Gönderen Konu: Yapımı Oldukça Basit ve Minik Arabirim Devresi  (Okunma sayısı 4020 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1IHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 16
  • TA1MT-Eski işaret TA1IHE / Eski işaret TB1CMX
  • İsim Soyisim: Murat KAYGISIZ
Yapımı Oldukça Basit ve Minik Arabirim Devresi
« : 05 Aralık 2013, 12:09:02 »
Selamlar dostlar daha önceden tb1cig blog sayfasında şeması verilen arabirim devresini, benim gibi havya ve lehim'den uzak olan birinin anlayacağı dilde detaylı anlatmaya çalıştım. Aselsan cihaz üzerinde RS232 converter ile problemsiz çalışan bu devreyi yapımı zevkli ve kolay olduğu için tüm Amatör arkadaşlarla paylaşmak istedim. Umarım bilgiler açıklayıcı olmuştur. Diğer detayları değerli dost TB1BIG Gökhan Bey'in blog sayfasından da görebilirsiniz. Yapacak herkese başarılar dilerim. 73

(Kaynak) TB1BIG Blog Sayfası Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yapım açıklamaları:

Şemada görülen 2N4401 yerine muadili olan BC337 kullanıldı.

1-BC337 resim 1.de yönlerde K bacağı PTT'den alınacak hatta bağlanmak üzere boşta bırakıldı.
2-BC337 GND bağlantısına giden E ile orta ayak B bağlantısı arasına, 1N4148 ve 10k birlikte köprü atıldı.(yönlere dikkat!)
3-BC337 orta ayak B ucuna en son olarak 2.2k bağlanarak RS232 7.ayağa devam edecek.
4-BC337 den çıkan E ucu ise RS232 5.ayağa devam edecek.

İşte sorunsuz ve kablo kirliliği olmayacak devremiz bu kadar basit. Burada yapılması gereken en son işlem,
telsiz üzerinden gelen hoparlör çıkışını PC üzerindeki Mik girişine, telsiz cihazından gelen Mik çıkışını
PC üzerindeki Hoparlör girişine girmesini sağlayacak olan jack montajlarıdır. Yine aynı şekilde GND ucu telsiz
ya da buraya çektiğiniz GND üzerinden alınabilir. Yapılacak başka bir işlem yok. Kutulama, telsiz ve
arabirim kabloları arası jack bağlantıları tasarımları tamamen size kalmış,yapılması kolay ve sonucu
keyif verici arabirim devremizi her amatör arkadaşın denemesi gereken bir çalışma olarak düşünüyorum, 73!

Devre Şeması Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Adım 1 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Adım 2 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Adım 3 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Adım 4 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Adım 5 Gökhan Bey'den alıntı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Adım 6 Gökhan Bey'den alıntı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Burada cihazdan alınan uçlar için S jack kullanılmıştır.Siz tercihinize göre bu jacklar ile oynayabilirsiniz.
Teşekkürler 73!

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3867.0
TA1MT - Eski işaret TA1IHE - Eski işaret TB1CMX

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
MİNİK ECHOLINK ARABİRİM DEVRESİ

Başlatan TA1TD

0 Yanıt
7408 Gösterim
Son İleti 16 Temmuz 2011, 08:03:34
Gönderen: TA1TD
xx