Gönderen Konu: İstanbul Anadolu Adliyesi'ndeki Telsiz Taşıma Yasağı  (Okunma sayısı 8325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Hasan Pakmen
Bir hafta kadar önce bir dava sebebiyle adliyeye gittim. Daha önce sorgusuz sualsiz buyrun buradan demişlerdi, bu sefer problemli başladık:

polis misiniz?
hayır.
telsizi emanete bırakmanız gerekiyor.
neden? ben amatör telsizciyim, bu da belgem. telsiz silah değildir, ayrıca eğer telsizi emanete bırakıyorsak telefonu da bırakmamız lazım, öyle değil mi?
beyefendi talimat böyle.
peki polis var mı burada?

(kolunda bol pırpır olan bir polis amcanın yanına geldik)
polis amca ben amatör telsizciyim cihazım zaten kapalı, içeride muhabere yapacak değiliz ki, ayrıca telsizi emanete almak telefonu almamak mantıksız değil mi?
ımm, öhhö, şimdi bah, gövenliğ yassah diyosa yassahtır.
oldu memur bey, sağol. güvenlik abi, siz neden telsizi alıyonuz? olay nedir?
şimdi telsizlerin bataryası var, yüksek güçlü... bir de enterferans.
bak abi al sen benim cihazımın bataryasını, çekmecene koy. cihazın kendisini sana vermeyeceğim. bir de aldığın batarya 1500 mAh, benim telefonumun bataryası 2950 mAh ona göre. he bir de sizin frekansa parazit vermem için binanın içine girmem gerekmiyor, biliyorsun değil mi?
biliyorum.
peki bu talimatları veren yüksek makam kim usta?
başsavcı.
anladım, hayırlısı olsun.

çıkışta bataryamı aldım, bu uygulama çok mantıksız geldi bana haliyle. bilgimiz olsun.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3730.0

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: İstanbul Anadolu Adliyesi'ndeki Telsiz Taşıma Yasağı
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2013, 18:15:59 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Tam bir komedi

TB2CTV
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 17 Eylül 2013, 20:49:07 »
Yaşadığınız olay bir radyo amatorü için gerçekten kötü bir durum. Ancak keşke o girişteki arkadaşların yerine de düşünebilseniz. Ayrıca bir  düşünsenize elinde telsiz olan birinin adliye içinde savcı ve hakimlerin yanına ya da diğer yerlere ne şekilde girip çıkabileceğini. Herkes bizim gibi iyi niyetli değil neticede. O yüzden hak vermek lazım diye düşünüyorum. Bir de keşke Polis Memurunu tasvir ederken biraz daha iyi niyetli olsaydınız. Iyi günler diliyorum.

Çevrimdışı TA2CS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cengiz SEZGİN
« Yanıtla #3 : 19 Eylül 2013, 05:58:55 »
Polis amca göbeklimiydi diyaloğa bakılırsa hem göbekli hemde ne yaptığından bir haber olan birisi.

TB2CTV
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 19 Eylül 2013, 11:54:31 »
Ne alaka göbekli olması falan. Neden polisle ilgili konularda hep açık arayıcı ya da karalayıcı düşünüyorsunuz.?

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
  • İsim Soyisim: Enes Semih Öztürk
« Yanıtla #5 : 19 Eylül 2013, 12:16:36 »
Burada asıl mesele amatör telsizci ehliyetimizin hiçe sayılması..Bizi art niyetli insanlardan ayıran bir belge değilmidir amatör telsizcilik belgemiz.Bu belge ile o cihazı taşıma ve yanımızda bulundurma hakkımız neden suistimal ediliyor..Polislerimiz maalesef bu konuda bilinçli değilller ne yazıkki.. Polislerimiz bu konuda bilinçlendirilmediği sürece bizler bu tür durumları yaşayacağız gibi görünüyor.

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2013, 15:46:21 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yaşadığınız olay bir radyo amatorü için gerçekten kötü bir durum. Ancak keşke o girişteki arkadaşların yerine de düşünebilseniz. Ayrıca bir  düşünsenize elinde telsiz olan birinin adliye içinde savcı ve hakimlerin yanına ya da diğer yerlere ne şekilde girip çıkabileceğini. Herkes bizim gibi iyi niyetli değil neticede. O yüzden hak vermek lazım diye düşünüyorum. Bir de keşke Polis Memurunu tasvir ederken biraz daha iyi niyetli olsaydınız. Iyi günler diliyorum.

abi memur musunuz özel güvenlik mi? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap şaka ediyorum.

