Gönderen Konu: İlk Havaya Çıkış  (Okunma sayısı 10557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Şaban Zihni GÖNEN
İlk Havaya Çıkış
« : 07 Aralık 2014, 09:33:34 »
2 Kasım 2014'te sınava girenlerdenim. Radyoculukla ilgili hiçbir bilgim olmamasına rağmen soruları EZBERLEYEREK (yani hala birşey bilmiyorum) sınavdan 100 puan aldım. Aynı gün sınav sonuçlarının açıklanmasıyla şoke oldum. Hemen ertesi gün belgelerimi hazırlayıp paramı yatırıp Kıyı Emniyeti'ne gönderdim. 2. şoku burada yaşadım. Sınavın okunmasında hızlı olan kurum belgelerin hazırlanmasında bir o kadar ağır davrandı. Her neyse nihayetinde 05 Aralık Cuma günü postanenin yok demesine rağmen e-devletten aldığım çıktıyla karşılarına çıkıp "kardeşim işte belgenin siz de olduğunu gösterir detaylar, belgemi verin çabuk, bir aydan beridir bunu bekliyorum" dememle belgemi bulup verdiler.
Bir yamaç paraşütçüsünden aldığım 2. el wouxun kg-uvd1p mobil telsizimle dün akşam ilk çağrımı Denizli'nin 439,250 rölesinden yaptım. birkaç dakika cevap veren olmadı. Sonra Yenişehir'den 68 yaşında olan TA4AMB çağrı kodlu birisi QRV'me cevap verdi.
İlk duyduğumda hissettiğim heyecanı tarif etmem mümkün değil. Ama biraz bana 1980li yıllarda yaşadığım heyecanı anımsattı. babam köyde 2. televizyonu almıştı. diğer 1. televizyonu da ben hiç görmemiştim. Bir Pazar günü televizyonu kurup yayın saatini beklemeye başladık. uzun bir müddet karıncaların filmini(!) seyrettikten sonra, ismini bilmiyorum (hani o yuvarlak içinde de saat olan bir ekran var ya, işte o) bir ekran çıktı. öyle heyecanlanmıştım ki işte o heyecanın aynısını hissettim.
çok güzeldi yaaaa. 73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4508.0
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2014, 09:36:00 Gönderen: TA4ASG »
Icom7300, Icom5100, Icom2820, IcomE92D,YaesuFTM350

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: İlk Havaya Çıkış
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2014, 15:03:55 »
Gerçekten çok iyi bir anlatım

Çevrimiçi TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #2 : 07 Aralık 2014, 16:14:01 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Gerçekten çok iyi bir anlatım
teşekkür ederim,  sadece hislerimi paylaştım.

Çevrimdışı TA2MT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Murat SANDALCI
« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2014, 19:03:29 »
Bende belgemi aldıktan sonra röleden TA2AFB kardeşime çağrı yaptım ilk olarak. Acayip bir heyecandı. Öyleki ilk kimin çağrı kodu söyleniyor, diyalog nasıl sonlanıyor vs hepsi aklımdan çıktı gitti. Ah bir de konuşabileceğim kişilerin çağrı kodlarını konuşma sırasında unutmasam.
Murat SANDALCI

Çevrimiçi TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2014, 19:32:58 »
Bende belgemi aldıktan sonra röleden TA2AFB kardeşime çağrı yaptım ilk olarak. Acayip bir heyecandı. Öyleki ilk kimin çağrı kodu söyleniyor, diyalog nasıl sonlanıyor vs hepsi aklımdan çıktı gitti. Ah bir de konuşabileceğim kişilerin çağrı kodlarını konuşma sırasında unutmasam.
aynen. Yahu ben eşimle ilk buluşmamda bile böyle heyecanlanmamıştım. Ya da aradan o kadar zaman geçtiği için böyle hissediyorum bilmiyorum. (Böyle diyelim de olaki okur mokur, manevra alanımız olsun).

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2014, 19:52:38 »
aynen. Yahu ben eşimle ilk buluşmamda bile böyle heyecanlanmamıştım. Ya da aradan o kadar zaman geçtiği için böyle hissediyorum bilmiyorum. (Böyle diyelim de olaki okur mokur, manevra alanımız olsun).
Haha yengem duymasın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #6 : 07 Aralık 2014, 20:37:11 »
Haha yengem duymasın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Umarım okumaz. Kızım şimdi 9 yaşında, 12 yaşını doldurunca eşimle ikisini amatör telsizcilik sınavına hazırlayacağım. En azından o vakte kadar okumaz inşallah. umarım. . .

