik olmadığından, bilgisi dahilinde Ceylan Molla'nın (TA3MLO) yazısı veya yazısında yer alan frekans tablosu kaldırılacaktır.

Amatör telsizcilerin ve amatör telsiz derneklerinin kullanabilecekleri afet ve acil durum frekansları sitemizde mevcuttur.
   Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2015, 14:59:59 Gönderen: TA3DP »
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı TA3MLO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • #Ham Radio
  • İsim Soyisim: Ceyhan Molla
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Ortak frekansları ben STK'lar ile haberleşmede kullanılacak gibi algıladım. Ayrıca bu frekanslar bir yönergede yer alıyor. Burada yayınlanması etik açıdan problem oluşturmaz. Google da Afad Frekans yazarak yönergeye ulaşabilirsiniz.Ama amatör band kullanıcılarının bu frekansları kullanması doğru değil dediğiniz gibi.

Benim hatam. İyi çalışmalar.
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2015, 15:50:48 Gönderen: TA3MLO »

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Buna benzer bir yayın bizim kurumada geldi. Adalet bakanlığın bahsettiğiniz ferkaslarındaki cağrı kodlarını içeriyordu.. uygun bir müdahele olmuş.

Çevrimdışı TA3MLO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • #Ham Radio

Böyle bir haber yayınlanmış ayrıca?

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Bu haberi atlamışım. Paylaşım için saol.

Çevrimdışı TA3MLO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • #Ham Radio
Üçüncü olarak da Kurum ve Müdürlüklerle afet ve acil durum konularında protokol yapan ve ayrıca ilgili frekanslarda afet, acil durum, tehlike vb. durumlar için elektronik haberleşme yapmasına izin veriler Sivil Topluk Kuruluşları kullanabilir.

Bu kategoriye TRAC girmiyor mu? TRAC protokolu olan bir STK degil mi?

Ayrica bu yonergede ki maddeleri paylasmak etik ve yasal acidan problem olusturmaz...Sonucta bu yonerge.

Bilginize...
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2015, 17:54:43 Gönderen: TA3MLO »

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Yönerge yada başka belge bilinçlendirmek veya arşivlendirmek için paylaşmakta sorun yok.  Ama sanırım trac la ilğili sorunuzun cevabını bilen arkadaşlar olmadıgı için henüz cevaplanmadı.
 Mantık yürütürsek akut gibi sivil toplum kuruluşları afat kalallarını kullanacak stk dır. Trac cemiyet olarak görev almasa bile haberleşmeyi sağlayan radyo öperetörlerinin önemli bir kısmı bir şekilde üye veya organik bağı olan kişiler olacagına göre fiziki olarak trac iştirak etmesede ruhen olayın içinde olacaktır.

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Ynt: Acil Durum Afet gibi Durumlarda Kullanılacak Frekans Hakkında Bilgi
« Yanıtla #10 : 22 Ağustos 2015, 20:09:43 »
Ama kısaca birleyler paylaşmak isterim. 1990-1995 Yılları arası bu anlattıklarım.  O yıllarda konyada öğrenciyim.
Gece saat 24 cıvarı. 11 kanalında dinlemedeyim.  Bir anos geldi. Sesimi duyan istasyonlar diye. Yaşlı bir abimiz yardım istiyor.  Şehirden oldukca uzak bir konumda vasıtasız bir kulubede kalıyormuş. Ogulları ziyaretine geldiği bir zamanda anneleri hastalanmış. Oğulları bu amcanın hanımını apar topar merkeze götürmüş. Amca 4 gündür haber alamıyor eşinden. Durumu bize izah eder ve yardım ister. Verdiği telefon numarasına ulaşmak içinde hatrı sayılır bir yol yürüyüp jetonlu telefon kulubesinden oğullarına ulaşıp annerinin durumunu oğrenip sonrasında cb telsizim vasıtasıyla bey amcaya ilettik.

Diyer bir başka olayda gece dağ başında kara java nın lastiğin patlamasıyla yolda kalan bir abimizin durumunu halledip kendi değimiyle domuzların saldırısından kurtardık. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bir başka olayda harçlıgımı çıkardıgım taksime binen iki serserinin muhtemel gaps veya cinayet olayını, gizlice maykın mandalına basarak konuşma esnasında konum bilgisi vererek   serserilerin dayak yimesi ile önlendi. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Tehlikeden olan bendim ama ben bile adamların haline acıdım.
 O yıllarda gsm telefonlar yoktu. Yeni yayılıyor herkesin bütçesi cep telefonu almaya yeterli değildi. Telsiz kullanımı genele yayılmasada gönül verenlerin gündelik hayatını tamamen dolduruyordu.
Yardımlaşma çok fazla idi.
Şimdi çep telefonu var günlük hayatta bu tür yardım talepleri hiç tanımadıgımız insanlara değilde numarasını bildiğimiz eş dost akraba veya 112 gibi direk hedefe yapıla biliyor.
Buda yardım etmeye hevesli bizim gibi insanları devreden çıkarıyor.
 Bunu fark eden otoritelerde kendilerince planlama yapıyor. Kurumlar arası protokeller, olası aksilikleri veya iyileştirmeler için kodinatorler falan atıyor.
Ama ben hala 11 kanalında yılmadan çagrı bekliyorum. Şu an için afat veya benzeri bir durumda etkim ve fayda hiç olmaz ama bir şekilde olacagını hissettiğimde de duruma göre doğaçlama yaparak faydalı olacagıma inanıyorum.
Günümüzde afetlere felaket anında olmasada sonrasında mudehale için fazlasiyla bilgi ve teknik ekipman var. Ama güvendiğimiz teknoloji gsm hatları gibi devre dışı kaldığında caresizlik başlıyor. Bu zamanda uhf vhf hf fark etmez bir şekilde doğaçlama yapıp eldeki imkanları kullanacagız.
Bence kullandığımız cıhaz ve çıkış yaptıgımız frekanslarda ulaşa bildiğiniz istasyonlarla bu tür bir oluşuma katkı sağlayacak oparatorleri tespit ederek başlamalısınız. Ve ilk işiniz valiliklrrin konuyla ilğili vali yardımcıları ile veya kalem müdürleriyle ittibata geçmeniz. 
Ve israrla halk bandı bulundurun derşm. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Her kanal serbest
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2015, 20:41:56 Gönderen: azer90 »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Cb bandi afet ve acil durum kullanim

Başlatan TB2DBF

2 Yanıt
4145 Gösterim
Son İleti 07 Mayıs 2014, 01:21:11
Gönderen: TA2ANS
xx
AMATÖR AFET ACİL HABERLEŞME FREKANSLARI

Başlatan TA3DP