emin olun onların yerine kendimi koyarak öyle davrandım ve hiç kötü niyetli olmadım, olmam da. sonuçta polis de özel güvenlikçi de bizim kolluk kuvvetimiz, yarın allah korusun bir terör saldırısı olsa bu adamlar bizim önümüzde çekmeyecek mi silahlarını? veya sadece benim başıma bişey gelse gene yardımcı olmayacaklar mı? hatta size örnek de vereyim: güvenliklere siz hangi frekansı kullanıyorsunuz, 446da iseniz yarım wattan fazla mısınız? başka frekanstaysanız izniniz var mı? demedim mesela. polis amcaya, bir yanlışlık olmalı, komisere gidelim demedim, başsavcıya çıkıp bu durum hakkında dilekçe vermedim. bunlar yasal hak olmasına rağmen yaparken genellikle polis ve güvenlik size karşı güler yüzlü ve sevecen olmaz biliyorsunuz, bu sırada başlarına avukat ordusu yığmadım ve saire. çünkü onlar da stres altında çalışıyor, aldıkları talimatları yerine getirmeye çalışıyor, akşam eve belki bir çoğumuzdan yorgun gidiyorlar ve çocuklarını sevmeye vakitleri bile kalmıyor belki.

diğer yandan o dediğiniz herkes iyi niyetli değil olayı da kolluk erbabının mesleğindeki ustalığıyla alakalı bence. yani mesela güvenlik sebebiyle tuvalete kamera koyabilir misiniz? hayır. ama girenlerin kimliğini kontrol edersiniz, üstünü ararsınız falan filan. eminim benden daha iyi güvenlik, suç ve ceza filozofisi bilen ağabeylerim vardır. peki bu neyi anlatıyor: kötü niyetlilerin kötü niyetleri iyi niyetlilerin işlerini bozuyorsa bir problem var demektir. daha da yazabilirim aslında, kolluk hizmetlerinin düşük memuriyet seviyesi (ast) ile birlikteliğindeki insiyatif ve inovasyon sorunları ile ilgili, ama çok da derinleşmemek lazım.

tasvirimde de en ufak bir abartma yok, hatta bence son derece tonton ve sevecen. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
ben de iyi günler diliyorum, havada da görüşmek üzere.

Polis amca göbeklimiydi diyaloğa bakılırsa hem göbekli hemde ne yaptığından bir haber olan birisi.

aynen cengiz abi, böyle beyaz-gri saçlı bir abiydi. tanıyor musun yoksa? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2CS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #7 : 19 Eylül 2013, 18:00:57 »
Ne alaka göbekli olması falan. Neden polisle ilgili konularda hep açık arayıcı ya da karalayıcı düşünüyorsunuz.?
O senin görüşün biz ne karalıyoruz nede açık arıyoruz  ayrıca bende göbekliyim arkadaşımız bana göre başından geçen traji komik bir hikayeyi anlatmış bende biraz daha gülelim diye böyle bir şey dedim ayrıca ben niye açıklama yapıyorum onuda anlamış değilim neyse bizim çocukluğumuzun göbekli ton ton polis amcalarımızada selam olsun

Çevrimdışı TA2CS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #8 : 19 Eylül 2013, 18:16:54 »

abi memur musunuz özel güvenlik mi? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap şaka ediyorum.

emin olun onların yerine kendimi koyarak öyle davrandım ve hiç kötü niyetli olmadım, olmam da. sonuçta polis de özel güvenlikçi de bizim kolluk kuvvetimiz, yarın allah korusun bir terör saldırısı olsa bu adamlar bizim önümüzde çekmeyecek mi silahlarını? veya sadece benim başıma bişey gelse gene yardımcı olmayacaklar mı? hatta size örnek de vereyim: güvenliklere siz hangi frekansı kullanıyorsunuz, 446da iseniz yarım wattan fazla mısınız? başka frekanstaysanız izniniz var mı? demedim mesela. polis amcaya, bir yanlışlık olmalı, komisere gidelim demedim, başsavcıya çıkıp bu durum hakkında dilekçe vermedim. bunlar yasal hak olmasına rağmen yaparken genellikle polis ve güvenlik size karşı güler yüzlü ve sevecen olmaz biliyorsunuz, bu sırada başlarına avukat ordusu yığmadım ve saire. çünkü onlar da stres altında çalışıyor, aldıkları talimatları yerine getirmeye çalışıyor, akşam eve belki bir çoğumuzdan yorgun gidiyorlar ve çocuklarını sevmeye vakitleri bile kalmıyor belki.