Çevrimdışı TA2MT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #7 : 07 Aralık 2014, 21:01:47 »
Çekingenlik ve yanlış yaparım korkusu. Aslında böyle yakın arkadaşlardan amatör olsa konuşmak daha kolay olabilir. Yani havadan önce reelde görüşmek

Çevrimiçi TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #8 : 07 Aralık 2014, 21:16:23 »
Ya Denizli'den bir amatör tanıdığım olsa da biraz acemilik atsak

Çevrimdışı TA2MT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2014, 21:19:16 »
Ben etrafındakileri yönlendiriyorum. Tabi ilgi alaka meselesi.

Çevrimdışı TA2IDN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: AHMET DÜNDAR
« Yanıtla #10 : 07 Aralık 2014, 22:02:09 »
Çekingenlik ve yanlış yaparım korkusu. Aslında böyle yakın arkadaşlardan amatör olsa konuşmak daha kolay olabilir. Yani havadan önce reelde görüşmek
Murat bunda çekingenliğe gerek yok sonuçta herkes AMATÖR Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Telsizle muhabere yapmada en önemli iki kural
1.Bas konuş-Bırak dinle (mandalı)
2.Mandala basmadan önce cümle yada cümlelerini kafanda mutlaka kurgula yani söyleyeceğin kelime dizisi hazır olsun.
Beni en çok heyecanlandıran elektronic konusu ( uçsuz bucaksız bir dünya) tecrübe kazandıkça mesafeler kısalacak.
Ve yardımlaşma: Mesela Denizli ye girişte mandala basıp -Eskişehir ilinden Amatör misafirim buraya yabancıyım yardım edecek biri varmı dediğinde bir çok kişi cevap veriyorsa bu hepimizin mutluluğudur. Ben böyle olduğunu Abilerden duymuştum. 73

Çevrimdışı TA2IDN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: AHMET DÜNDAR
« Yanıtla #11 : 07 Aralık 2014, 22:05:20 »
AYRICA YÜCEL BEYE, BİZZAT TELEFON İLE ARAYIP SORUNUMU ÇÖZDÜĞÜ İÇİN BURDAN TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİM

Çevrimdışı TA2MT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #12 : 08 Aralık 2014, 12:22:31 »
Murat bunda çekingenliğe gerek yok sonuçta herkes AMATÖR Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Telsizle muhabere yapmada en önemli iki kural
1.Bas konuş-Bırak dinle (mandalı)
2.Mandala basmadan önce cümle yada cümlelerini kafanda mutlaka kurgula yani söyleyeceğin kelime dizisi hazır olsun.
Beni en çok heyecanlandıran elektronic konusu ( uçsuz bucaksız bir dünya) tecrübe kazandıkça mesafeler kısalacak.
Ve yardımlaşma: Mesela Denizli ye girişte mandala basıp -Eskişehir ilinden Amatör misafirim buraya yabancıyım yardım edecek biri varmı dediğinde bir çok kişi cevap veriyorsa bu hepimizin mutluluğudur. Ben böyle olduğunu Abilerden duymuştum. 73

Haklısın. Zamanla aşabileceğimiz bir heyecan sanırım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #13 : 08 Aralık 2014, 12:32:44 »

Haklısın. Zamanla aşabileceğimiz bir heyecan sanırım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İyi günler TB2BJM Murat ve TA4ASG Zihni,

Zihni öncelikle tebrik ederim ilk heyecanı atlatmışsın. Böyle yeni başlanmış işlerde heyecan iyidir, insanın isteğini ateşler. Yavaş yavaş öğreneceğiz herşeyi.
Bundan 11 sene önce ilk telsiz muhaberemi hatırlıyorumda, Yarış Kontrolden uyarı gelmişti. Heyecandan Ptt tuşuna bas ve bırak işlemlerini hatalı yapmışım "anlaşıldı" anonslarımın hepsi karşıya "..şıldı" olarak gidiyordu konuşmaların hiçbirinin başı yoktu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Uzunca bir süre camiada lakabım "Şıldı Suat" olarak kalmıştı. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimiçi TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #14 : 08 Aralık 2014, 12:40:40 »
10 yıldır Motorola PMR telsiz kullanıyorum. 4 yaşındaki oğlum dahil herkes telsiz kullanmasını biliyor. Benim asıl sıkıntım Q kodları, karşı tarafın çağrı kodunu hatırlayamamak, vs. İşin biraz kural boyutu yani.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
YM7XKA, TC89TC ÖZEL GÜN ETKİNLİĞİNDE İLK KEZ HAVAYA ÇIKIYOR

Başlatan TB2NMR

8 Yanıt
6036 Gösterim
Son İleti 27 Ekim 2013, 12:22:15
Gönderen: TB2BEG
xx
Çıkış için watt mı önemli swr mi?

Başlatan TA2ERO

10 Yanıt