Gönderen Konu: RÖLE HABERLEŞMESİNDE SIKINTI YAŞIYORUM  (Okunma sayısı 2960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA8ABD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: abdullah sarman
RÖLE HABERLEŞMESİNDE SIKINTI YAŞIYORUM
« : 27 Eylül 2014, 21:13:14 »
HERKESE İYİ AKŞAMLAR. BİR SORUNUM İÇİN RAHATSIZ EDİYORUM. WOUXUN KGUVD1P-DUAL BAND EL TELSİZİMLE RÖLEYİ AÇIYORUM AMA GÖNDERME IŞIĞI YANMASINA RAĞMEN SESİMİN GİTMEDİĞİNİ GÖRDÜM. HEMEN YANIMDA AYNI KANALDAKİ BİR TELSİZDEN KONTROL ETTİM. O DA GİRİŞ YAPIYOR ANCAK SESİMİZ GİTMİYOR. TX ESNASINDA AYNI FREKANSTAKİ DAHA ÖNCEDEN SORUNSUZ OLARAK GÖRÜŞTÜĞÜM DİĞER TELSİZDEN KONUŞMAMI DUYAMIYORUM SADECE MANDALI BIRAKINCA RÖLE KUYRUK SESİNİ ALIYORUM. DAHA ÖNCE BÖYLE BİR SORUN YOKTU. BÖLGEDE RÖLEMİZ HENÜZ YENİ. RÖLE ANTEN SWR'SİNİN VE RÖLE ÇIKIŞ GÜCÜNÜN YÜKSEK OLDUĞU VE DAHA AYARLANMA AŞAMASINDA OLDUĞUNU DUYMUŞTUM. ACABA BU DURUM ÇIKIŞ KARTINA VEYA CİHAZA BİR ZARAR MI VERDİ? SİMPLEX KANALDAN GÖNDERMELERİMDE VE ALMADA BİR SORUN YOK. SESİM GAYET İYİ GİDİYOR VE ANONSLARI ALIYORUM. ACABA RÖLE KANALINDA NEDEN BÖYLE BİR DURUM OLMUŞ OLABİLİR? ŞİMDİDEN VERECEĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM...

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4386.0

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
Ynt: RÖLE HABERLEŞMESİNDE SIKINTI YAŞIYORUM
« Yanıtla #1 : 27 Eylül 2014, 22:09:40 »
Muhtemel sebebler

1-cihazınızın mikrofon bağlantısı sıkıntılı olabilir. mikrofon işlev yapmaz
2-cihazınızın çıkışı yanmıştır sadece sürücü ile çıkış yaparsınız yeterli olmaz
3-role dinleme anteninin SWR si çok yüksektir sizi kabul etmez
4-role deviasyon ayarları sebebi ile modülasyonunuz çok yüksek gelebilir role
   kabul etmez
5-tam tersi cihazınızın deviasyon ayarları yeterli değildir. bu da bir sebebtir.
6-bahsettiğiniz cihazla çıkış yaptığınız esnada farklı bir cihazdan ne kadar bir mesafede diğer cihazdan duyabiliyorsunuz
   bu önemli uzaklaştıkça sinyal kesilmeleri meydana geliyorsa çıkışınız arızalı olabilir.anten temas etmeyebilir
   antenin borda bağlantığı nokta kopmuştur,gevşemiştir tekrar düzeltilerek lehimlenmeli
   farklı bir anten kullanıyorsanız el cihazı yüksek swr ye maruz kalabilir sağlıklı gönderme yapmaz
7-en önemlisi bu cihazın çıkışını bir watmetreye bağlıyarak cihazın çıkışının olup olmadığına bakmalısınız
   eğer cihazda normal vermesi gereken watı verdiğini görüyorsanız
   mikrofon bağlantısını,role Alıcı antenini,ve kendi kullandığınız el cihazının antenini kontrol etmelisiniz
   iyi çalışmalar dilerim
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA8ABD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2014, 22:22:03 »
Simplex frekansta haberleşme sağlayabiliyor olmam galiba çıkış ünitesinde herhangi bir sorun olmadığı anlamına geliyor. Herhalde böyle bir durum olsaydı simplex frekansta da ayı sorunu yaşamam gerekecekti. Aynı sorun elimdeki ikinci el cihazında da olduğu için sorunun kaynağı olarak rölede oluşan bir problemi göstermem mümkün mü sizce?

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #3 : 27 Eylül 2014, 23:19:07 »
cihaz eğer sadece sürücü ile çıkış yapmaya çalışıyorsa yakınındaki bir cihazdan duyulabilir.
diğer cihazı mümkün mertebe uzak mesafeye taşımak gerekiyor. mesafe uzamasına rağmen
sinyal kalitesinde ve modülasyon da bozulma yoksa çıkış sağlam olarak yorumlanabilir
ama en iyisi cıhazın çıkış gücünün ölçülmesidir. o zaman netlikle hata ortaya çıkar
tabiki rolenin bulundu yerde olumsuz hava koşulları rx antenindeki olumsuzluklarda da etkendir.
örnek olarak şöyle bir örnek verebilirim varsayalım ki cihazınız 5 wat mandala bastığınızda
1 km engelsiz bir arazide herhangi bir kayıp olmadan diğer cihaz çok sağlıklı duyarsa  bunu
cihazın çıkışının normal olduğu şeklinde yorumlayabiliriz ama emin olamayız
emin olmak için mutlaka cihazı bir watmereye bağlayarak mandala basmalı.watmetrede
okunan değer sizin cihazınızın çıkış gücü olarak net bir şekilde okunabilir
diğer taraftan cihazda herhangi bir sorun yok ise kabahati roleye bulmak gerekir.
tabi bu olaylar sağlıklı çıkış yapıpta roleye giremeyen bir el cihazı için düşünülebilir
cihaz normal sağlıklı çalışıyor ama roleye giremiyor. bu olay bundan sonra cihazın problemi
değil rolenin problemi arazi şartlarının çıkış yapılan noktanın problemi olarak görülmeli