diğer yandan o dediğiniz herkes iyi niyetli değil olayı da kolluk erbabının mesleğindeki ustalığıyla alakalı bence. yani mesela güvenlik sebebiyle tuvalete kamera koyabilir misiniz? hayır. ama girenlerin kimliğini kontrol edersiniz, üstünü ararsınız falan filan. eminim benden daha iyi güvenlik, suç ve ceza filozofisi bilen ağabeylerim vardır. peki bu neyi anlatıyor: kötü niyetlilerin kötü niyetleri iyi niyetlilerin işlerini bozuyorsa bir problem var demektir. daha da yazabilirim aslında, kolluk hizmetlerinin düşük memuriyet seviyesi (ast) ile birlikteliğindeki insiyatif ve inovasyon sorunları ile ilgili, ama çok da derinleşmemek lazım.

tasvirimde de en ufak bir abartma yok, hatta bence son derece tonton ve sevecen. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
ben de iyi günler diliyorum, havada da görüşmek üzere.

aynen cengiz abi, böyle beyaz-gri saçlı bir abiydi. tanıyor musun yoksa? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Hasan tanımıyorum ayrıca bilgi olarak geçeyim  güvenlik firmaları pmr frekansları kullanmıyorlar daha doğrusu 446.000 ile 446.100 arasını kullanmıyorlar genelde simplex olarak446.300 446.900 arasını kullanıyorlar çalıştığım firmalardan biliyorum Hasan kolay gelsin görüşmek dileğiyle.

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #9 : 19 Eylül 2013, 21:20:48 »
arkadaşlar biz frekans polisi değiliz kim nerede haberleşme yapıyor
bunu denetlemekle yetkili kurumlar var bizi ilgilendirmez diye düşünüyorum 

TB2CTV
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 19 Eylül 2013, 22:00:04 »
Evet TA2VW Hayatı hocam kesinlikle doğru söylemişsiniz. Size katılıyorum. Bu bizim işimiz olmamalı.
sayin TB2BHP  , benim söylemek istediğim polisin güvenlik sorunu ya da insiyatif kullanıp kullanmaması ile ilgili değil. Yada kolluk hizmetlerini sunanlarin hangi derece memur olup neler yapıp yapamayacağı da değil, kimse kolluk görevlilerini cahil görmesin. Bu ülkede polisi ilgilendiren kanun sayısını biliyor musunuz? Ya da ilgilendirmediği halde mecburen muhatap olduğu kanun sayısını?  Olay amator telsizcilerle ilgili de değil, saçma sapan adamların elinde telsizle kendine başka pozlar vermesi, aslında size katılıyorum polislerimiz keşke tüm kanunları çok iyi bilse ama şunu unutmamak gerekir, bir polisin bir saniyede verdiği kararı onlarca hakim ve savcı ya da avukat kimbilir kac celselik mahkeme sonucu neticelendiriyor. Bu kadar sıkıntılı bir meslek erbabı bırakın da  amator telsiizcilik hakkında da bir şey bilmesin. Ben de sürekli telsiz taşıyorum ama en azından hastaneadliye ya da benzeri yerlerde cihazimi  yanıma almıyorum. Unutmayalım bu bizim hobimiz, önceliğimiz değil. Hoşçakalın. 73.

Çevrimdışı TA2CS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #11 : 19 Eylül 2013, 22:47:44 »
arkadaşlar biz frekans polisi değiliz kim nerede haberleşme yapıyor
bunu denetlemekle yetkili kurumlar var bizi ilgilendirmez diye düşünüyorum 

Hayati bey zaten frekans polisliği veya bekçiliği yapmıyorum niyetimde yok arkadaşın konu hakkında bilgisi yoktu  bende azda olsa bilgim  olduğu için paylaştım paylaştığım bilgide okadar ehemmiyet taşıyan yada gizliliği olan bir bilgi değil bilgiyi paylaşmayacaksak burada işimiz ne.Neyse 73 herkeze

Çevrimdışı TA6ABT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Benhür TEKEOĞLU
« Yanıtla #12 : 19 Eylül 2013, 23:28:33 »
başsavcı.

sorunun kaynağını da çözümünü de siz vermişsiniz. fazla uzatmaya gerek yok bence. Elinde telsiz olan belgesiz bireyler oldukça bu problemler devam edecektir. Diğer sitede bir amatörün benzer problemi nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğüne verdiği dilekçe ve  cevabı ile Emniyetin personeline gönderdiği genelge var.  Önerim, bir sureti yanınızda bulunsun.

