Gönderen Konu: APRS DİGİ REPEATER YAPIMI  (Okunma sayısı 37237 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
  • İsim Soyisim: Enes Semih Öztürk
APRS DİGİ REPEATER YAPIMI
« : 25 Şubat 2014, 14:12:35 »
DigiPeater ın son hali

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4011.0
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2014, 19:09:55 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
Ynt: APRS DİGİ REPEATER YAPIMI
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2014, 21:45:02 »

Digi kurulumu ve DigiProg ile Digi ayarlarının yapılması
Arkadaşlar DigiProg Diginizin ayarlarını kolayca yapabileceğiniz bir Arayüz Proğramı Kullanımı gayet basit. Buyrun kısaca bir göz atalım..
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yukarıdaki linkten Önce DigiProg u bilgisayarınıza indiyorsunuz. Kurulum için klasör içerisindeki yardım dosyasında belirtildiği üzere kurulumu tamamlıyoruz.

Digi'yi size gelen kablosu ile bilgisayarınıza bağlayıp DigiProg'u çalıştırıyoruz.

İlk gelen uyarı Digiyi bilgisayarınıza bağlamanız gerektiğini söylüyor. Bağladıktan sonra tamam diyoruz

Eğer aşağıdaki resimdeki gibi digi ile bağlantının kurulduğu yazıyorsa Digimizin ayarlarını resimde gösterildiği gibi yapıyoruz.

PHG bizim istasyon bilgilerimizin olduğu kısa bir kod bu kod içerisinde Bizim istasyonumuzun yüksekliği Anten Tipi,Çıkış gücü gibi bilgiler yer alıyor.
Kendi istasyonumuza ait PHG değerini hesaplamanız için Aşağıdaki resimde belirttiğim PHG Hesapla link'ine tıklıyoruz.

Ardından PHG değerini kutucuğa yazarak diğer bilgilerimizi Yani Çağrı işaretimizi,Beacon mesajını,Beacon aralığını Giriyoruz.
Beacon aralığının orda 5 olduğuna bakmayın 10 Dakika olarak ayarlamanızı tavsiye ederim.
 Diğer kısım koordinatlarımızın yazılı olduğu bölüm buraya Digi'nin çalışmış olduğu konum'a ait koordinat bilgilerini giriyoruz. Koordinat bilgilerinizi Yine mavi ile belirtilen Aprsfi Link'ine tıklayarak haritanın sol üst köşesinde görebilirsiniz.
Sizden istenen tüm bilgilerinin girişini yaptıktan sonra Yaz butonuna tıklıyoruz.
Gelen uyarı mesajına evet Diyip girdiğimiz değerlerin Digi yazılması için bekliyoruz.

Yazma işlemi tamalandığın da Sizden ayarlarınızın geçerli olabilmesi için kaydetmeniz istenecek "Tamam" diyerek Kaydet buyonuna basıyoruz.

Kaydetme işlemide bittikten sonra Yine gelen uyarıya Tamam Diyerek Diginin ayarlarını tamamlamış oluyoruz. Artık diginiz çalışmaya hazır.

Diğer yandan YM2UDM gibi İsyasyonlardan gelen Deprem bilgilerini  Deprem izleme Butonuna basarak öğrenebilirsiniz.
Monitör bölümü Diginizin Hangi istasyonları duyduğunu ve hangi beaconları tekrar ettiğini gösteren bir bölüm.
Şimdi Digiyi Aselsan 4021'in Arkasında bulunan 15 Pinlik Soket'e bağlayın.
Cihazınızı 144.800 Mhz'de alma ve gönderme yapacak Şekilde Proğramlayın Anten bağlantısını yaptıktan sonra Diginiz 10 Dakika içerisinde sizi Duyan Bir Digi veya İ-gate istasyonu var ise Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Haritasında görüneceksiniz.
Sorularınızı buradan sorabilirsiniz 73.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2014, 14:00:43 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2014, 16:42:09 »
Merhaba,
Tiny Trak projesi devam etmekte.
Digi repeater projemize başlıyoruz bu mesaj altında toplanabiliriz.
73