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2014, 23:27:42 »
yine başka bir usul basit ama ölçülebilecek kolaylıkla yapabileceğiniz bir şey
watmetre yoksa bu usul etkilidir. zaman zaman uyguladığım bir metod.
el cihazının antenini çıkartın anten bağlantı konnektörüne bir toplu iğne gibi bir malzeme ile
canlı uç noktası dışarıya çıkacak şekilde uzatın sonra bunu dilinize yada dudağınıza değdirerek
mandala basın eğer hafifte olsa bir sıcaklık hissediyorsanız çıkış var olarak yorumlamalı
eğer herhangi bir sıcaklık hissetmiyorsanız çıkış problemli demektir.

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2014, 00:14:34 »
çok basit gelecek ama OFFSET ve SHIFT değerini vermemiş olabilirmisiniz.

VHF de OFFSET >> 0600KHz
UHF de OFFSET >> 7600KHz

Shift >>> ( - )

birde RX de TON varmı acaba? ( R-CTSS )
olacak. bazen basit unutmalar oluyor. hatırlatmak istedim..

73 de TA4ACV
Cagatay VURAL

Çevrimdışı TA5EZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 10
  • i_gorken@hotmail.com
  • İsim Soyisim: İsmail GÖRKEN
« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2014, 12:03:50 »
Cihazdan sesinizin gitmediğine nasıl kara verdiniz? Cihaz kontrol deyip röleden çağrı yaptınız mı? İki cihazınız olduğunu ve ikisinde de aynı sorun olduğu sadece kuyruk sesini duyduğunuzu anladım. Eğer iki cihaz birbirine çok yakın iken (aynı oda gibi) biri ile röleyi açıp diğeri ile dinleyemezsiniz sadece mandalı bıraktığınız an iki cihazdan kuyruk sesini duyarsınız.... Röleden kuyruk duyduğunuza göre TX ton da sıkıntı yok... shift de ayarlı demek... siz RX i off yapın... sonrada cihazın menüsünden 17 ve 18. sıradaki yerleri off yapmanızı önerebilirim. Cihazınızdan hiç kullanmadım ama internetten menu listesine baktım... aşağıdaki yerleri off yapıp deneyin... 73

17 - [size=78%]Receive DCS     [/size][/size][size=78%]R-DCS   [/size][/size][size=78%]Set RX DCS Value   offf yapın[/size]
18 - [/size][size=78%]Transmit DCS        [/size][/size][size=78%]T-DCS-[/size][/size][size=78%]Set TX DCS Value   offff yapın[/size]
[/size]
[/size][size=78%]ayrıca [/size]
[/size]
[/size]

[/size]15 - [size=78%][/size]Receive CTCSS Tone   [/size]R-CTC   [/size]Set RX Tone Frequency     bunu da offff yapın

Çevrimdışı TA8ABD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 29 Eylül 2014, 18:36:34 »
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Sayın TA5ISM'nin dediği gibi cihazlar birbirine çok yakındı. Cihazın birini başka bir odaya koyunca sorun çözüldü. Galiba birbirini enterfere etmesinden kaynaklanan bir sorundu. Konuya hassasiyet gösterip bilgilerini paylaşan tüm ağabeylerime teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. 73'ler...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Baofeng uv 9 r plus gümrük sıkıntı

Başlatan TB3GHU

6 Yanıt
1333 Gösterim
Son İleti 30 Mart 2020, 00:17:29
Gönderen: TA1KTY
moved
TAŞINDI: KG UV8D Telsizde sıkıntı

Başlatan TA3V

0 Yanıt
2679 Gösterim
Son İleti 10 Şubat 2015, 23:18:04
Gönderen: TA3V
xx
ÜNİVERSİTELERDE BİLİNÇSİZLİĞİN YARATTIĞI SIKINTI...

Başlatan TB2PMB

35 Yanıt
9624 Gösterim
Son İleti 04 Ağustos 2012, 01:28:13
Gönderen: TB2PMB
xx
DTMF KONTROL DEVRELERİ 1 RÖLE - 2 RÖLE - 4 RÖLE mt8870

Başlatan TB5CVN

1 Yanıt
5570 Gösterim
Son İleti 23 Nisan 2014, 00:43:32
Gönderen: fahribalci
xx
RÖLE-REPEATER ÖZELLİKLERİ NELER OLMALI? (RÖLE PROJESİ)

Başlatan TA1TD

3 Yanıt
7321 Gösterim
Son İleti 11 Ekim 2011, 10:52:52
Gönderen: TA3DN