Gönderen Konu: APRS de TinyTrak ve Telsiz olmadan aprs çalıştırma.  (Okunma sayısı 8502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
  • İsim Soyisim: Enes Semih Öztürk
Değerli arkadaşlarım,
Çoğumuz Aprs çalıştırıyor ve kullanıyoruz.Ancak aprs çalıştırmak kimi arkadaşlarımız için kolay kimi arkadaşlarımız içinse gerek kurulumu gerek bağlantıları yapmak o kadar kolay olmaya biliyor.
Bence ne gerek var bu kadar bu kadar zahmete :)Tabiki bu işin şakası..

Benim sizler ile paylaşmak istediğim konu aşağıda da resmini gördüğünüz üzere herhangi bir telsize ihtiyaç duymadan sadece resimde gördüğünüz  gibi bir aprs mobil kart.
Bu kart 4 bölümden oluşuyor.Üzerinde bir adet 16f628A Pic TnyTrak modem işini yapıyor. 144.800 mhz'de çalışan bir osilatör katı modülasyonu bu hibrit meydana getiriyor ve 300mw bir rf çıkışı var ,Çıkış katımız 300mw cıkıs gücünü 8watt a çıkarmak için kullanılıyor. Son olarak ta bir Gps modülden oluşuyor. Çoğumuzun bildiği üzere Gps modülümüz de konum bilgilerinin gps uydularından alınma işlemi için.

Gelelim bu kartın avantajlarına,
Aslında benim için avantajı şu aprs için vhf mobil cihaz aramak gerekmiyor.Çok az yer kaplıyor.ve en önemlisi de yerine yerleştirip 12Volt Dc gerilimini verip çalıştırıyorsunuz hepsi bu.Anten için dip mıknastıs lı 30 liralık vhf mono anten bile iş görecektir.

Satışını yapan bir yer varmı diye araştırdım ancak maalesef bulamadım..
Bu yüzden Elektronik bilgimde olduğu için kendim yapmaya karar verdim.Ancak gps ten konum bilgilerini aldıktan sonra pic ile hangi format ta ve nasıl osilatör katına göndereceğimi 3 gündür araştırıyor ama ingilizcem iyi olmadığı için bir sonuç elde edemiyorum.

Bu konuda tüm amatörler adına ortak bir çalışma yapıp herkesin zahmetsizce aprs kullanmasını sağlaya biliriz diye düşünüyorum.

Sizden aprs konusunda özelliklede tnytrak modem konusunda tecrubesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Tnytrak modem hazır olarak var diye söylendiğinizi duyar gibiyim Fakat tnytrak modemi bu karta göre herkezin kolay çalıştıracağı bicimde yapmak istiyorum.Bir amatör arkadaşımız kartı alıp çalıştırmadan önce ayarlarını bilgisayarından kolayca yapabilmeli.

Herşey TA için 73.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3717.0

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
Ynt: APRS de TinyTrak ve Telsiz olmadan aprs çalıştırma.
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2013, 22:27:06 »
Bu resimde de osilatör katının 144.800 mhz olanı var..

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2013, 10:44:10 »
Mesajınızı
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  burada da paylaştım.Aprs konusunda tecrübeli bir çok arkadaş var.Bekleyelim belki bir bilgisi olan vardır.

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2013, 10:49:28 »
Yücel Bey,
İlgi ve alakanızdan ötürü Teşekkür ediyorum İnş. Hep birlikte tüm amatörlere yararlı olacak bir projeyi gerçekleştirmiş oluruz.

Herşey TA için 73.

Çevrimdışı TA2IBD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Sinan ÖZMEN
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2013, 12:16:57 »
300mW, 400mW ve 8W lık versiynoları mevcut bir ürün. Bynonics Firmasına ait. Hem avrupa 144.800 hem amerika 144.390 frekanslarında ayarlanabiliyor.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73
Sinan ÖZMEN | TA2IBD | KN50fs | SAKARYA Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2013, 12:32:48 »
Evet dediğiniz gibi var.Benim asıl istediğim bu modulu radyo amatörleri olarak bizler yeniden tasarlayalım. Ve her amatör arkadas riske girmeden tedarik edebilsin.Bu konuda ben fedakarlık etmeye hazırım benim le aynı düşüncede olan amatör arkadaşların yardımını istiyorum.

Çevrimdışı TB1CIG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: isim soyisim yazınız.site yönetimi
« Yanıtla #6 : 10 Eylül 2013, 21:18:41 »
Benim aklımdaki proje şu şekilde arkadaşlar.
1-Aselsan 4011 alınır.
2- Batarya bloğu güzelce boşaltılır.
3- Bloğun içinde 3.7V'luk 2 adet laptop bataryası konur. Yanyana konulan bu bataryalar fiziksel olarak batarya bloğunun tam yarısını kaplamakta.
4-Blokta geri kalan kısıma tinytrak modülü (Enver Hocanın yaptığı devre) yerleştirilir.
5- Pek çok yerde temin ettiğimiz 5kuruş ebatlarında anteni üstünde olan GPS modül batarya bloğunun üstünde aynı ebatlarda kare şeklinde bir kapak açılarak monte edilir.
6- Kasanın içinden mic-speaker-ptt ayakları çekilerek drek batarya bloğunun içine çekilerek montajı yapılır.

Böylelikle dışarıdan 4011 gibi görünse de APRS de kullanılabilinecek cici bir oyuncak yapmış oluruz. Parçaladığımız Laptop pilinin içinde bulunan lidyum şarj devresini de modifiye ederek kullanabiliriz.

Zamanında Kenwood TH-D7 cihazımın pil kutusu kullanarak tepesinde boşta kalan yere 7805 ile besleyip bir GPS modül yerleştirmiştim. O tarihlerde GPS'i içinde olan sanırım ilk APRS modülünü kullanan kişilerdendim.
Ama 4011 gerçekten ucuz yollu bir çalışma. hurda 4011 70TL Tinytrak modül 25TL GPS modül 40TL (TA1FK ) pillere bir yerden çökün. 135TL'ye hazır kit olur.
Sorularınız için açığım. 73 de TB1BIG
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2013, 21:22:03 Gönderen: TB1CIG »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
APRS de TinyTrak ve Ayarları Hakkında Yardım Lütfen

Başlatan TB1CIG

0 Yanıt
3593 Gösterim
Son İleti 28 Ocak 2012, 06:06:38
Gönderen: TB1CIG
xx
UI-VIEW32 APRS MODEM OLMADAN BİLGİSAYARDAN KURULUM VE KULLANILMASI

Başlatan TA2AHW

68 Yanıt
41825 Gösterim
Son İleti 22 Temmuz 2017, 21:52:40
Gönderen: TA8MS
xx
APRS ile E-Mail gönderme/alma (APRS'nin diğer özellikleri)

Başlatan TA1CLR

1 Yanıt
1022 Gösterim
Son İleti 18 Eylül 2020, 20:07:49
Gönderen: TA2UBW
xx
APRS'li mobil telsiz sorusu?

Başlatan TA4ZG

0 Yanıt
2590 Gösterim
Son İleti 09 Aralık 2015, 17:49:28
Gönderen: TA4ZG