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #3 : 01 Mart 2014, 21:08:04 »
Arkadaşlar Konuyu tekrar hatırlatmak istedim,

Afyonkarahisar'da çalışan Diginin Eskişehir'deki digiye bağlanması için Kütühya'da Digi çalıştacak Derneğe  veya amatör arkadaşlarımıza ihtiyacımız var. Konu ile ilgili derneklerimizin ve amatör arkadaşlarımızın desteğini beklemekteyiz. 73

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 05 Mart 2014, 14:04:37 »
Merhaba Semih

*Buda Tiny Trak  gibi de monte olarak dağıtılacak dimi?
*Tüm testleri bittimi?(detay bilgi)
*Hangi cihazlarda denendi?
*Maliyeti kaç TL/$
*Dağıtıma ne zaman başlanabilir?

73

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 05 Mart 2014, 14:39:41 »
Evet çalışmalar bitti yücel abi digiler montajlı ve test edilerek gönderiliyor isteyen arkadaşlarımız olur ise demonte olarak ta gönderimi yapılacak, denemesi yapılan cihazlar 4021 ve 4822 ancak diginin 4021 de olması gerektiği kadar stabil çalıştığı gözlemlendi bu yüzden tavsiyem 4021 ile kullanılması ve çalıştırılması yönünde.
Tabiki 4822 ilede çalıştırıla bilir.
Yine arkadaşlarımızın diginin ayarlarını zorlanmadan yapabilecekleri bir bilgisayar yazılımı mevcut önceki yazımızda bu konuya değindik ve ayarların yapılmasi ile ilgili bilgi aktarımında bulunuldu.
Maliyet olarak.
Demonte aldıklarında 95 TL (Bilgisayar bağlantı Kablosu,Telsiz bağlantı kablosu Dahil.)
Hazır ve Test edilmiş aldıklarında İse 100 TL olarak Temin edebilirler.
73.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2014, 14:48:40 Gönderen: TA2AWO Aprs-Proje »

TA4CO
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2014, 12:03:54 »
Arkadaşlar selam.

Enes bey çalışmalarınızda başarılar diliyorum ve teşekkür ediyorum,resimde bulunan Digi repeater devresi hakkında bir sorum olacak.

Ben evde U-view+ses kartı+agw proğramı ile I-Gate çalıştırıyorum,sizin üretmiş olduğunuz bu devre TNC yerine I-Gate  te kullanılabilirmi acaba,yani tekrarlayıcı olmayacak RF  ten gelen dataları internet ortamına,internetten gelen dataları da telsizden havaya atacak.

Mevcut kullandığım ses kartı+AGW ve aradaki TX yaptıran modemi vs. yada hangilerini devre dışı bırakabiliriz.

73

TA4CO

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2014, 12:50:04 »
Özcan Bey,

Bu diginin 9600 Baud hızında seri olarak çıkışı mevcut. Duyulan istasyonları seri Porttan alabiliyorsunuz. Ancak internetten gelenleri havaya atma gibi bir durumu söz konusu değil. Uview ile ilgili bağlantısı konusunda Şuan için bir sonuca varamadım Benim tam olarak yapmak istediğim Digiden gelen aprs istasyonları'na ait dataları ses kartından değilde Seri Porttan girerek Uview e gönderip internet'e basılmasını sağlamak, Ama Uview 'e gönderip aynı şekilde terminal ekranında da görüyorum Fakat bir türlü internete basma işlemini başaramadım her akşam farklı şekillerde deneyip Doğru ayarı bulmaya çalışıyorum. Eğer olur ise Agwp Proğramına ihtiyaç olmayacak dolayısı ile hem digi hemde Uview ile İ-gate olarak çalışacak.