herkeze 73"
TA6ABT

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #13 : 20 Eylül 2013, 10:37:52 »
Evet TA2VW Hayatı hocam kesinlikle doğru söylemişsiniz. Size katılıyorum. Bu bizim işimiz olmamalı.
sayin TB2BHP  , benim söylemek istediğim polisin güvenlik sorunu ya da insiyatif kullanıp kullanmaması ile ilgili değil. Yada kolluk hizmetlerini sunanlarin hangi derece memur olup neler yapıp yapamayacağı da değil, kimse kolluk görevlilerini cahil görmesin. Bu ülkede polisi ilgilendiren kanun sayısını biliyor musunuz? Ya da ilgilendirmediği halde mecburen muhatap olduğu kanun sayısını?  Olay amator telsizcilerle ilgili de değil, saçma sapan adamların elinde telsizle kendine başka pozlar vermesi, aslında size katılıyorum polislerimiz keşke tüm kanunları çok iyi bilse ama şunu unutmamak gerekir, bir polisin bir saniyede verdiği kararı onlarca hakim ve savcı ya da avukat kimbilir kac celselik mahkeme sonucu neticelendiriyor. Bu kadar sıkıntılı bir meslek erbabı bırakın da  amator telsiizcilik hakkında da bir şey bilmesin. Ben de sürekli telsiz taşıyorum ama en azından hastaneadliye ya da benzeri yerlerde cihazimi  yanıma almıyorum. Unutmayalım bu bizim hobimiz, önceliğimiz değil. Hoşçakalın. 73.

Sayin TB2CTV
Kim kolluk kuvvetlerini cahil görüyorsa, allah onun gözüne doğruyu göstersin.
Polis ve jandarmayı ilgilendiren kanun sayısı 150 mi, öyle bişeydi yanlış hatırlamıyorsam.
Tabi bu duruma hukukî açıdan baktığımızda hiçbir kolluk hizmeti mensubu hukuk bilgisi açısından bir hukuk fakültesi mezunu ile karşılaştırılamaz ki. hele hakimle, asla.
Tabi ki keşke herkes mesleğinde usta olsa, çok güzel olur.

Ben bir de size konu haricinde iki şey söyleyeyim,

1. sizin bu en ufak ihtimalde savunmaya geçme durumunuz bence korumak istediğiniz kurum(lar)a, korumanız gerektirdiğini düşündüğünüz kişilerden daha fazla zarar verir. bir tür "kendiyle barışık olmak" gibi düşünün lütfen. örnek olarak; siz bana "polisi karalıyorsunuz" dediğinizde ben de size "ben öyle bir şey yapmadım da siz neden polisi karalanabilen ve karalanması gereken bir kurum gibi göstermeye çalışıyorsunuz" dersem ne olacak? bilemiyorum anlatabildim mi.

2. konu kaydı gidiyor, ben forum moderatörü olsaydım bu cevaptan sonra kendimi uyarırdım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap isterseniz forum içerisinde bu konu hakkında bir konu açın orada devam edelim.
Hoşçakalın. 73.

başsavcı.

sorunun kaynağını da çözümünü de siz vermişsiniz. fazla uzatmaya gerek yok bence. Elinde telsiz olan belgesiz bireyler oldukça bu problemler devam edecektir. Diğer sitede bir amatörün benzer problemi nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğüne verdiği dilekçe ve  cevabı ile Emniyetin personeline gönderdiği genelge var.  Önerim, bir sureti yanınızda bulunsun.

herkeze 73"

haklısınız hocam, tabi, gerçi şu an ortada müspet bir sorun yok gibi duruyor, maksat tecrübe paylaşılsın.

TB2CTV
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 20 Eylül 2013, 13:41:03 »
Evet size katılıyorum konuyu kaydırmaya başladınız. Bu yüzden bir cevap daha yazmayacağım. İyi günler diliyorum size. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. 73...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: DMR role frekanları (İstanbul anadolu yakası)

Başlatan TA3V

0 Yanıt
789 Gösterim
Son İleti 26 Şubat 2020, 10:27:38
Gönderen: TA3V
xx
Yunus Emre Anadolu Lisesi Amatör Telsiz İstasyonu Yardımlarınızı Bekliyor...

Başlatan TA2UUO

1 Yanıt
966 Gösterim
Son İleti 29 Ocak 2020, 19:27:49
Gönderen: TA2UUO
topicsolved
İSTİNYE PARK'taki telsiz yasağı !

Başlatan TA1CLR

47 Yanıt
21397 Gösterim
Son İleti 25 Ocak 2020, 22:09:39
Gönderen: TB7GYA