TA4CO
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 10 Mart 2014, 13:37:13 »
Enes bey bilgi için teşekkürler,tekrardan kolay gelsin.

73
TA4CO

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 10 Mart 2014, 16:01:55 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Fakat bir türlü internete basma işlemini başaramadım her akşam farklı şekillerde deneyip Doğru ayarı bulmaya çalışıyorum.

Uview  programı üzerinden bir takım ayarlar ile yapılabilir gibi geliyor bana ama...

Çevrimdışı TA2IBD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Sinan ÖZMEN
« Yanıtla #10 : 10 Mart 2014, 20:58:54 »
Enes bey ui-view deki terminale ne sekilde yansıyor datalar, 5-10 satır buraya kopyalamanız mümkün mü?

73,

TA2IBD, Sinan
Sinan ÖZMEN | TA2IBD | KN50fs | SAKARYA Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #11 : 10 Mart 2014, 23:26:22 »

Bu datalar Uiview terminalinde gördüğüm datalar,

TA1FL>APU25N,YM3BUR,YM1TKR,WIDE2*:=4058.61N\02851.79E-NE MUTLU TURKUM DIYENE {UIV32N}

TA1ET-9>T1PQ02,YM3BUR,TA6CFR*,WIDE2-2:`8Bwl!">/
SV7GBF-6>APU25N,WIDE1,YM1TKR*:<IGATE,MSG_CNT=1,LOC_CNT=37

YM1TKR>APRS,TA6CFR*:!4046.48NB02717.22E#PHG4731/ISIKLAR D. TEKIRDAG BORDERDIGI
YM1TKR>APRS,YM3BUR,TA2SK*:!4046.48NB02717.22E#PHG4731/ISIKLAR D. TEKIRDAG BORDERDIGI
TA1ET-9>T1PQ02,YM3BUR,TA6CFR*,WIDE2-2:`8Bwl!">/
TA1ET-9>T1PQ02,YM3BUR,TA6CFR,YM2IMT,TA6CFR*:`8Bwl!">/
YM2UDM>APNU19,TA6CFR*:;100908-01*100908z4044.34N\02536.67EQM=3.0 EGE DENIZI
TA2AWO-9>T0UP04,TA6CFR*,WIDE2-2:`91=l!=(/Op.Semih 439.225 QRV 73
TB2NJL-10>APU25N,YM2ANK,YM2BOL,YM2IMT,WIDE3*:}TA2AWO-9>T0UP04,TCPIP,TB2NJL-10*:`91=l!=(/Op.Semih 439.225 QRV 73

TA1ET-9>T1PQ02,YM3BUR,TA6CFR*,WIDE2-2:`8Bwl!">/op:Ertugrul 145.500 mhzQRV¥
%0>/?¨‚bŠ¨@r®’ˆŠb@b®’ˆŠd@eğ
TA1ET-9>T1PQ02,YM3BUR,YM1TKR,TA6CFR*:`8Bwl!">/op:Ertugrul 145.500 mhzQRV¥
%0>/?¨‚bŠ¨@r®’ˆŠb@b®’ˆŠd@eğ
TA2SK>DIGITR,TA6CFR*,WIDE2-1:!4057.72N/02908.86E#PHG5430/APRS Digipeater IST-BASIBUYUK TA2SK

TB2NJL-10>APU25N,YM2ANK,YM2BOL,YM2IMT,WIDE3*:}TB5BKA-3>APWM10,TCPIP,TB2NJL-10*:@202411h3612.02N/03609.25EM342/016/A=000426(Vodafone TR 96%)!SPECIAL!APRS-IS for CE

TA2SK>DIGITR,YM3BUR,YM1TKR,YM2IMT,WIDE2*:!4057.72N/02908.86E#PHG5430/APRS Digipeater IST-BASIBUYUK TA2SK

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
« Yanıtla #12 : 15 Mart 2014, 10:11:43 »
selam,

enes usta,

APRS DİGİ REPEATER sistemini YALOVA ilimize kurmak istiyorum, buna ek olarak Tiny Trak  devresinide mi kurmam gerekiyor ?

elimde aselsan 4822 cihazım var, bir adette laptop var, 1 adet ups var, elimdeki sistem echolink olarak çalışıyor, bu sistemi APRS DİGİ REPEATER olarak kurmak istiyorum,

bana neler gereklidir ?

sadece iyi bir VHF antenim yok Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73

TC YALOVA TEKNO Merkez.  27.215 FM

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #13 : 15 Mart 2014, 19:41:54 »
Kadir Bey,

TinyTrak başka, Digi Repeater başka.. Bu ikisi arasında fark konusun da bilgi edinmeniz bakımından Link'i inceleyeniz. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Digi çalıştırmak için 4822'yi kullanabilirsiniz. (TniyTrak'a gerek yok.)  Bunun ile birlikte DigiRepeater dediğimiz kart ve birde Vhf Mono Veya Dual band antene ihtiyacınız var. Bu üçlü bize digi çalıştırmak için yeterli..

Diginin dışında bir de Uiview 'i kullanarak hem Digi Repeater hem de İ-Gate çalıştırabilirsiniz.
Bu sistem için Bir Bilgisayar, Bir sabit vhf Telsiz. Birde anten gerekli..

Bu iki ayrı sitem arasında ki fark'ı izah etmek gerekirse,

Digi Repeater'ın çalışması;

Mobil istasyonlardan gelen, Yani TniyTrak ile gönderilen veya bir el cihazından gönderilen beacon, mesaj, E-mail gibi Aprs dataları çalıştığı bölge ve konum şartlarının el verdiği kadar uzak mesafelere aktarmak. Yani yüksek bir Mevkiiden tekrar edilmek sureti ile yine havaya atmak. Bunun neticesinde sizin gönderdiğiniz beacon sinyalinin veya datasının çalışmakta olan ve duyduğu beacon sinyallerini APRS veri tabanına basmak için bekleyen İ-gate istasyonuna ulaşmasını sağlamak.

İ-Gate
UI-View32 Olarak çoğumuzun bildiği bilgisayar yazılımı..

Yukarıda izah ettiğim gibi Dinleme ve gönderme özelliğini bir arada barındıran bir yazılım..
Amacı bağlı olduğu telsizin ses çıkışından aldığı aprs Datalarını veya beaconları APRS veri tabanına göndermek. Yani havadan duyduklarını internet ortamına taşımak, Bunun yanı sıra İnternet üzerinden aldığı beaconları yine telsiz üzerinden havaya atmak amacı ile'de çalışabilir, veya her ikisini de yapabilir. Yine bu yazılım ile duyulan Beaconların tekar edilme işlemini de yapılabilir. Kısaca Digi'nin yaptığı görevi de yerine getirebilir.

İ-gate veya hem İ-gate hem digi çalıştıracak iseniz anteninizin var olduğunu düşünerek elinizdeki ekipmanlar yeterli olacak. Özetleyecek olur isek bilgisayar kullanmadan Digi çalıştırmak için Digi Repeater dediğimiz kart'a ihtiyacınız var.73

[/size][/color]

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
« Yanıtla #14 : 15 Mart 2014, 20:06:50 »
usta bilgi için teşekkürler,

bana bu devreden bir adet gönderebilirsiniz, pc yazılımını kurar denemelere başlarız inşallah.

73

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Raspberry Pi ile APRS Digipeater yapımı

Başlatan TA1ISO

1 Yanıt
3935 Gösterim
Son İleti 30 Ocak 2015, 09:18:08
Gönderen: TA3V
xx
Raspberry Pi ve RTL-SDR Kullanarak Kolayca APRS iGate Yapımı

Başlatan TA6AEU